Prawda

Piątek, 31 marca 2023 - 08:56

« Poprzedni Następny »


Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety


Elder of Ziyon 2023-01-29

Książę Alwaleed bin Talal, saudyjski multimiliarder inwestujący setki milionów dolarów w amerykańskie uniwersytety i media, współwłaściciel Twittera, przyjaciel amerykańskich profesorów i dziennikarzy, posiadacz honorowego palestyńskiego paszportu. Wielki filantrop. (Źródło zdjęcia: Arab News)
Książę Alwaleed bin Talal, saudyjski multimiliarder inwestujący setki milionów dolarów w amerykańskie uniwersytety i media, współwłaściciel Twittera, przyjaciel amerykańskich profesorów i dziennikarzy, posiadacz honorowego palestyńskiego paszportu. Wielki filantrop. (Źródło zdjęcia: Arab News)

Podczas gdy Ken Roth i „The Nation” próbują wywołać oburzenie, że Roth nie został zatrudniony na stypendium na Uniwersytecie Harvarda [co im się udało – Harvard zmienił decyzję i zatrudnił Rotha. przyp. tłum.], bez żadnych dowodów obwiniając za tę decyzję bogatych żydowskich darczyńców, zagraniczne pieniądze napływają na amerykańskie uniwersytety z oczywistym zamiarem wywarcia wpływu na środowisko akademickie.

Oto dawno zapomniany incydent. W 1989 roku ówczesny gubernator Bill Clinton lobbował Saudyjczyków, aby przekazali darowiznę na rzecz University of Arkansas. Spotkał się nawet z ambasadorem Arabii Saudyjskiej w USA w 1991 roku. Ale Saudyjczycy nie dali uniwersytetowi żadnych pieniędzy – dopóki Clinton nie został kandydatem Demokratów na prezydenta w 1992 roku. I zaledwie kilka tygodni po tym, jak został prezydentem, Saudyjczycy dali uniwersytetowi 20 milionów dolarów na założenie Centrum Studiów Bliskiego Wschodu im. Kinga Fahda.

 

Wczesne starania bogatych w ropę królestw arabskich o darowizny na prestiżowe uniwersytety w USA były toporne, a większość uniwersytetów je odrzucała z powodu żądań wykorzystania pieniędzy w określony i sprzeczny z prawem sposób. Z biegiem czasu złagodzili swoje żądania - ale wywieranie wpływu jest nadal dość oczywiste. Jak pisze Mitchell Bard w szczegółowym artykule na ten temat:

 

W 1975 roku Arabia Saudyjska została poproszona o sfinansowanie programu szkolenia nauczycieli o wartości 5,5 miliona dolarów, ale kilka szkół, w tym Harvard, nie chciało uczestniczyć po tym, jak Saudyjczycy zakazali udziału żydowskim wykładowcom. MIT stracił również kontrakt o wartości 2 milionów dolarów na szkolenie saudyjskich nauczycieli, ponieważ nalegał, aby żydowscy wykładowcy mogli w nim uczestniczyć.

 

Georgetown i Harvard przyjęły w 2005 roku prezenty w wysokości 20 milionów dolarów od saudyjskiego księcia Alwaleeda bin Talala, którego oferta pieniężna dla ofiar 11 września została odrzucona przez ówczesnego burmistrza Giulianiego z powodu sugestii księcia, aby Ameryka ponownie przemyślała swoje wsparcie dla Izraela. Fundusze z Georgetown zostały wykorzystane na wsparcie centrum porozumienia muzułmańsko-chrześcijańskiego, które następnie przemianowano na Centrum Porozumienia Muzułmańsko-Chrześcijańskiego im. Alwaleeda bin Talala (centrum stworzono pierwotnie w 1993 roku za 6,5 miliona dolarów z fundacji arabskiego biznesmena, kierowanej przez arabskiego chrześcijanina, Hasiba Sabbagha). Jak pisałem w książce The Arab Lobby: „Przyszli żydowscy darczyńcy dla Georgetown mogą zapytać, dlaczego nie jest to centrum muzułmańsko-chrześcijańsko- żydowskiego porozumienia, ale poza Żydami, inni darczyńcy mogą zastanawiać się, dlaczego jezuicki uniwersytet przyjmuje fundusze na taki ośrodek od rządu, który nie pozwala na praktykowanie chrześcijaństwa”.

 

Kongresmen Frank Wolf (R-VA) zapytał w lutym 2008 roku, czy „centrum przedstawiło jakąkolwiek analizę krytyczną wobec Królestwa Arabii Saudyjskiej, na przykład w dziedzinie praw człowieka, wolności religijnej, wolności słowa, praw kobiet, praw mniejszości, ochrony pracowników zagranicznych, sprawiedliwego proces i praworządności”....

 

Prezydent Georgetown, John DeGioia, odpowiedział, wychwalając cnoty księcia Talala jako „światowego lidera biznesu i filantropa”. Nie odpowiadając bezpośrednio na pytania Wolfa, DeGioia po prostu zwrócił uwagę, że w ośrodku pracują eksperci, którzy pisali o ekstremizmie wahhabizmu i kwestiach praw człowieka. Pochwalił także dyrektora centrum, Johna Esposito, człowieka, który przed 11 września powiedział: „Bin Laden to najlepsza rzecz, jaka może zdarzyć się, jeśli jesteś oficerem wywiadu, jeśli jesteś reżimem autorytarnym lub jeśli chcesz malować islamistyczny aktywizm jako zagrożenie”.


Aby wzmocnić wiarygodność centrum, DeGioia ujawnił prawdziwy powód zainteresowania Saudyjczyków Georgetown i ostateczne zagrożenie, jakie stwarza: „Do naszych badaczy zwraca się nie tylko Departament Stanu, ale także funkcjonariusze ministerstw obrony, bezpieczeństwa i FBI, jak również rządu i jego agencji w Europie i w Azji. W rzeczywistości kilku wysokich rangą urzędników wojskowych USA, zanim objęli role w Siłach Wielonarodowych w Iraku, szukało wykładowców z Centrum, aby uzyskać wiedzę na temat regionu”.

 

W swoim badaniu zgodności instytucjonalnej z wymogami dotyczącymi sprawozdawczości, Departament Edukacji napisał, że „umowa księcia Alwaleeda z Georgetown jest przykładem tego, jak zagraniczne pieniądze mogą poprawić obraz określonego kraju w amerykańskich instytucjach akademickich”.

Departament Edukacji zaczął rozprawić się z uniwersytetami, które nie zgłaszały prawidłowo swoich zagranicznych darowizn w 2020 roku za rządów Trumpa. Stworzył stronę internetową, na której uniwersytety muszą zgłaszać źródła (kraje) takich darowizn, chociaż nie publikuje konkretnych darczyńców ze względu na kwestie związane z prywatnością. 


Chociaż nie jest obecnie jasne, jaki procent wszystkich darowizn został zgłoszony (wiele z mocą wsteczną do początku 2000 r.), strona internetowa obecnie wymienia te sumy darowizn dla samego Harvardu:

Egipt – 44 mln dolarów
Iran(!) – 22 tys. dolarów
Jordania – 622 tys. dolarów
Kuwejt – 22 mln dolarów
Liban – 2,5 mln dolarów
Malezja – 21 mln dolarów
Maroko – 335 tys. dolarów
Oman – 1,7 mln dolarów
Pakistan – 1,5 mln USD
„Państwo Palestyna” [!] – 1,6 mln dolarów
Katar – 16 mln dolarów
Arabia Saudyjska – 61 mln dolarów
Tunezja – 700 tys. dolarów
Turcja – 28 mln dolarów
Zjednoczone Emiraty Arabskie – 80 mln dolarów


Baza danych wyszczególnia około 10 miliardów dolarów darowizn z krajów Zatoki Perskiej dla amerykańskich uniwersytetów, z których wiele przeznaczono na konkretne projekty. Jak wynika z artykułu, który zacytowałem powyżej, jest wiele rzeczy, o których tu nie wspomniano.


Harvard, Yale, Georgetown i inne uniwersytety są zalane arabskimi funduszami. Baza danych Departamentu Edukacji podaje, że tylko darczyńcy z Kataru przekazali uniwersytetowi Cornell prawie 1,8 miliarda dolarów!


Kto może choćby udawać, że celem tych funduszy nie jest oddziaływanie na uczelnie, ich wydziały, ich studentów i polityków, którzy mają te instytucje w swoich okręgach?


Trzeba uczciwie przyznać, że większość arabskich pieniędzy jest przeznaczana na wydziały, które nie są skupione na polityce, i dużo jest wydawane na nauki ścisłe i medycynę. Ale znaczna część idzie na studia arabskie, które są nieodmiennie antyizraelskie. Czasami arabskie pieniądze nie są wykorzystywane do tworzenia antyizraelskich katedr lub wydziałów, ale do hojnego finansowania istniejącego antyizraelskiego wydziału – w końcu jest wielu antyizraelskich naukowców, którzy nie potrzebują arabskich pieniędzy do finansowania swojej nienawiści, ale z zadowoleniem przyjmują te pieniądze, aby ją dalej propagować.


Ludzie krzyczący o „swobodzie akademickiej”, aby zmusić uniwersytet do zatrudnienia konkretnej osoby znanej ze swoich uprzedzeń, wydają się bardzo obojętni na miliardy, które są wysyłane na uniwersytety z oczywistym zamiarem wpłynięcia na kierunek nauczania obdarowanego uniwersytetu.


Meanwhile,. Arab states send billions to US universities. Who believes they aren't trying to influence academia?

Elder of Ziyon, 15 stycznia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
*Elder of Ziyon - blog amerykańskiego badacza nad antysemityzmem w mediach i organizacjach. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2351 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Obrona obiektywnego dziennikarstwa   Jacoby   2023-03-31
Co myślą Palestyńczycy?   Hirsch   2023-03-30
Słowa nie mają znaczenia. Mamy władzę nad słowami, a nie odwrotnie.   Krauss   2023-03-29
Dziennikarze czczą Rogeta i porzucają obiektywizm   Bard   2023-03-29
Progresiści zwrócili Demokratów przeciwko Izraelowi   Tobin   2023-03-28
Roger Waters twierdzi, że odmawia się mu „wolności słowa”, obiecuje pozwać niemieckie miasta   Fitzgerald   2023-03-26
Dylematy demokraty, chochoła i warchoła   Koraszewski   2023-03-25
Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk