Prawda

Niedziela, 25 lutego 2024 - 00:42

« Poprzedni Następny »


Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu


Elder of Ziyon 2023-10-06


Trzy lata po podpisaniu Porozumień Abrahamowych jasne jest, że zmieniły się reguły gry w regionie, mimo że wielu „ekspertów Bliskiego Wschodu” próbowało to bagatelizować, ignorować lub dyskredytować.


W miarę jednak jak Saudyjczycy przygotowują się do zawarcia jakieś rodzaju porozumienia z Izraelem, widzimy bardziej fundamentalną zmianę zachodzącą w świecie arabskim, taką, która nie została zbadana, a jest nawet ważniejsza niż normalizacja stosunków z Izraelem.


Od czasu uzyskania niepodległości po dzień dzisiejszy większość narodów arabskich ugrzęzła we własnej pułapce: patrzenia na świat przez pryzmat honoru/hańby. Zamiast przyznawać się do błędów, przerabiają porażki w zwycięstwa. Zamiast iść na kompromis, nalegają na „honor”, nawet jeśli skutkuje to większym nieszczęściem dla ich własnego narodu. Zamiast szukać rozwiązań, w których obie strony zyskują, patrzą na świat jak na grę o sumie zerowej, w której jeśli wróg wygra, to oni z definicji tracą. 


Izrael był główną częścią tego myślenia grupowego. Samo istnienie Izraela jest definicją hańby – niewielka liczba historycznie słabych Żydów, ludzi drugiej kategorii, pokonała połączone armie potężnego świata arabskiego, a dalsze istnienie Izraela uważano za ciągłe przypomnienie głębokiej hańby, jaką odczuwali, i bodziec do tego, by pewnego dnia naprawić tę niesprawiedliwość. Pokój był niemożliwy z narodem, którego samo istnienie przypomina im o ich haniebnej klęsce.


Ten autodestrukcyjny sposób myślenia był tak powszechny, że Zachód zamiast podważać myślenie w kategoriach honoru/hańby jako największą przeszkodę na drodze do pokoju, zaakceptował je jako niezmienne, a nawet do pewnego stopnia przyjął je. Kiedy w 2016 roku sekretarz stanu John Kerry upierał się, że nie jest możliwy pokój między Izraelem a narodami arabskimi bez państwa palestyńskiego, akceptował myślenie w kategoriach honor/hańba jako politykę USA. 


Kiedy ogłoszono Porozumienia Abrahamowe, byłem jednym z nielicznych, którzy zauważyli, że był to poważny cios wymierzony w mentalność honoru/hańby i gry o sumie zerowej, uważaną za integralną część świata arabskiego. Co więcej, kultura honoru/hańby była główną przeszkodą w postępie w świecie arabskim. 


Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn ujawniły, że „twarda rzeczywistość” Kerry'ego jest całkowicie błędna. Ujawnili światu arabskiemu prawdziwą „twardą rzeczywistość”: że Izrael istnieje i nie zostanie zniszczony militarnie, gospodarczo ani politycznie. 


Jednak pokazali także reszcie świata arabskiego, że nie muszą już być krępowani mitem, że mentalność typu „honor/hańba” jest zaszczytna. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Maroko skorzystały na normalizacji stosunków z Izraelem, a obelgi ze strony Palestyńczyków i Iranu – zwykle skupiające się na próbie zawstydzenia ich – nie trafiły do odbiorców. 


Palestyńczycy w dalszym ciągu próbują odwoływać się do koncepcji hańby, by nakłonić świat arabski do działania wedle ich woli, ale to już nie działa. Sukces Porozumień Abrahamowych utorował drogę innym krajom arabskim, od Libanu przez Irak po Arabię Saudyjską, do umożliwienia rozmów na temat tego, czy bardziej sensowne jest zaakceptowanie Izraela niż prowadzenie wojny. Nawet ci, którzy sprzeciwiają się, jak Algieria, Libia i Tunezja, czują się bardziej niepewni, upierając się przy myśleniu w kategoriach honoru/hańby, publicznie nalegając lub ustanawiając prawa przeciwko normalizacji – co pokazuje, że obawiają się rozpadu ich światopoglądu. 


Emiratczycy i Saudyjczycy zdali sobie sprawę, że jeśli ich kraje mają osiągnąć postęp i przetrwać w świecie po wyczerpaniu się ropy naftowej, muszą zmienić swoje myślenie. Pojęcie „honoru” było używane od dziesięcioleci jako pretekst do represjonowania własnego narodu i utrzymania władzy. To nie zadziała w połączonym świecie, w którym konkurują nie tylko między sobą, ale z wszystkimi innymi krajami i regionami. Zaakceptowanie Izraela jako siły gospodarczej i militarnej zintegrowanej z ich własnym Bliskim Wschodem ma większy sens niż marnowanie zasobów na próby zniszczenia Izraela i zastąpienia go kolejną nieudaną arabską kleptokracją.


Mówiąc szerzej, nie można sobie wyobrazić żadnego arabskiego przywódcy w dziedzinie technologii lub innych dziedzin bez umiejętności przyznawania się do błędów i uczenia się na nich, czego nie może zaakceptować mentalność honoru/hańby. 


W tym sensie Porozumienia Abrahamowe były dopiero początkiem radykalnej zmiany w myśleniu Arabów, nie tylko o Izraelu, ale o wszystkim. 


A co z Palestyńczykami? Ich przywódcy, podobnie jak wszyscy przywódcy arabscy, mają wybór: naprawdę zaakceptować istnienie Izraela i znormalizować stosunki z nim, co pod wieloma względami polepszyłyby ich życie, albo pozostać pułapce mentalności honoru/hańby. To nie tak, że kraje Zatoki Perskiej ich porzuciły; kraje Zatoki Perskiej po prostu zostawiają ich w tyle z powodu ich własnych, samobójczych wyborów.


Nie oznacza to, że przyszłość rysuje się w różowych barwach. Jest mnóstwo rzeczy, które mogą pójść nie tak. Ale w tym czasie Porozumienia Abrahamowe były iskrą, która powoli odwraca świat arabski od średniowiecznego sposobu myślenia honoru/hańby i już samo to jest powodem do świętowania. 


Link do oryginału: https://elderofziyon.blogspot.com/2023/09/the-most-important-change-in-arab-world.html

Elder of Ziyon, 29 września 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Elder of Ziyon
– blog amerykańskiego badacza antysemityzmu w mediach i organizacjach.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2553 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk