Prawda

Niedziela, 28 maja 2023 - 01:35

« Poprzedni Następny »


Czy termin “nakba” jest antysemicki?


Elder of Ziyon 2021-11-21


Pierwotnie w kontekście Palestyny słowo “nakba” użył po raz pierwszy syryjski historyk, Constantin Zureiq, do opisania pokonania przez Izrael połączonych armii arabskich. “Klęska Arabów w Palestynie nie jest małą porażką – naksa … Jest to katastrofa – nakba – w każdym sensie tego słowa.... Siedem arabskich krajów wypowiedziało wojnę syjonizmowi w Palestynie …. Siedem krajów poszło na wojnę, by zlikwidować podział i pokonać syjonizm, i szybko opuściły pole bitwy po utracie znacznej części ziemi Palestyny – także części danej Arabom w Planie Podziału”.

 

Ani słowa o palestyńskich Arabach lub o uchodźcach. Słowo opisywało hańbę arabskich armii, które przegrały wojnę z Żydami po przechwalaniu się absolutnie pewnym, wielkim zwycięstwem. Zureiq chciał, by świat arabski przyjął odpowiedzialność za własne błędy.


Antysemicki tłumek wścieka się z powodu tego tweetu:


Dr Jon Stanley<br />Nakba jest antysemickim terminem określającym powstanie Izraela jako kraju. Jest skierowane na Izrael, nie obejmując żadnych terytoriów spornych po 1967 r. Odrzuca prawo Izraela do istnienia.<br />Ash Saekar<br />Absolutnie absurdalne widzieć polityków Labour wzywających do aresztowań w reakcji na to, co wygląda na legalny i pokojowy protest przeciwko Cippi Chotoweli – izraelskiej ambasador, która kiedyś nazwała nakbę „arabskim kłamstwem”<br />Protest jest tak samo formą wolności wyrazu jak mowa na kampusie.
Dr Jon Stanley
Nakba jest antysemickim terminem określającym powstanie Izraela jako kraju. Jest skierowane na Izrael, nie obejmując żadnych terytoriów spornych po 1967 r. Odrzuca prawo Izraela do istnienia.
Ash Saekar
Absolutnie absurdalne widzieć polityków Labour wzywających do aresztowań w reakcji na to, co wygląda na legalny i pokojowy protest przeciwko Cippi Chotoweli – izraelskiej ambasador, która kiedyś nazwała nakbę „arabskim kłamstwem”
Protest jest tak samo formą wolności wyrazu jak mowa na kampusie.


Były setki gniewnych odpowiedzi i cytowania tweetów, większość z czystą wściekłością, ale kilka istotnie zajmujących się poruszoną kwestią.Nie, robocza definicja antysemityzmu IHRA w żaden sposób nie może uczynić nielegalnym wypowiadanie słowa "nakba." 

 

Czy samo słowo "nakba" jest antysemickie?

 

Z pewnością tego oryginalnego znaczenia słowa "nakba" w jakim wprowadził je do literatury  Constantine Zureiq nie można uważać za antysemickie. Było to słowo o hańbie, ale nie o nienawiści. Zupełnie nie jest związane z Izraelem lub Żydami.

 

Z czasem jednak ten termin zmienił znaczenie. OWP początkowo unikała używania tego słowa, ponieważ chciała dawać wrażenie zwycięstwa przez rewolucję, a nie mówić o haniebnej klęsce. Przez dziesięciolecia większość Palestyńczyków nie używała tego terminu. 

 

W miarę upływu czasu jednak, kiedy świat zaczął dawać punkty uciskanym, OWP uznała, że jest to rola, którą mogą entuzjastycznie przyjąć. Znaczenie słowa zmieniło się z „haniebnej klęski świata arabskiego w 1948 roku” w „nieszczęście, jakie przydarzyło się w Palestynie w 1948 roku w wyniku tego, że Izrael stał się państwem”.  

 

Jaser Arafat ogłosił “Dzień Nakby” dopiero w 1998 roku – specjalnie jako odpowiedź na 50. rocznicę powstania Izraela i specjalnie wybrał datę przypadającą na rocznicę niepodległości Izraela. Tysiące Palestyńczyków uciekło ze swoich domów już w grudniu 1947 roku, a niektórzy (choć mniejszość) istotnie zostali wysiedleni podczas wojny. Można było wybrać inne daty na Dzień Nakby, jak na przykład rocznicę wydarzeń w Deir Jassin. Arafat postanowił jednak upamiętnić dzień, kiedy Izrael stał się państwem, związując Nakbę z samym istnieniem Izraela.

 

Po arabsku termin "nakba" jest często definiowany jako narodziny Izraela bez wspominania niczego więcej.  

 

A to jest istotnie antysemickie.

 

Od tego czasu słowo przeszło inne przekształcenia. Przez wielokrotnie powtarzane kłamstwa Palestyńczycy i ich nienawidzący Izraela sojusznicy przedefiniowali to słowo na całkowity fałsz – że syjoniści przemocą i umyślnie wygnali ponad 700 tysięcy palestyńskich Arabów z ich domów. 

 

Turecka TRTWorld pisała w tym roku:

Dzień Nakby obchodzi się 15 maja od kiedy syjonistyczne milicje najechały tego dnia Palestynę w 1948 roku i wygnały dziesiątki tysięcy ludzi z ich domów.


W 1948 roku syjonistyczne milicje wygnały 700 tysięcy Palestyńczyków z ich ziemi ojczystej podczas kampanii, która obejmowała morderstwa, gwałty i zastraszanie.

Inne media arabskie mówią o tym jako o "umyślnym i systematycznym...masowym wygnaniu palestyńskich Arabów z brytyjskiego Mandatu Palestyny podczas tworzenia Izraela”.  

 

Te kłamstwa są jawnie antysemickie.

 

Jeszcze inne przekształcenie tego terminu zaszło w ostatnich latach: idea, że nakba trwa i jest permanentna, i że każda sekunda, kiedy Palestyńczycy pozostają poza Zieloną Linią, jest dla nich kolejną katastrofą. Zapewnia to, że podżeganie, jakie jest związane z tym terminem, nie jest relegowane w przeszłość, ale dotyczy teraźniejszości – Żydzi są winni dzisiaj, a arabskie państwa i palestyńscy przywódcy nie są odpowiedzialni za odrzucenie licznych propozycji pokojowych i odmawianie naturalizowania „uchodźców”, którzy żyją od kilku pokoleń w opłakanych warunkach pod arabskimi rządami. 

 

Od czasu kiedy sama definicja tego terminu stała się narzędziem podżegania do nienawiści i kłamstw przeciwko żydowskiemu państwu, słowo jest antysemickie.   

 

Palestyńczycy mają prawo mówić o historycznych wydarzeniach używając każdego słowa, jakie chcą. Byłoby idiotyzmem twierdzenie, że nie mogą tego robić. Jednak, podobnie jak z każdym innym aspektem tego konfliktu, pokój pada ofiarą kłamstw i fałszywej narracji -  jak też jawnego, antysemickiego podżegania, które jest nieodłączne od palestyńskiego istnienia.

 

Jeśli Palestyńczycy i Arabowie rzeczywiście chcą zakończyć to, co nazywają katastrofą, i jeśli świat rzeczywiście chce popierać ten cel, muszą odrzucić tezę, że są bezradnymi ofiarami nikczemnych Żydów i przestać odrzucać każde rozwiązanie, które pomogłoby ich ludności żyć w godności. 

 

W pierwotnym znaczeniu słowo “nakba” było wezwaniem do świata arabskiego, by przemyślał na nowo jak działa i jak powinien działać w nowoczesnym świecie. Zureiq napisał: “Zwycięstwo, jakie osiągnęli syjoniści – a tylko ślepy może temu zaprzeczać – nie zostało osiągnięte z powodu wyższości jednego narodu nad innym, ale z powodu wyższości jednego systemu nad innym… Oni żyją w teraźniejszości i patrzą w przyszłość, podczas gdy my jesteśmy w stanie zamroczenia i marzymy o wspanialej przeszłości”.  

 

Nakba, jak ją rozumiał Zureiq, była wezwaniem do autorefleksji i przyjęcia odpowiedzialności. Nakba Arafata jest wezwaniem do kontynuowania katastrofalnej mentalności arabskiej z 1947 roku, by utrzymać Palestyńczyków "zamroczonych i marzących o wspaniałej przeszłości”. Jest skoncentrowana na demonizowaniu  żydowskiego państwa w jakichkolwiek granicach i polega na bezsensownych sloganach, które zastępują ciężką pracę rzeczywistego budowania kraju. Celem jest utrzymywanie Palestyńczyków zanurzonych w przeszłości jako wieczne ofiary i usprawiedliwianie odmowy ich przywódców udzielenia pomocy własnej ludności. 

 

Jeśli chcesz rozwiązać problem, naucz Palestyńczyków oryginalnego znaczenia nakby – słowa o zdecydowaniu o zmianie mentalności zamiast o nienawiści.

 

Is the term "nakba" antisemitic?

Elder of Ziyon, 12 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Elder of Ziyon

Znakomity amerykański bloger, którego blog jest kopalnią rzetelnych informacji o Izraelu, o antysemickiej propagandzie, o mediach i polityce.    


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1253 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11
Antyizraelska polityka Bidena wzmacnia Iran i palestyńskich terrorystów   Tawil   2023-04-10
Wszyscy Kreteńczycy to kłamcy…   Koraszewski   2023-04-09
Dla „Guardiana” jedno państwo żydowskie to o jedno państwo żydowskie za dużo   Levick   2023-04-08
W poszukiwaniu znaków czasu   Koraszewski   2023-04-05
Co powiedziała matka palestyńskiemu terroryście…   Flatow   2023-04-02
“Palestyńczycy”: wielkie kłamstwo, które ujawnił Smotrich   Pandavar   2023-03-31
„Terroryści uwielbiają nowe technologie. Co zrobią ze sztuczną inteligencją (AI)?”   Stalinsky   2023-03-28
Pomylony plan administracji Bidena walki z palestyńskim terroryzmem   Tawil   2023-03-25
Gdy tylko @Amnesty rozpoczęła kampanię „apartheidu”, przestali wspominać o libańskiej/jordańskiej dyskryminacji Palestyńczyków     2023-03-24
Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk