Prawda

Środa, 20 stycznia 2021 - 07:35

« Poprzedni Następny »


Geny neandertalskie są wszędzie


Matthew Cobb 2015-10-23

Nowoczesne rekonstrukcje neandertalczyków wyglądają mniej jak karykatury, a bardziej jak ta rekonstrukcja neandertalczyka: Fabio Fogliazza/Human Evolution Museum (MEH)-Junta de Castilla y León (Hiszpania)
Nowoczesne rekonstrukcje neandertalczyków wyglądają mniej jak karykatury, a bardziej jak ta rekonstrukcja neandertalczyka: Fabio Fogliazza/Human Evolution Museum (MEH)-Junta de Castilla y León (Hiszpania)

Jak wiedzą nasi stali czytelnicy, kilka najbardziej zdumiewających odkryć w całej nauce, jakie zdarzyły się w ciągu ostatnich kilku lat, dotyczyły naszego zrozumienia niedawnej ewolucji człowieka.


W ciągu ostatnich pięciu lat nie tylko zsekwencjonowaliśmy genom wymarłego rodzaju ludzi, znanych jako człowiek neandertalski, użyliśmy genomiki, by dowieść istnienia innej populacji ludzkiej, nazwanej denisowianami od nazwy jaskini na Syberii, gdzie znaleziono jeden ząb i kość palca dziewczynki – nasze jedyne ślady fizyczne tego typu człowieka.

[KOREKTA: W STYCZNIU 2016 R. ODKRYTO, ŻE KLUCZOWE PUNKTY BADANIA OPISANEGO PONIŻEJ OKAZAŁY SIĘ BŁĘDNE. Przeczytaj kolejny artykuł Cobba  , żeby zobaczyć, dlaczego.]


Badania tych genomów przy pomocy analiz tego rodzaju, jaki omawialiśmy wczoraj, ujawniły zdumiewający fakt, że nasi ludzcy przodkowie krzyżowali się zarówno z neandertalczykami, jak z denisowianami. Wiemy o tym, ponieważ znajdujemy ślady genomów obu tych wymarłych typów u ludzi współczesnych.


Na przykład, okazuje się, że gen, który pomaga Tybetańczykom żyć na dużych wysokościach, uzyskali od denisowian! W 3 miliardach zasad w naszym genomie istnieje tylko 95 różnic genetycznych między ludźmi a neandertalczykami, które dają różnice w aminokwasach (cegiełkach białek).


Ta wymiana genów między ludźmi a neandertalczykami i denisowianami dowodzi, że z biologicznego punktu widzenia wszyscy należeliśmy do tego samego gatunku, niezależnie od różnic, jakie mogły być w naszej budowie (neandertalczycy byli ogólnie bardziej krępej budowy i byli silniejsi – ich szkielety pokazują wiele śladów złamań; nie wiemy niczego o morfologii denisowian poza tym zębem i palcem).


Kontakty z naszymi wymarłymi kuzynami mogły być całkiem rozległe. Wiosną tego roku zanalizowano szkielet człowieka sprzed 40 tysięcy lat, pokazując, że ta osoba – która żyła na terenie obecnej Rumunii – miała tyle neandertalskiego DNA, jakby miała prapradziadka, który był neandertalczykiem…


Do zeszłego tygodnia twierdzono, że wszystkie nowoczesne populacje poza Afryką zawierają DNA ze spotkań ludzi, którzy opuścili Afrykę około 60 tysięcy lat temu, i spotkali neandertalczyków w Europie i na Bliskim Wschodzie. Ci ludzie, którzy migrowali przez Azję ku Dalekiemu Wschodowi, Australii i Oceanii, krzyżowali się także z denisowianami.


Współcześni Afrykanie, twierdzono, nie mają DNA neandertalskiego z tej prostej przyczyny, że ich afrykańscy przodkowie nie opuszczali kontynentu, a więc nie spotkali naszych neandertalskich kuzynów. Intrygująco, istnieją wskazówki, że afrykański DNA może zawierać unikatowe ślady jeszcze jednego, kompletnie nieznanego typu ludzkiego z Afryki. Tych sekwencji DNA nie mają współcześni ludzie poza Afryką.


Sprawa stała się obecnie jeszcze bardziej skomplikowana po publikacji artykułu w zeszłym tygodniu o badaniu DNA człowieka, który żył około 4,5 tysiąca lat temu w regionie, który  dzisiaj jest Etiopią. DNA tego mężczyzny, którego naukowcy nazwali Mota, jest pierwszym starożytnym DNA, jaki wyizolowano w Afryce – większość pozostałości szkieletów z tego kontynentu jest zbyt rozłożona przez bakterie, by była użyteczna. Badacze umyślnie więc szukali szkieletu w suchych, górskich regionach w nadziei, że będzie w wystarczająco dobrym stanie, by nadawał się do analizy.


Niezależnie od technicznej sprawności, jakiej to wymagało (i obietnicy przyszłych badań innych, starszych szkieletów afrykańskich), analiza genomu Moty dostarczyła wielkiej niespodzianki.


Od dawna było wiadomo dzięki danym archeologicznym, że ludzie z Bliskiego Wschodu migrowali do Afryki około 3 tysiące lat temu w fali „powrotu”. Tak więc badacze spodziewali się, że Mota, który poprzedzał tę migrację, nie powinien mieć żadnych powiązań genetycznych z Europą. Okazało się jednak, że jego najbliżsi krewni pochodzili z Sardynii u wybrzeży Włoch. Sugeruje to, że „powrót” z Eurazji Zachodniej do Afryki trwał znacznie dłużej i był rozleglejszy niż podejrzewali archeolodzy.


Kiedy badacze porównali DNA Moty z nowoczesnymi populacjami afrykańskimi, stwierdzili, że sekwencje europejskie, jakie posiadał, są także obecne głęboko na kontynencie, nawet wśród Pigmejów z Kongo. Także genomy afrykańskie, takie jak ludów Joruba i Mtubi, o których sądzono, że uniknęły krzyżowania się z Europejczykami, okazały się posiadać około 6% europejskiego DNA, podobnie jak Mota.


To wskazuje, że istniała znacząca migracja do Afryki ludzi z Europy i Bliskiego Wschodu, i że ich potomstwo – i ich sekwencje DNA – wmieszały się głęboko w kontynent afrykański. Należy zauważyć, że większość tego DNA prawdopodobnie nie kodowała białek (robi to tylko 5% naszego DNA), ale albo były to regulatory DNA, które kontrolują ekspresję genów, albo – co bardziej prawdopodobne – pozostałe 85% naszego genomu, które chyba nie robi nic i jest „śmieciowym DNA”.


Mapa pokazująca dystrybucję podobieństw genetycznych na kontynencie afrykańskim w porównaniu do Mota (Gallego Lllorente et al. in press)
Mapa pokazująca dystrybucję podobieństw genetycznych na kontynencie afrykańskim w porównaniu do Mota (Gallego Lllorente et al. in press)


 


Mapa pokazująca proporcję składnika zachodnio euroazjatyckiego, λMota,LBK, na całym kontynencie afrykańskim. (Gallego Lllorente et al. in press)
Mapa pokazująca proporcję składnika zachodnio euroazjatyckiego, λMota,LBK, na całym kontynencie afrykańskim. (Gallego Lllorente et al. in press)

Ostatnie odkrycie nadeszło, kiedy badacze spojrzeli na DNA neandertalskie. Mota miał to DNA, tak samo jak ja, ponieważ jego przodkowie krzyżowali się z neandertalczykami dziesiątki tysięcy lat wcześniej.

I okazało się, że niektóre z tych neandertalskich sekwencji można także odkryć obecnie w populacji afrykańskiej. Są bardzo rozcieńczone – około 0,5% - ale są wyraźne. Nie wskazują na to, że neandertalczycy byli w Afryce, ale raczej, że kiedy potomstwo Moty i innych posiadaczy imigranckich genów europejskich szerzyło swój DNA w Afryce, szerzyli także niewielką ilość DNA neandertalskiego.

Te sekwencje widziano zawsze, ale były błędnie interpretowane – ponieważ występowały u neandertalczyków, Europejczyków i Afrykanów, badacze zakładali, że są to sekwencje “przodków”, to jest, ślady naszych bardzo wczesnych wspólnych przodków w Afryce. Teraz wiemy, że przynajmniej niektóre z nich są konsekwencją odległego krzyżowania się z neandertalczykami, zaniesione do Afryki przez ludzi migrujących na ten kontynent.

Jest także możliwe, że pogłoski o dziwnych sekwencjach DNA w populacjach afrykańskich mogą w rzeczywistości wiązać się z krzyżowaniami gdzie indziej na świecie, których konsekwencje migranci zanieśli z powrotem do Afryki, pozostawiając ślady DNA w populacjach dzisiejszych.

To jest doniosły okres w badaniach nad ewolucją człowieka. Niestety, dla mnie jest już zbyt późno, by rozpoczynać na nowo, ale studenci powinni chwycić okazję i tłumnie wejść w tę dziedzinę. Jak powiedział Wordsworth o Rewolucji Francuskiej:

Rozkoszą było żyć w tej chwili świtu
A bycie młodym było zgoła boskie.   

 

Źródło: Llorente MG et al. (2015) Ancient Ethiopian genome reveals extensive Eurasian admixture throughout the African continent. Science,  in press.

 

Neanderthal genes are everywhere

Why Evolution Is True, 13 października 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatthew Cobb

Biolog i pisarz, mieszka i pracuje w Manchesterze, niedawno w Stanach Zjednoczonych ukazała się jego książka „Generation”, a w Wielkiej Brytanii „The Egg & Sperm Race”. Systematycznie publikuje w "LA Times", "Times Literary Supplement", oraz "Journal of Experimental Biology".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1185 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk