Prawda

Niedziela, 23 stycznia 2022 - 19:18

« Poprzedni Następny »


Czy termin “nakba” jest antysemicki?


Elder of Ziyon 2021-11-21


Pierwotnie w kontekście Palestyny słowo “nakba” użył po raz pierwszy syryjski historyk, Constantin Zureiq, do opisania pokonania przez Izrael połączonych armii arabskich. “Klęska Arabów w Palestynie nie jest małą porażką – naksa … Jest to katastrofa – nakba – w każdym sensie tego słowa.... Siedem arabskich krajów wypowiedziało wojnę syjonizmowi w Palestynie …. Siedem krajów poszło na wojnę, by zlikwidować podział i pokonać syjonizm, i szybko opuściły pole bitwy po utracie znacznej części ziemi Palestyny – także części danej Arabom w Planie Podziału”.

 

Ani słowa o palestyńskich Arabach lub o uchodźcach. Słowo opisywało hańbę arabskich armii, które przegrały wojnę z Żydami po przechwalaniu się absolutnie pewnym, wielkim zwycięstwem. Zureiq chciał, by świat arabski przyjął odpowiedzialność za własne błędy.


Antysemicki tłumek wścieka się z powodu tego tweetu:


Dr Jon Stanley<br />Nakba jest antysemickim terminem określającym powstanie Izraela jako kraju. Jest skierowane na Izrael, nie obejmując żadnych terytoriów spornych po 1967 r. Odrzuca prawo Izraela do istnienia.<br />Ash Saekar<br />Absolutnie absurdalne widzieć polityków Labour wzywających do aresztowań w reakcji na to, co wygląda na legalny i pokojowy protest przeciwko Cippi Chotoweli – izraelskiej ambasador, która kiedyś nazwała nakbę „arabskim kłamstwem”<br />Protest jest tak samo formą wolności wyrazu jak mowa na kampusie.
Dr Jon Stanley
Nakba jest antysemickim terminem określającym powstanie Izraela jako kraju. Jest skierowane na Izrael, nie obejmując żadnych terytoriów spornych po 1967 r. Odrzuca prawo Izraela do istnienia.
Ash Saekar
Absolutnie absurdalne widzieć polityków Labour wzywających do aresztowań w reakcji na to, co wygląda na legalny i pokojowy protest przeciwko Cippi Chotoweli – izraelskiej ambasador, która kiedyś nazwała nakbę „arabskim kłamstwem”
Protest jest tak samo formą wolności wyrazu jak mowa na kampusie.


Były setki gniewnych odpowiedzi i cytowania tweetów, większość z czystą wściekłością, ale kilka istotnie zajmujących się poruszoną kwestią.Nie, robocza definicja antysemityzmu IHRA w żaden sposób nie może uczynić nielegalnym wypowiadanie słowa "nakba." 

 

Czy samo słowo "nakba" jest antysemickie?

 

Z pewnością tego oryginalnego znaczenia słowa "nakba" w jakim wprowadził je do literatury  Constantine Zureiq nie można uważać za antysemickie. Było to słowo o hańbie, ale nie o nienawiści. Zupełnie nie jest związane z Izraelem lub Żydami.

 

Z czasem jednak ten termin zmienił znaczenie. OWP początkowo unikała używania tego słowa, ponieważ chciała dawać wrażenie zwycięstwa przez rewolucję, a nie mówić o haniebnej klęsce. Przez dziesięciolecia większość Palestyńczyków nie używała tego terminu. 

 

W miarę upływu czasu jednak, kiedy świat zaczął dawać punkty uciskanym, OWP uznała, że jest to rola, którą mogą entuzjastycznie przyjąć. Znaczenie słowa zmieniło się z „haniebnej klęski świata arabskiego w 1948 roku” w „nieszczęście, jakie przydarzyło się w Palestynie w 1948 roku w wyniku tego, że Izrael stał się państwem”.  

 

Jaser Arafat ogłosił “Dzień Nakby” dopiero w 1998 roku – specjalnie jako odpowiedź na 50. rocznicę powstania Izraela i specjalnie wybrał datę przypadającą na rocznicę niepodległości Izraela. Tysiące Palestyńczyków uciekło ze swoich domów już w grudniu 1947 roku, a niektórzy (choć mniejszość) istotnie zostali wysiedleni podczas wojny. Można było wybrać inne daty na Dzień Nakby, jak na przykład rocznicę wydarzeń w Deir Jassin. Arafat postanowił jednak upamiętnić dzień, kiedy Izrael stał się państwem, związując Nakbę z samym istnieniem Izraela.

 

Po arabsku termin "nakba" jest często definiowany jako narodziny Izraela bez wspominania niczego więcej.  

 

A to jest istotnie antysemickie.

 

Od tego czasu słowo przeszło inne przekształcenia. Przez wielokrotnie powtarzane kłamstwa Palestyńczycy i ich nienawidzący Izraela sojusznicy przedefiniowali to słowo na całkowity fałsz – że syjoniści przemocą i umyślnie wygnali ponad 700 tysięcy palestyńskich Arabów z ich domów. 

 

Turecka TRTWorld pisała w tym roku:

Dzień Nakby obchodzi się 15 maja od kiedy syjonistyczne milicje najechały tego dnia Palestynę w 1948 roku i wygnały dziesiątki tysięcy ludzi z ich domów.


W 1948 roku syjonistyczne milicje wygnały 700 tysięcy Palestyńczyków z ich ziemi ojczystej podczas kampanii, która obejmowała morderstwa, gwałty i zastraszanie.

Inne media arabskie mówią o tym jako o "umyślnym i systematycznym...masowym wygnaniu palestyńskich Arabów z brytyjskiego Mandatu Palestyny podczas tworzenia Izraela”.  

 

Te kłamstwa są jawnie antysemickie.

 

Jeszcze inne przekształcenie tego terminu zaszło w ostatnich latach: idea, że nakba trwa i jest permanentna, i że każda sekunda, kiedy Palestyńczycy pozostają poza Zieloną Linią, jest dla nich kolejną katastrofą. Zapewnia to, że podżeganie, jakie jest związane z tym terminem, nie jest relegowane w przeszłość, ale dotyczy teraźniejszości – Żydzi są winni dzisiaj, a arabskie państwa i palestyńscy przywódcy nie są odpowiedzialni za odrzucenie licznych propozycji pokojowych i odmawianie naturalizowania „uchodźców”, którzy żyją od kilku pokoleń w opłakanych warunkach pod arabskimi rządami. 

 

Od czasu kiedy sama definicja tego terminu stała się narzędziem podżegania do nienawiści i kłamstw przeciwko żydowskiemu państwu, słowo jest antysemickie.   

 

Palestyńczycy mają prawo mówić o historycznych wydarzeniach używając każdego słowa, jakie chcą. Byłoby idiotyzmem twierdzenie, że nie mogą tego robić. Jednak, podobnie jak z każdym innym aspektem tego konfliktu, pokój pada ofiarą kłamstw i fałszywej narracji -  jak też jawnego, antysemickiego podżegania, które jest nieodłączne od palestyńskiego istnienia.

 

Jeśli Palestyńczycy i Arabowie rzeczywiście chcą zakończyć to, co nazywają katastrofą, i jeśli świat rzeczywiście chce popierać ten cel, muszą odrzucić tezę, że są bezradnymi ofiarami nikczemnych Żydów i przestać odrzucać każde rozwiązanie, które pomogłoby ich ludności żyć w godności. 

 

W pierwotnym znaczeniu słowo “nakba” było wezwaniem do świata arabskiego, by przemyślał na nowo jak działa i jak powinien działać w nowoczesnym świecie. Zureiq napisał: “Zwycięstwo, jakie osiągnęli syjoniści – a tylko ślepy może temu zaprzeczać – nie zostało osiągnięte z powodu wyższości jednego narodu nad innym, ale z powodu wyższości jednego systemu nad innym… Oni żyją w teraźniejszości i patrzą w przyszłość, podczas gdy my jesteśmy w stanie zamroczenia i marzymy o wspanialej przeszłości”.  

 

Nakba, jak ją rozumiał Zureiq, była wezwaniem do autorefleksji i przyjęcia odpowiedzialności. Nakba Arafata jest wezwaniem do kontynuowania katastrofalnej mentalności arabskiej z 1947 roku, by utrzymać Palestyńczyków "zamroczonych i marzących o wspaniałej przeszłości”. Jest skoncentrowana na demonizowaniu  żydowskiego państwa w jakichkolwiek granicach i polega na bezsensownych sloganach, które zastępują ciężką pracę rzeczywistego budowania kraju. Celem jest utrzymywanie Palestyńczyków zanurzonych w przeszłości jako wieczne ofiary i usprawiedliwianie odmowy ich przywódców udzielenia pomocy własnej ludności. 

 

Jeśli chcesz rozwiązać problem, naucz Palestyńczyków oryginalnego znaczenia nakby – słowa o zdecydowaniu o zmianie mentalności zamiast o nienawiści.

 

Is the term "nakba" antisemitic?

Elder of Ziyon, 12 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Elder of Ziyon

Znakomity amerykański bloger, którego blog jest kopalnią rzetelnych informacji o Izraelu, o antysemickiej propagandzie, o mediach i polityce.    


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1006 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk