Prawda

Czwartek, 23 stycznia 2020 - 10:09

« Poprzedni Następny »


Geny neandertalskie są wszędzie


Matthew Cobb 2015-10-23

Nowoczesne rekonstrukcje neandertalczyków wyglądają mniej jak karykatury, a bardziej jak ta rekonstrukcja neandertalczyka: Fabio Fogliazza/Human Evolution Museum (MEH)-Junta de Castilla y León (Hiszpania)
Nowoczesne rekonstrukcje neandertalczyków wyglądają mniej jak karykatury, a bardziej jak ta rekonstrukcja neandertalczyka: Fabio Fogliazza/Human Evolution Museum (MEH)-Junta de Castilla y León (Hiszpania)

Jak wiedzą nasi stali czytelnicy, kilka najbardziej zdumiewających odkryć w całej nauce, jakie zdarzyły się w ciągu ostatnich kilku lat, dotyczyły naszego zrozumienia niedawnej ewolucji człowieka.


W ciągu ostatnich pięciu lat nie tylko zsekwencjonowaliśmy genom wymarłego rodzaju ludzi, znanych jako człowiek neandertalski, użyliśmy genomiki, by dowieść istnienia innej populacji ludzkiej, nazwanej denisowianami od nazwy jaskini na Syberii, gdzie znaleziono jeden ząb i kość palca dziewczynki – nasze jedyne ślady fizyczne tego typu człowieka.

[KOREKTA: W STYCZNIU 2016 R. ODKRYTO, ŻE KLUCZOWE PUNKTY BADANIA OPISANEGO PONIŻEJ OKAZAŁY SIĘ BŁĘDNE. Przeczytaj kolejny artykuł Cobba  , żeby zobaczyć, dlaczego.]


Badania tych genomów przy pomocy analiz tego rodzaju, jaki omawialiśmy wczoraj, ujawniły zdumiewający fakt, że nasi ludzcy przodkowie krzyżowali się zarówno z neandertalczykami, jak z denisowianami. Wiemy o tym, ponieważ znajdujemy ślady genomów obu tych wymarłych typów u ludzi współczesnych.


Na przykład, okazuje się, że gen, który pomaga Tybetańczykom żyć na dużych wysokościach, uzyskali od denisowian! W 3 miliardach zasad w naszym genomie istnieje tylko 95 różnic genetycznych między ludźmi a neandertalczykami, które dają różnice w aminokwasach (cegiełkach białek).


Ta wymiana genów między ludźmi a neandertalczykami i denisowianami dowodzi, że z biologicznego punktu widzenia wszyscy należeliśmy do tego samego gatunku, niezależnie od różnic, jakie mogły być w naszej budowie (neandertalczycy byli ogólnie bardziej krępej budowy i byli silniejsi – ich szkielety pokazują wiele śladów złamań; nie wiemy niczego o morfologii denisowian poza tym zębem i palcem).


Kontakty z naszymi wymarłymi kuzynami mogły być całkiem rozległe. Wiosną tego roku zanalizowano szkielet człowieka sprzed 40 tysięcy lat, pokazując, że ta osoba – która żyła na terenie obecnej Rumunii – miała tyle neandertalskiego DNA, jakby miała prapradziadka, który był neandertalczykiem…


Do zeszłego tygodnia twierdzono, że wszystkie nowoczesne populacje poza Afryką zawierają DNA ze spotkań ludzi, którzy opuścili Afrykę około 60 tysięcy lat temu, i spotkali neandertalczyków w Europie i na Bliskim Wschodzie. Ci ludzie, którzy migrowali przez Azję ku Dalekiemu Wschodowi, Australii i Oceanii, krzyżowali się także z denisowianami.


Współcześni Afrykanie, twierdzono, nie mają DNA neandertalskiego z tej prostej przyczyny, że ich afrykańscy przodkowie nie opuszczali kontynentu, a więc nie spotkali naszych neandertalskich kuzynów. Intrygująco, istnieją wskazówki, że afrykański DNA może zawierać unikatowe ślady jeszcze jednego, kompletnie nieznanego typu ludzkiego z Afryki. Tych sekwencji DNA nie mają współcześni ludzie poza Afryką.


Sprawa stała się obecnie jeszcze bardziej skomplikowana po publikacji artykułu w zeszłym tygodniu o badaniu DNA człowieka, który żył około 4,5 tysiąca lat temu w regionie, który  dzisiaj jest Etiopią. DNA tego mężczyzny, którego naukowcy nazwali Mota, jest pierwszym starożytnym DNA, jaki wyizolowano w Afryce – większość pozostałości szkieletów z tego kontynentu jest zbyt rozłożona przez bakterie, by była użyteczna. Badacze umyślnie więc szukali szkieletu w suchych, górskich regionach w nadziei, że będzie w wystarczająco dobrym stanie, by nadawał się do analizy.


Niezależnie od technicznej sprawności, jakiej to wymagało (i obietnicy przyszłych badań innych, starszych szkieletów afrykańskich), analiza genomu Moty dostarczyła wielkiej niespodzianki.


Od dawna było wiadomo dzięki danym archeologicznym, że ludzie z Bliskiego Wschodu migrowali do Afryki około 3 tysiące lat temu w fali „powrotu”. Tak więc badacze spodziewali się, że Mota, który poprzedzał tę migrację, nie powinien mieć żadnych powiązań genetycznych z Europą. Okazało się jednak, że jego najbliżsi krewni pochodzili z Sardynii u wybrzeży Włoch. Sugeruje to, że „powrót” z Eurazji Zachodniej do Afryki trwał znacznie dłużej i był rozleglejszy niż podejrzewali archeolodzy.


Kiedy badacze porównali DNA Moty z nowoczesnymi populacjami afrykańskimi, stwierdzili, że sekwencje europejskie, jakie posiadał, są także obecne głęboko na kontynencie, nawet wśród Pigmejów z Kongo. Także genomy afrykańskie, takie jak ludów Joruba i Mtubi, o których sądzono, że uniknęły krzyżowania się z Europejczykami, okazały się posiadać około 6% europejskiego DNA, podobnie jak Mota.


To wskazuje, że istniała znacząca migracja do Afryki ludzi z Europy i Bliskiego Wschodu, i że ich potomstwo – i ich sekwencje DNA – wmieszały się głęboko w kontynent afrykański. Należy zauważyć, że większość tego DNA prawdopodobnie nie kodowała białek (robi to tylko 5% naszego DNA), ale albo były to regulatory DNA, które kontrolują ekspresję genów, albo – co bardziej prawdopodobne – pozostałe 85% naszego genomu, które chyba nie robi nic i jest „śmieciowym DNA”.


Mapa pokazująca dystrybucję podobieństw genetycznych na kontynencie afrykańskim w porównaniu do Mota (Gallego Lllorente et al. in press)
Mapa pokazująca dystrybucję podobieństw genetycznych na kontynencie afrykańskim w porównaniu do Mota (Gallego Lllorente et al. in press)


 


Mapa pokazująca proporcję składnika zachodnio euroazjatyckiego, λMota,LBK, na całym kontynencie afrykańskim. (Gallego Lllorente et al. in press)
Mapa pokazująca proporcję składnika zachodnio euroazjatyckiego, λMota,LBK, na całym kontynencie afrykańskim. (Gallego Lllorente et al. in press)

Ostatnie odkrycie nadeszło, kiedy badacze spojrzeli na DNA neandertalskie. Mota miał to DNA, tak samo jak ja, ponieważ jego przodkowie krzyżowali się z neandertalczykami dziesiątki tysięcy lat wcześniej.

I okazało się, że niektóre z tych neandertalskich sekwencji można także odkryć obecnie w populacji afrykańskiej. Są bardzo rozcieńczone – około 0,5% - ale są wyraźne. Nie wskazują na to, że neandertalczycy byli w Afryce, ale raczej, że kiedy potomstwo Moty i innych posiadaczy imigranckich genów europejskich szerzyło swój DNA w Afryce, szerzyli także niewielką ilość DNA neandertalskiego.

Te sekwencje widziano zawsze, ale były błędnie interpretowane – ponieważ występowały u neandertalczyków, Europejczyków i Afrykanów, badacze zakładali, że są to sekwencje “przodków”, to jest, ślady naszych bardzo wczesnych wspólnych przodków w Afryce. Teraz wiemy, że przynajmniej niektóre z nich są konsekwencją odległego krzyżowania się z neandertalczykami, zaniesione do Afryki przez ludzi migrujących na ten kontynent.

Jest także możliwe, że pogłoski o dziwnych sekwencjach DNA w populacjach afrykańskich mogą w rzeczywistości wiązać się z krzyżowaniami gdzie indziej na świecie, których konsekwencje migranci zanieśli z powrotem do Afryki, pozostawiając ślady DNA w populacjach dzisiejszych.

To jest doniosły okres w badaniach nad ewolucją człowieka. Niestety, dla mnie jest już zbyt późno, by rozpoczynać na nowo, ale studenci powinni chwycić okazję i tłumnie wejść w tę dziedzinę. Jak powiedział Wordsworth o Rewolucji Francuskiej:

Rozkoszą było żyć w tej chwili świtu
A bycie młodym było zgoła boskie.   

 

Źródło: Llorente MG et al. (2015) Ancient Ethiopian genome reveals extensive Eurasian admixture throughout the African continent. Science,  in press.

 

Neanderthal genes are everywhere

Why Evolution Is True, 13 października 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatthew Cobb

Biolog i pisarz, mieszka i pracuje w Manchesterze, niedawno w Stanach Zjednoczonych ukazała się jego książka „Generation”, a w Wielkiej Brytanii „The Egg & Sperm Race”. Systematycznie publikuje w "LA Times", "Times Literary Supplement", oraz "Journal of Experimental Biology".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1053 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk