Prawda

Środa, 4 sierpnia 2021 - 14:50

« Poprzedni Następny »


Czego chcą Palestyńczycy


Hussain Abdul-Hussain 2021-03-28


Wyniki wyborów wśród Arabów izraelskich oraz palestyński sondaż pokazują zmianę opinii publicznej.

Po dziesięcioleciach eksperymentowania ze skorumpowanym kierownictwem narodowym, jak się wydaje, Palestyńczycy zrozumieli wreszcie, że tym, co liczy się najbardziej, to jest ich poziom życia, nie zaś upadające, suwerenne państwo, takie jak Liban Syria lub Irak.


Trzy wiadomości w tym tygodniu sugerują, że palestyńska opinia publiczna radykalnie się zmienia. Pierwsza wiadomość jest z izraelskich wyborów.


Przez ostatnie dziesięciolecia rząd Izraela starał się trzymać z daleka od arabskich miejscowości i dzielnic, argumentując, że izraelskie pilnowanie porządku u niechętnych, arabskich współobywateli jest niebezpieczne dla policjantów i często zaognia sytuację. Taka polityka dała w wyniku gwałtowny wzrost przestępczości w arabskich dzielnicach, których ulice stały się strefą wojenną rywalizujących gangsterów. 


W Knesecie był 15-osobowy blok arabski, który prowadził tradycyjną politykę izraelskich Arabów rzucania anatemy na Izrael, podważania jego legalności i nazywania go Apartheidem,  a wszystko to z ław Knesetu. Czterech spośród tych piętnastu arabskich posłów uznało jednak, że narodowe marzenie palestyńskie może poczekać i oznajmili, że są gotowi na sprzymierzenie się z każdą rządzącą koalicją, która będzie służyć interesom ich wyborców.


Naturalnie, sprzeciwiający się asymilacji blok arabski oczerniał renegatów i oskarżył ich o sprzedanie się izraelskiemu wrogowi kosztem „sprawy palestyńskiej”. Wtedy przyszły izraelskie wybory.


Blok przeciwko asymilacji skurczył się z 11 do sześciu, podczas gdy czwórka propagujących asymilację islamistów została ponownie wybrana. Komunikat Arabów izraelskich był wyraźny: Palestyna może poczekać. Ważne jest codzienne życie, bezpieczeństwo na ulicach i publiczne pieniądze na infrastrukturę i programy społeczne.


Niedaleko od Arabów izraelskich, po drugiej stronie Zielonej Linii, która oddziela Izrael właściwy od terytoriów palestyńskich, palestyński Ośrodek Sondaży i Badań (PSR) przeprowadził sondaż i opublikował jego wyniki.


Choć niektórzy mogliby sądzić, że palestyńska opinia publiczna przypomina maksymalistyczne wypowiedzi palestyńskich dygnitarzy i aktywistów na całym świecie, szczególnie w Ameryce, wyniki sondażu pokazały zupełnie inny wizerunek.  


Przez lata palestyńscy politycy i aktywiści dawali dwie propozycje pokojowego rozwiązania konfliktu z Izraelem. Jednym było słynne rozwiązanie w postaci dwóch państw: Palestyna obok Izraela, a drugim jest rozwiązanie w postaci jednego państwa, zwykle przedstawiane w dwóch różnych wersjach. Wersja Hamasu wzywa do unicestwienia Izraela i zastąpienia go Państwem Islamskim. Wersja Edwarda Saida wzywa do dwunarodowego państwa dla Arabów i Żydów żyjących jako obywatele o równych prawach. Wszystkie trzy palestyńskie rozwiązania nalegają na powrót palestyńskich uchodźców do Izraela, co oznacza, że Żydzi staną się mniejszością w arabsko-muzułmańskim państwie. Nie ma żadnego przykładu w historii, by Żydzi byli traktowani na równi z muzułmanami w krajach rządzonych przez Arabów lub muzułmanów.


Zaskakująco jednak tylko 30 procent badanych Palestyńczyków powiedziało, że “prawo powrotu” Palestyńczyków jest ich priorytetem. Równocześnie, 30 procent respondentów powiedziało, że ich najwyższym priorytetem jest zatrudnienie, a 25 procent twierdziło, że ich najwyższą troską jest walka z korupcją, jaką przeżarta jest Autonomia Palestyńska. Razem wzięte, zatrudnienie i antykorupcja są najwyższym priorytetem dla 55 procent Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Gazie. Podobnie jak izraelscy Arabowie, Palestyńczycy na terytoriach skupiają się bardziej na bieżących sprawach niż na sloganach i wojowniczym nacjonalizmie.


Podczas gdy wszyscy palestyńscy dygnitarze i intelektualiści obwiniają izraelską okupację o wszystkie możliwe palestyńskie bolączki, sondaż pokazał, że tylko jeden na czterech Palestyńczyków uważa, że okupacja jest ich główną troską.   


Trzecia wiadomość pochodzi od dwóch palestyńskich pracowników akademickich, Husseina Aghy i Ahmada Chalidiego. Obaj brali w przeszłości udział w rozmowach pokojowych z Izraelem. W tym tygodniu opublikowali artykuł w “Foreign Affairs”, w którym przekonują, że Palestyńczycy powinni rozważyć koncepcję “miękkiej suwerenności”, która oznacza, że wspólny, jordańsko-izraelsko-palestyński zespół monitoruje granice i przejścia graniczne na Zachodnim Brzegu, podczas gdy inny wspólny egipsko-izraelsko-palestyński zespół monitoruje granice Strefy Gazy. Wewnątrz tych granic Palestyńczycy rządziliby się sami.


Wezwanie Aghy i Chalidiego do Palestyny “która jest możliwa” jest podobne do propozycji izraelskiego intelektualisty, Micaha Goodmana. W książce Catch 67 Goodman argumentował, że prawica i lewica Izraela nigdy nie dojdzie do porozumienia w sprawie pozwolenia Palestyńczykom na posiadanie własnego państwa, ale możliwym kompromisem byłoby pozwolenie Palestyńczykom na dojście do państwa tak blisko, jak to możliwe, bez nazywanie tego “finalną umową”, żeby radykałowie po obu stronach mogli zachować twarz.  


Pragmatyczne myślenie zarówno wśród – izraelskich Arabów, Palestyńczyków, palestyńskiej diaspory jak i Izraelczyków – wydaje się kierować ku temu, co działa i koncentrować na podniesieniu standardu życia Palestyńczyków, zamiast żeby każda strona trzymała się swoich maksymalistycznych żądań, podczas gdy Palestyńczycy nadal tkwią w nieszczęściu, za które obwiniają Izrael, co szarga globalny wizerunek Izraela.


Być może, kiedy osiągnie się małe zwycięstwa i sprawy ulegną polepszeniu – jak obniżenie przestępczości na ulicach miast izraelskich Arabów lub poluzowanie restrykcji poruszania się Palestyńczyków na terytoriach – dalsze kroki będzie można podjąć później.  


Pokój między Palestyńczykami a Izraelem nie przyjdzie z dnia na dzień, ale stopniowo i z czasem. Dobrą wiadomością jest to, że większość Palestyńczyków już posuwa się we właściwym kierunku, miejmy więc nadzieję, że ich przywódcy (i amerykańscy Palestyńczycy) posłuchają ich i zaczną iść w podobnie realistycznym i pragmatycznym kierunku.


What Palestinians want

26 marca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Hussain Abdul-Hussain


Iracko-libański dziennikarz i naczelny kuwejckiej gazety „Al Rai” w Waszyngtonie. Wcześniej pracował w utworzonej przez amerykański Kongres Arabic TV, przed tym był reporterem w wychodzącej w Bejrucie The Daily Star. Jest absolwentem Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie, gdzie studiował historię Bliskiego Wschodu.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1872 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk