Prawda

Poniedziałek, 17 maja 2021 - 06:27

« Poprzedni Następny »


“New York Times” i Izrael


Gilead Ini 2014-06-25


Dwa lata temu w Jerozolimie banda nastoletnich opryszków izraelskich pobiła arabskiego nastolatka o imieniu Dżamal Dżulani. Atak był brutalny. Nieprzytomną ofiarę przetransportowano do szpitala, gdzie odzyskał przytomność i został wypuszczony kilka dni później.

Zrozumiałe, że ta historia agresywnych Żydów, urzeczonych jakimiś ideami, które skłaniają młodych ludzi do głupoty i nienawiści, wywołała wielkie wzburzenie w Izraelu, wystarczająco wielkie, by przywódcy całego spektrum politycznego głośno i wyraźnie potępili ten atak.

 

Nieco mniej zrozumiała była waga, jaką temu incydentowi przypisał “New York Times”. Informacja o tym pobiciu pojawiła się na cennym miejscu na samej górze pierwszej strony, gdzie redaktorzy umieszczają wiadomości, na których dostrzeżeniu przez czytelników zależy im najbardziej – i podniosła kwestię „kompasu moralnego młodzieży” dorastającej w miejscu konfliktu. Tydzień później, w artykule, który także ukazał się na pierwszej stronie lokalnego wydania dla New England, gazeta informowała czytelników, że incydent ujawnił „jątrzące się rany rasy, przemocy i ekstremizmu” w Izraelu.

Czy ciosy i kopniaki zarażonych rasizmem młodych ludzi w odległym kraju, niezależnie od tego, jak niszczące i niepokojące, dostają się na pierwszą stronę “New York Timesa” nie raz, ale dwa razy? Bardzo mało prawdopodobne. W rzeczywistości „New York Times” poinformował o zlinczowaniu Matthew Sheparda, studenta geja na University of Wyoming i ofiary jednego z najgłośniejszych w Ameryce w ostatnich latach przestępstw nienawiści, na stronie dziewiątej.  I chociaż kolejny artykuł o Dżamalu Dżulanim, zatytułowany After Attacks, Israeli Schools Confront Hate [Po ataku szkoły izraelskie przeciwstawiają się nienawiści] uznano za materiał na pierwszą stronę, podobnie zatytułowany artykuł w sprawie Matthew Sheparda, After Beating of Gay Man, Town Looks at Its Attitudes [Po pobiciu geja miasto sprawdza własne postawy] został zagrzebany na stronie 12. (Dopiero kiedy Shepard zmarł z powodu odniesionych ran kilka dni po ataku, gazeta umieściła tę sprawę na pierwszej stronie.) Skąd taka uderzająca rozbieżność? Czy może być tak, że przemoc w Izraelu dostała się na pierwszą stronę, bo gazeta wierzy, że Bliski Wschód i jego rasistowskie nastolatki są ważniejsze niż te z Wyoming? Niestety, to nie jest właściwe wyjaśnienie. W końcu nie było artykułu na pierwszej stronie „New York Timesa” półtora roku wcześniej, kiedy dwóch palestyńskich nastolatków włamało się do żydowskiego domu i zarżnęło nożami rodzinę Fogel.

 

Brutalność tego morderstwa i wiek ofiar – 11 lat, 4 lata i 3 miesiące – zaszokowały kraj. Ale redaktorzy „New York Times” relegowali szczegóły tej masakry na stronę 16 gazety i tym razem reporterzy nie czuli się w obowiązku pytać o “kompas moralny” i “ekstremizm” młodzieży palestyńskiej indoktrynowanej do nienawiści do Żydów.

Wręcz przeciwnie, kiedy przywódcy izraelscy mówili o związkach tego ataku z edukacją do nienawiści w społeczeństwie palestyńskim, reporterzy, niejako automatycznie, znowu wskazali oskarżycielskim palcem na Izrael, prosząc czytelników, by rozważyli, czy „skupienie się na podżeganiu” przez Izrael nie dowodzi braku gotowości rozmawiania z przywództwem palestyńskim. Istnieją podwójne standardy w „New York Times”, które wypływają z praktyki dziennikarstwa ideowo zaangażowanego, które stara się zminimalizować udział Autonomii Palestyńskiej w odpowiedzialności za konflikt, a równocześnie szkaluje państwo żydowskie.

„Szkalowanie” może być mocnym słowem. Jest jednak trafne. Na stronach wiadomości gazety przywódcy izraelscy są określani jako “wrzaskliwi”, „uparci”, „wojowniczy”, „szorstcy” i „cyniczni”. I to tylko w ciągu ostatniego miesiąca. Ta salwa obelg uderzająco kontrastuje z opisem przywódców AP jako „umiarkowanych” i „pojednawczych” i ostro odbiega od obietnicy gazety, że będzie „relacjonować wydarzenia tak bezstronnie, jak to możliwe”.

Jedna z dziennikarek, szefowa biura w Jerozolimie Jodi Rudoren, posunęła się do powiedzenia czytelnikom, że premier Benjamin Netanjahu  jest “najlepiej znany, a może najlepszy” w mówieniu “wojowniczym tonem”. Następnie, również na stronach wiadomości, Rudoren zapytała czytelników, czy Izrael winien jest „beznadziejnej hipokryzji”, której to obelgi gazeta nigdy nie używa do opisania Palestyńczyków (ani żadnego innego rządu lub osoby, jako że zwrot ten ukazał się ostatnim razem w 1906 r. w listach do redakcji).

Izrael “wypaczył” korzyści finansowe Iranu z umowy nuklearnej, powiedziała Rudoren czytelnikom i nieważne, że oceny izraelskie były zgodne, a nawet niższe niż te, które przedstawili inni szanowani eksperci.

Ponieważ dziennikarstwo ideowo zaangażowane jest, jakie jest, takie “sprawdzanie faktów” jest zarezerwowane tylko dla strony izraelskiej. Kiedy prezydent AP Mahmoud Abbas cytując “list z 1948 r. podpisany przez prezydenta Harry’ego Trumana, w którym ‘państwo żydowskie’ jest przekreślone i zastąpione przez ‘państwo Izrael’”, w sposób oczywisty wypaczył fakty przez sugerowanie, że prezydent Truman nie uznał Izraela za państwo żydowskie, Rudoren posłusznie i bez kwestionowania przekazuje twierdzenie przywódcy palestyńskiego, pozostawiając czytelników w nieświadomości tego, że Truman oczywiście popierał i uznał państwo żydowskie, że w tym wypadku słowa „państwo żydowskie” zostały przekreślone w liście, ponieważ list został napisany tuż przed nadaniem formalnej nazwy państwu żydowskiemu, oraz że druga wzmianka o „państwie żydowskim” pozostała nietknięta.

Te anegdoty pasują do udokumentowanej stronniczości gazety. CAMERA opublikowała niedawno sześciomiesięczne badania zawartości “New York Timesa”, w którym stwierdzono, że izraelski punkt widzenia jest systematycznie bagatelizowany, a propagowana jest perspektywa palestyńska. Od tego czasu sprawy tylko się pogorszyły. Dlatego też CAMERA umieściła olbrzymi afisz na budynku na przeciwko redakcji „New York Timesa” na Manhattanie, wskazujący na wyraźną i haniebną „niesprawiedliwość wobec Izraela”. I dlatego czytelnicy w USA i za granicami USA, którzy chcą solidnych wiadomości o konflikcie arabsko-izraelskim, powinni szukać ich gdzieindziej.

The New York Times and Israel

Jerusalem Post, 2 czerwca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Gilead Ini

Analityk w Committee for Accuracy in Middle East Reporting in America (CAMERA) gdzie prezentuje badania i analizy sposobu informowania społeczeństwa o konflikcie arabsko-izraelskim, pokazując jak stronnicze doniesienia  utrudniają zrozumienie sytuacji na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Antysemityzm NYT. Krzysia 2014-06-25


Notatki

Znalezionych 1840 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk