Prawda

Niedziela, 1 sierpnia 2021 - 13:50

« Poprzedni Następny »


Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg


Elder of Ziyon 2020-06-20


Ostatnio ciągle słyszymy paskudne słowo „aneksja”, ale ludzie bardzo nie lubią mówić o nielegalnej aneksji Zachodniego Brzegu przez Jordanię w 1950 roku. 


Jordania ochoczo zajęła Zachodni Brzeg w 1948 roku i w pełni zamierzała w całości uczynić go częścią Jordanii; w rzeczywistości król Abdullah I od 1920 roku nie czynił tajemnicy, że chce być władcą Wielkiej Syrii, która obejmowałaby dzisiejszą Syrię, Liban, Jordanię i Izrael wraz z Judeą i Samarią.


Wszyscy wiedzą, że Abdullah chciał rozszerzyć granice Transjordanii i że to był główny powód, dla którego Liga Arabska sprzeciwiała się anektowaniu przez niego Zachodniego Brzegu.


Kiedy Abdullah oficjalnie ogłosił aneksję, cały świat widział to jako aneksję i niemal wszyscy uważali ją za nielegalną (najważniejszym wyjątkiem była Wielka Brytania, a USA nie sprzeciwiały się temu.)


[Anektowanie przez Jordanię arabskiej Palestyny.Przeciwstawiając się światu arabskiemu, król Abdullah z Jordanii wczoraj zaanektował arabską Palestynę i podwoił w ten sposób rozmiar swojego królestwa. Aneksję ogłosił sam Abdullah, otwierając nowy parlament w Ammanie, a jego żołnierze Legionu Arabskiego już tam byli. Wielka Brytania, związana z Jordanią sojuszem zobowiązującym każdą ze stron do pomocy tej drugiej na wypadek wojny, nie była, jak się sądzi, formalnie konsultowana w sprawie tego kroku, ale sądzi się, że dała ogólną zgodę.]

[Anektowanie przez Jordanię arabskiej Palestyny.

Przeciwstawiając się światu arabskiemu, król Abdullah z Jordanii wczoraj zaanektował arabską Palestynę i podwoił w ten sposób rozmiar swojego królestwa. Aneksję ogłosił sam Abdullah, otwierając nowy parlament w Ammanie, a jego żołnierze Legionu Arabskiego już tam byli. Wielka Brytania, związana z Jordanią sojuszem zobowiązującym każdą ze stron do pomocy tej drugiej na wypadek wojny, nie była, jak się sądzi, formalnie konsultowana w sprawie tego kroku, ale sądzi się, że dała ogólną zgodę.]Podczas żenującego spotkania zorganizowanego przez AJC z jordańską ambasador w USA, Diną Kawar, jakiekolwiek pytania o Ahlam Tamimi nie były dozwolone. Dość dobre pytanie zadał jednak ktoś, kto powiedział, że jest z Bułgarii.

 

 

P: Jako częsty gość i przyjaciel Jordanii chciałbym zapytać, czy dokonano starań w latach między 1949 a 1967 rokiem, kiedy Jordania oficjalnie zaanektowała Zachodni Brzeg i wschodnią Jerozolimę, by stworzyć państwo palestyńskie, które pani opisuje jako cel polityki Jordanii. Jeśli tak, proszę pomóc nam w zrozumieniu historii i tego, co się zdarzyło; jeśli nie, dlaczego nie?

To jest rozsądne pytanie – skoro Jordania tak bardzo chciała palestyńskiego państwa, dlaczego nie ułatwiła jego stworzenia, kiedy panowała na Zachodnim Brzegu?


Dziwaczną odpowiedzią Kawar było stwierdzenie, że Jordania nigdy nie uważała tej aneksji za aneksję!

O: Słowo “aneksja” nie jest słowem, jakiego używamy. To, co zdarzyło się, to że wielu znanych ludzi w Palestynie w owym czasie poprosiło naszą rodzinę i Jego Królewską Wysokość, by przybył na Zachodni Brzeg i pomógł utrzymać to terytorium Zachodniego Brzegu i wschodniej Jerozolimy aż będzie jasność w sprawie palestyńskiego państwa. Nie znaczyło to, że tam ma być Jordania; zawsze pamiętano o tym i [pamięta się] do dzisiaj w sprawie Zachodniego Brzegu i wschodniej Jerozolimy. To jest także powód patronatu, jaki mamy nad wschodnią Jerozolimą.

To oczywiście, nie ma nic wspólnego z prawdą. Jordania nie miała żadnego zamiaru trzymać Zachodniego Brzegu w stanie zawieszenia. Tutaj jest znaczek pocztowy z 1964 roku, który pokazuje, że Jordania uważała nie tylko Zachodni Brzeg, ale także Izrael za część samej Jordanii!Oficjalna, rządowa witryna jordańska nieco inaczej przedstawia wydarzenia, chociaż także unika słowa ”aneksja”:

W wyniku wojny wielu palestyńskich Arabów z kontrolowanych przez Jordanię obszarów uznało unię z Jordania za konieczną dla zachowania arabskiego panowania nad terytoriami „Zachodniego Brzegu”, by nie wpadły one w ręce Izraelczyków. Zatem w grudniu 1948 roku grupa palestyńskich przywódców i znakomitości z Zachodniego Brzegu zebrała się na historycznej konferencji w Jerycho, gdzie wezwali króla Abdullaha do podjęcia natychmiastowych kroków dla połączenia obu brzegów rzeki Jordan w jedno państwo pod jego przywództwem.


11 kwietnia 1950 roku odbyły się wybory do nowego jordańskiego parlamentu, w którym palestyńscy Arabowie z Zachodniego Brzegu byli równo reprezentowani. Trzynaście dni później parlament jednogłośnie zaaprobował wniosek o zjednoczenie obu brzegów rzeki Jordan, konstytucyjnie rozszerzając Haszymidzkie Królestwo Jordanii w celu zabezpieczenia tego, co pozostało z arabskiego terytorium Palestyny przed dalszą syjonistyczną ekspansją.

Nie widać tu twierdzenia, że zabezpieczają to terytorium dla przyszłego państwa palestyńskiego, jak twierdzi teraz Kawar, a tylko, że zabezpieczają je przed Izraelem, by trzymać je w rękach arabskich. (Co czyni ich decyzję zaatakowania Izraela w 1967 roku tym bardziej ironiczną.)


Pozostaje pytanie – czy Palestyńczycy rzeczywiście woleli stać się częścią Jordanii zamiast mieć własne państwo? Wydaje się, że w konferencji w grudniu 1948 roku brała udział większość przywódców z Zachodniego Brzegu, włącznie z burmistrzami Hebronu, Betlejem i Ramallah oraz wojskowi gubernatorzy wszystkich okręgów. Sprzeciw wobec aneksji Zachodniego Brzegu był powściągliwy. (Mufti Jerozolimy był temu przeciwny, ale on był wówczas w Gazie.)  


Palestyńczycy nie byli zainteresowani państwem – interesowało ich wyłącznie osłabienie, a w ostatecznym rachunku, wykończenie Izraela. To zaś jest prawdą również dzisiaj.   


Dokument Foreign Relations of the United States z Departamentu Stanu z 1948 roku podsumowuje konferencję w Jerycho i cytuje pierwszą rezolucję, która mówi, że „palestyńscy Arabowie” pragną jordańskiej aneksji Zachodniego Brzegu (używając słowa aneksja).[…służba transportowa, by zapewnić uczestnictwo wielu delegatów. Publiczność szacuje się na kilka tysięcy.

                Choć pierwotnie zaproponowano 6 rezolucji, tylko 4 zostały przyjęte. Według sekretarza konferencji, Adżadża Nuweihida, komisja nadal była w trakcie kompletowania ostatecznego tekstu rezolucji, które „przejdą do historii”. Nuweihid powiedział, że po preambule, która odnosiła się do rezolucji przyjętych na spotkaniu 1 października, cztery rezolucje zawierały co następuje:

  1. Palestyńscy Arabowie pragną jedności między Transjordanią i arabską Palestyną i dlatego oznajmiają swoją wolę, by arabska Palestyna została natychmiast anektowana do Jordanii. Uznają także Abdullaha za swojego króla i proszą, by ogłosił się królem nowego terytorium.
  2. Palestyńscy Arabowie wyrażają wdzięczność państwom arabskim za ich wysiłki dla wyzwolenia Palestyny. (Nuweihid wskazał, ze celem tego było napomknięcie państwom arabskim, że ich zadanie jest skończone).
  3. Wyrażenie podziękowania państwom arabskim za ich szczodrą pomoc i wsparcie palestyńskich uchodźców arabskich.
  4. Postanowienie, że pierwsza rezolucja będzie natychmiast przekazana Królowi.

Po spotkaniu duża delegacja udała się do zimowej kwatery Króla w Szuneh, by przedstawić rezolucję Królowi i poprosić o jego akceptację. Król odpowiedział, że sprawa musi zostać przedstawiona jego rządowi i że musi także upewnić się co do poglądów innych państw arabskich.


Chociaż zwykłe zawiści i tarcia były widoczne podczas spotkania, uważa się za rzecz ważną, szczególnie w świetle niedawnego rozwoju sytuacji w politycznej komisji ONZ, że Król może uważać tę rezolucję za swój mandat od palestyńskich Arabów.]

 

Oczywiście, Karta OWP z 1964 roku explicite wykluczyła Zachodni Brzeg (i Gazę) spośród części, jakich rzekomo pragnęli na państwo palestyńskie, zgłaszając roszczenia tylko do terytoriów pod panowaniem Żydów – i pokazując, że palestyńska państwowość nigdy nie była ich celem. Ich odrzucanie każdego planu pokojowego, którego wynikiem byłoby państwo pokazuje, że nic się nie zmieniło.   

 

(h/t Arnold Roth)

 

Jordan’s absurd denial that they annexed the West Bank

Elder of Ziyon, 17 czerwca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1870 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk