Prawda

Środa, 4 sierpnia 2021 - 15:30

« Poprzedni Następny »


Kościół antyrasizmu


Jerry A. Coyne 2021-02-20


Ojciec John McWhorter ma dla nas kolejne kazanie. Publikuje swoją nową książkę w odcinkach na swojej stronie internetowej. Jej tytuł ma brzmieć The Elect: Neoracists Posing as Antiracists and their Threat to a Progressive America. Pierwsza część jest tutaj, ale trzeba być prenumeratorem. Jednak to, co podaję poniżej, a co można przeczytać za darmo, jest fragmentem z jego książki.  


Właściwie robię mu krzywdę, nazywając go “ojcem McWhorter”, ponieważ to właśnie religia jest tematem jego książki. Uważa „antyrasizm”, jaki głoszą ludzie tacy jak Ibram Kendi, Robin DiAngelo i Ta-Nehisi Paul Coates, nie za filozofię lub ruch społeczny, ale za religię. Podobnie jak w religii, jego założenia i wyznawcy opierają się wszelkim próbom falsyfikowania; a jego orędownicy uważają się za “Wybranych”, działają jak inkwizytorzy, ustalając, jakiego języka wolno używać i jakie myśli stanowią bluźnierstwo, skazując bluźnierców (takich jak on!) na potępienie i pokazują, że są odporni na wszelką logikę. W rzeczywistości, na początku jego artykułu Persuasion (kliknij na link pod zrzutem z ekranu) McWhorter wylicza wewnętrzne konflikty między różnymi założeniami nowoczesnego antyrasizmu. W każdym wypadku Wybrani przedstawiają dwa sprzeczne twierdzenia.


Ponadto McWhorter uważa, że nowoczesny antyrasizm jest sam rasistowski, ponieważ infantylizuje czarnych ludzi. 

Piszę to z głębokiego przekonania, że cała ta rzekoma mądrość opiera się na ideologii, zgodnie z którą biali ludzie, nazywający siebie naszymi zbawcami, powodują, że czarni ludzie wyglądają jak najgłupsze, najsłabsze, najbardziej lubiące sobie dogadzać istoty w historii naszego gatunku i poucza czarnych ludzi, by upajali się tym statusem i cenili go, bo to czyni nas czymś specjalnym. W sprawie Antiracist Baby szczególnie jestem przerażony myślą, że ta indoktrynacja dotknie poczucia własnego „ja” moich córek. Nie zawsze mogę być z nimi, a ta antyhumanistyczna ideologia może przeniknąć do ich programów szkolnych. Wzdragam się na tę myśl: nauczyciele, z oczyma błyszczącymi wobec perspektywy okazania swojego antyrasizmu przez uczenie moich córek, że są jakimiś postaciami z obrazka zamiast indywidualnymi osobami.  


Ta-Nehisi Coates w Between the World and Me chciał nauczyć swojego syna, że Ameryka jest nastawiona przeciwko niemu; ja chcę nauczyć moje dzieci rzeczywistości życia w XXI wieku zamiast na początku i do połowy XX wieku. Niech Bóg broni, by moje córki przyswoiły sobie żałosne (tak całkowicie żałosne we wszystkich odcieniach tego słowa) poczucie, że tym, co czynie je interesującymi, jest to, co inni ludzie o nich myślą lub nie myślą.

Choć John McWhorter wypowiada żarliwe słowa, jest dość trzeźwy w sprawie swoich intelektualnych przeciwników. Wie, co go czeka i akceptuje fakt, że Wybrani nie tylko nie wysłuchają go, ale będą próbowali wymazać jego „przeżyte doświadczenie”, jak by to sami określili.


Przytoczę tylko dwa fragmenty. Pierwszym jest jego pogląd na to, jakie jest miejsce nowego antyrasizmu w historii wyzwolenia czarnych:

Można podzielić antyrasizm na trzy fale. Pierwsza Fala Antyrasizmu walczyła z niewolnictwem i segregacją. Druga Fala Antyrasizmu, w latach 1970. i 1980. walczyła z rasistowskimi postawami i nauczyła Amerykę, że bycie rasistą jest czymś paskudnym. Trzecia Fala Antyrasizmu, która stała się głównym nurtem w latach 2010., uczy, że rasizm jest wdrukowany w strukturę społeczeństwa, a więc “współudział” białych przez samo życie w tym społeczeństwie, stanowi rasizm, podczas gdy dla czarnych ludzi, borykających się z otaczającym ich rasizmem, jest to suma ich doświadczeń, a więc wymaga nadzwyczajnej delikatności wobec nich, włącznie z zawieszeniem standardów osiągnięć i zachowania.  

Zasady Trzeciej Fali Antyrasizmu, wypowiadane jasno i umieszczone w prostych przeciwieństwach, nie przekładają się zupełnie na nic….

Następnie wylicza dziesięć par sprzecznych założeń tego ruchu. Sumują się one tak:

Ujawnienie rasizmu jest celem w sobie i dla siebie. Dlatego też jeśli chwilę pomyślisz, widzisz iż fakt, że założenia tego ruchu znoszą się wzajemnie, jest uważany za trywialny. Tym, co jest najważniejsze – można powiedzieć, święte – jest to, że służą prawdziwemu celowi ujawniania ludzi jako rasistów. Koronkowej roboty homilia par excellence Trzeciej Fali Antyrasizmu brzmi:  

Walka ze stosunkami władzy i ich dyskryminującymi skutkami musi być centralnym punktem skupienia wszelkich ludzkich przedsięwzięć, intelektualnych, moralnych, obywatelskich lub artystycznych. Ci, którzy opierają się temu skupieniu muszą być ostro potępiani, pozbawieni wpływów i usuwani poza nawias.  

Później wylicza, czym jego książka nie jest:

  1. Nie jest to wywód przeciwko protestowi. Nie argumentuję przeciwko podstawowej przesłance Black Lives Matter, chociaż mam odmienne opinie niż przedstawiciele niektórych odgałęzień tego ruchu. Nie twierdzę, że ruch Praw Obywatelskich z lat 1950. i 1960. powinien był trzymać się spokojnych negocjacji. Nie argumentuję przeciwko lewicy. Argumentuję przeciwko konkretnemu nurtowi na lewicy, który wywiera poważny wpływ na amerykańskie instytucje do takiego punktu, że zaczynamy akceptować jako normalne ten rodzaj języka, polityki i działań, o którym Orwell pisał jako o fikcji.
  1. Nie piszę tego myśląc o prawicowej Ameryce jako mojej publiczności. Nie wystąpię w żadnym programie Fox News, by promować tę książkę. Ludzie z tego świata mogą o niej usłyszeć. Ale piszę dla dwóch odłamów amerykańskiej populacji. Oba są tymi, których uważam za “moich ludzi” i to jest powód, dla którego tak niepokoję się tym, co się dzieje. Jednym z tych odłamów są czytelnicy “New York Timesa”, słuchacze National Public Radio, ludzie wszelkiego koloru, którzy niewinnie doznali wrażenia, że to nabożne, nieempiryczne sygnalizowanie cnoty o rasie jest rodzajem moralnego oświecenia i politycznego aktywizmu, i wręcz są bliscy zostania pełnoprawnymi członkami Trzeciej Fali Antyrasistów. Drugim odłamem są ci czarni ludzie, którzy niewinnie wpadli w błędne przekonanie, że tylko dla nas płacz słabości stanowi jakiś rodzaj siły i że tylko dla nas tym, co czyni nas interesującymi, co czyni, że się liczymy, jest osobowość cierpiącego;wiecznie cierpiętnicza dusza, zawsze niosąca ze sobą i definiowana przez pamięć i rany naszego ludu przez cztery stulecia za nami, zawsze “nieuznana”, zawsze „niezrozumiana”, zawsze nieopłacona.  
  1. To nie jest jedynie skarga. Moim celem nie jest przedstawianie mglistego twierdzenia, że różnorodność opinii jest niezbędna dla zdrowego społeczeństwa. Cytowanie Johna Stuarta Milla Antyrasistom Trzeciej Fali nie służy żadnemu celowi, bo oni działają pod wpływem religii. Nasze obecne konwersacje marnują olbrzymie ilości energii przez niezauważanie daremności “dialogu” z nimi. Jak sądzicie, z setki fundamentalistycznych chrześcijan, ilu można przekonać argumentami, by zostali ateistami? Nie ma powodu przypuszczać, że liczba ludzi, których można przekonać, by porzucili Antyrasizm Trzeciej Fali, jest choć odrobinę wyższa. W te sytuacji naszą troską musi być to, jak kontynuować prawdziwy postęp pomimo tej ideologii. Jak możemy ją obejść? Jak dobrymi ideami uodpornić ludzi na wpływ liturgicznych niepokojów Trzeciej Fali Antyrasistów? Jak powstrzymać ich przed wpłynięciem na edukację młodzieży w jeszcze większym stopniu niż to już zrobili?

 

Nie chodzi mi o to “jak możemy dotrzeć do tych ludzi?” Nie możemy, a przynajmniej nie tak, by się to liczyło. Pytanie brzmi: “Jak możemy żyć spokojnie, obok nich?” Chcemy zmienić świat, ale na razie musimy to robić natykając się na głosicieli ewangelii, którzy palą się do demaskowania heretyków i są gotowi natychmiast piętnować nas jako moralnych zboczeńców.


Nie mam tu wiele do dodania, bo jestem po stronie McWhortera. Jest on bezpieczniejszy ode mnie, wygłaszając takie poglądy, bo on jest czarny, a ja nie. Pigmentacja i pochodzenie etniczne nie powinny się liczyć, ale robią to. Jednak nie zamierzam milczeć, połykać papkę serwowaną przez Wybranych i zwracać ją jako oznakę cnoty.


McWhorter wie, że zostanie potępiony jako “samonienawidzący się czarny”, ale już rozbroił  tę krytykę:

Pewni ludzie odrzucą mnie jako “samonienawidzącego się”. Uczciwie jednak mówiąc, sami w to nie wierzą, a każdy, kto przebrnie przez moją nową książkę na ten temat, którą teraz publikuję w odcinkach, zobaczy, że jakiekolwiek mam cechy, nienawiść do siebie lub wstyd z powodu bycia czarnym do nich nie należą. I pójdziemy dalej.  

Tak, pójdziemy dalej, ale będziemy także w mniejszości, zagłuszani megafonami Zadufanych Liberalnych Mediów. Nie jest przyjemnie być otoczonym przez społeczeństwo, które – składając się głównie z lewicowców, którzy boją się, że zostaną nazwani rasistami – przypochlebiają się Wybranym. Szczególnie dotyczy to kampusów uniwersyteckich, takich jak mój, gdzie ludzie o podobnych poglądach nauczyli się trzymać język za zębami.


Ku uciesze: tutaj jest wideo komika Ryana Longa, które charakteryzuje “przebudzenie” jako religię, choć poprawnie widzi przebudzenie jako wychodzące dużo dalej niż tylko przedmiot rozważań McWhortera. Wybrani stosują policyjny nadzór nie tylko nad rasą!


I jest dość zabawne. Nagłówki, jakie Long pokazuje, są autentyczne.

 

h/t: Luana


The Church of Anti-Racism

Why Evolution Is True, 9 lutego 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". (Jest już polskie wydanie - "Wiara vs Fakty", wydawnictwo "Stapis".) Jerry Coyne jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1872 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk