Prawda

Niedziela, 2 kwietnia 2023 - 01:34

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy, Izrael i koronawirus


Richard Kemp 2020-05-11

W różnych miejscach w Izraelu IDF zorganizowała odrębne obiekty na kwarantannę związaną z koronawirusem w 21 hotelach, dostosowane do danych społeczności, włącznie z ściśle koszernymi dla ortodoksyjnych Żydów i halal dla muzułmanów. Na zdjęciu: Izraelscy żołnierze dostarczają żywność dla osób na kwarantannie. Foto: KOKO
W różnych miejscach w Izraelu IDF zorganizowała odrębne obiekty na kwarantannę związaną z koronawirusem w 21 hotelach, dostosowane do danych społeczności, włącznie z ściśle koszernymi dla ortodoksyjnych Żydów i halal dla muzułmanów. Na zdjęciu: Izraelscy żołnierze dostarczają żywność dla osób na kwarantannie. Foto: KOKO

Koronawirus wywrócił świat do góry nogami. Jednym momentem jak Z drugiej strony lustra była pochwała ONZ dla Izraela za „bezprecedensową współpracę w wysiłkach zmierzających do ograniczenia epidemii”. Ci z nas, którzy śledzą sprawy związane z Bliskim Wschodem, wiedzą, że jakikolwiek osąd Izraela poza ostrym potępieniem, jest dla ONZ bezprecedensowy.


Nie jest natomiast bezprecedensowa współpraca między Arabami a Izraelczykami, jaką widzimy dzisiaj. Sto lat temu żydowski mikrobiolog, dr Israel Kligler, prowadził walkę o zlikwidowanie malarii na tej ziemi. Przez stulecia terytorium było pustoszone z powodu komarów, dziesiątkujących ludzi, którzy próbowali tu żyć, pozostawiając ziemię jałową i rzadko zaludnioną. Niedługo przed wojną Kliglera z malarią brytyjski generał, Edmund Allenby, mówiąc o swojej walce w latach 1917-18 przeciwko Imperium Osmańskiemu w Palestynie, powiedział: „Prowadzę kampanię przeciwko komarom”. Jego plany bitwy przeciwko Turkom były przede wszystkim formowane przez potrzebę przezwyciężenia morderczych skutków malarii w szeregach własnych żołnierzy.


Podobnie jak koronawirus, malaria nie rozróżniała między Żydami i Arabami, i obie społeczności nauczyły się konieczności wspólnego działania przeciwko chorobie, która przez tak długi czas powodowała spustoszenia w obu społecznościach. Mimo pełnych przemocy starań Amina al-Husseiniego, wielkiego muftiego Jerozolimy, by nie dopuścić do współpracy jego ludności ze znienawidzonymi Żydami, przedsięwzięcie Kliglera umożliwiło uprawianie ziemi, zaludnienie jej i rozwój i w końcu doprowadziło do całkowitego zlikwidowania tej choroby na tym obszarze.


Podobnie jak al-Husseini, niektórzy przywódcy palestyńskich Arabów wydają się dzisiaj woleć, by ich ludzie chorowali niż współpracować z Izraelem. Podczas gdy w terenie Palestyńczycy i Izraelczycy łączą się w walce przeciwko koronawirusowi, premier Autonomii Palestyńskiej (AP), Mohammad Sztajjeh, mówi: „Niektórzy żołnierze próbują szerzyć wirusa przez klamki drzwi samochodów. Jest to wypadek rasizmu i nienawiści ludzi, którzy mają nadzieję na śmierć innego”. Czyli jeszcze więcej fantazji z Alicji w krainie czarów.


Rzecznik AP oskarżył izraelskie władze o „rasistowskie i nieludzkie” zachowania, a artykuły w oficjalnych publikacjach AP twierdzą, że Izrael umyślnie szerzy infekcję i próbuje zarazić palestyńskich więźniów, używając koronawirusa jako broni biologicznej. Oczywiście izraelożercy zarówno w mediach głównego nurtu, jak i w mediach społecznościowych są aż nazbyt chętni do nagłaśniania takich szkalujących i dzielących wrzasków.


Tymczasem przedstawiciele izraelskiego  ministerstwa zdrowia i ministerstwa zdrowia Autonomii Palestyńskiej spotykają się regularnie, by koordynować działania i dzielić się informacjami. Żołnierze IDF Koordynatora Działań Rządu na Terytoriach (COGAT) organizują wspólne szkolenia dla zespołów medycznych. Izrael dostarcza zestawów do testów, zaopatrzenia laboratoryjnego, lekarstw i wyposażenia ochronnego dla palestyńskich pracowników służby zdrowia.  


COGAT pracuje także nad koordynacją bezpiecznego przechodzenia palestyńskich Arabów z ich domów do miejsc pracy za Zieloną Linią w Izraelu. Ich zarobki żywią dziesiątki tysięcy arabskich rodzin. Władze zapewniają, że ci pracownicy przestrzegają tego samego społecznego dystansowania się, jak obywatele izraelscy i są wyposażeni w taką samą odzież ochronną. Poczyniono bezprecedensowe przygotowania, by pozwolić im na pozostawanie w Izraelu przez dłuższy czas, by uniknąć wędrówek przez granicę. Mimo tego przywódcy AP złośliwie oskarżają Izrael o używanie ich pracowników, którzy są tak ważni dla palestyńskiej gospodarki, do przekazywania infekcji na terytorium arabskie.  


IDF ściśle współpracuje z lokalnymi władzami w społecznościach izraelskich muzułmanów, dostarczając im testów i medykamentów, i zabierając chorych do szpitali i hoteli na kwarantannę. W różnych miejscach w Izraelu IDF założyła odrębne obiekty na kwarantannę związaną z koronawirusem w 21 hotelach, dostosowanych do danych społeczności, włącznie z ściśle koszernymi dla ortodoksyjnych Żydów i halal dla muzułmanów.


IDF rozdała ponad 100 tysięcy paczek żywnościowych dla izraelskich muzułmanów w  miejscach, gdzie była znaczna liczba zachorowań i dostarczają żywność tym, którzy nie mogą wychodzić z domów. W muzułmańskich wsiach ludzie często uważają mundury IDF za prowokację. W miejscach, które ministerstwo zdrowia uważa za punkty zapalne, wysyłanie muzułmańskich żołnierzy IDF i staranna informacja oraz koordynacja z wiejskimi liderami, pomogły jak dotąd zapobiec incydentom. W kilku wypadkach muzułmańscy cywile, którzy wykonywali oficjalne zadania, nałożyli odblaskowe kamizelki z odznakami Dowództwa Tyłów IDF, co normalnie jest niesłychane i co pokazuje zrozumienie potrzeby wspólnego działania.   


W niedawnym artykule o koronawirusie w ”Washigton Post” żądano, by Izrael zniósł oblężenie Gazy. Jak można było oczekiwać, autor ignoruje fakt, że legalna blokada Strefy Gazy przez Izrael – i przez Egipt – istnieje tylko z jednego powodu: tamtejszy reżim jest   nadal zdecydowany używać Gazy jako bazy do ataków terrorystycznych zarówno na Izrael, jak Egipt. Nawet z Gazą jednak osiągnięto jakiś rodzaj kooperacji.


W artykule w „Washington Post” czytamy następnie:

"Izrael musi natychmiast znieść restrykcje na dostawy i wyposażenie do Gazy oraz zapewnić, że palestyńscy lekarze i pielęgniarki mają zasoby potrzebne do zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa ich pacjentów”.

Izraelożercy nie chcą o tym wiedzieć, ale to, do czego wzywa autor tego artykułu, oczywiście jest tym właśnie, co dzieje się od wybuchu epidemii koronawirusa.


Izrael kontynuuje (jak zwykle), zaopatrywanie ludzi w Gazie w niezbędne środki, włącznie z elektrycznością i wodą. COGAT ułatwia niezakłócone dostawy międzynarodowej pomocy do Strefy Gazy, włącznie z wyposażeniem do testowania, odzieżą ochronną, środkami dezynfekcyjnymi, medykamentami i innymi humanitarnymi dostawami od WHO, UE, UNRWA, Kataru, Norwegii i innych krajów. Tylko w zeszłym tygodniu 197 ton zaopatrzenia medycznego oraz 2563 ciężarówek z towarami przekroczyło granicę z Izraela do Gazy.


Mimo siania paniki przez „Washington Post” i inne gazety, władze w Gazie informują o bardzo niskich poziomach zakażenia koronawirusem i w zeszłym tygodniu ponownie otwarto tam restauracje. Wydaje się, że Hamas skutecznie administruje  w sytuacji kryzysu, niewątpliwie obawiając się społeczeństwa i chcąc uniknąć zamieszek, które mogłyby zdestabilizować jego władzę.  


Kooperacja między Izraelem a palestyńskimi Arabami umożliwi powstrzymanie koronawirusa i może ostateczną jego likwidację. Czy doprowadzi to jednak do lepszych stosunków między stronami na długą metę? Jeśli historia daje jakąś wskazówkę, odpowiedź, niestety, brzmi „nie”. Mimo niesłychanych obopólnych korzyści osiągniętych przez współpracę przeciwko malarii w latach 1920., które dosłownie umożliwiły rozkwit życia w tym kraju, przeważyła obsesyjna nienawiść podjudzana przez Amina al-Husseiniego i jego  pachołków, prowadząc do niesłabnącego konfliktu do dnia dzisiejszego. Mimo, że w tym kryzysie wielu zwykłych Palestyńczyków dostrzegło prawdziwą naturę Izraela, wygląda na to, że dzisiejsi następcy al-Husseiniego będą nadal zdradzać własną ludność, tak jak on to zrobił, z tą samą autodestrukcyjną nienawiścią i agresją.


Palestinians, Israel and the Coronavirus

Gatestone Institute, 6 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRichard Justin Kemp  Były dowódca sił brytyjskich w Afganistanie, pracował w Joint Intelligence Committee oraz COBR. Po przejściu na emeryturę napisał książkę o wojnie w Afganistanie Attack State Red, która stała się bestsellerem.

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 279 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk