Prawda

Poniedziałek, 23 maja 2022 - 05:23

« Poprzedni Następny »


Co “wszyscy wiedzą”


Vic Rosenthal 2021-08-16

Podpalacze, których świat z jakiegoś powodu kocha.   

Podpalacze, których świat z jakiegoś powodu kocha.   Dlaczego nawet “proizraelskie” głosy tak często dodają zastrzeżenie do swoich uwag, jak gdyby byli zawstydzeni, kiedy mówią o nas coś w pełni pozytywnego?


artykule, który miażdży Bena & Jerry’ego i innych bojkotujących, Alan Dershowitz uznaje jednak za konieczne wspomnienie, że czasami “nie zgadza się z izraelską polityką” i że “ma “żarliwą nadzieję, że izraelski rząd i palestyńscy przywódcy powrócą do negocjacyjnego stołu”, sugerując, że jest choćby najmniejsza wina Izraela w tym, że konflikt ciągnie się nadal.   

 


Z jaką dokładnie polityką Dershowitz się nie zgadza? Izrael jest w stanie wojny od 15 maja 1948 roku, a Żydzi w Eretz Yisrael byli pod oblężeniem na długo przed tą data. Wiatr wojny jest raz zimny, raz gorący, ale nigdy nie ustaje. Dzisiaj Izrael jest atakowany przez irańskie marionetki na północy i na południu i prowadzi coraz bardziej krwawą wojnę przeciwko terrorystom związanym z Hamasem i OWP w Judei i Samarii. W piątek Hezbollah wystrzelił na Izrael dziewiętnaście rakiet. To, że zostały albo przechwycone przez Żelazną Kopułę, albo spadły na niezamieszkałe miejsca nie zmienia faktu, że miały zabijać. Hamas, nie zrażony ciosami, jakie otrzymał w niedawnej mini-wojnie, nadal wysyła wybuchowe i zapalające balony nad południowy Izrael, by podpalały pola i lasy.  

 

W tak zwanych “demonstracjach” w Judei i Samarii biorą udział setki palestyńskich Arabów, terrorystów z improwizowaną, ale często śmiertelną bronią, taką jak koktajle Mołotowa i proce, które mogą (szacując ostrożnie) wyrzucać kamienie z prędkością ponad 60 m/s, czyli 216 km/h. Terroryści na terenach miejskich często zrzucają betonowe bloki z dachów budynków, które mogą zabić (i już zabijały) żołnierzy w hełmach.  

 

Tak, czasami któryś z tych terrorystów sam zostaje zabity. Następnym razem, kiedy przeczytasz, że IDF “zamordowała niewinne palestyńskie dziecko”, zastanów się nad możliwością, że to dziecko ma 16 lub 17 lat i właśnie rzuciło bombę zapalającą z zamiarem spalenia kogoś żywcem. Tak, czasami pośrodku strefy walk zdarzają się wypadki i ginie naprawdę niewinny człowiek. Palestyńscy przywódcy są w pełni świadomi tej możliwości i każdy taki incydent wykorzystują do maksimum. Jest to częścią całego procesu, może nawet najważniejszą częścią.


Jednym z najsłynniejszych przykładów “izraelskiej brutalności” był “Wielki Marsz Powrotu”, „protesty” przy płocie granicznym z Gazą, podczas których zginęło około 180-220 Palestyńczyków i tysiące odniosło rany w ciągu 42 tygodni tych „protestów” w latach 2018-2019. 14 maja 2018 roku poinformowano, że zabito 62 ludzi. Straszne? Strzelano w reakcji na próby inwazji ludzkimi falami, by przebić się przez granicę i zalać pobliskie żydowskie miejscowości. Czy można wątpić, że gdyby im się udało przedrzeć, dokonaliby rzezi? Użyto wielu nie śmiercionośnych środków powstrzymania ich, ale w momencie, kiedy potencjalni mordercy przekroczyli granicę, nie było innego praktycznego sposobu na powstrzymanie ich poza otwarciem ognia.


Tymczasem trwa nieustanny i ignorowany w mediach terroryzm na drogach, szczególnie w Judei i Samarii, ale także w granicach sprzed 1967 roku, z terrorystami rzucającym kamienie i bomby zapalające na żydowskie samochody, a nawet organizującymi zasadzki i strzelającymi do samochodów. Są ataki taranującymi samochodami, w których arabscy kierowcy wjeżdżają w grupy Żydów, którzy czekają na przystankach autobusowych, a czasami kierowca wyskakuje potem z samochodu z nożem i rzuca się na tych, którzy przeżyli zamach samochodowy. Jak powiedziałem, wiatr wojny jest raz gorący, raz zimny, ale nigdy nie ustaje.   


Jesteśmy w stanie wojny, zawsze byliśmy w stanie wojny i nasi wrogowie w żaden sposób nie są zainteresowani pokojem (przynajmniej nie takim pokojem, który pozostawia jakąkolwiek resztkę żydowskiej suwerenności między rzeką a morzem). Kiedy Palestyńczycy mówią, że popierają “rozwiązanie w postaci dwóch państw”, chodzi im o takie rozwiązanie, które obejmuje “powrót” milionów “uchodźców” do Izraela, tworząc nie jedno, ale dwa państwa arabskie między rzeką a morzem. Dlatego też Palestyńczycy odrzucili wszystkie oferty terytorialne, jakie przedstawił Izrael i dlatego nikt nie “siada do stołu negocjacyjnego”, na co Dershowitz  ma „żarliwą nadzieję”.

 

Jest więc w rzeczywistości bardzo niewiele, wobec czego można być “krytycznym”, poza, być może tym, że nasi przywódcy są zbyt płochliwi, by podjąć ostre kroki, które są niezbędne, by zapewnić nasze przeżycie. Izrael stoi przed militarnym zagrożeniem zza granicy i terrorystycznym zagrożeniem ze strony własnej populacji arabskiej – po obu stronach Zielonej Linii, jak pokazały niedawne “zamieszki” w naszych miastach o mieszanej populacji, które w innym czasie i miejscu mogłyby by nazwane pogromami. Te zagrożenia są równie poważne, jak były zawsze. Chociaż nasza siła militarna wzrosła przez lata, nasi wrogowie zarówno stali się silniejsi, jak i bardziej wyrafinowani. A nasza głębia strategiczna jest znacznie mniejsza dzisiaj niż była po wojnie 1967 roku.


W dodatku do bezpośredniego, fizycznego zagrożenia jest także bezprecedensowy, olbrzymi atak na nasze prawo do istnienia, jaki widzimy we wszelkiego rodzaju mediach, szczególnie w mediach społecznościowych. Tezę, że nie należymy tu, na Bliskim Wschodzie  (a właściwie nigdzie indziej też) przyjmuje zdumiewająca różnorodność ludzi i instytucji na całym świecie. Podczas gdy w 1948 roku przeciwstawiały nam się głównie państwa arabskie, dzisiaj są ruchy mizosyjonistyczne na całym świecie, włącznie z najbardziej rozwiniętymi krajami, takimi jak USA, Wielka Brytania i państwa Unii Europejskiej. Mamy mniej przyjaciół niż kiedykolwiek, a niektórzy z tych przyjaciół są mniej pewni niż dawniej.  

 

I na tym polega problem. Nawet nasi przyjaciele uważają w głębi serc, że nie powinniśmy być tutaj, nie w Ariel i nie w Jerozolimie (no cóż, może przyznają nam Tel Awiw). Wierzą, że bez żadnego powodu traktujemy brutalnie Palestyńczyków. Wierzą, że zabijamy zbyt dużo cywilów, kiedy bronimy się przed atakami rakietowymi z Gazy. Nic z tego nie jest prawdą, ale różne media wykonały tak dobrą robotę, że palestyńska narracja zarówno o bieżących wydarzeniach, jak o historii regionu,  wkradła się już wszędzie. Stała się częścią tego, co “wszyscy wiedzą”.


Nie dodawajcie do tego. Jeśli chcecie powiedzieć coś uczciwego o Izraelu, proszę powiedzcie to bez dodawania zastrzeżeń. To nie jest skomplikowane: Izrael, ojczyzna żydowskiego narodu, nadal walczy o życie z wszystkimi przeciwnościami, robi to już przez 73 lata i potrzebuje wszelkiego wsparcia, jakie może dostać.


What „Everyone Knows

8 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Vic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 241 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk