Prawda

Wtorek, 7 grudnia 2021 - 12:08

« Poprzedni Następny »


Nowy, opierzony i czteroskrzydły dinosaur


Jerry Coyne 2014-07-23

Teraz, kiedy oddałem już książkę do wydawnictwa, mam możliwość nadrobienia zaległości ze stertą artykułów biologicznych, które zaniedbywałem. Przez następne parę tygodni będę więcej o tym pisał, ale bądźcie świadomi tego, że Przerażające Uwagi Redakcyjne przyjdą po powrocie z Polski, a to wraz z przypisami, formatowaniem i tym podobnym zajmie prawdopodobnie kilka miesięcy.

Tymczasem jednak tutaj jest nowy artykuł w „Nature Communications”  Ganga Hana i in. (odnośnik i pobieranie poniżej), opisujący odkrycie czteroskrzydłego dinozaura  w złożu skamieniałości z wczesnej kredy (około 125 milionów lat temu) w Chinach. Jak wiecie, większość dobrych skamieniałości dinozaurów pierzastych pochodzi z Chin, bo ten kraj ma wspaniałe złoża osadów, które dobrze zachowują pióra.


Pierwszym pytaniem byłoby: czy potrafiły latać? Odpowiedź brzmi: „nie wiemy”. (Często jest tak z opierzonymi dinozaurami, które mogły raczej być zdolne do lotów ślizgowych niż do fruwania.) I nie jest to pierwszy „czteroskrzydły” dinozaur. Niezwykłe w nim są jego rozmiary (WIELKI) i bardzo opierzony ogon.


Należy też pamiętać, że czteroskrzydłe dinozaury nie miały naprawdę czterech skrzydeł: zazwyczaj miały przednie kończyny, które przypominały skrzydła, i nogi, które były mniej opierzone. Miały także kościste ogony, jak wszystkie dinozaury, ale także opierzone.


O żadnym z nich, jeśli dobrze pamiętam, nie można powiedzieć z pewnością, że fruwał: mogły latać lotem ślizgowym uciekając przed drapieżnikami, przenosząc się z drzewa na drzewo, lub spadając na ofiarę. Pierwszym takim odkrytym dinozaurem był Microraptor gui, który wyglądał mniej więcej tak:Ten nowoodkryty gatunek otrzymał nazwę Changyuraptor yangi. “Changyu” znaczy “długie pióro” po chińsku, “raptor” odnosi się do faktu, że był drapieżnikiem – popatrz na zęby poniżej – a nazwa gatunku oddaje honor profesorowi Yang Yudong, który dostarczył środków na zakup tej skamieniałości.


Jest dinozaurem z podrzędu teropodów, przodków ptaków, i należy do rodziny dromeozaurów, grupy teropodów dwunożnych (chodziły na tylnych nogach) i drapieżnych. Okaz, pokazany poniżej, jest niezwykle dobrze zachowany, przynajmniej poniżej karku. Są jednak także części głowy i zębów. Na skamieniałości poniżej można zobaczyć odciski piór wokół szyi, kończyn przednich, kończyn tylnych i wzdłuż długiego, kościstego ogona (pamiętaj, to był dinozaur, nie zaś ptak bez ogona!). Długość czarnej linii u spodu wynosi 10 cm, a więc cały miał 132 cm od czubka dzioba do koniuszka ogona. To duży okaz!Tutaj jest rekonstrukcja szkieletu z zacienionymi odciskami piór. Część u dołu to kawałek odcisku kości udowej, pokazujący “LAG” czyli “linię zatrzymanego wzrostu”, z której autorzy wnioskują, że był to dorosły osobnik, co najmniej pięcioletni.  Niektóre detale szkieletu: a. kręgi ogona, b. kilka zębów (proszę zauważyć, że są ostre; te stwory, podobnie jak inne dinozaury pierzaste, były drapieżnikami); c. furcula (widełki obojczyka) i pas barkowy; d. stopa. Skala 1 cm.Tutaj są odciski piór (patrz podpis pod zdjęciem po szczegóły). Autorzy wnioskują, że ten gatunek miał najdłuższe pióra ze wszystkich znanych „nieptasich dinozaurów” (sprawdzam z ekspertami, żeby zrozumieć, co odróżnia „nieptasiego dinozaura” od albo „ptasiego dinozaura”, albo „ptaka”). Pióra ogona dochodziły do 30 cm, Jest to dłuższe o wiele centymetrów od najdłuższych znanych piór u podobnych dinozaurów, ale, oczywiście, jest to jeden z największych latających/szybujących dinozaurów.


Ilustracja 4 | Szczegóły upierzenia HG B016 zachowane na płycie A. (a) Skalowane pióra ogonowe dystalne, (b) pióra otaczające pas barkowy, (c) część lewego skrzydła tylnego i (d) część prawego skrzydła tylnego. Skala, 2 cm.
Ilustracja 4 | Szczegóły upierzenia HG B016 zachowane na płycie A. (a) Skalowane pióra ogonowe dystalne, (b) pióra otaczające pas barkowy, (c) część lewego skrzydła tylnego i (d) część prawego skrzydła tylnego. Skala, 2 cm.

Jak powiedziałem, jest to dobrze opierzony dinosaur, ale autorzy nadal nie mogą stwierdzić, że latał. Jak sądzę, zależy to od znalezienia lepszych odcisków piór (pióra latających zawsze są asymetryczne), jak też od wiedzy o mięśniach, które się nie zachowały. To przekracza moje kompetencje, ale sądzę, że jest niemal niemożliwe wywnioskowanie ze skamieniałości tego typu, czy latał, nawet jeśli pióra były asymetryczne. Ale przynajmniej potrafił robić to lotem ślizgowym i to prawdopodobnie całkiem dobrze.


Autorzy poświęcają wiele uwagi opierzonemu ogonowi, zastanawiając się jaką pełnił funkcję podczas lotu ślizgowego. Uważają, że pomagał przy kontrolowaniu ruchów ciała zwierzęcia od „głowa do góry” do „głowa na dół”. To jest, wyobraźcie sobie ptaka z rozpostartymi skrzydłami i prętem w skrzydłach od jednego końca do drugiego. Można wtedy poruszać ciałem w górę i w dół, jak huśtawkę (głowa idzie do góry, ogon idzie w dół) wokół tej osi (popatrz tutaj na pokaz).  Umożliwiłoby to ptakowi dobre lądowanie podczas pikowania w dół. Wnioski przeczytajcie jednak sami, bo język nie jest zbyt techniczny (moje podkreślenia):


W połączeniu z możliwością biernego zgięcia dystalnego ogona i przyjęcia zarówno negatywnego, jak pozytywnego kąta ataku, ta ogonowo skierowana kombinacja siły nośności i oporu mogła działać na rzecz zredukowania szybkości spadku, a równocześnie dostarczać biernej stabilności w osi spadkowej, co mogło być  decydujące dla bezpiecznego wylądowania lub precyzyjnego ataku na zdobycz. Taka stabilizacja spadku mogła być szczególnie ważna dla mikroraptorów (ponieważ na ogół latały one i/lub opuszczały się szybciej niż małe osobniki) i ten efekt wyjaśnia, dlaczego pióra ogonowe są wyjątkowo długie u HG B016.  Funkcja kontroli spadku wyjaśnia także, dlaczego pióra ogonowe mikroraptorów są proporcjonalnie dużo dłuższe niż u innych  maniraptorów, jako że przedłużało to rzeczywiste ramię kontroli spadku o ogon. Odkrycie HG B016 popiera więc hipotezę, że przedłużony ogon i długie, wachlarzowate pióra ogonowe mikroraptorów odgrywały rolę aerodynamiczną, pozwalając im na zachowanie   kompetencji latania lub na wpół latania przy stosunkowo dużych rozmiarach ciała. Niezwykle długi, opierzony ogon Changyuraptor yangi pomaga nam zrozumieć, jak takie ogony działały jako struktury kontroli spadku, które redukowały szybkość opadania podczas lądowania. [Od tłumaczki: ten niezbyt “techniczny” (!!!) tekst przetłumaczyłam, jak umiałam. Korekty przyjmę z wdzięcznością. MK]


Gdybym miał machinę czasu i mógł przenieść się do, powiedzmy, pięciu okresów historii ewolucyjnej, jednym z nich byłby ten okres, żebyśmy mogli zobaczyć dokładnie, jak te bestie wyglądały i czy potrafiły latać. (Eksperyment myślowy nad którym często zastanawiam się: gdyby dano ci taką maszynę do przeniesienia się w jeden okres historii ewolucyjnej, tylko z notesem i piórem, gdzie i kiedy chciałbyś się znaleźć, żeby odpowiedzieć na najbardziej palące i najtrudniejsze pytania o ewolucję?).

___________

Han, G., L. M. Chiappe, S.-A. Ji, M. Habib, A. H. Turner, A. Chinsamy, X. Liu, and L. Han. 2014. A new raptorial dinosaur with exceptionally long feathering provides insights into dromaeosaurid flight performance. Nature Communications : doi:10.1038/ncomms5382

A new feathered and four winged dinosaur

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Niestety Lengyel 2014-07-23
1. Eksperyment myślowy - odpowiedź laika Marek C (Negev) 2014-07-23


Nauka

Znalezionych 1250 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk