Prawda

Środa, 25 maja 2022 - 00:42

« Poprzedni Następny »


Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata


Qanta Ahmed 2021-08-18


Kiedy Ameryka postanowiła uratować Afganistan przed tyranią talibów, działała na podstawie dwóch założeń. Pierwszym było to, że Stany Zjednoczone mają siłę, technologię i zdolność przekształcenia Afganistanu – supermocarstwo nie ma powodu obawiać się niczego  ze strony bandy obdartych rebeliantów; drugim założeniem było to, że ten projekt nie ma nic wspólnego z kolonializmem. Historia idzie drogą Ameryki i Afganistan potrzebuje tylko małego popchnięcia. Oba te założenia przeszły teraz test i oba zostały zniszczone.

Upokorzenie, jakie Ameryka ściągnęła na siebie (i na swoich zachodnich aliantów), odbije się głośnym echem, ośmielając najbardziej niewłaściwych ludzi. Opuszczenie Kabulu w tak niegodny i upokarzający sposób jest zwycięstwem nie tylko talibów, ale również Rosji i Chin. Cementuje także wycofanie się Zachodu z Afganistanu i sąsiedniego Pakistanu. Zabezpiecza prymat chińskich interesów w Pakistanie (który coraz bardziej zmienia Pakistan w klienta Chin). Świat otrzymał kolejne potwierdzenie, że Ameryka może być supermocarstwem, ale można ją pokonać długą wojną partyzancką – tymi właśnie strategiami wojny partyzanckiej, w które tak wiele inwestują Chiny, Rosja i Iran od czasów klęski Saddama Husajna w pierwszej wojnie w Zatoce.


Joe Biden ma rację odrzucając porównania do wojny wietnamskiej. Ta klęska jest  wielokrotnie większa, bardziej sromotna. Wojna afgańska trwała dłużej i kosztowała więcej tak w pieniądzach, jak w życiu ludzkim, jeśli weźmie się pod uwagę żniwo śmierci wśród Afgańczyków i Pakistańczyków, jak również sojuszników z NATO. Każdy sojusznik Stanów Zjednoczonych oceni teraz ponownie swój sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Otrzymali potwierdzenie, że Amerykanie są przyjaciółmi na dobre czasy, ale zawodnymi sojusznikami w trudnych chwilach. Nasza armia, podobno najpotężniejsza, jaką świat kiedykolwiek widział, została sromotnie pokonana przez obdartusów w sandałach, uzbrojonych w RPG i wściekły islamistyczny fundamentalizm.


Pakistan będzie teraz niesłychanie zdestabilizowany przez istnienie kalifatu talibów na jego  dziurawej granicy o długości prawie 2,5 tysiąca kilometrów. W żaden sposób nie uspokoi to również pakistańskich talibów. Wydarzenia w Kabulu rozzuchwalą cały wachlarz fundamentalistycznych imamów i mułłów (a także proirańskie milicje w Iraku). Oczywiście talibowie teraz obiecują nie chronić żadnych terrorystów – i to jest listek figowy, jakiego będą używać Wielka Brytania i Ameryka, by usprawiedliwić swoje wycofanie się. Wszyscy mogą udawać, że nowy reżim w Kabulu będzie zmierzał do ładu i stabilności. Talibowie wprowadzają jednak islamistyczny totalitaryzm: to znaczy, chcą bardziej kontrolować kulturę, wiarę i społeczeństwo niż dbać o działanie mechanizmów państwa. Afgańskie kobiety i dziewczynki będą pierwszymi ofiarami. Możemy wkrótce oczekiwać, że zobaczymy islamistyczne państwo na kształt kalifatu ISIS lub gorsze, czerpiące dochody z handlu opium  i szybko wkraczające w próżnię po międzynarodowych mocarstwach.  


Ze swej strony Chiny od dawna wchodzą do Pakistanu, inwestując w swoją quasi-imperialną “Inicjatywę jednego pasa i jednej drogi”. Ekonomiczny Korytarz Chiny-Pakistan (CPEC) jest wart 62 miliardy dolarów i towarzyszą mu coraz głębsze związki militarne między Pakistanem a Chinami (Chiny wkroczyły, kiedy USA cofnęły się). Możemy oczekiwać, że Chiny będą ostrożnie angażowały się w kontakty z nowym Talibanem – pamiętając, że Afganistan jest cmentarzem imperiów. Imperium chińskie jest jednak imperium wpływów, a nie podbojów. Możemy oczekiwać, że polityka Pekinu wobec Afganistanu będzie znacznie bardziej wykalkulowana i strategiczna niż kiedykolwiek była polityka Stanów Zjednoczonych.  


Byłam w Kairze w dniach po zamachu terrorystycznym w niedzielę Palmową 2017 roku w Aleksandrii na koptyjskich chrześcijan, który opróżnił Egipt z turystów. W samolocie do Asuanu zauważyłam, że jestem jedyną nie-Chinką na pokładzie. Jedna z pasażerek powiedziała mi, że jest inżynierem-hydroelektrykiem i jedzie wraz ze swoimi kolegami, by badać tamę Asuańską. Mój egipski przewodnik powiedział mi później cierpko, że w Egipcie Chińczycy znani są jako „zdobywcy” – chodziło mu o całą Afrykę.


Anthony Blinken, sekretarz Stanu USA, oznajmił, że misja Ameryki jest teraz “wykonana”.  To twierdzenie poniża każdego żołnierza, który służył w tej długiej wojnie. Przynajmniej jednak Blinken był szczery, kiedy dodał, że pozostanie w Afganistanie nie leży w interesie USA – ujawniając, że amerykański interes jest zawsze jest nadrzędny wobec ich najciężej wywalczonych sojuszy. Teraz jest to jasne dla całego świata i działa na korzyść Chin.  


Na początku afgańskiej wojny George W. Bush poprosił kraje, by wybrały: czy są z Ameryką, czy przeciwko niej? Zdecydowanie zbyt wielu z tych, którzy stanęli z Ameryką, zostało od tego czasy zdradzonych. Afgańscy żołnierze i inni mogą dziś spodziewać się egzekucji z rąk talibów, gdy tylko talibowie uznają, że mogą bezpiecznie rozpocząć kampanię zemsty. Mamy jednak także odważną Peszmergę, która próbowała zrozumieć zdradę syryjskich Kurdów przez Donalda Trumpa na rzecz sojuszu z ich turecką nemezis, Recepem Erdoganem.  


Myślę także o wszystkich odważnych Pakistańczykach – zarówno cywilach, jak żołnierzach – którzy pracowali nad deradykalizacja talibskich dzieci-żołnierzy. Myślę o wszystkich odważnych pakistańskich żołnierzach służb specjalnych na północnozachodniej granicy, którzy chronili mnie, kiedy tam przyjechałam, a potem walczyli z talibami nie tylko dla Pakistanu, ale także dla Ameryki. Myślę o niewiarygodnie odważnych irackich Jazydach, którzy rehabilitowali resztki społeczności Jazydów po ludobójstwie z rąk ISIS. Siedem lat później są zapomniani przez Stany Zjednoczone i międzynarodową społeczność, i pozostają w obozach dla uchodźców w marnych namiotach pod palącym irackim słońcem. Pospieszne wyjście z Afganistanu źle wróży wszystkim w Iraku. W związku z wypowiedzią Anthony’ego Blinkena mogę tylko przypuszczać, że nic z tego nie może być nadrzędne nad interesem USA.


Zbierzemy to, co siejemy. A posialiśmy nowe wojny. Zdradziliśmy naszych sojuszników – nieustępliwych sojuszników takich jak Kurdowie – przyzwoitych Afgańczyków, cierpiących od dawna Irakijczyków, bezbronnych Jazydów, z których wszyscy silniej trzymają się naszych ideałów niż my sami. Dlatego też szok Kabulu odbije się grzmiącym echem od Waszyngtonu do Londynu, od Bagdadu do Jerozolimy, do Islamabadu i dalej.


Po atakach 9/11 Tony Blair powiedział na konferencji Partii Pracy, że wojny do których właśnie przystępuje, toczą się o zbudowanie nowego porządku świata. Powiedział:  “Potrząśnięto kalejdoskopem, kawałki są w ciągłym ruchu, wkrótce znowu osiądą. Zanim to zrobią, uporządkujmy świat wokół nas”. Kiedy Wielka Brytania i Ameryka wycofują się pokonane, teraz inni uporządkują świat. Jest to okazja, jakiej Chiny najprawdopodobniej nie przepuszczą.  


A new world order will emerge from America’s humiliation

Spectator, 17 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaQanta Ahmed


Profesor medycyny, zatrudniona w State University of New York (Stony Brook). Autorka słynnej książki 'In the Land of Invisible Women' (Sourcebooks 2008), przez kilka lat pracowała w Arabii Saudyjskiej, od 2009 roku prowadzi swój blog przy Huffington Post gdzie zajmuje się głównie politycznym islamem, Bliskim Wschodem i terroryzmem. Pochodzi z Pakistanu.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1058 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk