Prawda

Piątek, 24 marca 2023 - 14:29

« Poprzedni Następny »


Kościół antyrasizmu


Jerry A. Coyne 2021-02-20


Ojciec John McWhorter ma dla nas kolejne kazanie. Publikuje swoją nową książkę w odcinkach na swojej stronie internetowej. Jej tytuł ma brzmieć The Elect: Neoracists Posing as Antiracists and their Threat to a Progressive America. Pierwsza część jest tutaj, ale trzeba być prenumeratorem. Jednak to, co podaję poniżej, a co można przeczytać za darmo, jest fragmentem z jego książki.  


Właściwie robię mu krzywdę, nazywając go “ojcem McWhorter”, ponieważ to właśnie religia jest tematem jego książki. Uważa „antyrasizm”, jaki głoszą ludzie tacy jak Ibram Kendi, Robin DiAngelo i Ta-Nehisi Paul Coates, nie za filozofię lub ruch społeczny, ale za religię. Podobnie jak w religii, jego założenia i wyznawcy opierają się wszelkim próbom falsyfikowania; a jego orędownicy uważają się za “Wybranych”, działają jak inkwizytorzy, ustalając, jakiego języka wolno używać i jakie myśli stanowią bluźnierstwo, skazując bluźnierców (takich jak on!) na potępienie i pokazują, że są odporni na wszelką logikę. W rzeczywistości, na początku jego artykułu Persuasion (kliknij na link pod zrzutem z ekranu) McWhorter wylicza wewnętrzne konflikty między różnymi założeniami nowoczesnego antyrasizmu. W każdym wypadku Wybrani przedstawiają dwa sprzeczne twierdzenia.


Ponadto McWhorter uważa, że nowoczesny antyrasizm jest sam rasistowski, ponieważ infantylizuje czarnych ludzi. 

Piszę to z głębokiego przekonania, że cała ta rzekoma mądrość opiera się na ideologii, zgodnie z którą biali ludzie, nazywający siebie naszymi zbawcami, powodują, że czarni ludzie wyglądają jak najgłupsze, najsłabsze, najbardziej lubiące sobie dogadzać istoty w historii naszego gatunku i poucza czarnych ludzi, by upajali się tym statusem i cenili go, bo to czyni nas czymś specjalnym. W sprawie Antiracist Baby szczególnie jestem przerażony myślą, że ta indoktrynacja dotknie poczucia własnego „ja” moich córek. Nie zawsze mogę być z nimi, a ta antyhumanistyczna ideologia może przeniknąć do ich programów szkolnych. Wzdragam się na tę myśl: nauczyciele, z oczyma błyszczącymi wobec perspektywy okazania swojego antyrasizmu przez uczenie moich córek, że są jakimiś postaciami z obrazka zamiast indywidualnymi osobami.  


Ta-Nehisi Coates w Between the World and Me chciał nauczyć swojego syna, że Ameryka jest nastawiona przeciwko niemu; ja chcę nauczyć moje dzieci rzeczywistości życia w XXI wieku zamiast na początku i do połowy XX wieku. Niech Bóg broni, by moje córki przyswoiły sobie żałosne (tak całkowicie żałosne we wszystkich odcieniach tego słowa) poczucie, że tym, co czynie je interesującymi, jest to, co inni ludzie o nich myślą lub nie myślą.

Choć John McWhorter wypowiada żarliwe słowa, jest dość trzeźwy w sprawie swoich intelektualnych przeciwników. Wie, co go czeka i akceptuje fakt, że Wybrani nie tylko nie wysłuchają go, ale będą próbowali wymazać jego „przeżyte doświadczenie”, jak by to sami określili.


Przytoczę tylko dwa fragmenty. Pierwszym jest jego pogląd na to, jakie jest miejsce nowego antyrasizmu w historii wyzwolenia czarnych:

Można podzielić antyrasizm na trzy fale. Pierwsza Fala Antyrasizmu walczyła z niewolnictwem i segregacją. Druga Fala Antyrasizmu, w latach 1970. i 1980. walczyła z rasistowskimi postawami i nauczyła Amerykę, że bycie rasistą jest czymś paskudnym. Trzecia Fala Antyrasizmu, która stała się głównym nurtem w latach 2010., uczy, że rasizm jest wdrukowany w strukturę społeczeństwa, a więc “współudział” białych przez samo życie w tym społeczeństwie, stanowi rasizm, podczas gdy dla czarnych ludzi, borykających się z otaczającym ich rasizmem, jest to suma ich doświadczeń, a więc wymaga nadzwyczajnej delikatności wobec nich, włącznie z zawieszeniem standardów osiągnięć i zachowania.  

Zasady Trzeciej Fali Antyrasizmu, wypowiadane jasno i umieszczone w prostych przeciwieństwach, nie przekładają się zupełnie na nic….

Następnie wylicza dziesięć par sprzecznych założeń tego ruchu. Sumują się one tak:

Ujawnienie rasizmu jest celem w sobie i dla siebie. Dlatego też jeśli chwilę pomyślisz, widzisz iż fakt, że założenia tego ruchu znoszą się wzajemnie, jest uważany za trywialny. Tym, co jest najważniejsze – można powiedzieć, święte – jest to, że służą prawdziwemu celowi ujawniania ludzi jako rasistów. Koronkowej roboty homilia par excellence Trzeciej Fali Antyrasizmu brzmi:  

Walka ze stosunkami władzy i ich dyskryminującymi skutkami musi być centralnym punktem skupienia wszelkich ludzkich przedsięwzięć, intelektualnych, moralnych, obywatelskich lub artystycznych. Ci, którzy opierają się temu skupieniu muszą być ostro potępiani, pozbawieni wpływów i usuwani poza nawias.  

Później wylicza, czym jego książka nie jest:

  1. Nie jest to wywód przeciwko protestowi. Nie argumentuję przeciwko podstawowej przesłance Black Lives Matter, chociaż mam odmienne opinie niż przedstawiciele niektórych odgałęzień tego ruchu. Nie twierdzę, że ruch Praw Obywatelskich z lat 1950. i 1960. powinien był trzymać się spokojnych negocjacji. Nie argumentuję przeciwko lewicy. Argumentuję przeciwko konkretnemu nurtowi na lewicy, który wywiera poważny wpływ na amerykańskie instytucje do takiego punktu, że zaczynamy akceptować jako normalne ten rodzaj języka, polityki i działań, o którym Orwell pisał jako o fikcji.
  1. Nie piszę tego myśląc o prawicowej Ameryce jako mojej publiczności. Nie wystąpię w żadnym programie Fox News, by promować tę książkę. Ludzie z tego świata mogą o niej usłyszeć. Ale piszę dla dwóch odłamów amerykańskiej populacji. Oba są tymi, których uważam za “moich ludzi” i to jest powód, dla którego tak niepokoję się tym, co się dzieje. Jednym z tych odłamów są czytelnicy “New York Timesa”, słuchacze National Public Radio, ludzie wszelkiego koloru, którzy niewinnie doznali wrażenia, że to nabożne, nieempiryczne sygnalizowanie cnoty o rasie jest rodzajem moralnego oświecenia i politycznego aktywizmu, i wręcz są bliscy zostania pełnoprawnymi członkami Trzeciej Fali Antyrasistów. Drugim odłamem są ci czarni ludzie, którzy niewinnie wpadli w błędne przekonanie, że tylko dla nas płacz słabości stanowi jakiś rodzaj siły i że tylko dla nas tym, co czyni nas interesującymi, co czyni, że się liczymy, jest osobowość cierpiącego;wiecznie cierpiętnicza dusza, zawsze niosąca ze sobą i definiowana przez pamięć i rany naszego ludu przez cztery stulecia za nami, zawsze “nieuznana”, zawsze „niezrozumiana”, zawsze nieopłacona.  
  1. To nie jest jedynie skarga. Moim celem nie jest przedstawianie mglistego twierdzenia, że różnorodność opinii jest niezbędna dla zdrowego społeczeństwa. Cytowanie Johna Stuarta Milla Antyrasistom Trzeciej Fali nie służy żadnemu celowi, bo oni działają pod wpływem religii. Nasze obecne konwersacje marnują olbrzymie ilości energii przez niezauważanie daremności “dialogu” z nimi. Jak sądzicie, z setki fundamentalistycznych chrześcijan, ilu można przekonać argumentami, by zostali ateistami? Nie ma powodu przypuszczać, że liczba ludzi, których można przekonać, by porzucili Antyrasizm Trzeciej Fali, jest choć odrobinę wyższa. W te sytuacji naszą troską musi być to, jak kontynuować prawdziwy postęp pomimo tej ideologii. Jak możemy ją obejść? Jak dobrymi ideami uodpornić ludzi na wpływ liturgicznych niepokojów Trzeciej Fali Antyrasistów? Jak powstrzymać ich przed wpłynięciem na edukację młodzieży w jeszcze większym stopniu niż to już zrobili?

 

Nie chodzi mi o to “jak możemy dotrzeć do tych ludzi?” Nie możemy, a przynajmniej nie tak, by się to liczyło. Pytanie brzmi: “Jak możemy żyć spokojnie, obok nich?” Chcemy zmienić świat, ale na razie musimy to robić natykając się na głosicieli ewangelii, którzy palą się do demaskowania heretyków i są gotowi natychmiast piętnować nas jako moralnych zboczeńców.


Nie mam tu wiele do dodania, bo jestem po stronie McWhortera. Jest on bezpieczniejszy ode mnie, wygłaszając takie poglądy, bo on jest czarny, a ja nie. Pigmentacja i pochodzenie etniczne nie powinny się liczyć, ale robią to. Jednak nie zamierzam milczeć, połykać papkę serwowaną przez Wybranych i zwracać ją jako oznakę cnoty.


McWhorter wie, że zostanie potępiony jako “samonienawidzący się czarny”, ale już rozbroił  tę krytykę:

Pewni ludzie odrzucą mnie jako “samonienawidzącego się”. Uczciwie jednak mówiąc, sami w to nie wierzą, a każdy, kto przebrnie przez moją nową książkę na ten temat, którą teraz publikuję w odcinkach, zobaczy, że jakiekolwiek mam cechy, nienawiść do siebie lub wstyd z powodu bycia czarnym do nich nie należą. I pójdziemy dalej.  

Tak, pójdziemy dalej, ale będziemy także w mniejszości, zagłuszani megafonami Zadufanych Liberalnych Mediów. Nie jest przyjemnie być otoczonym przez społeczeństwo, które – składając się głównie z lewicowców, którzy boją się, że zostaną nazwani rasistami – przypochlebiają się Wybranym. Szczególnie dotyczy to kampusów uniwersyteckich, takich jak mój, gdzie ludzie o podobnych poglądach nauczyli się trzymać język za zębami.


Ku uciesze: tutaj jest wideo komika Ryana Longa, które charakteryzuje “przebudzenie” jako religię, choć poprawnie widzi przebudzenie jako wychodzące dużo dalej niż tylko przedmiot rozważań McWhortera. Wybrani stosują policyjny nadzór nie tylko nad rasą!


I jest dość zabawne. Nagłówki, jakie Long pokazuje, są autentyczne.

 

h/t: Luana


The Church of Anti-Racism

Why Evolution Is True, 9 lutego 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". (Jest już polskie wydanie - "Wiara vs Fakty", wydawnictwo "Stapis".) Jerry Coyne jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2344 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?   Taheri   2023-03-24
France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm   Wójcik   2023-03-22
Nie każda solidarność budzi podziw i uznanie   Koraszewski   2023-03-20
Protesty i Zasada Pani Frearson   Collins   2023-03-19
Amerykańscy profesorowie przemawiają na konferencji terrorystów   Flatow   2023-03-18
Pornografia protestu. Szukanie przyjemności w szlachetności buntu   Leibovitz   2023-03-18
Pożegnać świętości, wrócić do zasad   Koraszewski   2023-03-17
Mordercza obsesja UE na punkcie Izraela   Tawil   2023-03-17
Czy modlitwa w szkole jest zgodna z Konstytucją?   Dershowitz   2023-03-14
Dziecięca choroba lewicowości   Koraszewski   2023-03-10
Lista rzeczy, których NIE zobaczymy i NIE usłyszymy od rządu i mediów USA po zamordowaniu obywatela amerykańskiego w Judei     2023-03-07
Chiny przekraczają “czerwoną linię” pomagając Rosji w wysiłkach wojennych   Bergman   2023-03-03
Katastrofa demokracji, czy katastrofa w demokracji   Koraszewski   2023-03-02
Republika Strachu: 20 lat później   Teheri   2023-03-01
Empatia i wrażliwość sztucznej inteligencji   Krauss   2023-02-28
“Przebudzona” Ameryka — oglądana przez uciekinierkę z Korei Północnej   Bawer   2023-02-27
Rajd IDF na Nablus to kolejny gwóźdź do trumny Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2023-02-24
Ukraina: niezamierzone konsekwencje   Taheri   2023-02-23
Gdzie, u licha, była „Palestyna”?   Collier   2023-02-23
Wojna zastępcza Europy przeciwko Izraelowi. Jak UE ignoruje zbrodnie Hamasu   Tawil   2023-02-22
UE walczy z dezinformacją. Ale nie antyizraelską dezinformacją     2023-02-20
Szczęśliwy święty Jerzy   Koraszewski   2023-02-19
Trzęsienia ziemi przynoszą śmierć. Ale także życie   Jacoby   2023-02-18
CIA Burnsa wznawia wojnę z Izraelem   Bard   2023-02-18
„Global Getaway”: nadmiar pustych obietnic ze strony UE?   Bergman   2023-02-17
UNRWA jest problemem a nie rozwiązaniem   Tawil   2023-02-16
Syria: Wojna, która nie ma końca    Taheri   2023-02-16
Dialog ze sztucznym inteligentem   Koraszewski   2023-02-15
Chiny i Rosja pogłębiają więzi   Bergman   2023-02-11
Iran: Wyprzedaż klejnotów rodzinnych, by kupić lojalność   Taheri   2023-02-09
Zagrożeni Asyryjczycy i język Jezusa potrzebują międzynarodowego wsparcia   Bulut   2023-02-08
Palestyńczycy naprawdę zasługują na współczucie   Koraszewski   2023-02-07
„Imam Pokoju” wzywa Arabów, muzułmanów do zaakceptowania Izraela     2023-02-07
Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk