Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 22:03

« Poprzedni Następny »


Cypr: 46 lat tureckiej okupacji


Uzay Bulut 2020-09-11


Co przychodzi na myśl ludziom, kiedy słyszą „Cypr”? Piękny kraj wyspiarski, na Morzu Śródziemnym? Wymarzone miejsce na urlop? Ciepła pogoda i malownicze plaże? To wszystko jest prawdą. Jednak ten mały i wytrwały kraj ma także mroczną i tragiczną historię – historię ukształtowaną przez turecką okupację od 1974 roku.


Cypr zdobył niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1960 roku, ale pełna niepodległość na całej wyspie nie trwała długo. Latem 1974 roku turecka armia dwukrotnie najechała na północny Cypr – najpierw 20 lipca, a potem 14 sierpnia, dokonując etniczno-religijnej czystki i zbrodni przeciwko ludzkości w akcji terroryzowania greckich Cypryjczyków i wypchnięcia ich na południe.  


Turcja “przypuściła agresywny atak na pełną skalę na Cypr, mały, niezaangażowany i dosłownie bezbronny kraj, który nie ma lotnictwa, marynarki ani armii poza niewielką gwardią narodową”, napisał w liście z 6 grudnia 1974 roku do sekretarza generalnego ONZ ówczesny przedstawiciel Cypru przy Narodach Zjednoczonych, Zenon Rossides. "I tak przytłaczająca machina militarna Turcji rozpoczęła zbrojny atak, obejmujący bombardowanie napalmem otwartych miast i wsi, siejąc spustoszenie, podpalając lasy i na oślep siejąc śmierć i cierpienie wśród cywilnej populacji wyspy”.


Jako pretekst inwazji na wyspę Turcja użyła zamachu stanu zorganizowanego przez rządzącą Grecją juntę przeciwko cypryjskiemu prezydentowi, Makariosowi. Według strony internetowej Kypros.org:

"Zamach stanu dał Turcji pretekst, jakiego od dawna szukała. Roszcząc sobie prawo do jednostronnej interwencji militarnej jako gwarant konstytucji z 1960 roku, Turcja 5 dni później najechała Cypr…. Kiedy armia turecka była już na Cyprze, zamiast przywrócić sytuację zgodną z konstytucją 1960 r. i chronić prawa człowieka wszystkich mieszkańców Cypru, jak to było jej obowiązkiem i rzekomym uzasadnieniem, Turcja, mimo że zamach nie udał się i demokratyczny rząd powrócił w Grecji do władzy, 14 sierpnia 1974 roku niezmiernie rozszerzyła inwazję, by okupować 36,4% Cypru, wyganiając ponad 170 tysięcy greckich Cypryjczyków i przemieszczając armię do trafnie nazwanej ‘linii Atylli’. To, że Turcja popełniła potworności w trakcie inwazji nie jest zaskakujące, patrząc na jej historię działań na Bałkanach, w Syrii, w Armenii i w Anatolii oraz na jej tradycyjną politykę wydalania, transferów i dyskryminacji nie-tureckich grup etnicznych”.

Te potworności obejmują mordowanie cywilnych greckich Cypryjczyków, włącznie z dziećmi, arbitralnymi aresztowaniami, porywaniem cywilów, masowymi i wielokrotnymi gwałtami, eksmisjami i wysiedleniami greckich Cypryjczyków z ich domów i ziemi, rabunkami, rekwirowaniem domów i przedsiębiorstw należących do greckich Cypryjczyków, przymusową pracą więźniów i niszczeniem kościołów i cmentarzy.


Raport Europejskiej Komisji Praw Człowieka z 1976 roku potwierdził fakt dokonywania gwałtów.

"Nawet kobiety w wieku 80 lat były barbarzyńsko gwałcone przez członków tureckiej armii – napisano w raporcie. – Na niektórych terenach przymusowa prostytucja dziewcząt greko-cypryjskich praktykowana jest nadal. Wiele kobiet, które pozostały na terenach okupowanych przez Turcję, zaszło w ciążę w wyniku gwałtów popełnionych przez tureckich żołnierzy”.  

Gwałty były tak powszechne, że kościół na Cyprze był zmuszony do złagodzenia poprzednich zakazów aborcji. Podobno także Czerwony Krzyż wysyłał tabletki dla więźniarek i kobiet zamkniętych w obozach na okupowanych terenach.  


5 sierpnia 1974 roku “New York Times” donosił, że "Greccy Cypryjczycy z małych wsi wokół Kyrenii opowiadali o morderstwach, gwałtach i rabunkach tureckiej armii po inwazji na Cypr”.


“New York Times” przeprowadził wywiady z ofiarami i naocznymi świadkami potworności. Jedną z nich była młoda kobieta w wieku 20 lat, która odmówiła podania nazwiska.

"Opowiedziała, jak została zgwałcona po tym, jak była świadkiem zabicia strzałami z karabinu maszynowego swojego narzeczonego wraz z innymi mężczyznami ze wsi. ‘Kiedy mój narzeczony został zabity, rzuciłam się do rowu, żeby się schować – byłam przerażona – powiedziała. – Kiedy tam leżałam, chwycił mnie turecki żołnierz. Rzucił mnie na ziemię i zdarł ze mnie ubranie. Rozpaczliwie próbowałam uciec ale wycelował we mnie broń. Powiedział, że mnie zabije. W pewnym momencie podszedł inny żołnierz z niemowlęciem na rękach. Zapytał, kto jest jego matką. Pomyślałam, że jeśli powiem, że to moje dziecko, może mnie to uratować. Jednak, kiedy powiedziałam, że jestem jego matką, cisnął nim o ziemię’.”

Zbrodnie popełnione podczas tureckiej inwazji są dobrze udokumentowane.


“14 sierpnia - napisała autorka Victoria Hislop – populacja greckich Cypryjczyków uciekała w przerażeniu samochodami, autobusami, piechotą, nie zabierając ze sobą niczego poza ubraniami, w których byli. Spodziewali się pomocy z zagranicy, ale żadna pomoc nie przyszła i ich ewakuacja zamieniła się w tygodnie, miesiące, a potem dziesięciolecia”.


Podobnie jak w wypadku dziesiątków tysięcy innych Cypryjczyków, życie Marii Hadjivasili, która dorastała w latach 1960 w Famaguście, także zmieniło się całkowicie po okupacji jej miasta:

Słyszeliśmy, że cywile są zabijani a kobiety gwałcone – powiedziała. – Ludzie niepokoili się o swoje córki. Słyszałam, że jedna z moich koleżanek szkolnych została zgwałcona i zabita”.

Niestety, w czasie tureckiej inwazji, opinia światowa nie wyraziła wielkiego oburzenia. Nadal nie ma międzynarodowego oburzenia, okupacja trwa i towarzyszą jej podobne łamania prawa.


Na przykład, 21 czerwca 2013 roku Koray Başdoğrultmacı i Çinel Senem Hüseyin, tureckojęzyczna para Cypryjczyków, która żyje w północnej, okupowanej części Cypru, została aresztowana i trzymana w więzieniu przez 6 1/2 godziny. Ich proces trwał miesiącami, aż wszystkie oskarżenia zostały wycofane w czerwcu 2015 roku.  


Ich przestępstwo? Wywieszenie trzech flag cypryjskich przed swoim domem i sklepem.  


Turecki rząd nie uznaje nawet Republiki Cypru i nazywa ją “Administracją południowych greckich Cypryjczyków”. “Roszczenie wysunięte przez greckich Cypryjczyków do reprezentowania ‘Republiki Cypru’ jest nielegalne i nie zostało uznane przez Turcję” – oznajmia ministerstwo spraw zagranicznych Turcji. Twierdzi także, że Cypr jest „geograficznie przedłużeniem półwyspu anatolijskiego” i „nigdy nie był grecką wyspą”.  


Ministerstwo nie może bardziej się mylić. Cypr przez tysiąclecia był wyspą z grecką większością – był grecki demograficznie i kulturowo. Turecka obecność na Cyprze datuje się zaledwie od czasów osmańskiej okupacji w okresie od 1571 do 1878 roku. Nigdy do czasu tureckiej interwencji militarnej w 1974 roku północna część Cypru nie miała tureckiej większości. Zarówno północ, jak południe wyspy miały do tego czasu grecką i chrześcijańską większość. Niemniej mit Cypru jako tureckiej wyspy jest popularny wśród wielu Turków. W 2018 roku Erdogan nawet powiedział na konferencji prasowej: “Nie ma żadnego kraju o nazwie Cypr”.


Jednak, zanim Turcja najechała na Cypr w 1974 roku, jego granice były międzynarodowo uznane. Dokument przyznający Cyprowi niepodległość w 1960 roku został podpisany przez trzy państwa “gwarantujące” – Wielką Brytanię, Grecję i Turcję – które wszystkie zobowiązały się do respektowania niepodległości i terytorialnej integralności Cypru. Turecka inwazja w 1974 roku była więc pogwałceniem tureckiego zobowiązania. W wyniku tej inwazji Turcja zmieniła demograficzny charakter północnej części wyspy i zamieniła ją w obszar o tureckiej większości.


Po dziś dzień uchodźcy i wysiedleni nie odzyskali prawa powrotu do swoich domów i ziemi na okupowanej przez Turków północy. Obywatele Republiki Cypru nie mają swobody mieszkania, gdzie chcą, w swoim kraju. „Turecka Republika Północnego Cypru” ("TRNC") na okupowanej północy została stworzona w 1983 roku przez Turków i dla Turków. Uznaje ją jedynie Turcja.


Od 1974 roku nic się nie zmieniło w okupowanym północnym Cyprze poza wielką liczbą osadników importowanych z Turcji. Turecki rząd nadal nawet nie zamierza tolerować cypryjskiej flagi na Cyprze i nielegalnie utrzymuje wyspę podzieloną w systemie apartheidu i etniczno-religijnej segregacji. Przez 46 lat północna część Cypru pozostaje etnicznie wyczyszczona i skolonizowana przez Turcję, członka NATO i wiecznego kandydata na członka Unii Europejskiej.


Cyprus: 46 Years of Turkish Occupation

Frontpage.mag, 31 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaUzay Bulut

Publicystka turecka z Ankary, która obecnie przebywa w USA odmawiając powrotu w obawie przed aresztowaniem. Pisze o sobie, że urodziła się jako muzułmanka.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk