Prawda

Czwartek, 8 grudnia 2022 - 20:32

« Poprzedni Następny »


Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?


Jonathan S. Tobin 2020-05-09

Izraelski ojciec-założyciel i pierwszy premier, David Ben-Gurion, deklaruje niepodległość pod dużym portretem Theodora Herzla, założyciela nowoczesnego syjonizmu. Zdjęcie: Wikimedia Commons.
Izraelski ojciec-założyciel i pierwszy premier, David Ben-Gurion, deklaruje niepodległość pod dużym portretem Theodora Herzla, założyciela nowoczesnego syjonizmu. Zdjęcie: Wikimedia Commons.

Po 72 latach wielu traktuje jego istnienie jako oczywistość. Pamiętając jednak, jak wielu nadal życzy mu śmierci, warto pomyśleć o tym, jak niebezpieczne byłoby życie dla Żydów bez niego. 

 

To, co uczeni lubią nazywać alternatywną historią, jest fikcją dla tych, którzy wolą zastanawiać się nad konsekwencjami, gdyby sprawy przyjęły inny obrót w przeszłości niż zgadywać przyszłość. Takie scenariusze „co by było gdyby” są w programach telewizyjnych, takich jak “Człowiek z Wysokiego Zamku”, w którym wyobrażone jest życie po zwycięstwie Niemców i Japończyków w II wojnie światowej, lub “The Plot Against America”— dramatyzacji powieści Phillipa Rotha, w której izolacjoniści pod wodzą Charlesa Lindbergha, wstrzymują Amerykę przed przystąpieniem do wojny, a potem organizują sponsorowany przez państwo antysemityzm w Stanach Zjednoczonych.  


Kiedy jednak Izrael obchodził w tym tygodniu 72. urodziny należy wspomnieć, że bardzo wielu ludzi przez cały ten czas pragnęło, by był inny wynik wojny o niepodległość 1948-49. U sedna narracji nakby czyli “katastrofy” i podstawowej zasady palestyńskiego nacjonalizmu jest wiara, że stworzenie Izraela było zbrodnią, którą powinno się było powstrzymać i bez której świat byłby dużo lepszy. Debata o przyszłości Zachodniego Brzegu często powoduje, że obserwatorzy tracą z oczu fakt, że podstawowym żądaniem izraelożerców nie jest palestyńskie państwo obok mniejszego Izraela, ale w miejsce Izraela.

 

Jak wyglądałby świat bez Izraela?


Jedna propozycja pochodzi od powieściopisarza Michaela Chabona w jego powieści z 2007 roku, The Yiddish Policemen’s Union. Autor wyobraża sobie świat, w którym Stany Zjednoczone otwarły bramy dla europejskich Żydów i pozwoliły im stworzyć ojczyznę w części Alaski, gdzie językiem mieszkańców jest jidysz. W alternatywnej historii Chabona państwo Izrael zostało pokonane w zaledwie trzy miesiące po utworzeniu w 1948 roku. Akcja książki toczy się wokół morderstwa związanego z mesjańskimi ekstremistami, którzy chcą wysadzić w powietrze Wzgórze Świątynne i stworzyć inne państwo żydowskie.


Przy jego wrogości wobec rzeczywistego Izraela – czemu wyraźnie dał wyraz w mowie inauguracyjnej w reformowanym seminarium rabinicznym w 2018 roku – nie trudno jest zrozumieć jego zainteresowanie światem, który nie powstał. Od publikacji tej powieści Chabon czasami ostro występował przeciwko Izraelowi, ale przeszedł do innych projektów, gdzie używa swojej wyobraźni, by promować mniej destrukcyjne wizje, jak w roli producenta najnowszej, odnoszącej sukcesy, edycji telewizyjnej franczyzy “Star Trek”.


Nie potrzebujemy jednak pisarza kalibru Chabona lub gorączkowej wyobraźni antysyjonistycznych propagandzistów z Gazy, Ramallah lub Teheranu, by wiedzieć, jak wyglądałby świat, gdyby Izrael przegrał Wojnę o Niepodległość.


Gdyby wysiłek syjonistów zawiódł, nie byłoby niepodległego państwa arabskiego na terytorium tego, co było Brytyjskim Mandatem Palestyny. Tamtejsi Arabowie sprzeciwiali się głosowaniu w ONZ nad podziałem terytorium między państwo żydowskie i państwo arabskie. Gdyby nowonarodzony Izrael został pokonany, byłoby to dzięki staraniom cudzoziemskich najeźdźców: dowodzonego przez Brytyjczyków Legionu Arabskiego z terytorium, które wówczas nazywało się Transjordanią, jak również sił Egiptu i Syrii. Były Mandat zostałby podzielony między nich.


Palestyńscy Arabowie mogą łudzić się, że świat bez Izraela byłby ponownie odkrytym rajem, ale jego stworzenie służyło jako rodzaj hamulca wobec barbarzyństwa sąsiadujących dyktatorów i monarchów. Arabowie w Izraelu mają demokratyczne prawa, jakich nie mają ich sąsiedzi. I, by skomplikować sprawy, ani Europie, ani Stanom Zjednoczonym nie byłoby łatwiej znajdować przyjaciół w regionie, gdyby nie było Izraela.


Ani też nie potrzebujemy wiele wyobraźni, by zrozumieć, co taka klęska oznaczałaby dla 600 tysięcy Żydów, którzy żyli w tym kraju. W każdej sytuacji, gdzie Arabom udało się pokonać żydowskich obrońców podczas walk, wynik był zawsze ten sam. W najlepszym wypadku Żydów wyganiano z ich domów. W najgorszym, masakrowano ich, jak w wypadku Kfar Ecjon, osiedla w Judei zdobytego przez Legion Arabski i miejscowych arabskich wojowników.


W rzeczywistej wojnie setki tysięcy Arabów uciekło ze swoich domów – większość pod wpływem błędnego wyobrażenia, że Żydzi zrobią im to, co oni zamierzali zrobić Żydom. Gdyby wynik wojny był inny, oznaczałoby to kolejny Holocaust, a jacykolwiek Żydzi, którzy by to przeżyli, byliby traktowani jako dhimmi, obywatele drugiej klasy, bez równych praw, a ich miejsca święte byłyby zbezczeszczone i nie mieliby do nich dostępu.


Wpływ na życie żydowskie byłby jednak dużo większy.


Stworzenie Izraela zmieniło życie wszystkich Żydów na świecie, niezależnie od tego, czy byli syjonistami lub czy byli religijni. Pozwoliło każdemu odzyskać godność i czuć się bezpieczniej. A dalsze trwanie Izraela doprowadziło do powstania ruchu wśród milionów Żydów w byłym Związku Radzieckim i żądania swoich praw po pół wieku ucisku.  


Choć niepokoimy się odrodzeniem antysemityzmu w dzisiejszym świecie, w którym Izrael zastąpił Żydów jako przedmiot wszystkich antyżydowskich stereotypów i jako kozioł ofiarny, bez Izraela los współczesnych Żydów byłby nieporównanie gorszy. Ci, którzy dorośli w świecie po 1948 roku, po prostu nie mają pojęcia, jak bardzo zmienił się sposób myślenia o Żydach i traktowania ich. Izrael nie był jedynie miejscem ucieczki dla ocalałych z Holocaustu i niemal miliona Żydów ze świata arabskiego i muzułmańskiego, którzy szukali wolności; stworzenie domu dla narodu żydowskiego ułatwiło także Żydom życie, jeśli postanowili pozostać w Diasporze.   


Dla krytyków Izrael jest rozczarowaniem, ponieważ nie dorasta do nierealistycznych standardów moralności, niespełnianych przez żadną demokracje w stanie wojny, w jakim był w każdym momencie tych 72 lat. Rzeczywisty Izrael pozostaje jednak jedyną demokracją na Bliskim Wschodzie, jak również oazą dla sztuki i nauki oraz “narodem start-upów”, krajem będącym w czołówce rozwoju w tak wielu dziedzinach nauki.


Izrael jest światłem przewodnim wolności dla Żydów na całym świecie, jak również gwarantem, że cykle nienawiści, ucisku i rzezi, które charakteryzowały żydowską historię przez dwadzieścia stuleci, wreszcie skończą się. I dlatego zasługuje na poparcie wszystkich przyzwoitych ludzi – Żydów i nie-Żydów. Podczas gdy zanurzony w fantazji świat antysemityzmu może marzyć o świecie, w którym Izrael nigdy nie istniał, nadzieja na unicestwienie jedynego żydowskiego państwa na planecie jest przejawem nienawiści, a nie tylko zabawą w science fiction.What would the world be like with no State of Israel?

JNS.Org, 27 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 264 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk