Prawda

Poniedziałek, 14 czerwca 2021 - 05:03

« Poprzedni Następny »


Gmina musi się rozwijać


Marcin Kruk 2014-10-17

Jan Amos Komeński, ojciec współczesnej edukacji, swoje główne dzieło, Didactica Magna, pisał głównie w Polsce, gdzie zbiegł przed prześladowaniami w swojej ojczyźnie. 
Jan Amos Komeński, ojciec współczesnej edukacji, swoje główne dzieło, Didactica Magna, pisał głównie w Polsce, gdzie zbiegł przed prześladowaniami w swojej ojczyźnie. 

Dzień nauczyciela, lekki drink u dyrektora, a potem niepedagogicznie, już we własnym gronie, ciąg dalszy nastąpił. Jak zwykle narzekanie na waszą i naszą, ale ogólnie było wesoło, bo nikt nie chciał pomrocznością psuć atmosfery.


Sensację wzbudziłem opowieścią o wójcie, którego onegdaj spotkałem na drodze, jak szedł zgarbiony, dźwigając brzemię odpowiedzialności. Kolega ze szkoły, ale postarzał się przedwcześnie, bo polityka nie jest lekkim chlebem i wszyscy podgryzają.  Ucieszył się na mój widok, przywitał się i przez moment przyglądał mi się z zainteresowaniem, zastanawiając się, do czego mógłbym mu się przydać.

 

Gmina musi się rozwijać – powiedział i widać było, że nie są to puste słowa. Dałem mu do zrozumienia, że się z nim zgadzam, on zaś dodał, że pieniądze są, tylko trzeba mieć pomysł. Chodzi o maksimum dofinansowania przy minimum wkładu. Widzisz – mówił – nasza gmina jest biedna, ale ma walory. Wszyscy są biedni i wszyscy mają walory, więc trzeba mieć pomysł, kompetencję, środki własne i plecy.

 

Patrzyłem pytająco, więc kontynuował – bo widzisz, trzeba nam PR, możemy postawić na turystykę, ale ludzie muszą o nas wiedzieć, więc potrzebny jakiś fajerwerk, rakieta, coś, żeby nas ludzie dostrzegli na mapie, coś z dofinansowaniem z środków unijnych, bo sami nie damy rady.

 

Jest sposób, powiedziałem, czując przypływ gorącej spontaniczności. Możemy spowodować dostrzeżenie naszej wsi przez media krajowe i zagraniczne...

 

Patrzył wyczekująco, więc przedłużyłem dramatyczną pauzę – możemy zorganizować doroczny ogólnopolski festiwal nauczycieli ateistów.

 

Wójt obejrzał się za siebie i wyglądał teraz jak żona Lota w okolicach Sodomy, względnie jak abstrakcyjna reprezentacja tęsknoty do peerelu, ponownie odwrócił głowę w moim kierunku i zapytał jak się czuję oraz czy nie mam jakiegoś mniej drastycznego  pomysłu.

 

Wiedziałem, że w zasadzie nie uraziłem jego uczuć religijnych, bo wójt osoba światopoglądowo neutralna, ze skłonnością do wyskokowej tolerancji. Wiemy, że pije z księdzem i nie tylko, w młodości był bezwyznaniowy, a teraz brak danych.

 

 Zauważ – powiedziałem – że pomysłów jest wiele, ale żaden nie ma takich szans powodzenia. Przy dobrym przygotowaniu mamy gwarantowane reakcje mediów, dużo zdjęć i publiczną debatę.

 

- Zwariowałeś, chyba nie mówisz tego wszystkiego na poważnie?

 

- Absolutnie. Oczywiście ważna jest taktyka. Zanim gmina wyjdzie z takim projektem, trzeba się rozejrzeć, impuls powinien wyjść z zewnątrz od samych nauczycieli ateistów, którzy odkryją nasze walory i złożą zapytanie o wynajęcie sali. Sprawa niespecjalnie groźna, nawet nie budzi podejrzeń. Oczywiście ty musisz powoli przygotować naszych radnych. Potrzebujemy unijnego projektu, mogłoby się to nazywać „małe ojczyzny na rzecz edukacji”...

 

Wójt popatrzył na mnie z zainteresowaniem, więc kontynuowałem.

 

- Ateizm zostawiamy na deser. Powiedzmy, że festiwal organizuje sekcja nauczycielska Stowarzyszenia Racjonalistów i oni składają podanie o dofinansowanie projektu „świecka szkoła w kraju Arian i Comeniusa”, radni są daleko, chwilowo masz święty spokój. Gmina przygotowuje swój własny projekt o małych ojczyznach i edukacji, samorząd a szkoła, duża konferencja, ściągamy kilku naukowców, kolegów z innych gmin, taka solidna robota, która poprzedzi prawdziwe zainteresowanie mediów, ale da nam dobry rozbieg. Nie powinno dużo kosztować, a może dostaniemy trochę pieniędzy z powrotem.

 

Wójt patrzył teraz na mnie z pewnym zaciekawieniem w oczach, widać było, że coś kombinuje.

 

- Ten pomysł z konferencją o samorządzie i edukacji jest dobry, pomożesz mi to zaplanować, a tych nauczycieli ateistów, to chyba jednak nie.

 

- No to chcesz, żeby się ludzie dowiedzieli, gdzie nasza wieś leży na mapie, czy nie – zapytałem.

 

- Chcę, ale nie moim kosztem, to byłoby gorsze od powiedzenia, że ja, jako wójt, nie mam nic przeciwko małżeństwom jednopłciowym, wójt to nie papież, nie na wszystko może sobie pozwolić.

 

- Myślałem, że ci naprawdę zależy na rozsławieniu naszej wsi. Pomyśl tylko, biskupi, politycy, debata w Sejmie, dziennikarze z największych gazet, telewizja, a ty spokojny, jak mąż stanu, mówisz, że nauczyciel też człowiek, ma prawo do swoich poglądów...

 

- A proboszcz? Proboszcz we wsi może więcej niż wójt, on by całą wieś na mnie podbuntował.

 

- Nie, dlaczego, przy pierwszym podskoku proponujesz mu zorganizowanie ogólnopolskiego festiwalu katechetek i katechetów, nad jeziorem pod namiotami z konkursem piękności.

 

Mietek machnął na mnie ręką, odwrócił się i odszedł bez pożegnania. Jeśli sobie wyobraził naszą katechetkę w bikini, to mogłem jednak urazić jego uczucia religijne.

 

Dzień nauczyciela jest właściwym dniem na wspomnienia sukcesów pedagogicznych – powiedziałem podnosząc kieliszek z winem.

 

Teresa patrzyła na mnie  wyrzutem i zapytała – za co?

 

- Za naszą i waszą - odpowiedziałem wypijając łyk czerwonego egri bikaver dostępnego na nauczycielską kieszeń.

 

- Ale za co mu to zrobiłeś – zapytała ponownie Teresa.

 

- Kiedyś, bardzo dawno temu graliśmy w kosza na szkolnym podwórku, kiedy wyskoczyłem po piłkę, Mietek złośliwie i boleśnie wpakował mi łokieć pod żebro. A ja mówię dzieciakom, albo gramy fair, albo wcale, ale jak ktoś fauluje, to czasem trzeba oddać, niekoniecznie natychmiast i nigdy przemocą. A gmina faktycznie powinna się rozwijać, więc może nie oglądać się na wójta.                                                                                                       


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Prośba
Hili: Czy możesz wpuścić mnie do domu?
Ja: Zaczekaj, tylko dokończę to zdanie.
Hili: Zawsze masz jakieś wymówki.

Więcej

Pasterze i ich
bezwolne owce
Lucjan Ferus


„Pasterze i owce” – te dwa słowa najlepiej charakteryzują istotę religii sacerdotalistycznych, bowiem na tej właśnie płaszczyźnie rozgrywa się idea bogów/Boga: na wzajemnych relacjach między „duchowymi pasterzami”, a ich „wiernymi (jak i niewiernymi) owieczkami”. Dla niepoznaki zamienioną w relacje między człowiekiem a jego aktualnym Bogiem. Zatem w doktrynach religijnych, muszą znajdować się sprzeczne ze sobą wizerunki Boga, które tworzone są albo z pozycji „pasterzy”, albo z pozycji „owieczek” (by je np. dowartościować, uspokoić, przestraszyć, zmotywować itd. itp.). O tych sprzecznościach będzie ów tekst.

Więcej

Międzynarodowa społeczność
walczy o wojnę z Żydami 
Seth Frantzman


Jednym z niezwykłych wyników niedawnej wojny Hamasu z Izraelem było użycie terminologii, która ilustruje szerszy cel stworzenia warunków usprawiedliwiających “opór” Hamasu oraz twierdzenie, że Izrael jest państwem „osadniczym”. Ta terminologia, podobnie jak to hasło “od rzeki do morza”, które łączy zwolenników Hamasu ze skrajnej lewicy i skrajnej prawicy, ma na celu zapewnianie, że Izrael powinien być zniszczony.  

Więcej
Blue line

Polityczna kamasutra i umysł
człowieka podnieconego
Andrzej Koraszewski 

Chronometr naścienny. Produkt jest dostępny na allegro.

Marian Banaś zbiegł z okolicznością. Najpierw dali, a teraz udają, że żadnego przyzwolenia nie było. Legalnie wszedł w posiadanie nadzoru, a teraz mówią takie brzydkie rzeczy. Zobaczymy, kto na tym gorzej wyjdzie. Faktycznie, trzeba człowieka zrozumieć. Ojciec chrzestny stwierdza w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", że „prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś nie powinien być szefem NIK, bo toczą się wobec niego poważne śledztwa".

Więcej

200 dziennikarzy
popiera kłamstwa o Izraelu
Elder of Ziyon


Grupa 200 dziennikarzy – w tym dziennikarze z “Washington Post” i “Los Angeles Times” - podpisała list z żądaniem, by organizacje informacyjne były jeszcze bardziej antyizraelskie niż już są.

List jest niemal cudaczny pod względem liczby kłamstw i bezczelnego ignorowania faktów:


"Odkrywanie prawdy i rozliczaniepotężnych są podstawowymi zasadami dziennikarstwa.

 Niemniej przez dziesięciolecia nasz przemysł informacyjny porzucał te wartości w doniesieniach o Izraelu i Palestynie. Zawiedliśmy naszą publiczność przedstawiając narrację, która przesłania podstawowe aspekty tej historii: militarną okupację Izraela i jego system apartheidu." - zaczunają autorzy.

Więcej
Blue line

Administracja Bidena nagradza
terrorystów: Abbasa i Hamas
Bassam Tawil

Ogłoszenie przez sekretarza stanu USA, Antony’ego Blinkena, z 25 maja, że administracja Bidena poprosi Kongres o przyznanie 75 milionów dolarów jako pomoc dla Palestyńczyków oraz że Waszyngton ponownie otworzy konsulat USA w Jerozolimie, wysyła niewłaściwy komunikat do przywódców Palestyńczyków. Na zdjęciu: Blinken (po lewej) z prezydentem Autonomii Palestyńskiej, Mahmoudem Abbasem 25 maja 2021 roku w Ramallah. (Zrzut z ekranu wideo)

Ogłoszenie przez sekretarza stanu USA, Antony’ego Blinkena, z 25 maja, że administracja Bidena poprosi Kongres o przyznanie 75 milionów dolarów jako pomoc dla Palestyńczyków oraz że Waszyngton ponownie otworzy konsulat USA w Jerozolimie – który uprzednio działał jako de facto ambasada zajmująca się stosunkami USA z Palestyńczykami - wysyła niewłaściwy komunikat do przywódców palestyńskich.


Po pierwsze, te gesty sygnalizują prezydentowi Autonomii Palestyńskiej (AP), Mahmoudowi Abbasowi, że USA będzie popierać i hojnie finansować każdego arabskiego dyktatora, który  źle traktuje nie tylko własną ludność, ale także sąsiadów. Ta polityka obejmuje także takich przywódców, jak Władimir Putin w Rosji, Xi Jinping w Chinach i "Najwyższy Przewodnik" Ali Chamenei w Iranie, jak również innych despotów.

Więcej

Dlaczego nie należy odwoływać
jerozolimskiego marszu flag
Eytan Meir


Czternastego maja 1948 roku David Ben-Gurion podjął decyzję o utworzeniu państwa Izrael, zrobił to mimo wściekłych nacisków przeciwko tej decyzji i wbrew wszystkim przepowiedniom, że spowoduje to nieszczęście dla rodzącego się państwa żydowskiego. Ben-Gurion zdał jednak egzamin, którego w 73 lata później państwo Izrael nie zdało. 
W poniedziałek 7 maja izraelska policja anulowała doroczny jerozolimski marsz flag, który upamiętnia ponowne zjednoczenie miasta w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 roku. Marsz, pierwotnie planowany na Dzień Jerozolimy, 10 maja, został odwołany z powodu gwałtownych rozruchów w mieście i ataku rakietowego Hamasu na Jerozolimę. Wówczas przeniesiono go na ten czwartek (10 czerwca) i ponownie go anulowano.

Więcej

Dlaczego USA mają dawać
miliony palestyńskim dyktatorom?
Hugh Fitzgerald 


Sekretarz stanu, Antony Blinken, jest bardzo zajęty pozyskiwaniem “międzynarodowego wsparcia” dla Gazy. Jak wszyscy wiemy, w ostatniej rundzie walk między Hamasem a Izraelem, “infrastruktura” Hamasu – to jest miejsca, gdzie ta grupa terrorystyczna chowa swoje olbrzymie zapasy rakiet (około 14 tysięcy na początku walk) włącznie ze szkołami, szpitalami, budynkami mieszkalnymi, meczetami, a także budynkami, w których ma swoje centra wywiadowcze, fabryki broni, centra dowodzenia i kontroli – doznała wielkich zniszczeń. A jeszcze jest rozległa sieć tuneli głęboko pod ziemią – nazwana “Metrem” przez Izraelczyków – którego około 100 kilometrów udało się zniszczyć IDF, sieć, na zbudowanie której Hamas wydał miliard dolarów, rozpoczynając budowę tuż po poprzedniej wojnie w Gazie w 2014 roku i którą dopiero niedawno udało się im dokończyć.

Więcej

Budząca mdłości zachodnia
“postprawda”
Burak Bekdil  

Izraelska szkoła w Aszkelon po uderzeniu rakietą Hamasu 18 maja 2021, Zdjęcie  Wikimedia Commons.

Po majowej napaści Hamasu na Izrael konto amerykańskiej autorki zostało zawieszone przez władców Twittera, ponieważ porównała kreskówkę Boston Globe z nazistowską propagandą. Autorzy artykułu New York Timesa, którzy wyrażają swój smutek z powodu faktu, że „większość dzieci, które zginęły, była Arabami”, w rzeczywistości dają nam do zrozumienia, że byliby szczęśliwsi, gdyby większość zabitych dzieci była żydowskimi dziećmi.

To nie tylko islamski władca Turcji, prezydent Recep Tayyip Erdoğan, cenzuruje ludzi. Z wielkimi konglomeratami medialnymi w „kolebce demokracji”, które  entuzjastycznie wspierają takich jak Hamas terrorystycznych bandytów, świat zachodni przeciera drogę dla autokratów, takich jak Erdoğan, który teraz może zapytać: jeśli Izrael jest krzyżowany nawet przez Zachód, co jest złego w naszym antysemityzmie trzeciego świata?

Więcej

Zamienili Gazę
w cmentarz dla dzieci
Khaled Abu Toameh

Twierdzenie Hamasu, że “wygrał” ostatnią wojnę z Izraelem, stało się przedmiotem wyśmiewania i szyderstw ze strony wielu Arabów, którzy są świadomi, że jedynym, co interesuje Hamas, jest ugłaskanie mułłów w Iranie, żeby dawali im więcej pieniędzy i broni. Na zdjęciu: “Najwyższy Przywódca” Iranu, ajatollah Ali Chamenei (po prawej) i przywódca Hamasu, Imail Hanija w Teheranie (Zdjęcie: Teheran Times)

Twierdzenie Hamasu, że “wygrał” ostatnią wojnę z Izraelem, stało się przedmiotem wyśmiewania i szyderstwa ze strony wielu Arabów, którzy nie boją się wytknąć tej wspieranej przez Iran grupie terrorystycznej faktu, że okłamuje Palestyńczyków i resztę świata. Arabowie nie obawiają się także obarczania Hamasu odpowiedzialnością za olbrzymie zniszczenia i utratę życia niewinnych Palestyńczyków i Izraelczyków w celu służenia ich panom w Teheranie.
Obrazy Palestyńczyków świętujących “zwycięstwo” Hamasu wywołały falę potępień w świecie arabskim, szczególnie w krajach Zatoki. Reakcje Arabów na proklamowane przez Hamas zwycięstwo pokazują, że wielu ludzi w świecie arabskim nie dało się nabrać machinie propagandowej tej grupy terrorystycznej. Arabowie są świadomi, że jedyną rzeczą, która interesuje Hamas, jest ugłaskanie mułłów w Iranie, żeby dawali im więcej pieniędzy i broni. 

Więcej

Policzmy dokładnie
ofiary w Gazie
Vic Rosenthal 

Jedno z zabitych w Gazie dzieci prezentowanych przez NYT w artykule pod tytułem \

“To były tylko dzieci”, łkał żałośnie “New York Times” w rozdzierającym serce apelu o współczucie dla Gazańczyków, będących rzekomo pod bombami Izraelskich Sił Obronnych zrzucanymi “na oślep i nieproporcjonalnie”.

Więcej
Blue line

Theodor Herzl żyje,
ma się dobrze 
Matti Friedman

FOT. EN.WIKIPEDIA.ORG/WIKI/THEODOR_HERZL

Kielka tygodni temu między oglądaniem zbirów jadących przez północny Londyn z okrzykami “Pier…lić Żydów, gwałcić ich córki”, a czytaniem tweetu amerykańskiej osobowości telewizyjnej (w różowym bikini i z 275 tysiącami obserwujących), który brzmiał: „Ci Żydzi naprawdę zabijają dzieci”, wziąłem starą książkę w twardej okładce, która zbierała kurz w bibliotece na ulicy w pobliżu mojego domu. Książkę opublikowano w 1975 roku, a opisuje wydarzenia głównie z lat 1890, zaskoczyło mnie trochę, kiedy znalazłem teraźniejszość.

Więcej

Umyj, wypłucz,
powtórz wojnę
Liat Collins

Wiec propalestyńskich demonstrantów w Londynie 22 maja.(zdęcie: TOBY MELVILLE/REUTERS)

Jednym powtarzającym się przedstawieniem jest ponowny wzrost nienawiści do Żydów. Obwiniaj Izrael, obwiniaj wszystkich Żydów za wojnę, która rozpoczęła się, kiedy Hamas wystrzelił rakiety na izraelską stolicę.

Jestem entuzjastką recyklingu – ale nie, kiedy chodzi o wojny. 11-dniowa Operacja  Strażnik Murów, kiedy Izrael odpowiedział na grad rakiet, który rozpoczął się siedmioma pociskami balistycznymi wycelowanymi w Jerozolimę 10 maja, wydawał się pod wieloma względami powtórzeniem poprzednich miniwojen, w których terroryści Hamasu atakowali izraelskich cywilów.
Dobrzy ludzie domagają się proporcjonalności. 

Więcej
Blue line

Dławiący wiatr
historii
Andrzej Koraszewski 


Kiedy runął mur berliński, mogło się wydawać, że to ostateczny kres komunizmu i zwycięstwo liberalizmu. Niektórzy sądzili nawet, że to koniec wieku ideologii i że od teraz ludzkość już rozumie, że rewolucyjny brak rozumu kończy się brakiem papieru toaletowego oraz dramatycznymi niedoborami wszystkiego innego.

Więcej

Etiopscy Żydzi i słoń
w antyizraelskim salonie
Seth J. Frantzman

Szef sztabu IDF generał broni Aviv Kochavi spotyka się z etiopsko-izraelskimi oficerami28 lipca 2019. (Zdejęcie otrzymane z biura generała Kochavi) 

Trzydzieści lat temu Izrael przeprowadził niezwykle ważną operację sprowadzenia do Izraela Żydów z Etiopii.  


W bezprecedensowej akcji ponad 30 samolotów, w ciągu zaledwie 36 godzin, przetransportowało 14 325 ludzi do Izraela. Izraelskie ministerstwo obrony upubliczniło niedawno materiał filmowy z tej operacji i nagrania, na których jest obecny minister obrony, Benny Gantz
, który był wówczas dowódcą elitarnej jednostki Szaldag.

Więcej

Biblia, kobiety
i Bóg?
Lucjan Ferus 


Moja żona uwielbia rozwiązywać krzyżówki. Kupuje więc czasami tzw. „pisma kobiece”, które, co oczywiste, adresowane są do płci pięknej, jak i do byłej płci pięknej, czyli kobiet w starszym wieku, popularnie nazywanych „babciami”. Artykuł, do którego mam zamiar się odnieść, skierowany jest chyba głównie do tychże „babć”, co może sugerować zamieszczone do niego zdjęcie sympatycznej starszej pani oddającej się lekturze Biblii. O czym jest ów artykuł? Jest to zachęta do czytania Biblii (dość często ponawiana w tychże gazetach), ale uwaga: ze zrozumieniem, a nie „na od się” czyli „po łebkach”, jak to się popularnie mówi.

Więcej

Świat akademicki
dla Hamasu
Andrew Pessin


Rozpaczam nad światem akademickim.

 

Rozpaczam nad Żydami.

 

Kiedy Islamski Ruch Oporu (lepiej znany w świecie jako Hamas) zrzucał tysiące śmiercionośnych rakiet na izraelskie kobiety, dzieci i mężczyzn, świat akademicki głośno i donośnie proklamował poparcie dla tych starań o zamordowanie tak wielu Żydów, jak to możliwe.

Petycje, deklaracje, oświadczenia były wszędzie, od głównych uniwersytetów i dyscyplin akademickich do samorządów studenckich w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Europie –  miejsc skąd Żydzi nie są jeszcze wyczyszczeni.

Więcej

Miłujący Palestyńczyków
ignorują ludobójstwo chrześcijan
Raymond Ibrahim


Jeśli wszelkie ludzkie życie jest równie cenne, jak udają tak zwane “media głównego nurtu”, dlaczego podkreślają jedne, a całkowicie ignorują inne?


Weźmy niedawny konflikt izraelsko-palestyński. Przez dwa tygodnie, dzień za dniem, godzina za godziną, media pokazywały emocjonalnie naładowane wideo, zdjęcia i dostarczały regularnie najnowszych informacji o Palestyńczykach którzy utracili życie, z 248 jako najnowsza liczbą.

Więcej

Kostiumowy dramat
i kompromitacja
Vic Rosenthal


Niedawno, kiedy Żydzi na Zachodzie myśleli, że są bezpieczni, stanęli nagle przed tym samym gatunkiem antysemityzmu, jaki jest powszechny w arabskim i szerszym muzułmańskim świecie, z którego tak wiele importowano do Europy wraz z imigrantami z Bliskiego Wschodu. W USA, Kanadzie, kontynentalnej Europie i Wielkiej Brytanii muzułmańska nienawiść do Żydów skrzyżowała się z rodzimą postacią i przyniosła skrajną przemoc. 

Więcej

Tureccy Żydzi - uboczne ofiary
nienawiści do Izraela
Burak Bekdil

W tegorocznych starciach na Bliskim Wschodzie, podobnie jak w ciągu ostatnich kilku lat, Turcja islamistycznego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana z zapałem broniła sprawy palestyńskiej. Erdoğan, odnosząc się do Żydów, powiedział 17 maja 2021r.: „W ich skłonnościach zadowala ich tylko wysysanie krwi” – komentarz, który wywołał pojedynek słów między Ankarą a Waszyngtonem. Na zdjęciu: Erdoğan gości Ismaila Haniję (po lewej) przywódcę Hamasu, w lutym 2020r. (Źródło: Ahvalnews) 

Sześć lat temu badanie, Anti-Defamation League pokazało, że spośród dorosłej populacji 49 milionów Turków 35 milionów (czyli 71% dorosłych w tureckim społeczeństwie) żywi antysemickie postawy (w porównaniu do średniej 49% w całym świecie muzułmańskim). Różnica 22 punktów procentowych w porównaniu do średniej w muzułmańskiej kulturze jest poważnym odchyleniem. W przypadku Turcji to odchylenie jest również widoczne w zachowaniach.
Podczas tegorocznych starć na Bliskim Wschodzie, podobnie jak w ciągu ostatnich kilku lat, Turcja pod przewodem islamistycznego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana z zapałem broniła sprawy palestyńskiej. Samotny jogger może zostać ukarany grzywną za naruszenie zakazu publicznych zgromadzeń, ale  policja radośnie powitała tysiące protestujących przed izraelskimi misjami dyplomatycznymi w Stambule i Ankarze.

Więcej

Bliski Wschód
Hady’ego Amra
Caroline Glick

Hady Amr

Wydaje się, że za czasów prezydenta Joego Bidena Stanom Zjednoczonym nie przeszkadza Hamas mimo faktu, że jest to organizacja terrorystyczna.


Podczas wspólnej konferencji prasowej z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu w Jerozolimie we wtorek [25 maja] sekretarz stanu Zntony Blinken zaznaczył, że  po ostatnim z jest najpilniejszą sprawą w jego agendzie.

Więcej
Blue line

Szczęśliwi pracoholicy
godzin nie liczą
Tomasz Witkowski


Wbrew temu, co na ogół sądzimy o pracy, traktując ją nierzadko jak przekleństwo, to właśnie praca i nauka stwarzają nam najwięcej sytuacji doświadczania przepływu.

 

Kiedy w dzisiejszych czasach ktoś zostaje do późnego wieczora w pracy, przesiaduje w niej nawet w weekendy, budzi powszechne politowanie. Pracoholik - tym prostym słowem określa się uzależnienie od pracy. Czy rzeczywiście jest to zjawisko godne politowania?

Więcej

Jest człowieczeństwo i jest
muzułmańskie człowieczeństwo
Anjuli Pandavar


"Koszmar, koszmar". To są ostatnie słowa Kurtza, handlarza kością słoniową przypominającego Mahometa, który stał się bogiem dla dzikusów w afrykańskiej puszczy w Jądrze ciemności i który pozostawił po sobie pamflet, którego ostatnia sura, jeśli tak to można nazwać, brzmi: „Wytępić bestie!”  
“Ostatnia godzina nie nadejdzie, jeśli nie będzie wielkiego rozlewu krwi”. Oni powiedzieli: “Czym jest hardż?” Na co [Mahomet] odpowiedział: “Rozlewem krwi. Rozlewem krwi”

— Sahih Muslim/Księga 41/6903

Więcej

Piasek dla kota
i inne troski
Andrzej Koraszewski 


Żeby kupić piasek dla kota trzeba pojechać do centrum miasta. Piechotą to kwadrans, samochodem trzy minuty. Piasek ciężki. Biorę klucz i idę do garażu. 

Więcej

Propaganda w wykonaniu
nauczycieli akademickich
Phyllis Chesler 


Mężczyźni w palestyńskich kefijach biegają po ulicach w Ameryce i w Europie, bijąc Żydów. Wyobrażano sobie Izrael jako bezpieczne schronienie dla prześladowanych Żydów na wygnaniu, a teraz Żydzi w Diasporze są atakowani za to, że Izrael nie tylko istnieje, ale ośmiela się bronić się przeciwko islamistycznej, terrorystycznej agresji.

Na dodatek międzywyznaniowi zbawiacze świata, uczone feministki i uczeni masowo wydają oświadczenia o poparciu dla Palestyny, ale nie dla Izraela, który znajduje się pod wściekłym oblężeniem.

Więcej
Dorastać we wszechświecie

Terapeutka o trwającym statusie
ofiary palestyńskich Arabów
Sheri Oz

Arabski chłopiec
podpalony przez Arabów
Hugh Fitzgerald  

Jeśli USA będą humanitarne,
nie “odbudują” Gazy
Jonathan S. Tobin

“Izrael ma prawo się bronić”,
czytaj: zbiry mogą go atakować
Anjuli Pandavar

Konwalie na byłym
cmentarzu
Lucjan Ferus

Szejk Dżarrah
i niesymetryczne roszczenia
Lyn Julius

Nowy ład, czyli
Nowa Ekonomiczna Polityka
Andrzej Koraszewski  

To była tylko próba,
nic poza małym ćwiczeniem
Jahja Sinwar

Zachodni obrońcy Gazy
mają oczy, ale nie widzą
Gerald M. Steinberg

Niezwykły przykład oszczędzania
cywilów w historii wojen
Elder of Ziyon

Tak pięknie kwitną
konwalie
Andrzej Koraszewski 

Fałszywi bojownicy o pokój
i prawdziwi terroryści
Elder of Ziyon

Żałoba
bez złudzeń
Leo Igwe

Palestyńskie głosy,
których Blinken nie usłyszy
Khaled Abu Toameh

Pisarz kochający Hitlera i Stalina,
którego pomnika nikt nie ruszy
Daniel Greenfield

Blue line
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk