Prawda

Czwartek, 29 wrzesnia 2022 - 22:14

« Poprzedni Następny »


Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)


Lyn Julius 2022-07-30

Reżyseria: Fiona Murphy.
Reżyseria: Fiona Murphy.

Od czasu realizacji w 2017 roku filmu „Pamiętaj Bagdad” liczba Żydów w Iraku spadła z pięciu do trzech. Film, zamówiony przez Davida Dangoora, obejrzały tysiące widzów. Teraz na Netflixie  prawdopodobnie zobaczą go miliony.


W sylwestra 1946 roku młoda para żydowska była wśród gości na balu dobroczynnym w irackim Flying Club, gdzie odbywał się konkurs piękności: król Iraku podszedł do 21-letniej Renée Dangoor i zaprosił ją do wzięcia udziału w konkursie.


Renée wygrała. Jej ręcznie pokolorowane zdjęcie, obraz promiennego piękna, wraz z szarfą zwycięstwa, jest obecnie używany na 2700 arabskich witrynach Google.


Kto by uwierzył, że Żydówka w zniszczonym bombami, sekciarskim Iraku mogła zostać koronowana na Miss Bagdadu 1947 roku? „Kto w ogóle uwierzy – mówi Edwin Shuker w nowym filmie dokumentalnym „Pamiętaj Bagdad ” – że w Iraku byli kiedyś Żydzi?


Edwin Shuker jest jednym z głównych bohaterów tego filmu. Pierwsza sekwencja pokazuje, jak opuszcza swój dom w północnym Londynie, aby złapać lot do Erbilu, stolicy Kurdystanu na północy, aby pokazać, że Żydzi nadal są zaangażowani w sprawy Iraku. Później widzimy Edwina w taksówce w Bagdadzie, kiedy podekscytowany daje kierowcy wskazówki, jak znaleźć dom rodziny Shukerów.


Porzucili go w pośpiechu 46 lat wcześniej.


W czasie kręcenia filmu dżihadyści Państwa Islamskiego byli zaledwie kilka kilometrów dalej. Powrót do Bagdadu dla jakiegoś materiału filmowego był dla Żyda odważną, choć bardzo lekkomyślną wyprawą. Z 140 000 Żydów w 1948 roku tylko trzech pozostało w Iraku w atmosferze szalejącego antysemityzmu.


Żydowska społeczność w Iraku sięga czasów babilońskich, kiedy jeńcy z Judei zostali zabrani jako niewolnicy do krainy dwóch rzek i pozostali tam przez 2600 lat.


Babilońscy Żydzi mieli doniosły wpływ na ten judaizm, jaki znamy. Jednak społeczność jest pod każdym względem wymarła, jej członkowie zostali wygnani, a ostatnia synagoga zamknięta.


Pamiętaj Bagdad
  zaczął się jako film kręcony na zamówienie syna Renée Dangoor, Davida, o grupie irackich Żydów, którzy spotykają się co tydzień w Londynie od ponad trzydziestu lat, aby grać razem w siatkówkę. Reżyserka Fiona Murphy przeniosła historię na nowy poziom, łącząc surowy materiał z domowych filmów, zdjęć rodzinnych i relacji poszczególnych osób z rzadkimi materiałami archiwalnymi – aby zbudować filmowy zapis utraconego świata.


Co skłoniło Fionę o mieszanym żydowsko-irlandzkim pochodzeniu do nakręcenia tego filmu? Mówi: „Życie rodzin moich rodziców zostało zamknięte wraz z rozpadem Imperium Brytyjskiego: społeczność mojego ojca została wyrzucona z Irlandii, a moja matka uciekła z Jamajki. Dorastałam w Londynie, świadoma, że ludzie cierpią za zbrodnie dawno minionych pokoleń. I tak „kiedy aktualnie nie kręciłam żadnego filmu i dostałem ofertę pracy przy katalogowaniu niezwykłego archiwum wczesnych domowych filmów należących do iracko-żydowskiej rodziny, żywo zareagowałem na wiadomość, że Żydzi w Iraku dobrze sobie radzili pod rządami Brytyjczyków i że drogo za to zapłacili. Koniec Imperium Brytyjskiego nie był jedynym wątkiem, który połączył ich historie z moimi. Rodzina mojej matki była etnicznie żydowska. I chociaż na tym kończyły się historyczne podobieństwa, uśmiechnięte twarze z archiwum i brutalny fakt, że dzisiaj w Iraku pozostało pięciu Żydów, przebudził moje poczucie straty”.


Dodaje: „Na początku chciałam tylko przekazać ból związany z utratą domu. Wydawało się ważne, teraz, w tej chwili, aby odeprzeć ciasnotę naszych wiadomości, zdominowanych przez dyskusję o migrantach zarobkowych, zdesperowanych uchodźcach i trudnościach w integracji imigrantów. Starsze historie to lament nad bólem wygnania: ‘To długa droga do Tipperary’ i ‘Nad rzekami Babilonu usiedliśmy i zapłakaliśmy’. Chciałem pokazać, że migranci podróżują z ciężkim sercem, dać im głos i przywrócić utracony świat. Wiedziałem, że to musi być mój następny film”.


Film Fiony Murphy ukazał się dokładnie 100 lat po tym, jak Brytyjczycy najechali tereny, które niegdyś były Mezopotamią, łącząc trzy prowincje osmańskie, by stworzyć nowoczesny Irak. Jednym z głównych architektów w kraju była brytyjska oficer wywiadu Gertrude Bell, co jest również jednym z wątków filmu dokumentalnego z 2017 roku: Listy z Bagdadu.


Często opisywana jako żeński odpowiednik Lawrence’a z Arabii, Bell była kobietą w męskim świecie. Była siłą napędową koronacji emira Fajsala na króla Iraku i widziała zdolnych, wielojęzycznych, wykształconych i coraz bardziej zachodnich Żydów, którzy stanowili jedną trzecią mieszkańców Bagdadu, jako podporę nowego Iraku, który chciała stworzyć.


Ale złoty wiek był dla Żydów krótkotrwały, a po nim nastąpiła masakra i prześladowania. Twórcy filmu Pamiętaj Bagdad  udali się do Izraela, aby przeprowadzić wywiad z nieżyjącym już dziennikarzem Salimem Fattalem, pisarzem Eli Amirem i innymi ocalałymi z dwudniowego szaleństwa z czerwca 1941 roku, znanego jako  Farhud  – orgii mordów, gwałtu i grabieży.


Po tym, jak Irak wprowadził stan wyjątkowy w 1948 roku, karząc Żydów za ustanowienie Izraela, to przede wszystkim strach przed kolejnym Farhudem skłonił 120 000 Żydów do wyjazdu z Iraku do Izraela, gdy mieli na to szansę w 1950 i 1951 r. Ceną, którą zapłacili, było pozbawienie praw obywatelskich i całkowite wywłaszczenie.


Chociaż Irak pozostał nieubłaganym wrogiem Izraela, 6000 pozostałych Żydów, którzy nie uciekli do państwa żydowskiego, prowadziło w latach pięćdziesiątych pełne uroku życie. Film pokazuje fragmenty domowych filmów przedstawiających długą serię imprez i pikników nad rzeką Tygrys. Brutalna rzeź króla i jego ministrów w 1958 roku, ich ciała wleczone ulicami Bagdadu, były szokiem, ale i tak Żydzi nie wyjechali. Kiedy chcieli wyjechać, w latach 60. było już za późno. Zanim wybuchła wojna sześciodniowa, Żydzi byli faktycznie zakładnikami reżimu Baas.


Film opowiada o mściwym terrorze, jakiego doświadczyli pozostali Żydzi, którzy byli świadkami publicznego powieszenia dziewięciu współwyznawców w styczniu 1969 roku pod sfabrykowanymi oskarżeniami o szpiegostwo.


Wuj Danny'ego Dallala został stracony sześć miesięcy później. Zniknęły dziesiątki Żydów. Danny i Edwin byli wśród 2000 zdesperowanych Żydów przemyconych z Iraku do Iranu przez Kurdów na początku lat siedemdziesiątych. Zostawili wszystko.


Film kończy się podpisaniem przez Edwina Shukera kontraktu na dom, który właśnie kupił na wietrznym i suchym osiedlu w Kurdystanie. Czy kiedykolwiek w nim zamieszka? To wyraźnie symboliczny akt – być może pierwszy krok na drabinie do zakupu nieruchomości w Bagdadzie – w celu ukazania nierozerwalnej więzi między Żydami i ich 2600 latami na tej ziemi. Możesz wyjąć Żyda z Iraku, ale nie możesz wyjąć Iraku z Żyda.


„Irak jest w naszych kościach” – mówi David Dangoor. Niestety, te uczucia lojalności i miłości są nieodwzajemnione. Niedawne prawo uchwalone przez przytłaczającą większość irackich parlamentarzystów sugeruje, że podczas gdy inne państwa arabskie grzebią topór wojenny podpisując porozumienia Abrahamowe, Irak się cofa. Nowe prawo kryminalizuje wszelkie kontakty z Izraelem, nie tylko w samym Iraku, ale także w Kurdystanie, który tradycyjnie miał nieformalne powiązania z państwem żydowskim. Irańczycy coraz częściej pociągają za sznurki w Iraku i podobno przejmują żydowskie aktywa i mienie.


Optymizm filmu jest nieco chybiony. Żaden powracający Żyd nie byłby mile widziany, a co dopiero bezpieczny.


Wielu irackich Żydów wciąż ma koszmary na myśl o tym, przez co przeszli. A pamięć o Iraku odchodzi z roku na rok. Ich dzieci i wnuki, obecnie obywatele Izraela i państw Zachodu, ledwo rozumieją arabski: tylko jedzenie łączy ich z przeszłością. Poszli dalej.


„Pamiętaj Bagdad” 
jest nieocenionym dokumentem historycznym i pełni wielką przysługę; po raz pierwszy tragiczną historię irackiego żydostwa dociera do masowej publiczności na całym świecie. Ale czas na nostalgię się skończył. Może tytuł powinien być opatrzony znakiem zapytania?

 

Documentary Review, „Remember Baghdad” (2017)

Fathom, lipiec 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska Lyn Julius  

 

Dziennikarka, współzałożycielka brytyjskiego stowarzyszenia HARIF, Żydów pochodzących z Północnej Afryki i krajów Bliskiego Wschodu; stowarzyszenia informującego o liczącej trzy tysiące lat historii Żydów na Bliskim Wschodzie i o losie tej mniejszości wyznaniowej i religijnej w XX wieku. Rodzina Lyn Julius pochodzi z Iraku.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk