Prawda

Sobota, 24 lutego 2024 - 23:12

« Poprzedni Następny »


Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów


Lyn Julius 2023-10-27

Tylko w ciągu ostatnich 100 lat antysemityzm arabski i muzułmański doprowadził do serii ataków na społeczności żydowskie w regionie. Farhud (Wikicommons)

Tylko w ciągu ostatnich 100 lat antysemityzm arabski i muzułmański doprowadził do serii ataków na społeczności żydowskie w regionie. Farhud (Wikicommons)Żydzi na całym świecie – jak również każdy, kto ma busolę moralną – byli oburzeni i przerażeni masakrą przeprowadzoną przez Hamas. Rzeź została powszechnie opisana jako najgorsza od czasu Holokaustu. Jonathan Freedland pisząc w „Guardianie” przywołał pogrom w Kiszyniowie w 1903 r., w którym zginęło 49 osób. Hadley Freeman napisała w „Sunday Times” o tym, jak prześladują ją antyżydowskie pogromy, których doświadczyła jej rodzina w Polsce.


Chociaż Holokaust dotknął także Żydów Mizrahi i sefardyjskich, nie trzeba odchodzić bardzo daleko od Gazy, aby przypomnieć sobie podobne wydarzenia na samym Bliskim Wschodzie, gdzie Żydzi byli rdzenną ludnością od ponad dwóch tysiącleci, 1000 lat przed islamem.


Zanim zyskał rozgłos jako „strefa zerowa” szokującego ataku Hamasu z 7 października, niewiele osób słyszało o kibucu Be'eri w pobliżu Gazy. Znaleziono tam około 100 ciał zdewastowanej społeczności, co stanowi jedną dziesiątą mieszkańców kibucu.


Wśród założycieli kibucu Be'eri była grupa młodych irackich Żydów, którzy w 1947 r. przeszli przez pustynię do Palestyny. Przeżyli pogrom sześć lat wcześniej, znany jako Farhud. Zwrócili się w stronę syjonizmu, ponieważ nie widzieli dla siebie przyszłości w Iraku.


Podczas pogromu Farhud w 1941 r. co najmniej 180 Żydów zostało zamordowanych w Bagdadzie i Basrze przez tłum krzyczący „Itbah al Yahud” (zabijajcie Żydów). Nikt nie zna ostatecznej liczby ofiar śmiertelnych – mogło ich być nawet 600. Tysiące zostało rannych, a 900 domów i 586 przedsiębiorstw należących do Żydów zostało zniszczonych.


W ten sam sposób, w jaki ich izraelscy potomkowie zamykali się w swoich sypialniach w kibucu Be'eri, tylko po to, by zostać zastrzeleni i spaleni, rodziny w Farhud zabarykadowały się w swoich domach przed krwiożerczym tłumem. Kobietom obcinano piersi, wiele z nich zgwałcono. Dzieci zostały poćwiartowane. Domy splądrowano i ogołocono aż do ram okiennych. Żydowskim pacjentom szpitala odmawiano leczenia lub truto ich.


Żydzi mający korzenie w krajach arabskich są tak samo zszokowani jak wszyscy inni, ale nie zaskoczyło ich barbarzyństwo Hamasu.


Wspomnienia o podobnie barbarzyńskim zachowaniu są żywe na południu Izraela, gdzie panuje duża koncentracja Żydów Mizrahi z Iranu, Maroka i Tunezji. Miasto Sderot, uderzone rakietami Hamasu, wyrosło z ma'abary (obozu przejściowego) dla uchodźców żydowskich z Afryki Północnej i Iranu.


Chociaż nie były one na taką skalę jak w Europie, ataki na przestrzeni wieków były na tyle częste, że Żydów dla własnego bezpieczeństwa zamykano na noc w marokańskich Mellahs. Perscy Żydzi zbudowali dla siebie sieć podziemnych przejść w Mahali, czyli dzielnicy żydowskiej, aby móc uciec przed barbarzyńcami.


W 1945 roku Judah Benzion Segal, kapitan armii brytyjskiej, był świadkiem pogromu w Libii: 

„Nagle się pojawili – setki młodych chuliganów, przechadzających się po drodze w szeregach po 10 lub 15 osób, krzycząc: ‘Yahud, Yahud’.


Niczego niepodejrzewający Żydzi z odległych wiosek byli bezradni i zabójstw było wiele – w sumie, jak sądzę, ponad 130. Mogliśmy nanieść na mapę postęp morderstw, gwałtów i grabieży przechodzących z Trypolisu przez wieś — wschód, zachód i południe, jak dobrze zorganizowana zaraza.


Wszędzie przelew krwi trwał jeszcze dwa dni. Eskortowałem orszak z Zawiya – ciężarówkę wypełnioną ciałami zabitych i z ich krewnymi i przyjaciółmi, niektórzy ranni, wszyscy oszołomieni i milczący, ściskający swoje nędzne tobołki. Nie było pasji, ale poddanie się temu, co nieuniknione.”

W 1947 r. w żydowskiej dzielnicy Aleppo w Syrii splądrowano i spalono domy, sklepy i Wielką Synagogę.


Żydzi z Adenu pamiętają, że z rąk Beduinów uzbrojonych przez Brytyjczyków zamordowano 87 osób. W Maroku w 1948 r. w Wadżdzie i Jeradzie mordowano Żydów.


Latem 1948 r. w żydowskiej dzielnicy Kairu doszło do serii zamachów bombowych, w których zginęło do 200 Żydów.


Bomby podłożyło Bractwo Muzułmańskie, z którym Hamas podziela teologię i ideologię.


Pogromy trwały dalej w 1967 r., kiedy spalono Wielką Synagogę w Tunisie oraz w Libii, gdzie zamordowano 19 Żydów.


We wszystkich tych wydarzeniach jest wiele opowieści o szlachetnych arabskich sąsiadach, którzy ratowali Żydów. Ale współistnienie może w jednej chwili przerodzić się w morderstwo. Weźmy na przykład rzeź Żydów w Hebronie w 1929 r. – społeczności, która żyła w Palestynie przez pięć stuleci. Ben-Zion Gershon był jednonogim farmaceutą z Hebronu, który przez lata służył zarówno Arabom, jak i Żydom. Świadek zeznał, że Arabowie włamali się do jego domu i odcięli mu obie ręce.

Ci sami Arabowie, których wyleczył z jaglicy i ślepoty, stanęli nad nim i wyłupili mu oczy. Ci sami Arabowie, których żony i córki ocalił przed poronieniem i chorobami ginekologicznymi, teraz pojmali jego najstarszą córkę, zgwałcili ją i zabili.


Czterokrotnie dźgnęli nożem jego żonę i wbili jej w głowę pałkę nabitą gwoździami”.

Dziś uczestnicy pogromu nie są już szalejącym tłumem. To armia terroru, wyszkolona do posługiwania się kałasznikowami, dronami i paralotniami; ale psychika jest ta sama, podobnie jak rezultat końcowy – śmierć i zniszczenie niewinnych żydowskich cywilów. Te traumatyczne doświadczenia są osadzone w zbiorowej pamięci Mizrahich. Jednak nigdy o nich nie słyszymy. Dlaczego przypomina się o pogromie w Kiszyniowie, w którym zginęło 49 osób, i ignoruje Farhud, w którym zginęło 180 osób?


Bo Kiszyniów został uwieczniony w wierszu Chaima Nahmana Bialika W mieście rzezi, którego uczy się na pamięć każdy izraelski uczeń. Nie było wśród Mizrahich Bialika, który mógłby upamiętnić Farhud. Zamiast tego znajdujemy jedynie „Jak cudownie, gdyby tylko Farhud zdarzał się codziennie” – werset z jednej z wielu popularnych arabskich piosenek napawających się atakiem w Iraku.


Trzeba zrobić o wiele więcej, aby nauczać historii i dziedzictwa Żydów Mizrahi – nie tylko w izraelskich szkołach, ale w diasporze – jeśli mamy zrozumieć nie tylko tło masakry popełnionej przez Hamas, ale antysemityzm, który napędza konflikt z Izraelem. Jednak ani jeden ekspert nie wspomniał o tych makabrycznych epizodach bliżej domu.


Taki jest europocentryczny charakter dziesiątek artykułów i analiz ataku Hamasu, wypełniających obecnie naszą skrzynkę odbiorczą, że utwierdzają one w przekonaniu, że Żydzi są kolonialistami osadniczymi z Europy. Mizrahijskie i sefardyjskie ofiary pogromów arabskich i muzułmańskich były terroryzowane i poddane czystkom etnicznym. W końcu znaleźli schronienie w Izraelu i stanowią obecnie ponad połowę populacji żydowskiej.


Musimy osadzić masakrę dokonaną przez Hamas, a w istocie 75-letnią wojnę z Izraelem, w kontekście długiej historii arabskiego i muzułmańskiego antysemityzmu.

 

Link do oryginału: https://www.thejc.com/lets-talk/all/the-hamas-massacre-is-part-of-the-tradition-of-arab-pogroms-2wifw0c4MQo4xdRoW1GLR8?fbclid=IwAR3sy_SmZdkfNNU0k2YyYYnwHFyBDSHhhQiHTy0SV2LQkSMg2w2LzLwk1WI

Jewish Chronicle, 19 października 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Lyn Julius  

 

Dziennikarka, współzałożycielka brytyjskiego stowarzyszenia HARIF, Żydów pochodzących z Północnej Afryki i krajów Bliskiego Wschodu; stowarzyszenia informującego o liczącej trzy tysiące lat historii Żydów na Bliskim Wschodzie i o losie tej mniejszości wyznaniowej i religijnej w XX wieku. Rodzina Lyn Julius pochodzi z Iraku.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1428 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak oskarżać Izrael o najgorsze łamanie praw człowiekaPRAKTYCZNY PORADNIK Wypróbowany przez organizacje „praw człowieka”!     2024-02-21
Kosmiczna zdrada żydowskich kobiet przez lewicęBrak solidarności wobec kobiet, które zostały bestialsko potraktowane przez Hamas, jest odrażający.   O'Neill   2024-02-16
Mistrzowska operacja odbicia zakładników   Koraszewski   2024-02-13
Palestyńscy terroryści, szpitale i perspektywy państwa palestyńskiego   Tawil   2024-02-12
Twierdza Hamasu w Rafah w Gazie jest kluczem do jego przetrwania   Frantzman   2024-02-10
WYPOWIEDZI IMAMÓW Z KALIFORNII W POPARCIU ATAKU HAMASU 7 PAŹDZIERNIKA     2024-02-06
Poszukiwani: przywódcy palestyńscy, którzy potępią terroryzm   Tawil   2024-02-05
Czy doszłoby do Holokaustu, gdyby Twitter istniał w latach czterdziestych XX wieku?  Oczywiście, że tak, a dowód na to mamy dzisiaj.     2024-02-05
Najpierw przyszli po mój lud, potem przyszli po ŻydówByły niewolnik z Sudanu Południowego o pogromie dokonanym przez Palestyńczyków 7 października   Deng   2024-01-30
„Droga” administracji Bidena do terrorystycznego palestyńskiego państwa   Tawil   2024-01-30
Coraz większa zawiść o HolokaustNowe pokolenie zamroczone ideologią bycia ofiarą desperacko pragnie swojego udziału w Holokauście.   O'Neill   2024-01-29
Kafka przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości   Wisse   2024-01-27
Lewicowy antysemityzm zawsze opiera się na teoriach spiskowych, a ta wojna to potwierdza     2024-01-24
Rzeczywistość Gazy     2024-01-22
Liban gości terrorystów, uderza w Izrael posiadając ogromny arsenał, a następnie skarży się, kiedy Izrael się broni   Tawil   2024-01-19
Nie odwracaj wzroku od głównej przyczyny epidemii antysemityzmu   Tobin   2024-01-18
Biden obiecał, że pomoc dla Gazy nie trafi do Hamasu. Skłamał.   Greenfield   2024-01-18
Te oskarżenia o „ludobójstwo” przynoszą hańbę ludzkości.    O'Neill   2024-01-16
Sieć terroru Hamasu w Europie   Greenfield   2024-01-16
Po 7 października rozpoczęła się era oficjalnego antysemityzmu   Tobin   2024-01-14
Walczymy z Ameryką, syjonizmem i wszystkimi, którzy atakują wielkość i honor Islamskiej Rewolucji Iranu     2024-01-13
Ludzie, kto za to płaci?   Koraszewski   2024-01-10
Zachód wciąż nie może pojąć, że Hamas kontroluje WSZYSTKO w Gazie – łącznie z całą pomocą humanitarną     2024-01-09
Nieświęty sojusz między “przebudzeniem” i barbarzyństwem   O'Neill   2024-01-07
„Zaufaj nauce”: media szerzą antysemickie oszczerstwo o Izraelu „kradnącym narządy” zmarłym Palestyńczykom – co jest medycznie niemożliwe     2024-01-03
Dekolonizacja umysłów zniewolonych   Koraszewski   2024-01-03
Krótka historia ataków Hamasu na pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców Gazy     2024-01-01
Jak UNWRA wychowuje terrorystów   Tawil   2023-12-31
Globalne imperium Palestyny   Smith   2023-12-30
Nie oddawajcie Gazy Autonomii Palestyńskiej   i Itamar Marcus   2023-12-29
Mądrość Hamasu. Oni dobrze rozumieją wojnę, w której walczą.    Friedman   2023-12-29
Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières), wspólnik Hamasu?   Destexhe   2023-12-27
Złe dziennikarstwo, zła wiara i rosnący antysemityzm   Koraszewski   2023-12-26
Itamar Marcus pokazuje Radzie Praw Człowieka ONZ, że antysemityzm AP doprowadził do 7 października   Marcus   2023-12-24
IDF daje Hamasowi więcej informacji wywiadowczych!   Pandavar   2023-12-22
Artykuł @NYTimes o cmentarzach w Gazie to nic innego jak antysemicka teoria spiskowa     2023-12-21
Iran wzywa do równowagi grozy i strachu     2023-12-20
Zniewolenie i rzeź Czarnych Afrykanów muszą się skończyć. Ten sam dżihad, który 7 października uderzył w Żydów, od dziesięcioleci atakuje Czarnych Afrykanów   i Ben Poser   2023-12-16
Hamas tworzy nową grupę terrorystyczną, żeby zniszczyć Liban   Toameh   2023-12-16
Nienawistnicy wygrali. Młodzi Amerykanie stają się coraz bardziej antysemiccy. Amerykańska żydowska diaspora może być skazana na zanikanie     2023-12-15
Przywódcy Hamasu: Naszym celem jest ustanowienie globalnego islamskiego kalifatu, a nie tylko wyzwolenie Palestyny     2023-12-14
Czy lewicowi dziennikarze kochają Hamas?   Koraszewski   2023-12-13
Dlaczego tak trudno zrozumieć, że kłamstwo jest integralną częścią strategii Hamasu?     2023-12-12
ONZ i Hamas: Partnerzy w zbrodni   Williams   2023-12-12
Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk