Nowy rząd Syrii podejmuje szybkie działania, aby zwrócić się do Europy, ONZ i Stanów Zjednoczonych o zakończenie izolacji Syrii przed inauguracją prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa w styczniu.
Możliwe, że przywódcy Hajat Tahrir al-Szam (HTS) z Idlib pomyśleli o tym, jeszcze zanim rozpoczęli ofensywę pod koniec listopada. Wiedzieli, że muszą „iść teraz” w kierunku Damaszku po zwycięstwie Izraela nad Hezbollahem i zanim nowy prezydent USA obejmie urząd.
Dlaczego? Ustanowienie nowego rządu, który wydaje się odpowiedzialny, może doprowadzić do tego, że nowa administracja USA usunie HTS z listy terrorystów, a tym samym doprowadzi do szybkiego zalegalizowania nowych władz w Syrii.
Nowym rządem Syrii kieruje Abu Mohammed Al-Dżolani. Po obaleniu Assada, Dżolani i jego zespół mianowali 10 grudnia Mohammeda al-Baszira premierem, zaledwie dwa dni po przybyciu do Damaszku i obaleniu reżimu. Stary premier został doprowadzony z domu do hotelu, aby przypieczętować przekazanie władzy. Dwa dni później delegacje z Kataru i Turcji przybyły do Damaszku. Delegacji tureckiej przewodził minister spraw zagranicznych Hakan Fidan i szef wywiadu Ibrahim Kalin. Delegacji katarskiej przewodził Chalfan bin Ali bin Chalfan Al-Batty Al-Kaabi, szef Służby Bezpieczeństwa Państwowego.
Spotkanie z nową administracją
Jak informuje Reuters, 16 grudnia wysłannik ONZ, Geir Pedersen, spotkał się z nową administracją Syrii i z Dżolanim. Omówili potrzebę przeglądu rezolucji Rady Bezpieczeństwa 2254. Francuski specjalny wysłannik do Syrii Jean-François Guillaume również powiedział we wtorek, że jego kraj popiera Syryjczyków w ich transformacji.
„Francja przygotowuje się do długoterminowej współpracy z Syryjczykami” – powiedział. Wygląda na to, że Francja ruszy z kopyta do akcji z dużym zespołem w Damaszku, ponieważ sprawy toczą się szybko. Francja jest dawnym mocarstwem kolonialnym Syrii. UE również podejmuje działania w celu wznowienia misji w Syrii, o czym powiadomiła szefowa unijnej polityki zagranicznej Kaia Kallas. Niemieccy dyplomaci przybyli również do Damaszku w tym tygodniu i wygląda na to, że Włochy również wyślą zespół. Londyn też szybko przygotował spotkania w Damaszku. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło działania w celu zabezpieczenia spotkania w poniedziałek. Według BBC „brytyjscy dyplomaci przeprowadzili rozmowy z przywódcą syryjskiej grupy rebelianckiej Hajat Tahrir al-Szam po obaleniu prezydenta Baszara al-Assada ponad tydzień temu”.
Na zdjęciach widać jak Golani spotyka się z Ann Snow, specjalną przedstawicielką Wielkiej Brytanii w Syrii i brytyjskim dyplomatą Stephenem Hickeyem, byłym ambasadorem Wielkiej Brytanii w Iraku. Oczekuje się również, że Iran i Rosja będą dążyć do nawiązania stosunków z Damaszkiem, nawet gdy Rosja wycofa swoje siły, a Iran zapewne podejmie próby poradzenia sobie z nową rzeczywistością. Pozostaje pytanie, jakie państwa arabskie skierują zasoby i wysłanników do Damaszku. Ważne jest również zwrócenie uwagi na Chiny i ich zaangażowanie.
Link do oryginału: https://www.jpost.com/breaking-news/article-833825
Jerusalem Post 17 grudnia 2024
Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski
Seth J. Frantzman jest publicystą „Jerusalem Post”.