Prawda

Sobota, 28 maja 2022 - 15:59

« Poprzedni Następny »


Czego chcą Palestyńczycy


Hussain Abdul-Hussain 2021-03-28


Wyniki wyborów wśród Arabów izraelskich oraz palestyński sondaż pokazują zmianę opinii publicznej.

Po dziesięcioleciach eksperymentowania ze skorumpowanym kierownictwem narodowym, jak się wydaje, Palestyńczycy zrozumieli wreszcie, że tym, co liczy się najbardziej, to jest ich poziom życia, nie zaś upadające, suwerenne państwo, takie jak Liban Syria lub Irak.


Trzy wiadomości w tym tygodniu sugerują, że palestyńska opinia publiczna radykalnie się zmienia. Pierwsza wiadomość jest z izraelskich wyborów.


Przez ostatnie dziesięciolecia rząd Izraela starał się trzymać z daleka od arabskich miejscowości i dzielnic, argumentując, że izraelskie pilnowanie porządku u niechętnych, arabskich współobywateli jest niebezpieczne dla policjantów i często zaognia sytuację. Taka polityka dała w wyniku gwałtowny wzrost przestępczości w arabskich dzielnicach, których ulice stały się strefą wojenną rywalizujących gangsterów. 


W Knesecie był 15-osobowy blok arabski, który prowadził tradycyjną politykę izraelskich Arabów rzucania anatemy na Izrael, podważania jego legalności i nazywania go Apartheidem,  a wszystko to z ław Knesetu. Czterech spośród tych piętnastu arabskich posłów uznało jednak, że narodowe marzenie palestyńskie może poczekać i oznajmili, że są gotowi na sprzymierzenie się z każdą rządzącą koalicją, która będzie służyć interesom ich wyborców.


Naturalnie, sprzeciwiający się asymilacji blok arabski oczerniał renegatów i oskarżył ich o sprzedanie się izraelskiemu wrogowi kosztem „sprawy palestyńskiej”. Wtedy przyszły izraelskie wybory.


Blok przeciwko asymilacji skurczył się z 11 do sześciu, podczas gdy czwórka propagujących asymilację islamistów została ponownie wybrana. Komunikat Arabów izraelskich był wyraźny: Palestyna może poczekać. Ważne jest codzienne życie, bezpieczeństwo na ulicach i publiczne pieniądze na infrastrukturę i programy społeczne.


Niedaleko od Arabów izraelskich, po drugiej stronie Zielonej Linii, która oddziela Izrael właściwy od terytoriów palestyńskich, palestyński Ośrodek Sondaży i Badań (PSR) przeprowadził sondaż i opublikował jego wyniki.


Choć niektórzy mogliby sądzić, że palestyńska opinia publiczna przypomina maksymalistyczne wypowiedzi palestyńskich dygnitarzy i aktywistów na całym świecie, szczególnie w Ameryce, wyniki sondażu pokazały zupełnie inny wizerunek.  


Przez lata palestyńscy politycy i aktywiści dawali dwie propozycje pokojowego rozwiązania konfliktu z Izraelem. Jednym było słynne rozwiązanie w postaci dwóch państw: Palestyna obok Izraela, a drugim jest rozwiązanie w postaci jednego państwa, zwykle przedstawiane w dwóch różnych wersjach. Wersja Hamasu wzywa do unicestwienia Izraela i zastąpienia go Państwem Islamskim. Wersja Edwarda Saida wzywa do dwunarodowego państwa dla Arabów i Żydów żyjących jako obywatele o równych prawach. Wszystkie trzy palestyńskie rozwiązania nalegają na powrót palestyńskich uchodźców do Izraela, co oznacza, że Żydzi staną się mniejszością w arabsko-muzułmańskim państwie. Nie ma żadnego przykładu w historii, by Żydzi byli traktowani na równi z muzułmanami w krajach rządzonych przez Arabów lub muzułmanów.


Zaskakująco jednak tylko 30 procent badanych Palestyńczyków powiedziało, że “prawo powrotu” Palestyńczyków jest ich priorytetem. Równocześnie, 30 procent respondentów powiedziało, że ich najwyższym priorytetem jest zatrudnienie, a 25 procent twierdziło, że ich najwyższą troską jest walka z korupcją, jaką przeżarta jest Autonomia Palestyńska. Razem wzięte, zatrudnienie i antykorupcja są najwyższym priorytetem dla 55 procent Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Gazie. Podobnie jak izraelscy Arabowie, Palestyńczycy na terytoriach skupiają się bardziej na bieżących sprawach niż na sloganach i wojowniczym nacjonalizmie.


Podczas gdy wszyscy palestyńscy dygnitarze i intelektualiści obwiniają izraelską okupację o wszystkie możliwe palestyńskie bolączki, sondaż pokazał, że tylko jeden na czterech Palestyńczyków uważa, że okupacja jest ich główną troską.   


Trzecia wiadomość pochodzi od dwóch palestyńskich pracowników akademickich, Husseina Aghy i Ahmada Chalidiego. Obaj brali w przeszłości udział w rozmowach pokojowych z Izraelem. W tym tygodniu opublikowali artykuł w “Foreign Affairs”, w którym przekonują, że Palestyńczycy powinni rozważyć koncepcję “miękkiej suwerenności”, która oznacza, że wspólny, jordańsko-izraelsko-palestyński zespół monitoruje granice i przejścia graniczne na Zachodnim Brzegu, podczas gdy inny wspólny egipsko-izraelsko-palestyński zespół monitoruje granice Strefy Gazy. Wewnątrz tych granic Palestyńczycy rządziliby się sami.


Wezwanie Aghy i Chalidiego do Palestyny “która jest możliwa” jest podobne do propozycji izraelskiego intelektualisty, Micaha Goodmana. W książce Catch 67 Goodman argumentował, że prawica i lewica Izraela nigdy nie dojdzie do porozumienia w sprawie pozwolenia Palestyńczykom na posiadanie własnego państwa, ale możliwym kompromisem byłoby pozwolenie Palestyńczykom na dojście do państwa tak blisko, jak to możliwe, bez nazywanie tego “finalną umową”, żeby radykałowie po obu stronach mogli zachować twarz.  


Pragmatyczne myślenie zarówno wśród – izraelskich Arabów, Palestyńczyków, palestyńskiej diaspory jak i Izraelczyków – wydaje się kierować ku temu, co działa i koncentrować na podniesieniu standardu życia Palestyńczyków, zamiast żeby każda strona trzymała się swoich maksymalistycznych żądań, podczas gdy Palestyńczycy nadal tkwią w nieszczęściu, za które obwiniają Izrael, co szarga globalny wizerunek Izraela.


Być może, kiedy osiągnie się małe zwycięstwa i sprawy ulegną polepszeniu – jak obniżenie przestępczości na ulicach miast izraelskich Arabów lub poluzowanie restrykcji poruszania się Palestyńczyków na terytoriach – dalsze kroki będzie można podjąć później.  


Pokój między Palestyńczykami a Izraelem nie przyjdzie z dnia na dzień, ale stopniowo i z czasem. Dobrą wiadomością jest to, że większość Palestyńczyków już posuwa się we właściwym kierunku, miejmy więc nadzieję, że ich przywódcy (i amerykańscy Palestyńczycy) posłuchają ich i zaczną iść w podobnie realistycznym i pragmatycznym kierunku.


What Palestinians want

26 marca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Hussain Abdul-Hussain


Iracko-libański dziennikarz i naczelny kuwejckiej gazety „Al Rai” w Waszyngtonie. Wcześniej pracował w utworzonej przez amerykański Kongres Arabic TV, przed tym był reporterem w wychodzącej w Bejrucie The Daily Star. Jest absolwentem Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie, gdzie studiował historię Bliskiego Wschodu.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2125 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk