Prawda

Sobota, 21 maja 2022 - 05:19

« Poprzedni Następny »


Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia


Liat Collins 2021-09-01

Palestyński uchodźca pokojowo protestuje przy płocie granicznym.
Palestyński uchodźca pokojowo protestuje przy płocie granicznym.

Pewne zdjęcia wyróżniają się nawet w świecie, w którym każdy jest fotografem-amatorem i może z łatwością dzielić się swoim zdjęciami przy pomocy trzymanego w ręce telefonu. Przejęciu Afganistanu przez Taliban towarzyszyły uderzające, wbijające się w pamięć obrazy. Ludzie, którzy spadali z nieba na ziemię, bo nie byli w stanie trzymać się samolotów startujących z międzynarodowego lotniska w Kabulu, stali się symbolem koszmaru naszych czasów, przypominali zdjęcia sprzed 20 lat zdesperowanych ofiar skaczących z okien World Trade Center, gdy wieże paliły się i rozpadały.

Inne rozdzierające serca obrazy z Kabulu w tym miesiącu pokazywały rodziców, którzy usiłowali podawać amerykańskim żołnierzom niemowlęta i małe dzieci ponad drutem kolczastym na szczycie muru wokół lotniska. Ci ludzie, tak przerażeni przyszłością, byli gotowi na rozdzielenie ze swoimi dziećmi w nadziei, że będą mogły żyć w innym kraju; że będą mogły żyć, kropka.  

 

Ale były także zdjęcia z granicy Gazy z Izraelem. Zauważcie różnicę. Także tutaj filmowano masy ludzi pędzących do płotu z drutem kolczastym na szczycie. Nie przybyli jednak, by uciec z piekła, ale by je eksportować. Ich celem jest zburzenie Izraela, a nie odbudowanie własnego życia. Oni nie byli starającymi się o azyl. Byli terrorystami. Uchodźcy nie strzelają, nie idą zabijać. Nie mają broni.

 

Członek Hamasu, który postrzelił z bliskiej odległości oficera straży granicznej, Barela Szmueliego w sobotę 21 sierpnia – strzelając przez otwór w płocie – nie strzelał w samoobronie. (Szmueli, 21-letni żołnierz, nadal walczy o życie w szpitalu, kiedy piszę te słowa.)   

 

To wydarzenie pokazuje dylemat, przed jakim stoi izraelska armia i jej dowódcy. Powściągliwość jest obustronnym mieczem. Żołnierze i straż graniczna nie otworzyli ognia do tłumu idącego na płot, co utrzymałoby ich z dala od granicy, ale prawdopodobnie spowodowałoby wiele ofiar po palestyńskiej stronie.

 

Kilka lat temu po tym, jak podobne rozruchy przy granicy skończyły się wieloma rannymi Gazańczykami, brytyjski dziennikarz radiowy zapytał mnie agresywnie, jak mogę wytłumaczyć, że tak wielu Palestyńczyków odniosło rany nóg i dolnych części ciała. Wzięłam głęboki oddech, zanim odpowiedziałam, bo wiedziałam, że niezależnie od tego, co powiem, jak to sformułuję, będę postrzegana jako bezduszny człowiek. Ton dziennikarza zawierał potępienie.   

 

Żołnierze IDF są dobrze wyszkoleni i mają wyraźne reguły w kwestii tego, w jakich sytuacjach należy otworzyć ogień. Jeśli Palestyńczycy mieli rany na nogach, to był to dowód, że żołnierze nie strzelali, by zabić, ale próbowali powstrzymać ich.

 

Terroryści Hamasu nie mają niczego do stracenia. Wychowani na diecie morderczego podżegania do męczeństwa, mogą albo zabić, albo zostać zabici – i pójdą prosto do dżihadystycznego raju pełnego niebiańskich dziewic, czekających na nich z otwartymi ramionami.  

 

Trudno walczyć z tego rodzaju fanatyzmem. Gotowość używania własnej ludności jako ludzkiej tarczy w terroryzmie i jako rekwizytów w wojnie o opinię publiczną daje Hamasowi punkty w każdej sytuacji. Proszę zauważyć liczbę dzieci wśród biorących udział w rozruchach. Jeśli Izrael strzela, terroryści stają się ofiarami; jeśli strona izraelska okazuje powściągliwość, jest to postrzegane jako słabość i zachęca do dalszych ataków.  

 

Nie potrzeba wiele, by zachęcić Hamas lub Palestyński Islamski Dżihad albo ich kolegów-terrorystów. Dni Wściekłości w palestyńskim kalendarzu nie kończą się, trwają z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok.

 

Izrael jest potępiony, jeśli reaguje i potępiony, jeśli tego nie robi.

 

Izraelskie południe od dawna jest zakładnikiem Hamasu (i jego irańskiego dostawcy funduszy i broni): nie powinno być sytuacji, w której “kilka” rakiet od czasu do czasu i trwający ekoterroryzm przy pomocy masowych podpaleń balonami z płonącymi szmatami  są uważane za akceptowalne.

 

To wymaga zmiany sposobu myślenia nie tylko rządu w Jerozolimie i biura szefa sztabu IDF w kwaterze głównej w Tel Awiwie. To wymaga zmiany opinii świata, wyjścia poza obraz, w którym Izrael jest automatycznie czarnym charakterem, a palestyńscy “uchodźcy” są ofiarami. Z pięcioma pokoleniami żyjącymi w arabskojęzycznej, muzułmańskiej Gazie, upór ONZ przy nazywaniu Palestyńczyków „uchodźcami” jest już częścią problemu.

 

Członkowie Hamasu i PIJ, którzy starają się sforsować płot na granicy z Izraelem, nie są odpowiednikiem uchodźców, którzy próbują uciec przed talibami. Wręcz przeciwnie: mają wiele wspólnego z talibami, próbując rozszerzyć swój kalifat na cały region.  

 

Zanim potępisz Izrael za budowanie płotów i bronienie ich, rozważ, co zdarzyłoby się, gdyby nie istniały i nie były bronione. Europejskie kraje nie korzystają ochoczo z szansy goszczenia autentycznych uchodźców spod reżimu stosującego ścisły szariat. Co by się zdarzyło, gdyby tysiące ludzi próbowało przekroczyć te granice podczas masowego wiecu? A gdyby niektórzy z nich byli uzbrojeni i otwarcie mówili o zamiarach dokonywania terrorystycznych ataków?

 

Każdy kraj i każda armia próbuje uniknąć masowych cywilnych ofiar, ale żadna nie podejmuje takich kroków, jak robi to Izrael – często narażając własnych żołnierzy. Niemniej na żadną armię nie ma takich nacisków jak na armię Izraela, by zaprzestała działań obronnych. Jaka jest proporcjonalna odpowiedź na rakiety odpalane na oślep na twoich obywateli? Jaki rodzaj powściągliwości powstrzymuje terroryzm zamiast go zachęcać?

 

Absurd ostatnich wydarzeń można zobaczyć w sposobie, w jaki zachowywali się po porozumieniu o kolejnym zastrzyku gotówki z Kataru do Strefy Gazy oraz podczas egipskich prób złagodzenia sytuacji. To dla Hamasu nie było wystarczające ani dość szybkie.

 

Po każdej rundzie palestyńskiej przemocy – jak 11-dniowa mini-wojna, która miała miejsce w maju – jest wiele dyskusji o rehabilitacji Strefy Gazy. Hamas jednak nie dąży do rehabilitacji, dąży do konfrontacji. Niedawne pełne przemocy rozruchy, podobnie jak atak rakietowy w maju, odbywają się pod hasłem obrony Al-Aksy i Jerozolimy. Jerozolima jest zawsze dobrym zawołaniem wojennym. I zdobywa więcej regionalnej i międzynarodowej uwagi niż prośby o „zniesienie blokady” (która i tak jest bardzo ograniczona do tego, by nie dopuścić więcej materiału wojennego dla terrorystów, którzy rządzą Strefą Gazy).

 

Groźba zorganizowania kolejnych rozruchów na granicy w tym tygodniu nie była próbą obniżenia temperatury, ale podpalenia i odwrócenia uwagi, kiedy premier Naftali Bennett spotyka się z prezydentem USA, Joe Bidenem w Waszyngtonie.

 

Nie ulega wątpliwości, że fakt zmiany rządu w Izraelu i administracji w USA także wywiera efekty w regionie. Chaotyczne sceny wycofywania sił USA i ich sojuszników z Afganistanu ośmieliły radykalnych islamistów na całym świecie.  

 

Izrael znajduje się w trudnej sytuacji. Przez kilka lat stosował politykę „koszenia trawy” – obcinania powierzchniowego wzrostu i odpychania Hamasu, kiedy terroryści rozpoczynali rundę przemocy, ale bez rozprawienia się z korzeniami problemu.

 

Teraz przyszła pora na zastanowienie się i wypracowanie innej strategii – takiej, która obejmuje publiczną dyplomację nie mniej niż kampanię militarną. Znaczna część świata arabskiego już rozumie, że to nie państwo żydowskie, ale radykalni islamiści są rzeczywistym zagrożeniem. Porozumienia Abrahamowe z zeszłego roku częściowo były na tym oparte.

 

Świat zachodni musi zrozumieć przed czym stoi Izrael – i że Izrael jest na pierwszej linii frontu w walce z globalnym dżihadem w obronie wszystkich demokratycznych, wolnych krajów. Nie ma znaczenia, jaki rząd jest tutaj przy władzy lub po której stronie politycznej mapy stoją przywódcy innych krajów.

 

Uczestnicy rozruchów na granicy są uzbrojeni w jakże fotogeniczne proce, które pomagają propagować perwersyjny obraz palestyńskiego Dawida, który walczy z żydowskim Goliatem.  Hamas nie jest jednak ruchem skautów. To nie są pokojowi demonstranci, To są terroryści. Kropki łączące Hamas i PIJ z Talibanem i ISIS są w kształcie kropli krwi.

 

Sceny Palestyńczyków rzucających się na płot graniczny dają fotografom szansę na doskonałe ujęcie, obraz, który zdobywa nagrody. Musimy upierać się przy pytaniu, co jest fałszywego w tym zdjęciu.

 

Terrorists and parting shots

Jerusalem Post, 26 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1057 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk