Prawda

Niedziela, 9 maja 2021 - 04:39

« Poprzedni Następny »


Teheran nie daje mi spokoju


Phyllis Chesler 2021-03-16


W poniedziałek był Międzynarodowy Dzień Kobiet, początek Miesiąca Historii Kobiet. I zawsze myślę o Teheranie, kiedy nadchodzi ten dzień. 

 

Mam długą historię kontaktów z Iranem i ta historia kształtuje mój pogląd na ten kraj i na problem, jaki stanowi on dzisiaj.  


Międzynarodowy Dzień Kobiet w Iranie wyglądał zupełnie inaczej przed powrotem ajatollaha z wygnania.


Po raz pierwszy byłam w Teheranie w 1961 roku w towarzystwie mojego afgańskiego męża i jego przyjaciół z dyplomacji. Zaskoczyło mnie, jak eleganckie były kobiety w europejskich, modnych strojach, przynajmniej w tych kręgach, w których poruszaliśmy się; wspaniały smak kremowych, białych, pistacjowych lodów (zanim stały się popularne na Zachodzie); zdumiewający Wielki Bazar z herbaciarniami, meczetami, świątyniami – tysiące rozkoszy dla oka – w połączeniu z starożytnym zapachem przypraw, mięsa, owoców, perfum i ludzkiego potu.


W połowie lat 1970. moja przyjaciółka, autorka, feministka Kate Millett, poznała mnie z Rezą Barahenim, założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Iranu i przewodniczącym organizacji Studenci Przeciwko Szachowi (CAIFI). Reza był lewicowym intelektualistą, który, jak opowiadał, był torturowany i przetrzymywany przez SAVAK (tajna policję Szacha) i mówił, że Iran rozpaczliwie potrzebuje rewolucji. Byliśmy razem w momencie, kiedy Nowy Jork doświadczył całkowitej przerwy dostawy prądu. Nagle Reza był przerażony nie z powodu ciemności, grabieży ani długiego marszu do domu, ale ponieważ nie mógł wykonać codziennego telefonu do swoich towarzyszy, że nie został porwany.

 

Kiedy Chomeini doszedł do władzy w 1979 roku, Reza powrócił do Iranu, wierząc, że Chomeini rozumie (mułła powtarzał to tysiące razy), że zachodni kolonializm/imperializm był jest w najwyższym stopniu zły. Reza wierzył, że Chomeini zajmie się nędzą, analfabetyzmem i kapitalizmem i zaprowadzi islamski, komunistyczny raj. Reza natychmiast zaprosił Kate, by przemówiła do irańskich kobiet w Międzynarodowy Dzień Kobiet, 8 marca 1979 roku. Kate niefrasobliwie pojechała, uczestniczyła w marszu i udokumentowała go, jak również robiła wywiady z kobietami. Z czasem napisała dobrą książkę Going to Iran. Została także aresztowana i na szczęście szybko deportowana.

 

W następnym roku Reza był nadal w Iranie i zaprosił mnie, bym przemawiała do irańskich kobiet w Międzynarodowy Dzień Kobiet w 1980 roku. Powiedział: “Rozumiesz muzułmańską duszę; to będzie inaczej”. Wyłącznie śmiałam się i powtarzałam, że dostałam już nauczkę, kiedy trzymano mnie w niewoli w wytwornej purdah jako pannę młodą w Afganistanie i że nie pojadę do Iranu choćby towarzyszyli mi wszyscy żołnierze amerykańskiej piechoty morskiej. „Nie w tym życiu, Reza. Zobaczysz, wkrótce sam uciekniesz”.  

 

I zrobił to, ale dopiero w latach 1990. Od tego czasu żyje na wygnaniu w Kanadzie.


Według irańskiej dysydentki, kobiety, która woli, by jej nazwisko tu nie figurowało, Międzynarodowy Dzień Kobiet 1979 roku był “ostatnim dniem, w którym dziesiątki tysięcy irańskich kobiet pojawiło się publicznie bez zasłony. Zrobiły to, bo słyszały pogłoski, że zasłona wkrótce stanie się obowiązkowa. Chomeini pozyskał współpracę i wysiłki tych kobiet, by przeprowadzić rewolucję. Kiedy zwyciężył, zaczął konsolidację władzy i wprowadził skrajną wersję prawa szariatu. Owego dnia te odważne kobiety były bite i nękane przez bandyckich członków Komiteh, milicji wspierającej Chomeiniego. Ich komunikat: ‘Zasłońcie się albo będziecie bite – lub jeszcze gorzej’”.

 

Wymowne słowa

 

Moja krótka, jednotygodniowa wizyta w Teheranie, miała miejsce zaledwie dwa lata przed wygłoszeniem przez Chomeiniego płomiennego i jadowitego przemówienia 3 czerwca 1963 roku, przeciwko Żydom, Izraelowi, Szachowi i madrasie Fajzija w Kum. Kiedy ja rozkoszowałam się lodami, niczego nie wiedziałam o obsesji Chomeiniego z jego islamsko-nazistowsko-komunistyczną wersją „olbrzymiego żydowskiego spisku”.  

 

Psychologicznie i politycznie dżihadyści-terroryści, podobnie jak “honorowi mordercy”, zawsze wierzą, że działają w samoobronie. Chomeini zręcznie zawłaszczył cechy marksizmu (antyimperializm, antykolonializm, wyzwolenie uciskanej klasy) w celu zwabienia lewicowych zwolenników (takich jak mój przyjaciel Reza Baraheni) i ogłoszenia muzułmanów za uciskaną „klasę” zarówno wobec samych siebie, jak ludzi Zachodu.  


Inny irański dysydent, z którym niedawno rozmawiałam i który także woli pozostać anonimowy, powiedział mi, że "nie sądzi, by wystarczająco dużo ludzi było świadomych  wielkiej nienawiści do Żydów, która przenikała umysł ajatollaha Chomeiniego i jego kolegów-rewolucjonistów, takich jak Ibrahim YazdiMostafa Chamran i Sadegh Ghotbzadeh. Krytycy Republiki Islamskiej minimalizują centralne miejsce antyżydowskiej ideologii i spisków w tym przemówieniu”.  

 

Kiedy prezydent Biden i jego zespół z ery Obamy mają nadzieję na ponowne rozpoczęcie negocjacji z Iranem, Iran kontynuuje swój tajny program wzbogacania uranu i testowania pocisków balistycznych, jak również swoją długą tradycję finansowania i operacjonalizacji terrorystycznych ataków na całym świecie i przeciwko Żydom oraz Izraelowi. Kontynuuje także prześladowania kobiet, dysydentów, homoseksualistów i dokonuje  niezliczonych potworności wobec irańskich obywateli.

 

Kto może zapomnieć zamachy bombowe Iranu na dwa żydowskie miejsca w Argentynie – w których zabito dziesiątki ludzi i zraniono setki, zamachy, które im uszły na sucho?

 

Czy takie zachowanie jest czystym diabelskim szaleństwem, czy też jest to czysty islam w szyickim stylu? Jeśli tak, to może być ważne przypomnienie przemówienia Chomeiniego z 1963 roku, które wygłosił w Kum w Aszura, święto upamiętniające dzień, w którym Husajn Ibn Ali, wnuk Mahometa, padł w bitwie o Karbala. Chomeini wygłosił to przemówienie, a właściwie kazanie, które zatytułował: Szach i Izrael; źródło cierpienia ludzi w Iranie.

"Izrael nie chce, by byli jacykolwiek uczeni ludzie w tym kraju – powiedział. - Izrael nie chce, by Koran istniał w tym kraju. Izrael nie chce, by istnieli ulemowie w tym kraju. Izrael nie chce widzieć islamskich zasad w tym kraju. To Izrael napadł na madrasy przez swoich złowrogich agentów. Napada na nas także i na was, naród; chce przejąć waszą gospodarkę, by zniszczyć wasz handel i rolnictwo, i przywłaszczyć sobie wasze bogactwo, pozostawiając ten kraj bez niego”.

Chomeini widział Izrael jako nieustępliwego agresora.  


Chomeini potępił doktrynę Szacha równych praw dla mężczyzn i kobiet.  


Chomeini zastanawiał się, jaki może być "prawdziwy związek między Szachem a Izraelem”. „Czy może być tak, że Szach jest Izraelczykiem? Czy (izraelskie) tajne służby sądzą, że jest on Żydem?” Chomeini mówił, że Szach jest “pod nieustanną (izraelską) inwigilacją” i że słowa Chomeiniego mogą nie docierać do Szacha.  


Nieustępliwa wizja

 

Paranoja i megalomania nawet nie zaczynają opisywać mentalności tego duchownego, niemniej zwyciężył i triumfalnie powrócił z wygnania we Francji 16 lat później.

 

Nieżyjący już Robert Wistrich pisał, że w połowie lat 1970. Chomeini rozszerzył swoją listę wrogów, by obejmowała Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Rosję. Pisze:

"Po irańskiej rewolucji w 1979 roku ostro wzrosło znaczenie koranicznych wątków wraz ze zjadliwym antyamerykanizmem. W islamskiej demonologii  zarówno Ameryka, jak Izrael są mocno złączone jako ‘szatańskie siły’, które zagrażają podstawowej tożsamości, wartościom i istnieniu islamu… Wujek Sam zlał się z Shylockiem w przerażające widmo globalizacji (amerykanizacji)  grożące zalaniem świata islamu”.

Wszyscy dyplomaci o dobrych intencjach, którzy szczerze nie chcą, by Iran stał się mocarstwem nuklearnym, muszą zrozumieć z kim, z jakim rodzajem reżimu mają do czynienia. Jak powiedział niezależny analityk Bliskiego Wschodu, Nevet Basker: "Wszechstronnym problemem należy się zająć wszechstronnie, nie po kawałku (tj. tylko sprawą nuklearną). Iran jest bezpośrednim zagrożeniem dla swoich sąsiadów i dla całego Bliskiego Wschodu".


To jest rok 2021, nie 2015. Sprawy uległy zmianie, np., Porozumienia Abrahamowe doprowadziły do pokoju między krajami sunnickich Arabów (Bahrajn, Maroko, Sudan, ZEA) a Izraelem. Arabia Saudyjska była i może nadal jest na krawędzi dołączenia do tych Porozumień. W grę wchodziła także Indonezja. To jest historyczne wydarzenie, ale może uczynić Iran tym bardziej bezwzględnym, ponieważ widzi te Porozumienia jako akty agresji wobec Iranu.

 

Znajdujemy się w niepokojącym punkcie zwrotnym. Administracja Bidena znowu grozi i pęta możliwości obrony swoich krajów zarówno Izraela, jak Arabii Saudyjskiej przed szalejącą irańską agresją. Jeśli zostanie podjęte "militarne działanie", będzie ono widziane jako „antyamerykańskie” To silnie sugeruje, że amerykańska administracja oczekuje od Saudyjczyków i Izraelczyków zaakceptowania irańskiej i palestyńskiej agresji.

 

Wizją Iranu pozostaje szyicki kalifat, rządzenie takim obszarem, jaki potrafi zdobyć. To jest przede wszystkim wojna religijna, a nie część racjonalnego, politycznego planu. Należy o tym myśleć jak o teologicznym kulcie, w którym kompromis jest zabroniony przez religię, ale który może oszukiwać, kiedy to potrzebne. Może zachodni eksperci do spraw walki z terrorem wiedzą to; może nie wiedzą. Co jednak z przywódcami rządów, którzy wierzą, że mogą ugłaskać Iran, opłacić mu się, ufać mu, wierzyć mu, inwestować w jego kraju – prowadzić z nim negocjacje w dobrej wierze?


Proszę, dowiedzcie się, z kim macie do czynienia i działajcie odpowiednio.


Tehran on My Mind

IPT News, 9 marca 2021
Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPhyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk