Prawda

Niedziela, 26 marca 2023 - 21:09

« Poprzedni Następny »


Teheran debatuje o bombie


Amir Taheri 2022-09-03

Niebezpieczeństwo polega na tym, że irańscy mułłowie mogą uważać bombę atomową za symbol statusu, wykorzystując słabość Bidena jako okazję do upokorzenia „Wielkiego Szatana”. Na zdjęciu irańska rakieta dalekiego zasięgu Bavar-373 na defiladzie w Teheranie. (Źródło obrazu: Wikipedia)
Niebezpieczeństwo polega na tym, że irańscy mułłowie mogą uważać bombę atomową za symbol statusu, wykorzystując słabość Bidena jako okazję do upokorzenia „Wielkiego Szatana”. Na zdjęciu irańska rakieta dalekiego zasięgu Bavar-373 na defiladzie w Teheranie. (Źródło obrazu: Wikipedia)

Po ponad trzech dekadach debata, która rozpoczęła się podczas wojny iracko-irańskiej, wydaje się powracać w Teheranie: czy Republika Islamska powinna podjąć ostatnie kroki w kierunku budowy arsenału nuklearnego?


Pierwotna debata, która toczyła się za kulisami, została wywołana odkryciem, że z pomocą Francji Saddam Husajn z Iraku próbował zbudować potencjał jądrowy wokół Osiraku, elektrowni jądrowej i ośrodka badawczego, który został zniszczony w niespodziewanym ataku przez izraelskie siły powietrzne.


Ci, którzy wzywali do szybkiego wznowienia programu nuklearnego szacha, to między innymi Ali-Akbar Haszemi Rafsandżani, młodszy mułła, ale starszy doradca ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego, oraz Mohsen Reza'i-Mirqa, który porzucił szkołę i został dowódcą nowo utworzonej, paralelnej siły Chomeiniego: Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).


Chomeini nie chciał jednak przyznać, nawet pośrednio, że szach mógł mieć rację w jakiejkolwiek sprawie.


Szach oczywiście nie chciał budować bomby, ale był zdeterminowany, aby zapewnić Iranowi naukowe, przemysłowe i technologiczne środki rozwoju. Chomeini nie był jednak zainteresowany złożonymi kwestiami geostrategicznymi i wierzył, że wskrzeszenie kolejnego ambitnego projektu szacha podważy jego legitymację.


Po ponad rocznym niezdecydowaniu Chomeini w końcu zgodził się, że jego świeżo upieczona Republika Islamska powinna mieć potencjał nuklearny. Ale w przeciwieństwie do szacha nie był zainteresowany szeroko zakrojonym przemysłem nuklearnym; chciał skrótu do ostatniego etapu przed zrobieniem bomby, coś, co zrobił Pakistan.


Po prawie 30 latach Iran jest teraz w stanie zbudować głowice nuklearne. Rozwinął również podstawową zdolność przenoszenia bomb atomowych w zasięgu do 2000 kilometrów.


W obecnej debacie ci, którzy opowiadają się za skokiem do „progu nuklearnego” czyli ostatniego etapu konstruowania bomb, argumentują, że administracja Bidena w Waszyngtonie daje Iranowi szansę na skorzystanie z okazji, którą początkowo zapewnił prezydent Barack Obama, ale odrzucili ją „twardogłowi” w Teheranie.


Zwolennicy „pójścia na całość” twierdzą, że tylko posiadanie broni jądrowej zagwarantuje reżimowi bezpieczeństwo, tak jak to miało miejsce w Korei Północnej.


Z tym argumentem jest wiele problemów.


Po pierwsze, wszystkie dziewięć krajów, które zdobyły arsenał nuklearny, zrobiły to przeciwko jasno określonym wrogom i w określonych okolicznościach.


Stany Zjednoczone zbudowały i wykorzystały bombę, aby skrócić wojnę z Japonią i uniknąć „milionowych ofiar”. Rzeź na Okinawie pokazała wysoki koszt zdobycia archipelagu japońskiego wyspa po wyspie. (Dziś jednak wiemy, że nawet bez tragedii w Hiroszimie i Nagasaki Japonia nie mogłaby przedłużać wojny.)


ZSRR pod rządami Stalina zbudował własną bombę w odpowiedzi na wyłonienie się Stanów Zjednoczonych jako jedynego posiadacza arsenału nuklearnego w kontekście zimnej wojny.


Następnie Chiny zbudowały bombę w konkurencji z ZSRR, kiedy Mao Zedong potępił nowych przywódców Kremla jako rewizjonistów i zdrajców socjalizmu.


Co ważniejsze, Mao był wstrząśnięty tym, do jakiego stopnia Chiny militarnie ustępują ZSRR, kiedy Sowieci najechali przez długie granice obu państw i anektowali duże części chińskiego terytorium.


Następnie Izrael rozwinął arsenał nuklearny (czemu zaprzecza) przypuszczalnie w celu zrównoważenia swojej niekorzystnej sytuacji demograficznej i terytorialnej w porównaniu z wrogimi narodami arabskimi.


Następnym krajem, który otwarcie zdecydował się na broń nuklearną, były Indie, które zrobiły to w następstwie wojny granicznej z Chinami, w której armia Mao zajęła duże części Kaszmiru i Ladakhu. Indie nie mogły siedzieć i czekać na to, co może zrobić agresywny sąsiad z bronią jądrową.


Kiedy Indie miały bombę, Pakistan zaczął czuć się jeszcze bardziej niepewnie. Po utracie wschodniego Pakistanu (Bangladeszu) Zulfiqar Ali Bhutto i pakistańscy generałowie wierzyli, że w każdej konwencjonalnej wojnie mogą ograniczyć indyjskie ambicje irredentystyczne. Ale radzenie sobie z Indiami uzbrojonymi w broń nuklearną to inna historia.


To, czy którakolwiek z powyższych kalkulacji była poprawna, jest kwestią do dyskusji.


Stany Zjednoczone powiększyły swój arsenał nuklearny stokrotnie, ale nie mogły go użyć ani w Korei, ani w Wietnamie, aby zapewnić wyraźne zwycięstwa.


Posiadanie bomby nie uchroniło Związku Radzieckiego przed upadkiem.


Mao zbudował bombę, ale maoizm musiał umrzeć, aby narodziły się nowe Chiny, z wszystkimi ich wadami.


Izrael wygrał wszystkie wojny z arabskimi sąsiadami bez użycia broni jądrowej. W rzeczywistości sukcesy Izraela w normalizacji z kilkoma narodami arabskimi i innymi poza nim są owocami dyplomacji wspieranej przez konwencjonalny potencjał wojskowy.


Indie uzbrojone w broń jądrową nie były w stanie odzyskać terytorium utraconego na rzecz Chin ani wyrwać Pakistanowi choćby centymetra ziemi.


Pod tym względem Korea Północna jest wyjątkiem, podobnie jak w prawie każdej innej dziedzinie życia.


Ci, którzy opowiadają się za zbudowaniem bomby w Iranie, powinni nam powiedzieć, który naród jest rzekomym wrogiem, przeciwko któremu ma być wycelowana. Żaden z 15 czy 16 sąsiadów Iranu prawdopodobnie nie zaatakuje go, włącznie z dwoma, Rosją i Pakistanem, z arsenałami nuklearnymi.


Niektórzy mułłowie wyznaczyli Izrael na „wroga”, aby usprawiedliwić zbudowanie bomby.


Rafsandżani powiedział kiedyś, że w wojnie nuklearnej z „syjonistycznym tworem”, uzbrojona w broń nuklearną Islamska Republika może zniszczyć Izrael, tracąc tylko 10 milionów własnych obywateli. (Zapomniał o swoich rzekomo ukochanych Palestyńczykach żyjących obok Izraelczyków, którzy również zginą, jeśli mułłowie zrzucą bombę).


Co ciekawe, żaden z problemów, jakie mogą mieć ze sobą państwa narodowe, problemy takie jak spory graniczne, rywalizacja o źródła surowców i rynków, spory o podział wody,  dyskryminacja pokrewnej mniejszości i gorzkich wspomnień historycznych, nie istnieje między Iranem a Izraelem.


Żaden irański przywódca, także pod obecnym reżimem, nie potrafiłby racjonalnie wyjaśnić, dlaczego Izrael powinien być uważany za wroga Iranu.


Nie mogąc wskazać Izraela jako wroga, niektórzy mułłowie postrzegają USA jako wroga, przeciwko któremu Iran potrzebuje nuklearnego odstraszania.


Tutaj wracamy do modelu północnokoreańskiego. Ale Iran nie jest Koreą Północną, prowincjonalnym bagnem, które musi przyciągnąć uwagę i uzyskać pomoc, rzekomo rzucając wyzwanie „Wielkiemu Szatanowi”.


W każdym razie Iran jest bezpieczniejszy bez bomby atomowej. W przypadku wojny konwencjonalnej rozmiar terytorialny Iranu i obecne możliwości militarne mogą go uratować.


Narody uzbrojone w broń nuklearną nie mogą atakować państw nienuklearnych. Tak więc ani USA, ani nikt inny nie może zrzucić bomby na nasze głowy. Ale jeśli Iran ma bombę, inni, którzy ją mają, mogą jej użyć przeciwko nam.


Niebezpieczeństwo polega na tym, że mułłowie mogą uznać bombę za symbol statusu, wykorzystując słabość Bidena jako okazję do upokorzenia „Wielkiego Szatana”.


To może wprowadzić lub zapędzić Iran w jeszcze bardziej niebezpieczny historyczny labirynt.


Tehran Debates the Bomb

Gatestone Institute, 28 sierpnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 Amir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1214 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pomylony plan administracji Bidena walki z palestyńskim terroryzmem   Tawil   2023-03-25
Gdy tylko @Amnesty rozpoczęła kampanię „apartheidu”, przestali wspominać o libańskiej/jordańskiej dyskryminacji Palestyńczyków     2023-03-24
Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10
Kulturowe zawłaszczenie i Żydzi   Glick   2022-12-09
Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15
Czy palestyński dziennikarz @HosanSalemG jest antypalestyńskim rasistą, kiedy mówi, że wszyscy palestyńscy dziennikarze popierają terror?     2022-10-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk