Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 12:13

« Poprzedni Następny »


“TIMES” propaguje demonizację
Izraela przez BLM
Adam Levick


Adam Levick 2021-06-15


Artykuł w “Timesie” nosi tytuł Why Black Lives Matter is backing the Palestinian cause [Dlaczego ruch Black Lives Matter popiera sprawę palestyńską], ale nawet nie zbliża się do obiecanego wyjaśnienia. Zamiast tego w artykule jego autor, korespondent tej gazety w Waszyngtonie,  Allistair Dawber (były korespondent “Independenta” w Jerozolimie) jedynie promuje tezy Black Lives Matter, bez krytycznej analizy tej grupy i bez próby zbadania historii ich stosunku do Żydów i Izraela.

Artykuł zaczyna się tak:

Wśród wielu palestyńskich flag i ręcznie malowanych plakatów na niedawnej, antyizraelskiej demonstracji w Nowym Jorku jeden wyróżniał się szczególnie: Był na nim napis:  “Nie możemy oddychać od 1948 roku”.


Łączył budzące emocje hasło ruchu Black Lives Matter (BLM) z datą założenia nowoczesnego Izraela czyli Nakbą (katastrofą), jak to pamiętają Palestyńczycy.

W dodatku do “budzenia emocji” ten napis z odniesieniem do 1948 roku, w odróżnieniu od 1967 roku, wskazuje, że dla tych protestujących problem z Izraelem nie polega na „okupacji”, ale na samym fakcie istnienia żydowskiego państwa.


Jak CAMERA napisała w informacji o tej grupie (w odróżnieniu od ogólnej sprawy), BLM ma historię publicznych wypowiedzi i związków, które sugerują, że mają problem z dalszym istnieniem Izraela, a nie jedynie jego polityką. W dodatku do faktu, że popierają BDS, platforma polityczna z 2016 roku ruchu Movement for Black Lives, grupy parasolowej, która obejmuje mniejsze grupy stowarzyszone z BLM, zawierała oskarżenie, że Izrael dokonuje ludobójstwa na Palestyńczykach.


Ponadto niedawno upubliczniono wideo z 2015 roku pokazujące współzałożycielkę BLM, która jest głośną zwolenniczką BDS, i która otwarcie wzywała do likwidacji żydowskiego państwa.


Dalej czytamy w artykule “Timesa”:

Przyjęcie przez te grupę sprawy palestyńskiej, w przeważającej mierze niepopularnej i marginalnej sprawy w kraju, który jest wojowniczy w poparciu dla Izraela, spowodowało więcej liczniejszych demonstracji przeciwko temu państwu niż kiedykolwiek wcześniej w USA. 

Użycie słowa “wojowniczy” (negatywnego określenia, które odnosi się do czegoś hałaśliwego, ostrego lub okropnego), by scharakteryzować poparcie USA dla Izraela, jest wiele mówiące, ponieważ jest zgodne z narracją, jaką szerzy w całym artykule, według której zastrzyk energii BLM dla antyizraelskiego ruchu jest z natury rzeczy korzystny. Zdumiewająco jednak, autor nie wspomina, że wybuchowi antyizraelskich nastrojów w całych USA towarzyszył bezprecedensowy wybuch  antysemityzmu – przemoc i nienawiść wycelowana w Żydów, a sprawcami byli niemal wyłącznie propalestyńscy demonstranci.


Dalej w artykule autor wspomina “głośną grupę członków lewicowego skrzydła Demokratów”, z których kilku, jak pisze, “zdobywało doświadczenie w BLM”, gdzie panowało „otwarte poparcie sprawy palestyńskiej”.  


Następnie bezkrytycznie cytuje tweet Cori Bush, członkini Kongresu z Missouri, która oskarżyła Izrael o prowadzenie „pełnej masakry w Palestynie”. Oczywiście, wojna Izraela przeciwko Hamasowi – organizacji uznanej na forum międzynarodowym za grupę terrorystyczną poświęconą masowemu mordowaniu Żydów – niczym takim nie była. W rzeczywistości, nawet Narody Zjednoczone przyznały, że większość zabitych w Gazie stanowili terroryści.


Kłamstwo o “masakrze” ujawnił szef UNRWA w Gazie, który powiedział, że izraelska operacja była „precyzyjna” i że IDF, z kilkoma wyjątkami, nie uderzała w cywilów. Choć potem propalestyńskie grupy zmusiły go do wystosowania przeprosin za te słowa, nie wycofał swojego pierwotnego oszacowania. [Stracił jednak swoje stanowisko i Hamas zapowiedział, że go nie wpuści więcej do Gazy. Przyp. tłum.]


W artykule w “Timesie” jest także cytat wypowiedzi członkini Kongresu z oskarżeniem Izraela o czystkę etniczną – sprzeczną z faktamiahistoryczną i wyłącznie propagandową inwektywą, której, raz jeszcze, ten dziennikarz nie zakwestionował.


Dziennikarz notuje następnie, jak dzielnie członkini Kongresu, Rashida Tlaib, sprzeciwiła się prezydentowi Bidenowi w sprawie jego poparcia dla Izraela, niemniej nie informuje czytelników o poglądach Tlaib, takich jak jej odrzucenie prawa Izraela do istnienia jako państwo żydowskie.


Wreszcie dochodzimy w artykule do jedynego odmiennego głosu Marka Mellmana, przewodniczącego Demokratycznej Większości za Izraelem. Jest to cytat jego wypowiedzi za artykułem w “Washington Post” opublikowanym w pierwszych dniach ostatniej wojny: “Większość ludzi rozumie, że działa całkowicie inna dynamika, kiedy organizacja terrorystyczne odpala 3500 pocisków na twój kraj, a kiedy działa rasowa dynamika w takich miejscach jak amerykańskie miasta”.    


Jednak ten cytat, przedstawiony w 16 akapicie artykułu, w żaden sposób nie pokazuje, dlaczego szkalowanie Izraela przez BLM jest tak zgubne. Kiedy wspomniana już Rashida Tlaib powiedziała swoim zwolennikom: “To, co oni robią Palestyńczykom, jest tym, co nadal robią naszym czarnym braciom i siostrom tutaj”, po prostu powtarzała, jak napisał Matti Friedman, narrację BLM, która miesza odległy o niemal 10 tysięcy kilometrów na wschód od Waszyngtonu konflikt między Żydami a muzułmanami z amerykańskimi ideami o rasie.


Friedman wyjaśnił:

Historia żydowskiej mniejszości w Europie i w świecie islamskim, która jest historią Izraela, nie ma nic wspólnego z rasą w Ameryce. Rodzice i rodzeństwo mojej babki zostali zastrzeleni w swojej wsi w Polsce przez ludzi o tym samym kolorze skóry, jak ich. Jeśli staniesz na ulicy w nowoczesnym państwie Izrael i będziesz patrzeć na przechodniów, często nie potrafisz powiedzieć, kto jest Żydem, a kto Arabem. Wielu Izraelczyków pochodzi z krajów arabskich i dla 6 milionów Żydów, którzy żyją w środku świata arabskiego (300 milionów ludzi) i w szerszym islamskim świecie (1,5 miliarda ludzi) pytanie o to, kto jest mniejszością, jest oczywiście złożone. Wielu czarnych ludzi tutaj to Żydzi z korzeniami w Etiopii.  

Friedman analizował wzór moralny, kiedy sztucznie splata się te dwie odrębne sprawy.

Dla tych Amerykanów odlegli Żydzi stali się ucieleśnieniem amerykańskiego zła, rasowego ucisku. Ludzie zawsze przenosili fantazje na inne miejsca i odnosili do innych grup, ale ten konkretny rodzaj przeniesienia, w którym Żydów przedstawia się jako główny symbol wszystkiego, co jest złe, ma długą historię. 

Splecenie przez BLM rasowej dynamiki w USA z izraelsko-palestyńskim konfliktem nie jest tylko polityczną analogią opartą na historycznej ignorancji i nie jest to tylko narracja, która fałszywie przypisuje wewnętrzny rasizm całemu krajowi. Jak widzieliśmy w ostatnich tygodniach z dramatycznym wzrostem antysemickich ataków ze strony propalestyńskich aktywistów w miastach takich jak Nowy Jork, Los Angeles i Londyn, ustawianie Izraela i jego zwolenników jako organiczne zagrożenie pokoju, sprawiedliwości i postępu w stosunkach rasowych, zagraża bezpieczeństwu Żydów na całym globie.


Każda organizacja lub ruch, których działanie i idee mają wpływ na demonizowanie Żydów przez twierdzenie, że ich wartości – właściwie, sama ich tożsamość – są “po złej stronie historii”, z konieczności traci szatę „antyrasizmu”.


The Times promotes BLM’s demonisation of Israel

Camera UK, 1 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Adam Levick

Autor i redaktor naczelny strony internetowej "Camera UK" zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach brytyjskiej prasy.

 Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1086 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk