Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 05:51

« Poprzedni Następny »


Antysemityzm i żydowskie państwo


Vic Rosenthal 2021-08-19


Żydzi zawsze byli mniejszością w ich tymczasowych krajach w Diasporze, więc zazwyczaj byli na łasce i niełasce antysemitów. Jeśli w danym miejscu i czasie nie byli czynnie prześladowani, możliwość prześladowania zawsze wisiała w powietrzu. Zasada posiadania zawsze zapakowanej walizki nie jest dzisiaj mniej trafna niż była w poprzednich stuleciach.


Mimo podnoszącego na duchu (ale iluzorycznego) uczucia światowej solidarności dobrych ludzi i powtarzanej tezy, że antysemityzm jest tylko jedną z form znacznie ogólniejszego zbioru religijnych, etnicznych, rasowych (itd.) nienawiści, które ci wszyscy dobrzy ludzie powinni potępić (co powtórzył niedawno Yair Lapid), wszechobecność antysemityzmu przez tysiąclecia i jego zaledwie zmieniająca kształt natura w rzeczywistości jest sui generis, czymś wyjątkowym. I nauczyliśmy się z Holocaustu, że naród żydowski w ostatecznym rachunku musi stać samotnie przeciwko temu zjawisku.  


Pierwsi syjoniści, tacy jak Moses Hess, Leo Pinsker, A. D. Gordon i, oczywiście, Theodor Herzl sądzili, że odrodzenie żydowskiej suwerenności usunie podstawę antysemityzmu przez zakończenie ułomnego życia ekonomicznego Żydów w diasporze i przywróci im szacunek dla samych siebie jako dla istot produktywnych na wszystkich polach. Świat zapomniał, że Żydzi mieli ojczyznę i widział ich tylko jako tych, którzy nigdzie nie należeli i którzy byli wiecznymi cudzoziemcami, niezależnie jak długo żyli w danym miejscu. Oczywiście, sami Żydzi nigdy nie zapomnieli o swojej ojczyźnie, ale to tylko wzmacniało obraz ich obcej i egzotycznej natury w oczach ich gospodarzy.   


Gordon sądził, że dzięki pracy przy tworzeniu własnego państwa, można będzie fundamentalnie zmienić naród żydowski. Wraz z usunięciem ograniczeń diaspory Żydzi będą moli zająć się prawdziwie produktywną pracą, szczególnie w rolnictwie, co stworzy „nowego Żyda”, silnego, samodzielnego, zupełnie innego niż wystraszone obiekty pogromów w diasporze. Żyda, który wreszcie będzie wiedział, jak się bronić! Ruch socjalistycznych kibuców, który realizował program Gordona, istotnie stworzył takiego Żyda (chociaż utrata żydowskich tradycji i duchowej motywacji, co było następstwem, nie przysłużyła się dobrze państwu. Ale to jest inna sprawa). Oczekiwano, że kiedy Żydzi staną się znów “zwykłym” narodem ze zwykłą ojczyzną, w której są żydowscy policjanci i żydowskie prostytutki, antysemityzm wymrze.   


Dzisiaj Izrael ma wielu policjantów i wiele prostytutek. Antysemityzm jednak nie wymarł wraz z ponownym stworzeniem suwerennego państwa żydowskiego. Po prostu zmutował i dzisiaj jego zjadliwa „odmiana Delta” jest skrajną, irracjonalną, obsesyjną nienawiścią do żydowskiego państwa, którą nazywam mizosyjonizmem. Ręka w rękę z tradycyjnym religijnym, rasowym i politycznym antysemityzmem mizosyjonizm stał się użytecznym narzędziem dla islamskich dyktatur i innych antyzachodnich sił. Szczególnie Związek Radziecki wykazał bardzo wiele pomysłowości, wykorzystując go jako narzędzie do zbudowania antyamerykańskiego (i, oczywiście, antyizraelskiego) bloku w ONZ. Dzisiaj świat przenikają rozmaite formy starego i nowego antysemityzmu.


Wyobraźcie sobie możliwość zgromadzenia w jednym pokoju Bogdana Chmielnickiego, Adolfa Hitlera, Józefa Stalina, Louisa Farrakhana, Ismaila Haniję, Jeremy’ego Corbyna, Rashidę Tlaib, Larę FriedmanGideona Levy’ego. Wszyscy oni są antysemitami o większym lub mniejszym znaczeniu. Byłoby bardzo mało spraw, co do których zgadzaliby się poza jedną: rzekomą nikczemnością żydowskiego narodu. Ich następcy i zwolennicy są wszędzie; początkowy bodziec dostarczony przez KGB w latach 1960. i 1970. podpalił przyciszoną nienawiść do Żydów, której otwarte przejawy są tak szokujące dla tych, którzy nie znają historii narodu żydowskiego.


Większość inicjatyw “walki z antysemityzmem” polega na jakimś rodzaju edukacyjnych przedsięwzięć. Są one skazane na niepowodzenie, szczególnie “edukacja o Holocauście”, której intencją jest apelowanie, by ludzie lepiej zachowywali się w stosunku do Żydów przez wzbudzenie w nich współczucia dla Żydów. Psychologicznie ma to odwrotny skutek, powodując dystansowanie się od Żydów. W reakcji antysemici twierdzą, że Holocaust albo jest żydowskim kłamstwem, albo, jeśli istotnie miał miejsce, został spowodowany przez zachowanie samych Żydów. Częściowy sukces Hitlera wręcz zachęca antysemitów i chcą dokończyć jego robotę. Dodają, że Żydzi są jak naziści.


Mizosyjoniści absurdalnie twierdzą z uporem, że ich “krytyka Izraela” różni się od antysemityzmu i w żadnym razie nie jest jego zmutowaną postacią. Dodają, że Izraelczycy są jak naziści. Mizosyjoniści mówią także, że cały problem polega na istnieniu żydowskiego państwa. Gdyby Izrael nie istniał, nie byłoby konfliktu, nie byłoby terroryzmu i nie byłoby nienawiści. Jako kontrprzykład wskazuję na całą historię narodu żydowskiego przed rokiem 1948.


Tym, czego należy się nauczyć i przyswoić sobie, jest to, że Żydzi nie mogą zakończyć antysemityzmu przez zmianę zachowania na jeszcze lepsze, albo przez zaangażowanie się w działalność na rzecz “sprawiedliwości społecznej”, by pomóc innym uciskanym grupom (których wielu członków bardzo nie lubi Żydów) lub przez stanie się „nowymi Żydami”, którzy prowadzą traktor i doją krowy zamiast pożyczać pieniądze.


Bari Weiss napisała książkę pod tytułem How to fight Antisemitism. Podobała mi się książka, ale tytuł jest marny. Wrogiem nie jest “antysemityzm”; wrogami są antysemici. Jest tylko jeden sposób na “walkę z antysemityzmem”, a jest nim wpojenie w antysemitów wystarczającego respektu – i strachu – przed żydowską siłą, by powstrzymali się od swoich antyżydowskich działań. Ideologia może wymrzeć samodzielnie (lub nie, nas to nie obchodzi). Prawdziwym wrogiem nie jest abstrakcyjna ideologia, wróg jest konkretny i    określony: i my, i oni wiemy, kim oni są.


Dlatego też państwo żydowskie, mimo faktu, że jego istnienie samo w sobie nie zapobiega antysemityzmowi, jest nieocenione w zwalczaniu i zakończeniu go. Bezpaństwowy naród jest bezsilnym narodem, a użycie siły jest najlepszym lekarstwem na nienawiść do Żydów. Żydowskie państwo zbombardowało reaktory jądrowe we wrogich krajach i izraelskie tajne służby aresztowały lub likwidowały terrorystów na całym świecie. Żydowska policja broni Żydów w Izraelu przed terroryzmem, a żydowska dyplomacja, wsparta siłą militarną i ekonomiczną, może bronić ich również w diasporze. Wreszcie, prześladowani Żydzi mogą pojechać do żydowskiego państwa; Izrael już prewencyjnie uratował zagrożone żydowskie populacje z miejsc takich jak Etiopia i Jemen.


Jeśli istnieje problem, to jest nim to, że wielu Izraelczyków zapomniało historię Żydów, a nawet historię własnego państwa. Myślą, że teraz jesteśmy “normalnym” narodem w “normalnym” państwie, więc możemy odprężyć się i żyć normalnym życiem. Nie jesteśmy i nie możemy. Nasze państwo ma wyjątkową odpowiedzialność: musi chronić nasz naród we wrogim świecie.


Antisemitism and the Jewish State

Elder of Ziyon, 12 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 347 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk