Prawda

Poniedziałek, 11 grudnia 2023 - 01:08

« Poprzedni Następny »


Dlaczego tak wielu antyizraelskich zwolenników BDS popiera wojnę Putina przeciwko Ukrainie?


Liran Kapoano 2023-06-14

Roger Waters (Źródło: Wikipedia)
Roger Waters (Źródło: Wikipedia)

Ostatnio byłem świadkiem bardzo dziwnego zjawiska zachodzącego w świecie geopolitycznych powiązań. Wielu młodych liberalnych komentatorów wzywało Noama Chomsky'ego (znanego językoznawcę, który z jakiegoś powodu jest także ikoną pro-BDS), by przeszedł na emeryturę i zamilkł; Max Blumenthal, lewicowy bloger, który napisał całe książki niszczące Izrael, został całkowicie zjechany na Twitterze przez postępowców; John Mearsheimer, autor niesławnej książki Israel Lobby, która promowała wiele antysemickich oszczerstw o Żydach kontrolujących rząd USA, został ostro zbesztany przez lewicowych komentatorów.

Żaden z tych ataków nie dotyczy oczywiście ich stanowiska wobec Izraela. Zaatakowano ich dlatego, że wszyscy opowiedzieli się za tym, by Ukraina zgodziła się na nikczemne żądania Putina dotyczące jej terytorium, albo wręcz poparli jego wojnę terroru z Ukraińcami.

 

I nie są jedynymi zwolennikami bojkotu, dywestycji i sankcji wobec Izraela, którzy w niezrozumiały sposób popierają czystki etniczne i kolonizację terytorium Ukrainy przez Rosję. 

 

Normana Finkelsteina, autora książki, w której minimalizował Holokaust i twierdził, że Izrael używa go do usprawiedliwienia swoich „zbrodni wojennych”, niszczyli jego byli fani na Reddit. Ali Abunimah, naprawdę okropny facet z Electronic Intifada, twierdził, że Izrael wspiera „ukraińskich nazistów” przeciwko Rosji. George Galloway, okropny były parlamentarzysta Partii Pracy i przyjaciel Hamasu, został wyrzucony ze szkockiej polityki za bycie rosyjskim apologetą. Roger Waters, były frontman Pink Floyd, z którym jego byli koledzy z zespołu nie chcą mieć nic wspólnego z powodu jego rażącego antysemickiego poparcia dla terroryzmu, został rozjechany na miazgę za obronę Rosji w ONZ. A co z Jeremym Corbynem? Och, oczywiście był w Drużynie Rosji od samego początku.

 

Dosłownie, gdziekolwiek spojrzysz – na każdego człowieka, którego znasz jako znanego antysyjonistycznego zwolennika BDS –istnieje około 95% szans, że usprawiedliwia Putina, co często spotyka się z krytyką ze strony byłych fanów.

 

Należy zauważyć, że jest to oddzielone od szczerze dziwacznej (ale szeroko komentowanej) wymianie stosunku do Rosji między Republikanami a Demokratami, która ma miejsce od czasu ubiegania się Trumpa o urząd. W rzeczywistości niektórzy skrajnie prawicowi komentatorzy, tacy jak Tucker Carlson, przyjęli niektóre z tych skrajnie lewicowych ikon w niesamowitej demonstracji zbiegających się skrajności w polityce.

 

Co ciekawe, podczas gdy „Szwadron” był publicznie proukraiński, zarówno Rashida Tlaib, jak i Ilhan Omar głosowały przeciwko finansowaniu broni dla Ukrainy, co jest rzadkością wśród członków klubu Demokratów. Możemy nawet uwierzyć, że robią to, ponieważ mają tendencję do sprzeciwiania się wszelkim funduszom na wojsko. Jest kilku lewicowych przedstawicieli Kongresu, którzy popierają BDS, którzy są również przeciwnikami finansowaniu obrony Ukrainy.

 

Dlaczego tak jest?

 

Chciałbym mieć definitywną odpowiedź, ponieważ jeśli twoje stanowisko jest takie, że Izrael jest „obcym kolonizatorem” i „okupantem”, pomyślałbyś, że Rosja rozpoczynająca całkowicie niesprowokowaną inwazję od 2014 roku byłaby doskonałą analogią do kraju, który oskarżasz o zrobienie tego samego w Gazie i Wschodniej Jerozolimie. O ile mi wiadomo, Ukraina nie była nawet winna wystrzelenia tysięcy rakiet na Belgrad czy Petersburg przez mniej więcej 30 lat, zanim Rosja zdecydowała się ogłosić region Donbasu za separatystyczne republiki. 

 

Więc o co chodzi?

 

Cóż, mam kilka teorii. Po pierwsze, Federacja Rosyjska i jej poprzednik Związek Radziecki były dość jawnymi fundatorami OWP, podobnie jak armii Egiptu Gamala Abdela Nasera i Syrii Hafeza al Assada. Rosja nadal jest głównym sponsorem Baszara al-Asada w Syrii i totalitarnego reżimu irańskiego. Jest powód, dla którego Hamas, Fatah, talibowie i Hezbollah. kiedy strzelają z karabinów maszynowych na wiwat, na ogół nie trzymają M-16 – mają AK-47. Rosja i Związek Radziecki przez dziesięciolecia finansowały organizacje terrorystyczne i bliskowschodnich dyktatorów. 

 

Co więcej, wielu (choć nie wszyscy) z tych ludzi to samozwańczy „czołgiści” – ludzie, którzy gloryfikują ZSRR, Chiny i inne reżimy komunistyczne i wspierają ich użycie czołgów do zmiażdżenia dysydentów od Węgier w 1956 r. po Czechosłowację w 1968 r., do placu Tiananmen w 1989 r.

 

Ale to nie do pomyślenia prawda? Ruch BDS (a zwłaszcza Chomsky, Finkelstein, Mearshimer, Blumenthal i reszta tej ekipy), jest „pokojowy” i opowiada się wyłącznie za taktyką „bez użycia przemocy”, aby osiągnąć swoje cele, prawda?

 

To prowadzi nas do drugiej teorii, która głosi, że ci ludzie są i zawsze byli oszustami i hipokrytami. Najważniejsze jest to, że jeśli zgadzasz się z Hamasem i Hezbollahem jako de facto rządami Gazy i Libanu, ale rzekomo opowiadasz się również za prawami gejów, prawami kobiet, prawami osób transpłciowych i ogólnie za liberalną demokracją, jesteś hipokrytą, prawda? Możesz mówić, co chcesz o rządzie Izraela (zwłaszcza o jego obecnym rządzie), ale oficjalna polityka Hamasu, Fatahu i Hezbollahu jest i zawsze była taka, że Palestyna i Liban muszą być Judenrein, muszą być Gej i Transrein, a kobiety muszą być w najlepszym razie obywatelami drugiej kategorii.

 

Jak inaczej można wytłumaczyć ich obsesję na punkcie Izraela, ale apologetykę wobec Gazy, Libanu, Iranu i lekceważenie Arabii Saudyjskiej i Syrii? Blumenthal, podobnie jak wielu innych, jest faktycznym apologetą Baszara al-Assada, który od 2010 r. wymordował więcej palestyńskich cywilów niż Izrael zabił w operacjach antyterrorystycznych od pierwszej intifady w 1987 r. I nie ma kampanii terroru prowadzonej przez Palestyńczyków w syryjskich  obozach dla uchodźców przeciwko reżimowi Assada. Dokładnie, ile palestyńskich bombardowań autobusów miało miejsce w Damaszku? Ile ataków rakietowych na Homs? W Syrii nie ma intifady, ale reżim Asada od ponad dekady niszczy życie niewinnych Palestyńczyków. 

 

I nikt z nich nawet nie wspomina o terrorze państwowym, jaki Jordania prowadziła przeciwko organizacji Arafata Fatah podczas Czarnego Września, ani różnych libańskich wojen domowych, czy bitew między samymi Hamasem i Fatahem. Ani dyskryminacji i rasizmu okazywanego Palestyńczykom w krajach Bliskiego Wschodu. Ani ich wypędzenia z Kuwejtu w latach 90. 

 

Mimo tych prześladowań… nie było choćby najcichszego pisku ze strony bandy zwolenników BDS.

 

Czy jest więc możliwe, że ich głównym problemem wcale nie jest „kolonializm”, „czystki etniczne” czy „nieproporcjonalna siła”, czyli te zbrodnie, które Rosja popełnia w Donbasie od co najmniej 2014 roku? Czy ludzie zapomnieli, że prawie dziesięć lat temu Rosja zestrzeliła ukraiński samolot cywilny? To jest coś, czego Izrael nigdy by nie zrobił, nawet w najbardziej zboczonych marzeniach zatwardziałych prawicowych psychopatów z partii Ben Gvira.

 

Od lat Rosja dosłownie porywa dziesiątki tysięcy ukraińskich dzieci i wysyła je do Rosji, wystrzeliwuje setki pocisków manewrujących, uderzając w czysto cywilne obiekty i dosłownie gwałci i plądruje na tych obszarach Ukrainy, które udało im się okupować najemnikami Putina i hordą żołnierzy w skład której wchodzą wypuszczeni z więzień przestępcy kryminalni. Nie bez powodu Ukraińcy nazywają rosyjskich najeźdźców orkami.

 

Wszystkie te przerażające oskarżenia o zbrodnie wojenne rzucają na Siły Obronne Izraela ci sami ludzie, o których wspomniałem powyżej. Nigdy nie było cienia dowodu na to, że choćby jeden dowódca IDF popełnił te zbrodnie wojenne w stylu II wojny światowej. I chociaż zdarzały się przypadki, w których żołnierze IDF łamali prawo, w każdym przypadku odbywał się sąd wojenny i dochodzenie, a często wyroki skazujące i więzienie. W Rosji telewizja państwowa gloryfikuje zachowanie swojej „armii” i otwarcie nawołuje do ludobójstwa w Ukrainie. A Putin jest niezaprzeczalnie dyktatorem. Czy możesz sobie wyobrazić, co stałoby się w Moskwie, gdyby mieli jedną noc protestów, takich jak te, które Izrael miał przeciwko Netanjahu w każdą sobotę przez prawie sześć miesięcy?

 

Zwolennicy Izraela mają ogromną szansę pokazać i wytyczyć wyraźną linię między zwolennikami liberalnych demokracji – nawet tych niedoskonałych, którym grozi upadek – a tyraniamiświata. Postępowcy, którzy są naprawdę zaangażowani w prawa człowieka i sprawiedliwość, muszą wiedzieć, że mogą wspierać ludy tubylcze, liberalną demokrację i przeciwstawiać się kolonializmowi, okupacji, czystkom etnicznym i ludobójstwu; mogą wspierać prawa niewinnych Palestyńczyków, Żydów i Ukraińców.

 

Ale nie mogą jednocześnie wspierać Baszara al-Assada, Władimira Putina, Hassana Nasrallaha i Ismaila Haniję.


Link do oryginału: https://blogs.timesofisrael.com/why-do-so-many-anti-israel-bds-supporters-support-putins-war-against-ukraine/

Times of Israel, 6 czerwca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Liran Kapoano amerykański przedsiębiorca określający się jako Izraelczyk uwięziony w amerykańskiej skórze.   

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1384 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11
Al-Azhar wyraża uznanie dla terroryzmu Hamasu     2023-10-10
Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael     2023-10-09
Kolejna wojna przeciw Żydom   Koraszewski   2023-10-08
Autonomia Palestyńska przyznaje, że nie ma „izraelskiej okupacji”   Flatow   2023-10-07
Gdzie są palestyńskie ustępstwa na rzecz pokoju?   Tawil   2023-10-05
Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk