Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 22:20

« Poprzedni Następny »


Kościół antyrasizmu


Jerry A. Coyne 2021-02-20


Ojciec John McWhorter ma dla nas kolejne kazanie. Publikuje swoją nową książkę w odcinkach na swojej stronie internetowej. Jej tytuł ma brzmieć The Elect: Neoracists Posing as Antiracists and their Threat to a Progressive America. Pierwsza część jest tutaj, ale trzeba być prenumeratorem. Jednak to, co podaję poniżej, a co można przeczytać za darmo, jest fragmentem z jego książki.  


Właściwie robię mu krzywdę, nazywając go “ojcem McWhorter”, ponieważ to właśnie religia jest tematem jego książki. Uważa „antyrasizm”, jaki głoszą ludzie tacy jak Ibram Kendi, Robin DiAngelo i Ta-Nehisi Paul Coates, nie za filozofię lub ruch społeczny, ale za religię. Podobnie jak w religii, jego założenia i wyznawcy opierają się wszelkim próbom falsyfikowania; a jego orędownicy uważają się za “Wybranych”, działają jak inkwizytorzy, ustalając, jakiego języka wolno używać i jakie myśli stanowią bluźnierstwo, skazując bluźnierców (takich jak on!) na potępienie i pokazują, że są odporni na wszelką logikę. W rzeczywistości, na początku jego artykułu Persuasion (kliknij na link pod zrzutem z ekranu) McWhorter wylicza wewnętrzne konflikty między różnymi założeniami nowoczesnego antyrasizmu. W każdym wypadku Wybrani przedstawiają dwa sprzeczne twierdzenia.


Ponadto McWhorter uważa, że nowoczesny antyrasizm jest sam rasistowski, ponieważ infantylizuje czarnych ludzi. 

Piszę to z głębokiego przekonania, że cała ta rzekoma mądrość opiera się na ideologii, zgodnie z którą biali ludzie, nazywający siebie naszymi zbawcami, powodują, że czarni ludzie wyglądają jak najgłupsze, najsłabsze, najbardziej lubiące sobie dogadzać istoty w historii naszego gatunku i poucza czarnych ludzi, by upajali się tym statusem i cenili go, bo to czyni nas czymś specjalnym. W sprawie Antiracist Baby szczególnie jestem przerażony myślą, że ta indoktrynacja dotknie poczucia własnego „ja” moich córek. Nie zawsze mogę być z nimi, a ta antyhumanistyczna ideologia może przeniknąć do ich programów szkolnych. Wzdragam się na tę myśl: nauczyciele, z oczyma błyszczącymi wobec perspektywy okazania swojego antyrasizmu przez uczenie moich córek, że są jakimiś postaciami z obrazka zamiast indywidualnymi osobami.  


Ta-Nehisi Coates w Between the World and Me chciał nauczyć swojego syna, że Ameryka jest nastawiona przeciwko niemu; ja chcę nauczyć moje dzieci rzeczywistości życia w XXI wieku zamiast na początku i do połowy XX wieku. Niech Bóg broni, by moje córki przyswoiły sobie żałosne (tak całkowicie żałosne we wszystkich odcieniach tego słowa) poczucie, że tym, co czynie je interesującymi, jest to, co inni ludzie o nich myślą lub nie myślą.

Choć John McWhorter wypowiada żarliwe słowa, jest dość trzeźwy w sprawie swoich intelektualnych przeciwników. Wie, co go czeka i akceptuje fakt, że Wybrani nie tylko nie wysłuchają go, ale będą próbowali wymazać jego „przeżyte doświadczenie”, jak by to sami określili.


Przytoczę tylko dwa fragmenty. Pierwszym jest jego pogląd na to, jakie jest miejsce nowego antyrasizmu w historii wyzwolenia czarnych:

Można podzielić antyrasizm na trzy fale. Pierwsza Fala Antyrasizmu walczyła z niewolnictwem i segregacją. Druga Fala Antyrasizmu, w latach 1970. i 1980. walczyła z rasistowskimi postawami i nauczyła Amerykę, że bycie rasistą jest czymś paskudnym. Trzecia Fala Antyrasizmu, która stała się głównym nurtem w latach 2010., uczy, że rasizm jest wdrukowany w strukturę społeczeństwa, a więc “współudział” białych przez samo życie w tym społeczeństwie, stanowi rasizm, podczas gdy dla czarnych ludzi, borykających się z otaczającym ich rasizmem, jest to suma ich doświadczeń, a więc wymaga nadzwyczajnej delikatności wobec nich, włącznie z zawieszeniem standardów osiągnięć i zachowania.  

Zasady Trzeciej Fali Antyrasizmu, wypowiadane jasno i umieszczone w prostych przeciwieństwach, nie przekładają się zupełnie na nic….

Następnie wylicza dziesięć par sprzecznych założeń tego ruchu. Sumują się one tak:

Ujawnienie rasizmu jest celem w sobie i dla siebie. Dlatego też jeśli chwilę pomyślisz, widzisz iż fakt, że założenia tego ruchu znoszą się wzajemnie, jest uważany za trywialny. Tym, co jest najważniejsze – można powiedzieć, święte – jest to, że służą prawdziwemu celowi ujawniania ludzi jako rasistów. Koronkowej roboty homilia par excellence Trzeciej Fali Antyrasizmu brzmi:  

Walka ze stosunkami władzy i ich dyskryminującymi skutkami musi być centralnym punktem skupienia wszelkich ludzkich przedsięwzięć, intelektualnych, moralnych, obywatelskich lub artystycznych. Ci, którzy opierają się temu skupieniu muszą być ostro potępiani, pozbawieni wpływów i usuwani poza nawias.  

Później wylicza, czym jego książka nie jest:

  1. Nie jest to wywód przeciwko protestowi. Nie argumentuję przeciwko podstawowej przesłance Black Lives Matter, chociaż mam odmienne opinie niż przedstawiciele niektórych odgałęzień tego ruchu. Nie twierdzę, że ruch Praw Obywatelskich z lat 1950. i 1960. powinien był trzymać się spokojnych negocjacji. Nie argumentuję przeciwko lewicy. Argumentuję przeciwko konkretnemu nurtowi na lewicy, który wywiera poważny wpływ na amerykańskie instytucje do takiego punktu, że zaczynamy akceptować jako normalne ten rodzaj języka, polityki i działań, o którym Orwell pisał jako o fikcji.
  1. Nie piszę tego myśląc o prawicowej Ameryce jako mojej publiczności. Nie wystąpię w żadnym programie Fox News, by promować tę książkę. Ludzie z tego świata mogą o niej usłyszeć. Ale piszę dla dwóch odłamów amerykańskiej populacji. Oba są tymi, których uważam za “moich ludzi” i to jest powód, dla którego tak niepokoję się tym, co się dzieje. Jednym z tych odłamów są czytelnicy “New York Timesa”, słuchacze National Public Radio, ludzie wszelkiego koloru, którzy niewinnie doznali wrażenia, że to nabożne, nieempiryczne sygnalizowanie cnoty o rasie jest rodzajem moralnego oświecenia i politycznego aktywizmu, i wręcz są bliscy zostania pełnoprawnymi członkami Trzeciej Fali Antyrasistów. Drugim odłamem są ci czarni ludzie, którzy niewinnie wpadli w błędne przekonanie, że tylko dla nas płacz słabości stanowi jakiś rodzaj siły i że tylko dla nas tym, co czyni nas interesującymi, co czyni, że się liczymy, jest osobowość cierpiącego;wiecznie cierpiętnicza dusza, zawsze niosąca ze sobą i definiowana przez pamięć i rany naszego ludu przez cztery stulecia za nami, zawsze “nieuznana”, zawsze „niezrozumiana”, zawsze nieopłacona.  
  1. To nie jest jedynie skarga. Moim celem nie jest przedstawianie mglistego twierdzenia, że różnorodność opinii jest niezbędna dla zdrowego społeczeństwa. Cytowanie Johna Stuarta Milla Antyrasistom Trzeciej Fali nie służy żadnemu celowi, bo oni działają pod wpływem religii. Nasze obecne konwersacje marnują olbrzymie ilości energii przez niezauważanie daremności “dialogu” z nimi. Jak sądzicie, z setki fundamentalistycznych chrześcijan, ilu można przekonać argumentami, by zostali ateistami? Nie ma powodu przypuszczać, że liczba ludzi, których można przekonać, by porzucili Antyrasizm Trzeciej Fali, jest choć odrobinę wyższa. W te sytuacji naszą troską musi być to, jak kontynuować prawdziwy postęp pomimo tej ideologii. Jak możemy ją obejść? Jak dobrymi ideami uodpornić ludzi na wpływ liturgicznych niepokojów Trzeciej Fali Antyrasistów? Jak powstrzymać ich przed wpłynięciem na edukację młodzieży w jeszcze większym stopniu niż to już zrobili?

 

Nie chodzi mi o to “jak możemy dotrzeć do tych ludzi?” Nie możemy, a przynajmniej nie tak, by się to liczyło. Pytanie brzmi: “Jak możemy żyć spokojnie, obok nich?” Chcemy zmienić świat, ale na razie musimy to robić natykając się na głosicieli ewangelii, którzy palą się do demaskowania heretyków i są gotowi natychmiast piętnować nas jako moralnych zboczeńców.


Nie mam tu wiele do dodania, bo jestem po stronie McWhortera. Jest on bezpieczniejszy ode mnie, wygłaszając takie poglądy, bo on jest czarny, a ja nie. Pigmentacja i pochodzenie etniczne nie powinny się liczyć, ale robią to. Jednak nie zamierzam milczeć, połykać papkę serwowaną przez Wybranych i zwracać ją jako oznakę cnoty.


McWhorter wie, że zostanie potępiony jako “samonienawidzący się czarny”, ale już rozbroił  tę krytykę:

Pewni ludzie odrzucą mnie jako “samonienawidzącego się”. Uczciwie jednak mówiąc, sami w to nie wierzą, a każdy, kto przebrnie przez moją nową książkę na ten temat, którą teraz publikuję w odcinkach, zobaczy, że jakiekolwiek mam cechy, nienawiść do siebie lub wstyd z powodu bycia czarnym do nich nie należą. I pójdziemy dalej.  

Tak, pójdziemy dalej, ale będziemy także w mniejszości, zagłuszani megafonami Zadufanych Liberalnych Mediów. Nie jest przyjemnie być otoczonym przez społeczeństwo, które – składając się głównie z lewicowców, którzy boją się, że zostaną nazwani rasistami – przypochlebiają się Wybranym. Szczególnie dotyczy to kampusów uniwersyteckich, takich jak mój, gdzie ludzie o podobnych poglądach nauczyli się trzymać język za zębami.


Ku uciesze: tutaj jest wideo komika Ryana Longa, które charakteryzuje “przebudzenie” jako religię, choć poprawnie widzi przebudzenie jako wychodzące dużo dalej niż tylko przedmiot rozważań McWhortera. Wybrani stosują policyjny nadzór nie tylko nad rasą!


I jest dość zabawne. Nagłówki, jakie Long pokazuje, są autentyczne.

 

h/t: Luana


The Church of Anti-Racism

Why Evolution Is True, 9 lutego 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". (Jest już polskie wydanie - "Wiara vs Fakty", wydawnictwo "Stapis".) Jerry Coyne jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1973 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Totalitaryzm i wygodne odrętwienie   Pandavar   2021-12-04
Dlaczego uniwersyteckie wydziały miałyby mieć politykę zagraniczną?   Fitzgerald   2021-12-03
Irańska polityka prezydenta Bidena   Rosenthal   2021-12-02
Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”   Tabisz   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk