Prawda

Czwartek, 29 lipca 2021 - 02:34

« Poprzedni Następny »


Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów


Liat Collins 2019-07-17

Aktywistka Linda Sarsour przemawia podczas protestu o nazwie Marsz o Rasową Sprawiedliwość w Nowym Jorku (zdjęcie:STEPHANIE KEITH/REUTERS)
Aktywistka Linda Sarsour przemawia podczas protestu o nazwie Marsz o Rasową Sprawiedliwość w Nowym Jorku (zdjęcie:STEPHANIE KEITH/REUTERS)

Linda Sarsour nie jest moją inspiracją ani muzą. Jest raczej mechanizmem alarmowym. Jej uwaga w zeszłym tygodniu, że ”Jezus był Palestyńczykiem z Nazaretu”, nie była oryginalna, ale była niepokojąca. Jest to część świadomych starań o napisanie na nowo historii i zastąpienie jej palestyńską „narracją”.   

Zwalczanie żydowskich związków z Ziemią Izraela poprzez tweety ma dla Palestyńczyków wiele stron pozytywnych – tweet podróżuje daleko i szybko. Jest bezpieczny dla wysyłającego i nic nie kosztuje. Jest to bitwa, w której można walczyć bez broni – tylko palcami.

Jak napisał mój kolega z ”Jerusalem Post”, Seth J. Frantzman: „Ta najnowsza próba lansowania idei, że ‘Jezus był Palestyńczykiem’, nie jest tak niewinna, jak mogłoby się zdawać. Jest to negowanie żydowskiej historii i nowoczesna teologia zastąpienia: zastąpienie historycznych związków żydowskich z tą ziemią dwa tysiące lat temu i tworzenie wyimaginowanej historii Palestyńczyków w miejsce Żydów”.


Twierdzę, że ten związek jest starszy o co najmniej kolejne 1000 lat – ponad trzy tysiąclecia – ale założenie Frantzmana (w odróżnieniu od Sarsour) jest solidne. To jest próba wymazania opowieści biblijnych i tysięcy lat żydowskiej historii, w której Jerozolima zawsze była punktem ogniskowym życia, modlitw i tęsknoty. 

Nie dotyczy to jednak tylko żydowskiej historii. To także – i to niezbyt subtelnie – zmienia kontekst chrześcijaństwa. Jeśli Jezus nie jest już Żydem z Judei, ale Palestyńczykiem, a Świątynia nie jest dłużej żydowska, ale w jakiś sposób była muzułmańskim miejscem świętym na stulecia przed narodzeniem Mahometa i islamu, jak czytać Nowy Testament i Biblię? 

Palestinian Media Watch zebrała na swojej witrynie internetowej wiele przykładów „Jezusa jako Palestyńczyka”. Do najlepszych (lub najgorszych) należy strona Facebooka ministra edukacji Autonomii Palestyńskiej, Sabri Saidama, z 25 grudnia 2017 roku, pokazująca Jezusa w koronie cierniowej i w kefiji obok słów “Made in Palestine” i życzeń: “Autentycznemu Palestyńczykowi, Jezusowi, i członkom narodu [palestyńskiego] – wesołych świąt”.

Konto Twittera Fatahu 18 grudnia 2018 roku pokazuje rysunek Jezusa batem wyganiającego Donalda Trumpa z Jerozolimy w scenie, jak pisze PMW, mającej odzwierciedlać chrześcijańską tradycję, według której Jezus wygnał kupców i lichwiarzy z Świątyni. W tle jest czterech bankierów, którzy stoją za znakami z nazwami: “Citi[bank]”, “Wells Fargo”, “JP Morgan Chase” i “Goldman Sachs.” Według tłumaczenia PMW, tekst na rysunku brzmi: ”Jerozolima nie jest twoja, byś ją dawał komukolwiek”.  


Wracając do zebranych tekstów, jakie znalazłam dzięki PMW, Jezus był nie tylko Palestyńczykiem, ale był także męczennikiem. I, według postu na stronie Facebooka członka Komitetu Centralnego Fatahu, Tawfika Tirawiego z grudnia 2016 roku, Jezus nie był byle jakim palestyńskim szahidem, ale „pierwszym Palestyńczykiem i pierwszym męczennikiem”.  

Byłoby to śmiechu warte, gdyby to był rodzaj sprawy, z jakiej można się śmiać. Im częściej jednak powtarza się tego rodzaju twierdzenia, tym bardziej wszechobecne staje się takie myślenie. W ten sposób UNESCO może uchwalać rezolucje, które podają tylko arabsko-islamskie nazwy Wzgórza Świątynnego i Ściany Zachodniej, i do diabła z historią.  

Inauguracja Drogi Pielgrzymów w zeszłym tygodniu, odcinka starożytnego podejścia do Drugiej Świątyni, projekt pod auspicjami City of David-Ir David, wywołała – oczywiście – powódź tweetów, komentarzy i oskarżeń. Archeolodzy zidentyfikowali to jako drogę używaną przez miliony Żydów w starożytności, wykonujących przykazanie wizyt w Świątyni z przynoszeniem ofiary na święta Paschy,  Szawuot i Sukkot.

Jak poetycko ujął to Doron Spielman, wiceprezes Ir David Foundation: “To miejsce jest sercem narodu żydowskiego i jest jak krew, która płynie w naszych żyłach. Można amputować rękę, można amputować stopę, ale nie można amputować serca. Ten teren nie jest do negocjacji”.

W tym tygodniu Omri Nahmias z ”Jerusalem Post” donosił z Waszyngtonu, że Jason Greenblatt, wysłannik Trumpa na Bliski Wschód, odpierał krytykę tego, że on i ambasador USA w Izraelu, David Friedman, brali udział w tym wydarzeniu. W przemówieniu na konferencji Christians United For Israel (CUFI) Greenblatt powiedział: “Jesteśmy oskarżeni o judaizację miasta. Nie będziemy tolerować tego rodzaju języka… W żaden sposób nie daje się zbudować pokoju bez fundamentów z prawdy. A jeśli ktoś sugeruje, że ten tunel nie jest prawdą, to należy go wyprowadzić z błędu”.

Decyzja Trumpa o przeniesieniu ambasady USA do Jerozolimy była ważna z wielu powodów, także z powodu uznania prawa Izraela do wyboru własnej stolicy. Choć ambasady innych krajów nie poszły masowo w ślady USA – co można wyjaśnić zarówno przez dyplomatyczną ostrożność, jak zwykłe sprawy finansowe i logistykę – otwarło to drogę do uczynienia wizyt przy Ścianie Zachodniej, ostatniej pozostałości zewnętrznych murów Świątyni, rzeczą akceptowalną, a nawet naturalną.

Członek Knesetu z ramienia Niebiesko-Białych, Yoaz Hendel, kiedy był jeszcze publicystą „Yediot Aharonot”, proponował, by oficjalne wizyty w Jerozolimie zaczynały się od wykopalisk archeologicznych w Mieście Dawida, zamiast w Jad Waszem. Daje to perspektywę na Jerozolimę jako stolicę i pokazuje jasno, że Izrael nie zaczął się od Holocaustu, jak mówi Sarsour i inni. Jerozolima była miejscem, które tysiące lat temu wybrał na swoją stolicę Król Dawid. I jeśli komukolwiek należą się przeprosiny za „judaizację miasta”, to może Jebusytom. Może należałoby ich wynaleźć ponownie.

Nie zdziwiło mnie twierdzenie Sarsour o narodowości Jezusa (chociaż jego by zdziwiło). Jest to część trwającego trendu. Jej uzasadnienie upierania się przy nim było jednak osłupiające. 6 lipca o godzinie 13:24 Sarsour tweetowała: “Podobno ludzie zaskarżyli mój tweet, że Jezus był Palestyńczykiem. Twitter najwyraźniej jakby: to nie narusza naszych standardów. Jest to także prawdą. Jezus urodził się w Betlejem, które jest w Palestynie. Zajmijcie się czymś innym”. 

No cóż, proszę bardzo. Oto nowa Biblia wraz z nową biblijną historią. Twitter. Jeśli Twitter pozwolił na to, to musi to być prawdą. A przynajmniej akceptowalne.  

To jest równie niepokojące jak jej pierwotny tweet. Ktoś taki jak Sarsour może rzucić myśl – niezależnie od tego, jak niedorzeczną – i patrzeć, jak jej pójdzie w cyberprzestrzeni. Nie ma potrzeby sprawdzania faktów. Nie ma potrzeby odpowiedzialności. Im więcej masz obserwujących, tym bardziej realna staje się ta myśl. To nie jest wojna o historię, ale wojna z historią -  dobrze przemyślana, polityczna bitwa strategiczna.

Ale jest tu lekcja dla Sarsour i jej zwolenników: jeśli nie respektujesz historii, jesteś skazana na przeminięcie w historii. A Jerozolima nie jest tweetem. Nie można jej wymazać. 


Deleting Jerusalem’s history; Deleting Tweets

Jerusalem Post, 11 lipca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. Zwycięzcy piszą historię kuba 2019-07-18
2. Zmienna przeszłość Marek Eyal 2019-07-17
1. Strachy na Lachy kuba 2019-07-17


Syjonizm

Znalezionych 208 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk