Prawda

Wtorek, 7 lutego 2023 - 15:15

« Poprzedni Następny »


Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)


Lyn Julius 2022-07-30

Reżyseria: Fiona Murphy.
Reżyseria: Fiona Murphy.

Od czasu realizacji w 2017 roku filmu „Pamiętaj Bagdad” liczba Żydów w Iraku spadła z pięciu do trzech. Film, zamówiony przez Davida Dangoora, obejrzały tysiące widzów. Teraz na Netflixie  prawdopodobnie zobaczą go miliony.


W sylwestra 1946 roku młoda para żydowska była wśród gości na balu dobroczynnym w irackim Flying Club, gdzie odbywał się konkurs piękności: król Iraku podszedł do 21-letniej Renée Dangoor i zaprosił ją do wzięcia udziału w konkursie.


Renée wygrała. Jej ręcznie pokolorowane zdjęcie, obraz promiennego piękna, wraz z szarfą zwycięstwa, jest obecnie używany na 2700 arabskich witrynach Google.


Kto by uwierzył, że Żydówka w zniszczonym bombami, sekciarskim Iraku mogła zostać koronowana na Miss Bagdadu 1947 roku? „Kto w ogóle uwierzy – mówi Edwin Shuker w nowym filmie dokumentalnym „Pamiętaj Bagdad ” – że w Iraku byli kiedyś Żydzi?


Edwin Shuker jest jednym z głównych bohaterów tego filmu. Pierwsza sekwencja pokazuje, jak opuszcza swój dom w północnym Londynie, aby złapać lot do Erbilu, stolicy Kurdystanu na północy, aby pokazać, że Żydzi nadal są zaangażowani w sprawy Iraku. Później widzimy Edwina w taksówce w Bagdadzie, kiedy podekscytowany daje kierowcy wskazówki, jak znaleźć dom rodziny Shukerów.


Porzucili go w pośpiechu 46 lat wcześniej.


W czasie kręcenia filmu dżihadyści Państwa Islamskiego byli zaledwie kilka kilometrów dalej. Powrót do Bagdadu dla jakiegoś materiału filmowego był dla Żyda odważną, choć bardzo lekkomyślną wyprawą. Z 140 000 Żydów w 1948 roku tylko trzech pozostało w Iraku w atmosferze szalejącego antysemityzmu.


Żydowska społeczność w Iraku sięga czasów babilońskich, kiedy jeńcy z Judei zostali zabrani jako niewolnicy do krainy dwóch rzek i pozostali tam przez 2600 lat.


Babilońscy Żydzi mieli doniosły wpływ na ten judaizm, jaki znamy. Jednak społeczność jest pod każdym względem wymarła, jej członkowie zostali wygnani, a ostatnia synagoga zamknięta.


Pamiętaj Bagdad
  zaczął się jako film kręcony na zamówienie syna Renée Dangoor, Davida, o grupie irackich Żydów, którzy spotykają się co tydzień w Londynie od ponad trzydziestu lat, aby grać razem w siatkówkę. Reżyserka Fiona Murphy przeniosła historię na nowy poziom, łącząc surowy materiał z domowych filmów, zdjęć rodzinnych i relacji poszczególnych osób z rzadkimi materiałami archiwalnymi – aby zbudować filmowy zapis utraconego świata.


Co skłoniło Fionę o mieszanym żydowsko-irlandzkim pochodzeniu do nakręcenia tego filmu? Mówi: „Życie rodzin moich rodziców zostało zamknięte wraz z rozpadem Imperium Brytyjskiego: społeczność mojego ojca została wyrzucona z Irlandii, a moja matka uciekła z Jamajki. Dorastałam w Londynie, świadoma, że ludzie cierpią za zbrodnie dawno minionych pokoleń. I tak „kiedy aktualnie nie kręciłam żadnego filmu i dostałem ofertę pracy przy katalogowaniu niezwykłego archiwum wczesnych domowych filmów należących do iracko-żydowskiej rodziny, żywo zareagowałem na wiadomość, że Żydzi w Iraku dobrze sobie radzili pod rządami Brytyjczyków i że drogo za to zapłacili. Koniec Imperium Brytyjskiego nie był jedynym wątkiem, który połączył ich historie z moimi. Rodzina mojej matki była etnicznie żydowska. I chociaż na tym kończyły się historyczne podobieństwa, uśmiechnięte twarze z archiwum i brutalny fakt, że dzisiaj w Iraku pozostało pięciu Żydów, przebudził moje poczucie straty”.


Dodaje: „Na początku chciałam tylko przekazać ból związany z utratą domu. Wydawało się ważne, teraz, w tej chwili, aby odeprzeć ciasnotę naszych wiadomości, zdominowanych przez dyskusję o migrantach zarobkowych, zdesperowanych uchodźcach i trudnościach w integracji imigrantów. Starsze historie to lament nad bólem wygnania: ‘To długa droga do Tipperary’ i ‘Nad rzekami Babilonu usiedliśmy i zapłakaliśmy’. Chciałem pokazać, że migranci podróżują z ciężkim sercem, dać im głos i przywrócić utracony świat. Wiedziałem, że to musi być mój następny film”.


Film Fiony Murphy ukazał się dokładnie 100 lat po tym, jak Brytyjczycy najechali tereny, które niegdyś były Mezopotamią, łącząc trzy prowincje osmańskie, by stworzyć nowoczesny Irak. Jednym z głównych architektów w kraju była brytyjska oficer wywiadu Gertrude Bell, co jest również jednym z wątków filmu dokumentalnego z 2017 roku: Listy z Bagdadu.


Często opisywana jako żeński odpowiednik Lawrence’a z Arabii, Bell była kobietą w męskim świecie. Była siłą napędową koronacji emira Fajsala na króla Iraku i widziała zdolnych, wielojęzycznych, wykształconych i coraz bardziej zachodnich Żydów, którzy stanowili jedną trzecią mieszkańców Bagdadu, jako podporę nowego Iraku, który chciała stworzyć.


Ale złoty wiek był dla Żydów krótkotrwały, a po nim nastąpiła masakra i prześladowania. Twórcy filmu Pamiętaj Bagdad  udali się do Izraela, aby przeprowadzić wywiad z nieżyjącym już dziennikarzem Salimem Fattalem, pisarzem Eli Amirem i innymi ocalałymi z dwudniowego szaleństwa z czerwca 1941 roku, znanego jako  Farhud  – orgii mordów, gwałtu i grabieży.


Po tym, jak Irak wprowadził stan wyjątkowy w 1948 roku, karząc Żydów za ustanowienie Izraela, to przede wszystkim strach przed kolejnym Farhudem skłonił 120 000 Żydów do wyjazdu z Iraku do Izraela, gdy mieli na to szansę w 1950 i 1951 r. Ceną, którą zapłacili, było pozbawienie praw obywatelskich i całkowite wywłaszczenie.


Chociaż Irak pozostał nieubłaganym wrogiem Izraela, 6000 pozostałych Żydów, którzy nie uciekli do państwa żydowskiego, prowadziło w latach pięćdziesiątych pełne uroku życie. Film pokazuje fragmenty domowych filmów przedstawiających długą serię imprez i pikników nad rzeką Tygrys. Brutalna rzeź króla i jego ministrów w 1958 roku, ich ciała wleczone ulicami Bagdadu, były szokiem, ale i tak Żydzi nie wyjechali. Kiedy chcieli wyjechać, w latach 60. było już za późno. Zanim wybuchła wojna sześciodniowa, Żydzi byli faktycznie zakładnikami reżimu Baas.


Film opowiada o mściwym terrorze, jakiego doświadczyli pozostali Żydzi, którzy byli świadkami publicznego powieszenia dziewięciu współwyznawców w styczniu 1969 roku pod sfabrykowanymi oskarżeniami o szpiegostwo.


Wuj Danny'ego Dallala został stracony sześć miesięcy później. Zniknęły dziesiątki Żydów. Danny i Edwin byli wśród 2000 zdesperowanych Żydów przemyconych z Iraku do Iranu przez Kurdów na początku lat siedemdziesiątych. Zostawili wszystko.


Film kończy się podpisaniem przez Edwina Shukera kontraktu na dom, który właśnie kupił na wietrznym i suchym osiedlu w Kurdystanie. Czy kiedykolwiek w nim zamieszka? To wyraźnie symboliczny akt – być może pierwszy krok na drabinie do zakupu nieruchomości w Bagdadzie – w celu ukazania nierozerwalnej więzi między Żydami i ich 2600 latami na tej ziemi. Możesz wyjąć Żyda z Iraku, ale nie możesz wyjąć Iraku z Żyda.


„Irak jest w naszych kościach” – mówi David Dangoor. Niestety, te uczucia lojalności i miłości są nieodwzajemnione. Niedawne prawo uchwalone przez przytłaczającą większość irackich parlamentarzystów sugeruje, że podczas gdy inne państwa arabskie grzebią topór wojenny podpisując porozumienia Abrahamowe, Irak się cofa. Nowe prawo kryminalizuje wszelkie kontakty z Izraelem, nie tylko w samym Iraku, ale także w Kurdystanie, który tradycyjnie miał nieformalne powiązania z państwem żydowskim. Irańczycy coraz częściej pociągają za sznurki w Iraku i podobno przejmują żydowskie aktywa i mienie.


Optymizm filmu jest nieco chybiony. Żaden powracający Żyd nie byłby mile widziany, a co dopiero bezpieczny.


Wielu irackich Żydów wciąż ma koszmary na myśl o tym, przez co przeszli. A pamięć o Iraku odchodzi z roku na rok. Ich dzieci i wnuki, obecnie obywatele Izraela i państw Zachodu, ledwo rozumieją arabski: tylko jedzenie łączy ich z przeszłością. Poszli dalej.


„Pamiętaj Bagdad” 
jest nieocenionym dokumentem historycznym i pełni wielką przysługę; po raz pierwszy tragiczną historię irackiego żydostwa dociera do masowej publiczności na całym świecie. Ale czas na nostalgię się skończył. Może tytuł powinien być opatrzony znakiem zapytania?

 

Documentary Review, „Remember Baghdad” (2017)

Fathom, lipiec 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska Lyn Julius  

 

Dziennikarka, współzałożycielka brytyjskiego stowarzyszenia HARIF, Żydów pochodzących z Północnej Afryki i krajów Bliskiego Wschodu; stowarzyszenia informującego o liczącej trzy tysiące lat historii Żydów na Bliskim Wschodzie i o losie tej mniejszości wyznaniowej i religijnej w XX wieku. Rodzina Lyn Julius pochodzi z Iraku.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1191 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10
Kulturowe zawłaszczenie i Żydzi   Glick   2022-12-09
Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15
Czy palestyński dziennikarz @HosanSalemG jest antypalestyńskim rasistą, kiedy mówi, że wszyscy palestyńscy dziennikarze popierają terror?     2022-10-13
Abbas domaga się od ONZ cofnięcia wskazówek zegara   Hirsch   2022-10-10
Co złego to Żydzi, czyli świat w coraz szybszym tempie wraca w stare koleiny   Koraszewski   2022-10-06
“Partner pokoju” Izraela morduje Izraelczyków   Toameh   2022-10-04
Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk