Prawda

Środa, 17 sierpnia 2022 - 04:05

« Poprzedni Następny »


Słonie słyszą więcej niż ludzie


Ed Yong 2014-03-30


Dla większości ludzi dźwięki wydawane przez słonie są niemal identyczne. Jeśli nie masz naprawdę dużego doświadczenia, trudno ci będzie odróżnić dwa słonie tylko na podstawie ich głosów. Co ciekawe, one z nami nie mają takich problemów.

Jak wykazali Karen McComb i Graeme Shannon z University of Sussex, dzikie słonie afrykańskie umieją rozróżnić głosy ludzi z dwóch grup etnicznych i odpowiednio zareagować. Co więcej umieją rozróżnić głosy mężczyzn i kobiet, jak również dorosłych i chłopców.


Takie umiejętności mają znaczenie, gdyż dla słoni ludzie nie są tacy sami. Nie mają problemów z rolnikami z plemienia Kamba. Lecz bardzo często wchodzą w konflikty z Masajami pasącymi swoje stada bydła, a chodzi o dostęp do wody lub ziemi, gdzie czasami pozostawiają pułapki pełne ostrych dzid.


W 2009 roku Lucy Bates i Richard Byrne z University of St Andrews wykazali, że słonie w kenijskim parku narodowym Amboseli umieją rozróżnić między zapachami ubrań Masajów i Kamba  Gdy czuły zapach ubrań Masajów uciekały zazwyczaj w wysoką trawę. Słonie zachowywały się tak samo, kiedy widziały charakterystyczny czerwony kolor ubrań Masajów. Badanie McComb i Shannona było kontynuacją tego typu badań i pokazało, że słonie oceniając zagrożenie mogą polegać na dźwiękach tak samo jak na zapachu.


Zespół zebrał nagrania 20 Masajów oraz 15 członków plemienia Kamba mówiących „Patrz, patrz tam, zbliża się grupa słoni”. Następnie odgrywali nagrane teksty 48 grupom słoni z Amboseli. Słonie oczywiście nie rozumiały znaczenia słów, lecz umiały uchwycić różnice pomiędzy dwoma językami. Gdy słyszały głosy Masajów, było bardziej prawdopodobne że zbiją się w obronną grupę i będą węszyły w powietrzu. Wiedziały, która z grup jest groźniejsza.


Najwyraźniej wiedziały również, które głosy w danej grupie stanowią największe niebezpieczeństwo/zagrożenie: przybierały postawę obronną częściej słysząc mężczyzn masajskich niż kobiety oraz raczej dorosłych niż głosy chłopców. „Nie uważam takiego wyniku za zdumiewający, ponieważ wysokość głosu umożliwia takie rozróżnienie” skomentował Byrne. „Natomiast szczegóły, jakimi różnią się języki Masajów i Kamba, są prawdopodobnie bardziej subtelne”.


Kiedy McComb i Shannon zmienili odczyt nagrania głosów Masajów, tak żeby głosy męskie i żeńskie miały podobną wysokość, słonie nadal umiały je rozróżnić. Musiały rozróżniać pewne właściwości bardziej subtelne niż jedynie wysokość dźwięku.


Nadal nie jest to zadziwiające. Słonie mają bardzo duże mózgi i są nadzwyczaj inteligentne. Mogą komunikować się z wykorzystaniem szerokiego zakresu dźwięków. Żyją bardzo długo więc mogą zdobyć duże życiowe doświadczenie, a ponieważ tworzą ścisłe rodzinne grupy społeczne, więc młode osobniki mogą odnosić korzyści z wiedzy starszych. „Zastanawiające jest jakie wskazówki wykorzystują” mówi McComb. „Mogą rzeczywiście bardzo dobrze rozróżniać dźwięki ludzkiej mowy i rzadko popełniają błędy”.


Słonie zmieniają swoje reakcje w zależności od rodzaju zagrożenia. Główne zagrożenie stanowią dla nich ludzie i lwy. W swoich wcześniejszych badaniach McComb i Shannon wykryli, że słonie odróżniają ryki lwic i lwów. Reagują na ryki tworząc krąg obronny i hałaśliwie próbują zastraszyć źródło dźwięku. (Patrzcie jak reagują poniżej).


Natomiast są znacznie mniej agresywne, gdy słyszą głosy Masajów. „Podchodzenie do ludzi z włóczniami może być bardzo groźne”, dodaje żartobliwie McComb. „Zachowują się tak, jakby spodziewały się zobaczyć Masajów”. Zaczynają się skradać, słysząc głosy Masajów wydają słyszalne dźwięki tylko przez jakieś 10 procent czasu, podczas gdy w reakcji na ryki lwów były głośne przez 67 procent czasu.


W podobnym badaniu Joseph Soltis, pracujący w Disney’s Animal Kingdom, zauważył, że słonie reagują różnie na dwa odmienne zagrożenia:  na głosy ludzi i bzyczenie pszczół. Pszczoły mogą użądlić słonia w drażliwe miejsca, takie jak oczy lub wnętrze trąby, dlatego słonie są tak przestraszone, że uciekają, gdy słyszą bzyczenie.


Zespół Soltisa wykazał, że stada kenijskie wydają odmienne sygnały ostrzegawcze gdy słyszą ludzi i pszczoły i mogą modyfikować częstotliwość oraz wysokość dźwięków, by wskazać jak poważne jest zagrożenie. Ich reakcje są odpowiednie do rodzaju sygnału. Kiedy badacze odgrywali słoniom ich głosy, stwierdzili że po obu typach sygnałów stado zaczyna obserwować teren i ucieka. Jednak ostrzeżenie przed pszczołami powoduje potrząsanie  łbami, prawdopodobnie, żeby odgonić znajdujące się blisko owady.

 

Badania wskazują na przenikliwą inteligencję, bogactwo życia społecznego oraz skomplikowaną komunikację tych największych zwierząt lądowych. Jak pięknie pisał Ferris Jabr, „Patrzeć słoniowi w oczy, to patrzeć na geniusza”.  


Wyniki tych badań opowiadają również ponurą historię konfliktów między człowiekiem i słoniem.  Konflikty te musiały się zdarzać wiele razy, żeby zwierzęta mogły zdobyć doświadczenie, że ich największym zagrożeniem są ludzie.


„W ostatnich latach częstotliwość ataków dzidami bardzo zmalała” – mówi McComb. Masajowie są teraz partnerami w Amboseli National Park. Otrzymują także odszkodowania, gdy słonie przypadkowo zabiją bydło, co zapobiega atakowaniu słoni w odwecie. Nadal jednak głosy Masajów wywołują u słoni strach. Sugeruje to, że przynajmniej kilku członków stada miało złe doświadczenia z ludźmi, a inni nauczyli się od nich i strach utrzymuje się w grupie.


McComb dodaje, że „słonie świetnie sobie radzą w pobliżu ludzkich siedzib, unikając niebezpiecznych sytuacji. Jednak kiedy pojawiają się zupełnie nowe sytuacje, jak na przykład dramatyczny wzrost kłusownictwa lub używanie broni automatycznej, słonie nie umieją się wystarczająco szybko zaadaptować do zmiany. Wtedy musimy wkraczać by je chronić".

 

Fritz Vollrath z uniwersytetu w Oksfordzie, zaangażowany w badania nad reakcjami słoni na  pszczoły dodaje „Wiedza o tym jak słonie postrzegają swoje społeczne i fizyczne środowisko oraz jak komunikują się pomiędzy sobą, pozwala nam nie tylko lepiej je rozumieć, ale również lepiej je chronić na wolności".


References:
McComb, Shannon, Sayialel & Moss. 2014. Elephants can determine ethnicity, gender, and age from acoustic cues in human voices. PNAS http://dx.doi.org/10.1073/pnas.1321543111

Soltis, King, Douglas-Hamilton, Vollrath & Savage. 2014. African Elephant Alarm Calls Distinguish between Threats from Humans and Bees. PLoS ONE http://dx.doi.org/10.1371/journal.pone.0089403


Elephants hear age gender ethnicity in human voices

Not Exactly Rocket Science, 3 marca 2014

Tłumaczenie: Elżbieta PląskowskaEd Yong 

Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1328 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pierwszy znany drapieżnik: nowo opisana skamieniałość   Coyne   2022-08-16
Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk