Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 21:48

« Poprzedni Następny »


Czego chcą Palestyńczycy


Hussain Abdul-Hussain 2021-03-28


Wyniki wyborów wśród Arabów izraelskich oraz palestyński sondaż pokazują zmianę opinii publicznej.

Po dziesięcioleciach eksperymentowania ze skorumpowanym kierownictwem narodowym, jak się wydaje, Palestyńczycy zrozumieli wreszcie, że tym, co liczy się najbardziej, to jest ich poziom życia, nie zaś upadające, suwerenne państwo, takie jak Liban Syria lub Irak.


Trzy wiadomości w tym tygodniu sugerują, że palestyńska opinia publiczna radykalnie się zmienia. Pierwsza wiadomość jest z izraelskich wyborów.


Przez ostatnie dziesięciolecia rząd Izraela starał się trzymać z daleka od arabskich miejscowości i dzielnic, argumentując, że izraelskie pilnowanie porządku u niechętnych, arabskich współobywateli jest niebezpieczne dla policjantów i często zaognia sytuację. Taka polityka dała w wyniku gwałtowny wzrost przestępczości w arabskich dzielnicach, których ulice stały się strefą wojenną rywalizujących gangsterów. 


W Knesecie był 15-osobowy blok arabski, który prowadził tradycyjną politykę izraelskich Arabów rzucania anatemy na Izrael, podważania jego legalności i nazywania go Apartheidem,  a wszystko to z ław Knesetu. Czterech spośród tych piętnastu arabskich posłów uznało jednak, że narodowe marzenie palestyńskie może poczekać i oznajmili, że są gotowi na sprzymierzenie się z każdą rządzącą koalicją, która będzie służyć interesom ich wyborców.


Naturalnie, sprzeciwiający się asymilacji blok arabski oczerniał renegatów i oskarżył ich o sprzedanie się izraelskiemu wrogowi kosztem „sprawy palestyńskiej”. Wtedy przyszły izraelskie wybory.


Blok przeciwko asymilacji skurczył się z 11 do sześciu, podczas gdy czwórka propagujących asymilację islamistów została ponownie wybrana. Komunikat Arabów izraelskich był wyraźny: Palestyna może poczekać. Ważne jest codzienne życie, bezpieczeństwo na ulicach i publiczne pieniądze na infrastrukturę i programy społeczne.


Niedaleko od Arabów izraelskich, po drugiej stronie Zielonej Linii, która oddziela Izrael właściwy od terytoriów palestyńskich, palestyński Ośrodek Sondaży i Badań (PSR) przeprowadził sondaż i opublikował jego wyniki.


Choć niektórzy mogliby sądzić, że palestyńska opinia publiczna przypomina maksymalistyczne wypowiedzi palestyńskich dygnitarzy i aktywistów na całym świecie, szczególnie w Ameryce, wyniki sondażu pokazały zupełnie inny wizerunek.  


Przez lata palestyńscy politycy i aktywiści dawali dwie propozycje pokojowego rozwiązania konfliktu z Izraelem. Jednym było słynne rozwiązanie w postaci dwóch państw: Palestyna obok Izraela, a drugim jest rozwiązanie w postaci jednego państwa, zwykle przedstawiane w dwóch różnych wersjach. Wersja Hamasu wzywa do unicestwienia Izraela i zastąpienia go Państwem Islamskim. Wersja Edwarda Saida wzywa do dwunarodowego państwa dla Arabów i Żydów żyjących jako obywatele o równych prawach. Wszystkie trzy palestyńskie rozwiązania nalegają na powrót palestyńskich uchodźców do Izraela, co oznacza, że Żydzi staną się mniejszością w arabsko-muzułmańskim państwie. Nie ma żadnego przykładu w historii, by Żydzi byli traktowani na równi z muzułmanami w krajach rządzonych przez Arabów lub muzułmanów.


Zaskakująco jednak tylko 30 procent badanych Palestyńczyków powiedziało, że “prawo powrotu” Palestyńczyków jest ich priorytetem. Równocześnie, 30 procent respondentów powiedziało, że ich najwyższym priorytetem jest zatrudnienie, a 25 procent twierdziło, że ich najwyższą troską jest walka z korupcją, jaką przeżarta jest Autonomia Palestyńska. Razem wzięte, zatrudnienie i antykorupcja są najwyższym priorytetem dla 55 procent Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Gazie. Podobnie jak izraelscy Arabowie, Palestyńczycy na terytoriach skupiają się bardziej na bieżących sprawach niż na sloganach i wojowniczym nacjonalizmie.


Podczas gdy wszyscy palestyńscy dygnitarze i intelektualiści obwiniają izraelską okupację o wszystkie możliwe palestyńskie bolączki, sondaż pokazał, że tylko jeden na czterech Palestyńczyków uważa, że okupacja jest ich główną troską.   


Trzecia wiadomość pochodzi od dwóch palestyńskich pracowników akademickich, Husseina Aghy i Ahmada Chalidiego. Obaj brali w przeszłości udział w rozmowach pokojowych z Izraelem. W tym tygodniu opublikowali artykuł w “Foreign Affairs”, w którym przekonują, że Palestyńczycy powinni rozważyć koncepcję “miękkiej suwerenności”, która oznacza, że wspólny, jordańsko-izraelsko-palestyński zespół monitoruje granice i przejścia graniczne na Zachodnim Brzegu, podczas gdy inny wspólny egipsko-izraelsko-palestyński zespół monitoruje granice Strefy Gazy. Wewnątrz tych granic Palestyńczycy rządziliby się sami.


Wezwanie Aghy i Chalidiego do Palestyny “która jest możliwa” jest podobne do propozycji izraelskiego intelektualisty, Micaha Goodmana. W książce Catch 67 Goodman argumentował, że prawica i lewica Izraela nigdy nie dojdzie do porozumienia w sprawie pozwolenia Palestyńczykom na posiadanie własnego państwa, ale możliwym kompromisem byłoby pozwolenie Palestyńczykom na dojście do państwa tak blisko, jak to możliwe, bez nazywanie tego “finalną umową”, żeby radykałowie po obu stronach mogli zachować twarz.  


Pragmatyczne myślenie zarówno wśród – izraelskich Arabów, Palestyńczyków, palestyńskiej diaspory jak i Izraelczyków – wydaje się kierować ku temu, co działa i koncentrować na podniesieniu standardu życia Palestyńczyków, zamiast żeby każda strona trzymała się swoich maksymalistycznych żądań, podczas gdy Palestyńczycy nadal tkwią w nieszczęściu, za które obwiniają Izrael, co szarga globalny wizerunek Izraela.


Być może, kiedy osiągnie się małe zwycięstwa i sprawy ulegną polepszeniu – jak obniżenie przestępczości na ulicach miast izraelskich Arabów lub poluzowanie restrykcji poruszania się Palestyńczyków na terytoriach – dalsze kroki będzie można podjąć później.  


Pokój między Palestyńczykami a Izraelem nie przyjdzie z dnia na dzień, ale stopniowo i z czasem. Dobrą wiadomością jest to, że większość Palestyńczyków już posuwa się we właściwym kierunku, miejmy więc nadzieję, że ich przywódcy (i amerykańscy Palestyńczycy) posłuchają ich i zaczną iść w podobnie realistycznym i pragmatycznym kierunku.


What Palestinians want

26 marca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Hussain Abdul-Hussain


Iracko-libański dziennikarz i naczelny kuwejckiej gazety „Al Rai” w Waszyngtonie. Wcześniej pracował w utworzonej przez amerykański Kongres Arabic TV, przed tym był reporterem w wychodzącej w Bejrucie The Daily Star. Jest absolwentem Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie, gdzie studiował historię Bliskiego Wschodu.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1973 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Totalitaryzm i wygodne odrętwienie   Pandavar   2021-12-04
Dlaczego uniwersyteckie wydziały miałyby mieć politykę zagraniczną?   Fitzgerald   2021-12-03
Irańska polityka prezydenta Bidena   Rosenthal   2021-12-02
Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”   Tabisz   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk