Prawda

Środa, 12 maja 2021 - 19:37

« Poprzedni Następny »


USA wścieka się na Izrael?
Hamas cały szczęśliwy


David Horovitz 2014-08-15

Szef biura politycznego Hamasu, Chaled Maszaal (po lewej), i były premier Gazy z ramienia Hamasu Ismail Hanija.
Szef biura politycznego Hamasu, Chaled Maszaal (po lewej), i były premier Gazy z ramienia Hamasu Ismail Hanija.

Izrael opuścił Gazę w 2005 r., teraz jest obiektem nieustannych ataków terrorystów, którzy przejęli władzę. Zasługuje na poparcie międzynarodowe; ale jest wręcz odwrotnie.

Po porzuceniu Izraela przez Wielką Brytanię wraz z jej zapowiedzią ograniczenia sprzedaży broni Izraelowi, jeśli Hamas na nowo rozpocznie ataki na naszych cywilów, dowiadujemy się teraz, że USA już ograniczyły sprzedaż broni Izraelowi, zatrzymując planowaną dostawę pocisków Hellfire, które umożliwiają Izraelowi precyzyjne niszczenie wyrzutni rakiet ustawianych przez Hamas w samym sercu dzielnic mieszkalnych.

 

Chwilowo staramy się dowiedzieć, jak właściwie poważny jest obecny kryzys między Izraelem i jego najważniejszym sojusznikiem – czy sprawa niedostarczenia pocisków Hellfire jest proceduralnym opóźnieniem, czy też początkiem embargo, czy stosunki między administracjami Obamy i Netanjahu są zerwane, czy też poważnie naruszone. Nikt jednak nie uwierzy premierowi, kiedy następnym razem będzie twierdził, jak to zrobił dwa tygodnie temu, że poparcie USA podczas całej kampanii było  “imponujące”.

 

Jest coraz trudniej zrozumieć politykę administracji USA na Bliskim Wschodzie. Jej wpływy zanikają w całym regionie. Wydaje się niewystarczająco zdecydowana – ujmując to łagodnie – kiedy ma do czynienia z najbardziej niebezpiecznymi reżimami regionu, szczególnie Iranem. Jej brak entuzjazmu dla Abdel-Fattaha Al-Sisiego pcha Egipt coraz bliżej Rosji, Al-Sisi jest najwyraźniej obwiniany przez Waszyngton za zakończenie rządów Bractwa Muzułmańskiego, mimo że najprawdopodobniej prezydent Mohammad Mursi nie dopuściłby do żadnych kolejnych wyborów. A obecnie rwą się związki z jedyną demokracją w regionie.


Wydaje się, że niektórzy w tej administracji działają pod wpływem iluzji, że jeśli tylko uda się osłabić i usunąć z areny politycznej Benjamina Netanjahu – opisywanego przez pewnych dostojników USA w czwartkowym “Wall Street Journal” jako człowieka “zuchwałego” i „niegodnego zaufania” – Izraelczycy mogliby wybrać kierownictwo bardziej skłonne do myślenia zgodnego z linią USA i do kompromisów terytorialnych w imię odnowienia procesu pokojowego z Palestyńczykami. Oczywiście faktem jest, że Izrael, który próbuje wyrwać kły Hamasowi, niepokoi się możliwością wzrostu napięć na Zachodnim Brzegu, jest świadomy, że Hezbollah w Libanie jest wielokrotnie silniejszy niż Hamas i obserwuje, jak Iran przechytrza Zachód w dążeniu do zdobycia broni nuklearnej, ma dziś równe szanse skręcenia na lewo, co Hamas na dobrowolne rozbrojenie się. Jak najdalszy od bycia najbardziej twardogłowym premierem, Netanjahu jest najbardziej umiarkowanym politykiem, jakiego można oczekiwać, że Izrael wybierze w dającej się przewidzieć przyszłości.


Uczciwie mówiąc, dla przeważającej większości Izraelczyków jest zdumiewające, że Izrael jest obwiniany i poddawany naciskom na zakończenie wojny, której w tak wyraźny sposób starał się uniknąć – wojny przeciwko rządom terrorystów, którzy zaprzysięgli jego zniszczenie, którzy wielokrotnie zrywali zawieszenia broni, raz za razem akceptowane przez Izrael. Fakt, że ten konflikt jest tak powszechnie przedstawiany w wypaczonym świetle i że wrogie rządy są krytyczne, jest wystarczająco groźny dla Izraela. Dużo, dużo gorsze jest to, że kluczowi sojusznicy, w mniejszym lub większym stopniu, zwracają się przeciwko Izraelowi.


Hamas w ostatnim okresie wystrzelił ponad 3 tysiące rakiet na Izrael. W latach od kiedy przemocą przejął panowanie nad Gazą, wykorzystywał okresy spokoju, by zbudować pod granicą sieć prowadzących do Izraela tuneli, przez które planował wielkie ataki terrorystyczne. Jest udokumentowane, że umieścił swoją machinę wojenną w samym sercu dzielnic mieszkalnych Gazy. Żąda zniesienia „oblężenia Gazy”, żeby móc zbudować jeszcze potężniejszy potencjał ofensywny.


Powinno być uderzająco oczywiste, że Izrael i Egipt nie narzucili blokady jako kary zbiorowej albo dlatego, że tak im to przyszło do  głowy. Nie było blokady zanim Hamas przechwycił władzę w 2007 r. Izrael jednostronnie wycofał się z Gazy dwa lata wcześniej i miał nadzieję, że w nagrodę uzyska spokój. Gdyby Gaza nie była rządzona przez rząd terrorystów, nie byłoby potrzeby blokady, by zapobiec szmuglowaniu broni.


Zamiast krytykować Izrael za próby chronienia swoich cywilów przed Hamasem (co robi obecnie zbliżając się do granicy swoich możliwości), USA, Wielka Brytania i reszta społeczności międzynarodowej powinna z całą stanowczością popierać Izrael w walce z cynicznym Hamasem – również dla dobra cywilów w Gazie. Powinni nalegać na rozbrojenie Hamasu. I powinni powiedzieć wyraźnie, że podzielają niepokój Izraela i Egiptu, że zniesienie blokady nie jest możliwe, jak długo istnieje groźba, że złagodzenie restrykcji zostanie wykorzystane przez Hamas.


Podkreśliliby wówczas przesłanie dla Gazańczyków, że Hamas nie walczy o ich wolność, jak twierdzi, ale przez prowadzenie wojny przeciwko Izraelowi odmawia im wolności.


Takie zachowanie dałoby również Izraelowi podstawę do uwierzenia, że kiedy znajduje się w kryzysie – w znacznej mierze z powodu tego, że zdecydował się na koncesje terytorialne, których żądała społeczność międzynarodowa – świat będzie z nim solidarny. Obecnie w Izraelu panują zupełnie inne uczucia – nie poparcia, ale porzucenia.


Z punktu widzenia Hamasu napięcia i praktyczny rozpad stosunków między Waszyngtonem a Jerozolimą muszą być źródłem bezgranicznego zachwytu. Hamas wygrał wybory, na ich udział w tych wyborach nalegały Stany Zjednoczone, mimo że Hamas nigdy nie wyparł się terroryzmu. Morderstwami utorował sobie drogę do pełnej władzy w Gazie. Przejmuje wszystkie zasoby w Gazie i zamienia ją w jedną wielką fortecę terrorystyczną. Uderza w Izrael nieustanie, raz za razem. Zastrasza dziennikarzy zagranicznych, by nie informowali i nie filmowali jego metod prowadzenia wojny. A społeczność międzynarodowa potępia Izrael, ONZ ustanawia komisję badającą izraelskie zbrodnie wojenne, a sojusznicy Izraela ograniczają mu dostawy broni.


Jedynym wnioskiem, jaki może wyciągnąć Hamas, jest, że wystarczy, jeśli będzie nadal ostrzeliwał izraelskie miasta i wioski, zmuszając Izrael do zareagowania, a ściągnie jeszcze więcej potępień na Izrael, jak również skłoni do restrykcji prowadzących do ograniczenia zdolności Izraela do obrony. Wow, muszą myśleć przywódcy Hamasu, wolny świat jest tak strasznie głupi.


US livid with Israel? Hamas can’t believe its luck

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


David Horovitz

Izraelski pisarz i dziennikarz, redaktor naczelny „The Times of Israel”. W latach 2004-2011 kierował „Jerusalem Post” Autor takich książek jak: Still Life with Bombers" (2004) and A Little Too Close to God" (2000), współautor "Shalom Friend: The Life and Legacy of Yitzhak Rabin (1996).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Dobry Obama MEF 2014-08-15


Brunatna fala

Znalezionych 855 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk