Prawda

Sobota, 16 stycznia 2021 - 19:26

« Poprzedni Następny »


Słonie słyszą więcej niż ludzie


Ed Yong 2014-03-30


Dla większości ludzi dźwięki wydawane przez słonie są niemal identyczne. Jeśli nie masz naprawdę dużego doświadczenia, trudno ci będzie odróżnić dwa słonie tylko na podstawie ich głosów. Co ciekawe, one z nami nie mają takich problemów.

Jak wykazali Karen McComb i Graeme Shannon z University of Sussex, dzikie słonie afrykańskie umieją rozróżnić głosy ludzi z dwóch grup etnicznych i odpowiednio zareagować. Co więcej umieją rozróżnić głosy mężczyzn i kobiet, jak również dorosłych i chłopców.


Takie umiejętności mają znaczenie, gdyż dla słoni ludzie nie są tacy sami. Nie mają problemów z rolnikami z plemienia Kamba. Lecz bardzo często wchodzą w konflikty z Masajami pasącymi swoje stada bydła, a chodzi o dostęp do wody lub ziemi, gdzie czasami pozostawiają pułapki pełne ostrych dzid.


W 2009 roku Lucy Bates i Richard Byrne z University of St Andrews wykazali, że słonie w kenijskim parku narodowym Amboseli umieją rozróżnić między zapachami ubrań Masajów i Kamba  Gdy czuły zapach ubrań Masajów uciekały zazwyczaj w wysoką trawę. Słonie zachowywały się tak samo, kiedy widziały charakterystyczny czerwony kolor ubrań Masajów. Badanie McComb i Shannona było kontynuacją tego typu badań i pokazało, że słonie oceniając zagrożenie mogą polegać na dźwiękach tak samo jak na zapachu.


Zespół zebrał nagrania 20 Masajów oraz 15 członków plemienia Kamba mówiących „Patrz, patrz tam, zbliża się grupa słoni”. Następnie odgrywali nagrane teksty 48 grupom słoni z Amboseli. Słonie oczywiście nie rozumiały znaczenia słów, lecz umiały uchwycić różnice pomiędzy dwoma językami. Gdy słyszały głosy Masajów, było bardziej prawdopodobne że zbiją się w obronną grupę i będą węszyły w powietrzu. Wiedziały, która z grup jest groźniejsza.


Najwyraźniej wiedziały również, które głosy w danej grupie stanowią największe niebezpieczeństwo/zagrożenie: przybierały postawę obronną częściej słysząc mężczyzn masajskich niż kobiety oraz raczej dorosłych niż głosy chłopców. „Nie uważam takiego wyniku za zdumiewający, ponieważ wysokość głosu umożliwia takie rozróżnienie” skomentował Byrne. „Natomiast szczegóły, jakimi różnią się języki Masajów i Kamba, są prawdopodobnie bardziej subtelne”.


Kiedy McComb i Shannon zmienili odczyt nagrania głosów Masajów, tak żeby głosy męskie i żeńskie miały podobną wysokość, słonie nadal umiały je rozróżnić. Musiały rozróżniać pewne właściwości bardziej subtelne niż jedynie wysokość dźwięku.


Nadal nie jest to zadziwiające. Słonie mają bardzo duże mózgi i są nadzwyczaj inteligentne. Mogą komunikować się z wykorzystaniem szerokiego zakresu dźwięków. Żyją bardzo długo więc mogą zdobyć duże życiowe doświadczenie, a ponieważ tworzą ścisłe rodzinne grupy społeczne, więc młode osobniki mogą odnosić korzyści z wiedzy starszych. „Zastanawiające jest jakie wskazówki wykorzystują” mówi McComb. „Mogą rzeczywiście bardzo dobrze rozróżniać dźwięki ludzkiej mowy i rzadko popełniają błędy”.


Słonie zmieniają swoje reakcje w zależności od rodzaju zagrożenia. Główne zagrożenie stanowią dla nich ludzie i lwy. W swoich wcześniejszych badaniach McComb i Shannon wykryli, że słonie odróżniają ryki lwic i lwów. Reagują na ryki tworząc krąg obronny i hałaśliwie próbują zastraszyć źródło dźwięku. (Patrzcie jak reagują poniżej).


Natomiast są znacznie mniej agresywne, gdy słyszą głosy Masajów. „Podchodzenie do ludzi z włóczniami może być bardzo groźne”, dodaje żartobliwie McComb. „Zachowują się tak, jakby spodziewały się zobaczyć Masajów”. Zaczynają się skradać, słysząc głosy Masajów wydają słyszalne dźwięki tylko przez jakieś 10 procent czasu, podczas gdy w reakcji na ryki lwów były głośne przez 67 procent czasu.


W podobnym badaniu Joseph Soltis, pracujący w Disney’s Animal Kingdom, zauważył, że słonie reagują różnie na dwa odmienne zagrożenia:  na głosy ludzi i bzyczenie pszczół. Pszczoły mogą użądlić słonia w drażliwe miejsca, takie jak oczy lub wnętrze trąby, dlatego słonie są tak przestraszone, że uciekają, gdy słyszą bzyczenie.


Zespół Soltisa wykazał, że stada kenijskie wydają odmienne sygnały ostrzegawcze gdy słyszą ludzi i pszczoły i mogą modyfikować częstotliwość oraz wysokość dźwięków, by wskazać jak poważne jest zagrożenie. Ich reakcje są odpowiednie do rodzaju sygnału. Kiedy badacze odgrywali słoniom ich głosy, stwierdzili że po obu typach sygnałów stado zaczyna obserwować teren i ucieka. Jednak ostrzeżenie przed pszczołami powoduje potrząsanie  łbami, prawdopodobnie, żeby odgonić znajdujące się blisko owady.

 

Badania wskazują na przenikliwą inteligencję, bogactwo życia społecznego oraz skomplikowaną komunikację tych największych zwierząt lądowych. Jak pięknie pisał Ferris Jabr, „Patrzeć słoniowi w oczy, to patrzeć na geniusza”.  


Wyniki tych badań opowiadają również ponurą historię konfliktów między człowiekiem i słoniem.  Konflikty te musiały się zdarzać wiele razy, żeby zwierzęta mogły zdobyć doświadczenie, że ich największym zagrożeniem są ludzie.


„W ostatnich latach częstotliwość ataków dzidami bardzo zmalała” – mówi McComb. Masajowie są teraz partnerami w Amboseli National Park. Otrzymują także odszkodowania, gdy słonie przypadkowo zabiją bydło, co zapobiega atakowaniu słoni w odwecie. Nadal jednak głosy Masajów wywołują u słoni strach. Sugeruje to, że przynajmniej kilku członków stada miało złe doświadczenia z ludźmi, a inni nauczyli się od nich i strach utrzymuje się w grupie.


McComb dodaje, że „słonie świetnie sobie radzą w pobliżu ludzkich siedzib, unikając niebezpiecznych sytuacji. Jednak kiedy pojawiają się zupełnie nowe sytuacje, jak na przykład dramatyczny wzrost kłusownictwa lub używanie broni automatycznej, słonie nie umieją się wystarczająco szybko zaadaptować do zmiany. Wtedy musimy wkraczać by je chronić".

 

Fritz Vollrath z uniwersytetu w Oksfordzie, zaangażowany w badania nad reakcjami słoni na  pszczoły dodaje „Wiedza o tym jak słonie postrzegają swoje społeczne i fizyczne środowisko oraz jak komunikują się pomiędzy sobą, pozwala nam nie tylko lepiej je rozumieć, ale również lepiej je chronić na wolności".


References:
McComb, Shannon, Sayialel & Moss. 2014. Elephants can determine ethnicity, gender, and age from acoustic cues in human voices. PNAS http://dx.doi.org/10.1073/pnas.1321543111

Soltis, King, Douglas-Hamilton, Vollrath & Savage. 2014. African Elephant Alarm Calls Distinguish between Threats from Humans and Bees. PLoS ONE http://dx.doi.org/10.1371/journal.pone.0089403


Elephants hear age gender ethnicity in human voices

Not Exactly Rocket Science, 3 marca 2014

Tłumaczenie: Elżbieta PląskowskaEd Yong 

Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1184 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk