Prawda

Poniedziałek, 14 czerwca 2021 - 05:19

« Poprzedni Następny »


Głęboki terror


Liat Collins 2014-08-05

Tunel odkryty przez Izraelską Armię Obronną w Gazie, 23 lipca.Zdjęcie: IDF SPOKESMAN'S OFFICE
Tunel odkryty przez Izraelską Armię Obronną w Gazie, 23 lipca.Zdjęcie: IDF SPOKESMAN'S OFFICE

Podczas gdy Izraelczycy stoją przed groźbą bardzo realnych porwań przez terrorystów, wydaje się, że świat zachodni stał się chętnym zakładnikiem tego samego ruchu terrorystycznego.

“Na jakiej planecie żyjesz?”  - chciałam zapytać znajomą w tym tygodniu. Jej czułe serce jest duże i na właściwym miejscu, ale bije w tempie zupełnie nie zsynchronizowanym z naszą rzeczywistością.


“Dlaczego Izrael i Hamas nie usiądą po prostu i porozmawiają, zamiast zabijać się wzajemnie?” – zapytała ze zdumiewającą naiwnością jak na kogoś, kto żyje na Bliskim Wschodzie.


Podobne pytanie zadał mi w zeszłym tygodniu dziennikarz z londyńskiego radia.


“Dlaczego USA i Al-Kaida nie rozmawiają?” – ripostowałam i natychmiast triumfującym głosem z tonem mówiącym wyraźnie „Mam cię!”, rozmówca zapytał czy porównuję Hamas do Al-Kaidy. Powstrzymałam pokusę zapytania, czy uważa porównanie do harcerzyków za słuszniejsze – westchnęłam milcząco – i powiedziałam, że zarówno Hamas, jak Al-Kaida to islamiści, dżihadystyczne organizacje terrorystyczne i, tak, fundamentalnie są takie same.


Dla mojej znajomej, jeśli nadal żywi jakiekolwiek złudzenia: to nie jest jakiś rodzaj bójki na boisku szkolnym, którą można przerwać, jeśli zainterweniuje nauczyciel. Jedna strona nie ma żadnych skrupułów zabijając nauczyciela, dyrektora i uczniów. Druga chce przyzwoitej edukacji, chce dorosnąć i używać tego, czego się nauczyła, by przynieść korzyści wszystkim.


W ostatnich czasach było wiele momentów, kiedy zastanawiałam się, na jakiej planecie żyjemy – i nad przyszłością tej planety. Coraz bardziej mam wrażenie, że Izraelczycy zamieszkują paralelny wszechświat. Nie jest mi trudno wytłumaczyć większość akcji Izraela podczas operacji Obronny Brzeg. Trudno mi zrozumieć wroga. Tyle nienawiści, takie głębokie zaangażowanie w zniszczenie Izraela. Sięga to niemal niewyobrażalnego poziomu.


Izraelczycy będą pamiętać to lato jako lato, kiedy przypomniano nam, że zawsze jest wróg, który czeka, by w nas uderzyć. Zagrożenia zmieniają się – podobnie jak kreatywne sposoby, jakie wymyśla Izrael, by im zapobiec – ale te zagrożenia nie znikają. A świat jest zbyt przestraszony - lub zbyt obojętny – by pomóc. Jak to powiedział mój przyjaciel: Świat kocha martwych Żydów, trudno mu tylko zaakceptować Żydów, którzy się bronią.


Przepraszam, jeśli brzmi to jak paranoja. Spędziłam cały dzień patrząc na tunele terrorystów, dowiadując się o planach Hamasu użycia ich, by wkraść się do Izraela, uprowadzić lub zabić tak wielu cywilów, jak to możliwe i porwać ciała ofiar. Im usilniej próbuję to zrozumieć, tym bardziej boli mnie głowa.


Tunel za tunelem, za tunelem, wszystkie starannie budowane przez miesiące w jednym celu powodowania śmierci i zniszczenia.


Jeśli uprowadzenie i zabicie w czerwcu trzech żydowskich nastolatków wracających ze szkoły do domów spowodowało, że przyzwoici ludzie zastanawiali się, jak nisko mogą upaść nasi wrogowie, w ostatnim miesiącu odkryliśmy odpowiedź w postaci tuneli terroru prowadzących do przedszkola w kibucu lub do stołówki.


Psycholog wyjaśniający w radiu izraelskim, jak dawać sobie radę z tą nową sytuacją, ostrzegł przeciwko omawianiu zagrożenia tunelami z dziećmi.


Fakt, że nasze dzieci, od północy do południa, wszystkie wiedzą jak reagować podczas ataku rakietowego, powinien być szokujący. I to wystarczy. Nie powinny być narażone na myśl, że któregoś dnia ziemia może się po prostu otworzyć i może je porwać potwór. W końcu, nawet dorosłym trudno jest to zrozumieć.


Wśród najlepszych ilustracji, wyjaśniających obecny konflikt, wybrałabym z mojej – bardzo niewygodnej – pozycji dwa obrazy: jeden pokazuje małą dziewczynkę w biało-różowej sypialni ozdobionej kwiatkami, z pluszakami na łóżku – i wielką dziurą w podłodze. Na ścianie widzimy napis: „POTWORY NAPRAWDĘ ISTNIEJĄ”. Drugi rysunek pokazuje zamaskowanego dżihadystę z kałasznikowem w ręku, wyłaniającego się ze studzienki włazowej w Nowym Jorku. Napis głosi: „Spróbuj wyobrazić sobie tunele terroru pod twoimi ulicami. Jak zareagowałbyś?” Te i podobne obrazy są próbą uświadomienia naszej sytuacji, ale kiedy twój dom jest odległy od Bliskiego Wschodu o tysiące kilometrów, a twoimi najbliższymi sąsiadami są Kanadyjczycy, trudno pojąć rozmiar zagrożenia tunelami terroru, nawet w Ameryce po 11 Września. Nie mówiąc już o próbie wyjaśnienia tego narodom wyspiarskim, takim jak Wielka Brytania. Dom Anglika jest jego zamkiem. Otoczony jest z fosą, pod którą nie ma tuneli terroru.


Co więcej, pragnienie, by nie widzieć, jest silniejsze niż pragnienie, by zrozumieć. Jeśli Izrael może być – jak zawsze - czarnym charakterem, to nie trzeba zajmować się tym wszystkim, co znaczy stanie w obliczu dżihadystycznego terroru. Dla Londyńczyków jest wygodniejsze – i znacznie bardziej poprawne politycznie – próbować zapomnieć o 7/7, kiedy terroryści wykorzystali ich metro, by dokonać potworności w 2005 r.


Nigdy “pro-palestyńska” kolaboracja skrajnej lewicy i islamistów nie była tak wyraźna i tak osobliwa. Tunele, których wejścia ukryte są w środku domów, szpitali, szkół i meczetów w Gazie, narażają całą okoliczną palestyńską populację cywilną. Istnieje też coraz więcej dowodów, że do kopania tych tuneli zmuszano również dzieci. Gdzie jest krzyk protestu w obronie ich praw i przeciwko niebezpieczeństwu, na jakie były narażone, by zaspokoić pragnienie krwi Hamasu i Islamskiego Dżihadu? Świat nie może znieść zdjęć martwych i rannych dzieci w Gazie (nawiasem mówiąc, niektóre z nich były zabite przez rakiety Hamasu, które nie doleciały do celu). I słusznie. To jest koszmarne. Ale winą należy obarczyć ruch terroru, który wywołał działania wojenne i przedłuża je, regularnie łamiąc “humanitarne zawieszenia broni” i trzymając własną populację jako zakładników.


Nawet gdybyśmy byli w stanie znaleźć sposób, by rozmawiać z organizacją terrorystyczną, która przysięgła, że nas zabije, jak moglibyśmy ufać temu, co mówi? Jak chore jest społeczeństwo, które ukrywa broń pod szpitalami? I czego uczą się dzieci w szkołach ONZ-u, w których zmagazynowane są rakiety? „Potępiamy grupę lub grupy, które narażają na niebezpieczeństwo cywilów  przez umieszczanie tej broni w naszej szkole” – powiedział przedstawiciel UNRWA Chris Gunness po ujawnieniu trzeciego takiego wypadku. „To jest kolejne rażące pogwałcenie neutralności naszych obiektów. Wzywamy wszystkie walczące strony do respektowania nienaruszalności własności ONZ-u”.


Gunness ostrożnie nie podał, jaka grupa lub grupy używa jego obiektów jako magazynów broni. Nie przeszkadza mu, że tworzy w ten sposób wrażenie, jakoby to Izrael wysyłał tunelami żołnierzy, by podłożyć dowody.


Choć Gunness zachował spokój, kiedy udzielał wywiadu izraelskiemu programowi Tzinur Layla na Channel 10, załamał się zupełnie nieprofesjonalnie i rozpłakał pod koniec wywiadu dla Al-Dżazira. Tłumaczę to jako apel o więcej współczucia – i więcej funduszy z Kataru.


Nie obwiniam przeciętnego Gazańczyka, że nie wychodzi na ulice w proteście – wiadomo, że Hamas kładzie kres takim protestom przez doraźne egzekucje (i podejrzewam, że te śmierci dodane są później do listy rzekomych potworności izraelskich). Kieruję jednak oskarżenie do tych wszystkich na całym świecie, którzy mają swobodę protestowania, ale wybrali zamiast tego oskarżanie Izraela. Nie robią niczego dla powstrzymania rozlewu krwi i z pewnością niczego dla „Wolnej Gazy” mimo humanitarnych sloganów na ich transparentach.


Podczas gdy Izraelczycy stoją przed groźbą bardzo realnych porwań przez terrorystów, wydaje się, że świat zachodni stał się chętnym zakładnikiem tego samego ruchu terrorystycznego.Prezydent Barack Obama może uważać, że wzmacnia bezpieczeństwo USA przez popieranie Bractwa Muzułmańskiego, przez ugłaskiwanie dążącego do statusu państwa nuklearnego Iranu i porzucanie lub upokarzanie swoich naturalnych sojuszników na Bliskim Wschodzie. Myli się.


Hamas nie potrzebuje tego arsenału rakiet do celów obronnych; potrzebuje broni do atakowania innych. Na to poszły miliardy pomocowych dolarów. Izrael pierwszy dostał się pod ostrzał, ale nie będzie ostatni. Wystarczy spojrzeć na potworności wyrządzane społecznościom chrześcijańskim wszędzie tam, gdzie dżihadyści zdobywają panowanie.


Wzywam planetę Ziemię: SOS. Nie podejmujcie działań na rzecz Żydów; zróbcie to dla samych siebie. Mamy tylko jeden świat. Uczyńmy go bezpieczniejszym przez zjednoczenie się przeciwko terrorowi. Silny Izrael nie jest problemem, jest częścią rozwiązania.


My word: Deep-terror

Jerusalem Post, 31 lipca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 886 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk