Prawda

Niedziela, 2 kwietnia 2023 - 01:08

« Poprzedni Następny »


Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny


Blake Flayton 2021-03-27


“Nie dotykaj tego”. To jest zwrot, który często słyszę. Nie od tych, którzy nie zgadzają się ze mną i nie od moich rodziców, którzy chcą zapewnić, że będę bezpieczny na uczelni, ale od żydowskich profesjonalistów, których zadaniem jest chronienie takich studentów jak ja. 


Od kiedy “New York Times” opublikował mój artykuł o byciu żydowskim studentem i doświadczaniu antysemityzmu ze strony lewicowych kręgów na kampusie, miałem okazję pisania dla wielu redakcji i przemawiania w synagogach, klasach licealnych i w ośrodkach społeczności żydowskiej. Niektórzy z tych, którzy gościli te wystąpienia, dzwonili do mnie przedtem i używali wszechobecnego dziś zwrotu: „Nie dotykaj tego”. Ostrzegali mnie, bym unikał pewnych tematów. Nie chcieli, bym podkreślał, że antysemityzm jest jedną z kluczowych cech nowej lewicy. Zbyt często kiedy mówię o antysemityzmie z żydowskimi liberałami, takimi jak ja sam, zarówno na kampusie, jak poza nim, są przerażeni tym nowym i aż nazbyt popularnym trendem, ale niechętnie o tym mówią. Proszą mnie, bym nie mówił prawdy.  


"Nie dotykaj tego" oznacza zaprzestanie mówienia o nowym rodzaju sprawiedliwości społecznej, który wciska wszystkie jednostki w stopnie piramidy przywileju, ścisłą hierarchię tych, którzy są uciskani i którzy uciskają, tych, którzy mają dostęp do prawdy i sprawiedliwości, i tych, którym trzeba zamknąć usta. W tej ideologii  Żydzi, żydowska narodowość, żydowska kultura i żydowskie państwo są umieszczone na samym czubku piramidy przywilejów. Dlatego jest całkowicie akceptowalne demonizowanie tego wszystkiego, bo wygarniasz władzy prawdę, towarzyszu! Demontujesz niesprawiedliwy system. Jest akceptowalne, a w rzeczywistości zachęcane twierdzenie, że Izrael popełnia ludobójstwo na palestyńskich dzieciach, twierdzenie że proizraelscy studenci są jedynie pionkami „syjonistycznego lobby”, kabałą, która zalewa korytarze świata akademickiego pieniędzmi, by uciszyć profesorów. Jest całkowicie w porządku utrzymywanie, że judaizm jest tylko europejską religią, że Żydzi nie są narodem, nie są odrębnym ludem lub że są rdzennym ludem Polski. Te brednie nie tylko zapewniają ci miejsce w każdym progresywnym kręgu, ale może dadzą ci również umowę na książkę, nie wspominając już o miejscu w panelu Zoom Demokratycznych Socjalistów Ameryki. Ale zakwestionuj którekolwiek z nich? Chłopie, jesteś białym suprematystą. Idź i wykrzykuj Sieg Heil gdzie indziej.


W tym nowym porządku świata nikt nie dziwi się, kiedy większość studentów Tufts University głosuje za referendum winiącym Izrael za rasistowską przemoc policji w Stanach Zjednoczonych. W tym nowym porządku społecznym nie jest powodem do alarmu, kiedy izraelska restauracja w Portland w Oregonie zostaje zmuszona do usunięcia wszystkich wzmianek o Izraelu ze swoich menu i szyldów, ale i tak zostaje obsmarowana graffiti, które brzmią: „jedz gówno” i “falafel jest z Palestyny”.


W tym nowym porządku świata nikt nawet nie mrugnie, kiedy organizatorzy wiecu przeciwko policyjnej brutalności w Nowym Jorku mówią, że wiec jest „otwarty dla wszystkich poza glinami i syjonistami”.


W tym nowym porządku świata pierwszy projekt programu dla szkół w Kalifornii “Ethnic Studies Model Curriculum’ wylicza ruch Bojkot, Dywestycje i Sankcje jako krajowy ruch praw obywatelskich i definiuje naród żydowski w kategoriach kolonializmu i białości.


W tym nowym porządku świata profesor z University of Bristol może oskarżać swoich żydowskich studentów o to, że są pachołkami syjonistycznego spisku zawiązanego po to, by zamknąć usta lewicowym profesorom, i zdobywa poparcie setek “postępowych” kolegów z całego świata, włącznie z Noamem Chomskym i Judith Butler.


W tym nowym porządku świata człowiek może wejść do koszernego supermarketu w Michigan i szydzić z żydowskich klientów, każąc im  czytać “Free Palestine” na jego telefonie, zamieścić wideo z tego na Instagramie i otrzymać setki tysięcy „lajków” i komentarzy od pełnych uwielbienia fanów.


Z taką podstępną nienawiścią mają do czynienia na kampusach studenci tacy jak ja. Niemniej, odbierałem telefony od profesjonalistów, z załamującymi się głosami, zdenerwowanymi, że mogą zostać zawstydzeni na Twitterze przez studentów, jeśli użyję ich platformy do otwartego mówienia o tym, co rzeczywiście powoduje antysemityzm na ich uczelniach. To wszystko jest częścią rozpaczliwej potrzeby, by usiąść do stołu z tymi, którzy tytułują siebie bojownikami o sprawiedliwość. Dorośli błagają nas, byśmy z nimi rozmawiali, wyjaśnili im, co judaizm znaczy dla nas i dlaczego mamy związek z Izraelem. Głoszą “wspólnotę”, bo jedynym sposobem, byśmy zostali zaakceptowani, to tylko jeśli będą nas postrzegać jako uciskanych.  


Przykro mi. Jeśli Żyd zostaje nazwany na kampusie nazistą, czy rzeczywiście jest jego lub jej odpowiedzialnością zaproszenie rzucającego obelgę studenta na wspólne zjedzenie bajgla? Jeśli ktoś wyklucza mnie ze swojej organizacji, czy rzeczywiście jest moją odpowiedzialnością, jak to ktoś mi niedawno poradził: “zinternalizowania dróg, na jakie nie jestem otwarty i dążenia do bardziej intersekcjonalnego podejścia do dialogów o ucisku i władzy”? Co do diabła to w ogóle znaczy? Jaka inna społeczność mniejszościowa byłaby zmuszana do znoszenia takiej wypełnionej idiotycznym żargonem piekielnej sytuacji? Za każdym razem, kiedy Żydzi mówią o antysemityzmie, natychmiast mówi się nam, byśmy wzięli udział w korporacyjnym seminarium szkolącym o różnorodności, którego wnioskiem nieodmiennie jest, że to nasza wina za tworzenie tego całego dramatu.


A przecież dla wielu w żydowskiej społeczności jest to dająca się tolerować cena za prawo do miejsca przy stole. No cóż, ja nie chcę siedzieć przy tym stole. Nie chcę być nawet choćby w pobliżu tego stołu. Jestem zdecydowany wywrócić ten stół.


To jest duch Nowego Kongresu Syjonistycznego, organizacji założonej niedawno przez żydowskich studentów uniwersyteckich. Dziesięciolecia temu ruch żydowskich studentów, takich jak my, walczył o uwolnienie rosyjskich Żydów z duszącego uścisku komunistycznej hegemonii. Studencka Walka o Radzieckie Żydostwo walczyła przeciwko antysemickim atakom na żydowską duszę i szerzyła modlitwę “Uwolnij mój lud”, aż refuźnicy zostali w końcu wyzwoleni i pozwolono im na powrót do ojczyzny.


Chcemy na nowo rozpalić ten płomień. Chcemy zainspirować młodzież żydowską edukacją i dyskusją, zbudować dumę z ich syjonizmu, pielęgnować ich pasję do samostanowienia i bunt przeciwko siłom, które mówią nam, że te rzeczy trzeba wymienić za fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Nie chcemy dłużej być wpuszczani do przestrzeni, w której nas nie chcą. Chcemy własnej przestrzeni.


Nowy Kongres Syjonistyczny będzie edukował: będzie gościł cotygodniowe dyskusje o wszystkich kwestiach dotyczących Żydów na całym świecie; będzie promował książkę miesiąca dla członków do czytania i dyskutowania i będzie produkował podkasty, w których młodzi Żydzi będą rozmawiali z przywódcami naszej społeczności o złożoności naszego narodu. Nowy Kongres Syjonistyczny będzie miał oddziały na kampusach i będzie wysyłał mówców na uniwersytety, by mobilizować i inspirować żydowskich studentów, żeby byli działaczami i nauczycielami. Będziemy sponsorować debaty, wykłady, wieczory filmowe i podróże do Izraela. Będziemy orędować na rzecz narodu żydowskiego nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale wszędzie na świecie i będziemy na czele walki przeciwko rezolucjom BDS i o przyjęcie definicji antysemityzmu według International Holocaust Remembrance Alliance oraz zwalczać nowe wcielenie teorii spiskowych sowieckiego stylu, które z maniakalną obsesją zajmują się syjonizmem i atakują tylko państwo żydowskie jako źródło wszelkiego ziemskiego zła.


Nie będę żebrał o odpadki w zamian za tolerancję. Stoję na ramionach tych, którzy zrozumieli, że samostanowienie jest jedynym rozwiązanie kwestii żydowskiej: Theodora Herzla, Goldy Meir i Natana Szaranskiego, który powiedział, że „kiedy Żydzi porzucają swoją tożsamość w pogoni za uniwersalną wolnością, kończą bez jednego i drugiego". Proszę bardzo, zapytajcie Żyda w Wielkiej Brytanii, jak wygląda antysemityzm udający równość i co dzieje się, kiedy pozostawia mu się swobodę działania.


Mój syjonizm zmusza mnie do budowania własnej przestrzeni, powiększania mojej społeczności i głośnego odrzucania każdego ruchu, który nakazuje mi poświęcenie części samego siebie, aby być „sprawiedliwym”. Nie próbuję dłużej przekonywać nikogo o moim człowieczeństwie, znam moje człowieczeństwo. Nie interesuje mnie wasza interpretacja mojej historii, znam moją historię.


Żydzi mają okropny zwyczaj myślenia że możemy przeczekać te burze nietolerancji przez staranne unikanie dramatyzowania lub nadmiernej reakcji, przez ugłaskiwanie naszych wrogów z nadzieją na zdobycie sojuszników podczas tego procesu. To się nigdy nie udaje. Jedynym sposobem przejścia przez ten okres naszej historii jest honorowanie Talmudu i zadanie raz jeszcze starożytnego pytania: “Jeśli ja nie będę dbał o siebie, to kto o mnie zadba?”

 

This story originally appeared in English in Tablet Magazine, at tabletmag.com, and is reprinted with permission.


A New Zionist Congress Is Born

Tablet Magazine, 16 marca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBlake Flayton

Studiuje na George Washington University, jest współzałożycielem New Zionist Congress, @newzionists on Twitter oraz @newzionistcongress na Instagramie.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 279 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk