Prawda

Piątek, 23 lutego 2024 - 21:53

« Poprzedni Następny »


Dylemat więźniów


Liat Collins 2022-07-10

Surfingowcy biorą udział w proteście w Aszdod w czerwcu 2020 r., wzywając do uwolnienia Izraelczyków i ciał żołnierzy IDF przetrzymywanych w niewoli przez Hamas. W tym czasie rodzina Hiszama al-Sajeda nie chciała rozgłosu.(zdjęcie: OLIVIER FITOUSSI/FLASH90)

Surfingowcy biorą udział w proteście w Aszdod w czerwcu 2020 r., wzywając do uwolnienia Izraelczyków i ciał żołnierzy IDF przetrzymywanych w niewoli przez Hamas. W tym czasie rodzina Hiszama al-Sajeda nie chciała rozgłosu.

(zdjęcie: OLIVIER FITOUSSI/FLASH90)W tygodniu, kiedy Hamas postawił w centrum uwagi temat Izraelczyków, których trzyma w niewoli, powstał rozdzierający dylemat. W wyraźnym akcie wojny psychologicznej organizacja terrorystyczna opublikowała we wtorek [28 czerwca] nagranie wideo izraelskiego Beduina Hiszama al-Sajeda z maską tlenową na twarzy i wyglądającego na bardzo chorego. Przypominało to, że Hamas przetrzymuje również więźnia Averę Mengistu, Izraelczyka etiopskiego pochodzenia, a także ciała dwóch zabitych żołnierzy, wyniesione przez tunel terrorystyczny w operacji Ochronny Brzeg w 2014 roku.

W przeciwieństwie do porucznika Hadara Goldina i sierżanta Orona Szaula, uważanych za zmarłych, Sajed i Mengistu prawdopodobnie żyją, mimo że nie słyszano o nich od czasu przekroczenia granicy Gazy, Mengistu w 2014 roku i Sajed w następnym roku. 


Z wyraźnym naruszeniem prawa międzynarodowego nie tylko są oni przetrzymywani wbrew ich woli, ale Hamas nawet nie pozwala na wizyty Czerwonego Krzyża. Fakt, że pierwszą oznaką życia Sayeda było jego sfilmowanie w stanie bliskim śmierci, był celowy – kolejna okrutna broń w arsenale wojny psychologicznej.


Rozgłos w przypadku jeńców Hamasu jest, z punktu widzenia Izraela sytuacją, w której cokolwiek zrobi pogorszy sprawę. Im więcej uwagi poświęca się więźniom, tym wyższa cena, jakiej Hamas może żądać w zamian za informacje o nich i ewentualne uwolnienie. 


Hamas wygrywa tak czy inaczej. Chociaż to ta wspierana przez Iran grupa przetrzymuje dwóch obywateli Izraela, Izrael będzie uważany za odpowiedzialny za ich los. Im gorsza będzie ich sytuacja, tym bardziej Izrael będzie obwiniany za to, że nie zrobił wystarczająco dużo, aby ich odzyskać. Sajed i Mengistu nie znaleźli się na czołówkach gazet, jak żołnierz IDF Gilad Schalit podczas swojej ponad pięcioletniej niewoli w kazamatach Hamasu. Schalit, również uprowadzony przez tunel terrorystyczny, został ostatecznie zwrócony w 2011 roku w zamian za ponad 1000 więźniów, w większości Palestyńczyków i skazanych Arabów izraelskich. Wielu z uwolnionych więźniów powróciło później do terroryzmu. Trauma wymiany Schalita jest jednym z powodów, dla których Izrael nie chce ponownie zapłacić tak wysokiej ceny.


Zrzut z ekranu z wideo Hamasu z Hiszamem al-Sajedem
Zrzut z ekranu z wideo Hamasu z Hiszamem al-Sajedem

Istnieją również fundamentalne różnice między sposobem, w jaki Izraelczycy odnoszą się do żołnierzy uprowadzonych podczas służby dla swojego kraju, a przypadkami Sajeda i Mengistu, którzy mają problemy psychiczne i weszli do Gazy z własnej woli. 


Niezwykłe dla Hamasu było opublikowanie materiału wideo z Sajedem bez żądania czegoś w zamian. Już to samo rodzi pytania nie tylko o to, dlaczego, ale dlaczego teraz? 


Hamas powiedział, że byłby skłonny uwolnić Sajeda w zamian za palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach, którzy są chorzy. To chory żart. Obywatele przetrzymywani wbrew ich woli, bez kontaktu z rodzinami i światem zewnętrznym, nie mogą być porównywani do groźnych więźniów należących do organizacji terrorystycznej. Nie ma żadnego podobieństwa ani tego, kim są, ani warunków, w jakich są przetrzymywani. Hańba zazwyczaj tak hałaśliwym organizacjom praw człowieka za to, że nie prowadzą aktywnej kampanii na rzecz uwolnienia przez Hamas dwóch uwięzionych Izraelczyków z problemami psychiatrycznymi. Gdzie jest śledztwo ONZ, kiedy naprawdę go potrzeba?


Publikując materiał filmowy, Hamas prawdopodobnie chce ponownie umieścić temat wymiany w świetle reflektorów mediów. Być może po części motywują go izraelskie wybory. Mogą myśleć, że mają większe szanse na przeforsowanie umowy z Jairem Lapidem jako premierem w nadchodzących miesiącach, zamiast czekać do wyborów, nie wiedząc, kto będzie zasiadał w kancelarii premiera. 


Kiedy Ezra Sa'ar, były przedstawiciel Szin Bet zaznajomiony z tematem, przemawiał w środę w programie Kalmana Libermana w radio Reszet Bet, ostrzegł przed manipulacjami Hamasu. Hamas chce maksymalnych korzyści z przetrzymywania izraelskich więźniów, powiedział. Ukrywanie ich przez lata to skomplikowana i kosztowna sprawa. Nie ma sensu przetrzymywać jeńców bez zysku. Są środkiem do celu, powiedział Sa'ar. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku Sajeda i Mengistu, którzy nie zostali aktywnie porwani, ale sami wpadli w otwarte ramiona Hamasu. 


Jest prawdopodobne, że stan zdrowia Sajeda pogorszył się i jest zły, niemniej jednak fakt, że Hamas kładzie nacisk na trudną sytuację Sajeda, a nie Mengistu, może służyć innemu celowi.


„Hamas jest bardzo racjonalny - powiedział Sa'ar. - Umie grać na najbardziej wrażliwych strunach w izraelskim społeczeństwie”. Możliwe, że organizacja terrorystyczna ma nadzieję, że Beduini z Negewu wywrą presję na południową gałąź Ruchu Islamskiego – reprezentowaną w odchodzącej koalicji przez Ra'am-Zjednoczoną Listę Arabską Mansoura Abbasa – co z kolei wywrze presję na rząd. 


Wojna psychologiczna


Ilekroć pojawia się temat wojny psychologicznej, zwracam się do dra Rona Schleifera, który napisał książkę na ten temat, a właściwie więcej niż jedną książkę. Schleifer ze Szkoły Komunikacji Uniwersytetu Ariel jest przyjacielem i byłym kolegą z roku z czasów studenckich na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. 


„Z perspektywy wojny psychologicznej głównym celem uprowadzenia Schalita było zaszokowanie społeczeństwa izraelskiego” – mówi Schleifer. „Ustalone wtedy zasady są teraz wdrażane. Zawsze muszą dać wrogowi coś, o co może się martwić. Kiedy temat zniknie z publicznej świadomości, muszą upewnić się, że pojawi się ponownie”.


Schleifer mówi, że odciski palców Iranu są w tej wojnie psychologicznej widoczne. „Celem jest wprawienie Izraela w zakłopotanie, zarówno rządu, jak i izraelskiego społeczeństwa”. 


„Mówią, że nawet z Mosadem, IDF i jednostką wywiadowczą 8200 oraz Szin Bet, Izrael nie może znaleźć kogoś przetrzymywanego około 40 minut jazdy od Tel Awiwu. To jest żenujące. Ma również na celu powiedzenie Izraelowi i izraelskiej opinii publicznej: ‘Cała wasza broń i technologia nie oznaczają, że możecie nas pokonać’”.


„Zawstydzanie Izraela w ten sposób jest genialne” – mówi Schleifer. Psuje to wizerunek Izraela nie tylko z humanitarnego punktu widzenia, ale szkodzi reputacji jego służb bezpieczeństwa i zdolności wywiadowczych.


Hamas jest oczywiście również zainteresowany próbami wywołania podziałów w izraelskim społeczeństwie. W tym przypadku może to być próba pokazania, że Izrael nie dba tak samo o dwóch jeńców z mniej faworyzowanych środowisk, jak o swoich zaginionych żołnierzy.


„Hamas chce pogłębić „palestynizację” izraelskich Arabów – mówi Schleifer. - Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest zawstydzenie kraju i powiedzenie Beduinom, że Izrael nie dba o nich jako obywateli Izraela”.


W długofalowej kampanii public relations podstawowa zasada brzmi: musisz utrzymać temat w centrum uwagi, mówi Schleifer. „Musisz upewnić się, że temat pozostaje na porządku dnia”.


Tu leży samo sedno dylematu. Umieszczenie tematu w centrum uwagi podnosi cenę. 

„Niezależnie od tego, czy Sajed przeżyje, czy umrze, z punktu widzenia Hamasu będzie to sukces”.

Dr Ron Schleifer

To wideo jest częścią perwersyjnej wojny, w której rywalizuje się o uwagę. Film Hamasu doprowadził do wznowienia dyskusji na temat ceny wymiany więźniów oraz tego, czy lub jak rząd powinien rozmawiać z Hamasem, przynajmniej na ten temat.


Hezbollah, kolejna irańska marionetka, niewątpliwie patrzy i uczy się, tak samo jak nauczył się od Hamasu budowania tuneli terroru, które przechodzą pod granicą.   


Poseł do Knesetu Tzachi Hanegbi opowiedział mi kiedyś historię o swojej zmarłej matce, Geuli Cohen, twardogłowej prawicowej parlamentarzystce. Kiedy Hanegbi służył w pierwszej wojnie libańskiej, zapytano ją, co by zrobiła, gdyby jej syn dostał się do niewoli. Jej odpowiedź brzmiała: „Jako matka byłabym przed Kancelarią Premiera z megafonem 24 godziny na dobę, wzywając rząd do zrobienia wszystkiego, co byłoby potrzebne, aby uzyskać jego zwolnienie. Jako członek Knesetu siedziałabym w Kancelarii Premiera i mówiła mu, żeby nie słuchał ludzi na zewnątrz”. 


Odpowiedź Cohen podsumowuje bolesną sytuację.


Wciąż mamy nadzieję na uwolnienie samych jeńców, a nie tylko uwolnienie filmów zrobionych przez Hamas, ale musimy liczyć się z ukrytą ceną.


The prisoners’ dilema

Jerusalem Post, 30 czerwca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 347 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk