Prawda

Piątek, 12 sierpnia 2022 - 04:06

« Poprzedni Następny »


Samobójstwa rolników

Sukces upraw GM w Indiach


Bjorn Lomborg 2014-04-09

 Sam Panthaky/AFP/Getty Images Mimo sensacyjnych nagłówków gazetowych genetycznie modyfikowane uprawy są wielkim dobrodziejstwem dla farmerów w Indiach.

 

Sam Panthaky/AFP/Getty Images Mimo sensacyjnych nagłówków gazetowych genetycznie modyfikowane uprawy są wielkim dobrodziejstwem dla farmerów w Indiach.Zbyt często pozwalamy, by emocje wyparły fakty z wiadomości. Opieramy nasze opinie na nagłówkach, które przyciągają najwięcej uwagi, i kształtujemy najgłębiej żywione przekonania na kilku tylko bardzo nagłośnionych zdarzeniach. Na jednym z głównych uniwersytetów Nowej Anglii dyskutowałem niedawno o stanie świata i doszliśmy do żywności. Powiedziałem, że Zielona Rewolucja z lat 1970. była rozwiązaniem technologicznym, które dało olbrzymie korzyści zarówno ludzkości, jak i środowisku.

Najpierw trochę historii: zainicjowana przez Normana Borlauga Zielona Rewolucja znalazła sposoby znacznego podniesienia plonów z podstawowych upraw, dzięki czemu mogliśmy zbierać dużo więcej żywności z tego samego areału rolnego. Zielona Rewolucja spowodowała potanienie żywności i pozwoliła krajom takim jak Indie na przejście od wiszącego w powietrzu głodu do nadwyżek produkcji żywności. Wyższe plony dały także korzyści środowisku, ponieważ zmalała potrzeba wycinania lasów i ingerencji w dziką naturę. Za swoją pracę Borlaug został nazwany „Człowiekiem, który uratował miliardy istnień” i otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.


Niemniej podczas tej dyskusji profesor uniwersytetu powiedział, że jest kwestią dyskusyjna, czy Zielona Rewolucja była w sumie dobra dla Indii, ponieważ „jest tam tak wiele samobójstw”.


Samobójstwa wśród indyjskich farmerów, o których mówił profesor, wiążą się z kontrowersją wokół genetycznie modyfikowanych (GM) upraw. Choć nie są one częścią oryginalnej Zielonej Rewolucji, uprawy GM stały się możliwe dzięki dziedzictwu wcześniejszych technologicznych innowacji w rolnictwie. W ostatnich latach te historie dały liczne nagłówki w gazetach i pokazują się według znanego już wzoru.


Przeciwnicy twierdzą, że rozprzestrzenianie się upraw GM, takich jak bawełna Bt, spowodowało olbrzymie obciążenie dla małorolnych farmerów Indii, doprowadzając ich do samobójstw. Popularną propagatorką tej narracji jest Vandana Shiva, czołowa aktywistka  indyjska. Shiva i inni twierdzą, że „ziarna korporacyjne” narzucono farmerom podczas liberalizacji Indii w latach 1990. Podczas gdy kiedyś farmerzy przechowywali ziarna z sezonu na sezon, obecnie muszą co roku kupować nowe ziarno, co wraz z dodatkowymi kosztami nawozów i pestycydów wepchnęło ubogich farmerów w spiralę długów. To w końcu doprowadziło do epidemii, w której ćwierć miliona rolników odebrało sobie życie od połowy lat 1990.


Nikt nie zamierza trywializować tragedii rodzin, które utraciły swoich bliskich, ale ta narracja nie ostaje się przy bliższym zbadaniu. Kilku akademików przeprowadziło badania, żeby dotrzeć do sedna „epidemii” samobójstw i to, co odkryli pokazuje zupełnie inny obraz.


Najlepiej jest oddzielić dwa odrębne nurty tego argumentu: pierwszy, że była fala samobójstw farmerów; i drugi, że bawełna GM jest porażką w Indiach.


Chyba najbardziej wszechstronne badanie indyjskich samobójstw opublikowało pismo medyczne “Lancet”. Odkryto, że chociaż większość samobójstw istotnie zdarza się na obszarach wiejskich, częstotliwość samobójstw wśród pracujących na roli nie jest wyższa niż w jakiejkolwiek innej warstwie społeczeństwa Indii. W rzeczywistości badacze odkryli, że więcej samobójstw zdarzyło się na bogatszych obszarach i wśród wyżej wykształconych osób niż wśród tych, którzy mieli tylko wykształcenie podstawowe.


Tymczasem ekonomista Anoop Sadanadan pokazuje, że nowe praktyki bankowe zaprowadzone w tym samym okresie reform, nie zaś uprawy GMO, w znacznie większej mierze przyczyniły się do samobójstw. I rzeczywiście, „New York Times” podaje, jako część problemu, znacznie większą zależność od wioskowych lichwiarzy, którzy naliczają do 24% na pożyczki. Artykuł w „Lancet” popiera to, pokazując kombinację czynników społecznych, włącznie z problemami rodzinnymi i trudnościami finansowymi jako najczęstszą przyczynę samobójstw w Indiach.


Jeśli chodzi o bawełnę Bt, szczegółowe badania pokazują, że jest ona dobrodziejstwem dla farmerów indyjskich, podnosząc wydajność z hektara o niemal jedną czwartą i podnosząc zyski farmerów małorolnych o połowę, jak również obniżając koszty opieki zdrowotnej przez pomoc w uniknięciu milionów przypadków zatrucia pestycydami.


Inne rośliny GM, takie jak złoty ryż, któremu Shiva również jest przeciwna, mają potencjał pomożenia milionom ludzi w Indiach, dając ubogim lepsze odżywienie i likwidując skutki głodu i braku witaminy A. Dwa niedawne badania pokazały, że już 50 gramów złotego ryżu dostarcza 60% codziennego zapotrzebowania na witaminę A. Złoty ryż kosztowałby tylko 100 dolarów za każde życie uratowane przed niedoborami witaminy A, w porównaniu do ponad 4 tysięcy dolarów przy programach suplementów diety.


Chociaż bawełna Bt przyniosła Indiom trwałe korzyści społeczne i ekonomiczne, ani ona, ani żadna inna roślina GM nie jest panaceum. Nic z tego nie powinno odciągać uwagi od bardzo rzeczywistych problemów, przed jakimi stoją małorolni farmerzy w Indiach, ani nie sugeruje to, że zielone technologie nie mogą powodować własnych problemów. Musimy jednak spojrzeć na dowody i rozłączyć kwestię samobójstw farmerów od upraw GM. Te niepotrzebnie prowokacyjne opowieści powodują, że tracimy z oczu fakt, iż lepsze uprawy dają zarówno więcej żywności, jak wyższe dochody przy używaniu mniejszego areału ziemi.


Przed Zieloną Rewolucją Indie stały przed bardzo rzeczywistą perspektywą masowego głodu. Dzisiaj, dzięki nastaniu i rozprzestrzenieniu się zielonych technologii, miliony ludzi zostały wybawione od życia na krawędzi zagłodzenia i pokoleniowych cykli nędzy. Niechaj sensacyjne nagłówki nie przykrywają tej rzeczywistości.


India’s GM crop success

National Post, 20 marca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBjörn Lomborg

 

Dyrektor Copenhagen Consensus Center i profesor nadzwyczajny w Copenhagen Business School. Jego najnowsza książka nosi tytuł “How Much Have Global Problems Cost the World? A Scorecard from 1900 to 2050.”

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk