Prawda

Środa, 28 wrzesnia 2022 - 22:27

« Poprzedni Następny »


Teheran nie daje mi spokoju


Phyllis Chesler 2021-03-16


W poniedziałek był Międzynarodowy Dzień Kobiet, początek Miesiąca Historii Kobiet. I zawsze myślę o Teheranie, kiedy nadchodzi ten dzień. 

 

Mam długą historię kontaktów z Iranem i ta historia kształtuje mój pogląd na ten kraj i na problem, jaki stanowi on dzisiaj.  


Międzynarodowy Dzień Kobiet w Iranie wyglądał zupełnie inaczej przed powrotem ajatollaha z wygnania.


Po raz pierwszy byłam w Teheranie w 1961 roku w towarzystwie mojego afgańskiego męża i jego przyjaciół z dyplomacji. Zaskoczyło mnie, jak eleganckie były kobiety w europejskich, modnych strojach, przynajmniej w tych kręgach, w których poruszaliśmy się; wspaniały smak kremowych, białych, pistacjowych lodów (zanim stały się popularne na Zachodzie); zdumiewający Wielki Bazar z herbaciarniami, meczetami, świątyniami – tysiące rozkoszy dla oka – w połączeniu z starożytnym zapachem przypraw, mięsa, owoców, perfum i ludzkiego potu.


W połowie lat 1970. moja przyjaciółka, autorka, feministka Kate Millett, poznała mnie z Rezą Barahenim, założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Iranu i przewodniczącym organizacji Studenci Przeciwko Szachowi (CAIFI). Reza był lewicowym intelektualistą, który, jak opowiadał, był torturowany i przetrzymywany przez SAVAK (tajna policję Szacha) i mówił, że Iran rozpaczliwie potrzebuje rewolucji. Byliśmy razem w momencie, kiedy Nowy Jork doświadczył całkowitej przerwy dostawy prądu. Nagle Reza był przerażony nie z powodu ciemności, grabieży ani długiego marszu do domu, ale ponieważ nie mógł wykonać codziennego telefonu do swoich towarzyszy, że nie został porwany.

 

Kiedy Chomeini doszedł do władzy w 1979 roku, Reza powrócił do Iranu, wierząc, że Chomeini rozumie (mułła powtarzał to tysiące razy), że zachodni kolonializm/imperializm był jest w najwyższym stopniu zły. Reza wierzył, że Chomeini zajmie się nędzą, analfabetyzmem i kapitalizmem i zaprowadzi islamski, komunistyczny raj. Reza natychmiast zaprosił Kate, by przemówiła do irańskich kobiet w Międzynarodowy Dzień Kobiet, 8 marca 1979 roku. Kate niefrasobliwie pojechała, uczestniczyła w marszu i udokumentowała go, jak również robiła wywiady z kobietami. Z czasem napisała dobrą książkę Going to Iran. Została także aresztowana i na szczęście szybko deportowana.

 

W następnym roku Reza był nadal w Iranie i zaprosił mnie, bym przemawiała do irańskich kobiet w Międzynarodowy Dzień Kobiet w 1980 roku. Powiedział: “Rozumiesz muzułmańską duszę; to będzie inaczej”. Wyłącznie śmiałam się i powtarzałam, że dostałam już nauczkę, kiedy trzymano mnie w niewoli w wytwornej purdah jako pannę młodą w Afganistanie i że nie pojadę do Iranu choćby towarzyszyli mi wszyscy żołnierze amerykańskiej piechoty morskiej. „Nie w tym życiu, Reza. Zobaczysz, wkrótce sam uciekniesz”.  

 

I zrobił to, ale dopiero w latach 1990. Od tego czasu żyje na wygnaniu w Kanadzie.


Według irańskiej dysydentki, kobiety, która woli, by jej nazwisko tu nie figurowało, Międzynarodowy Dzień Kobiet 1979 roku był “ostatnim dniem, w którym dziesiątki tysięcy irańskich kobiet pojawiło się publicznie bez zasłony. Zrobiły to, bo słyszały pogłoski, że zasłona wkrótce stanie się obowiązkowa. Chomeini pozyskał współpracę i wysiłki tych kobiet, by przeprowadzić rewolucję. Kiedy zwyciężył, zaczął konsolidację władzy i wprowadził skrajną wersję prawa szariatu. Owego dnia te odważne kobiety były bite i nękane przez bandyckich członków Komiteh, milicji wspierającej Chomeiniego. Ich komunikat: ‘Zasłońcie się albo będziecie bite – lub jeszcze gorzej’”.

 

Wymowne słowa

 

Moja krótka, jednotygodniowa wizyta w Teheranie, miała miejsce zaledwie dwa lata przed wygłoszeniem przez Chomeiniego płomiennego i jadowitego przemówienia 3 czerwca 1963 roku, przeciwko Żydom, Izraelowi, Szachowi i madrasie Fajzija w Kum. Kiedy ja rozkoszowałam się lodami, niczego nie wiedziałam o obsesji Chomeiniego z jego islamsko-nazistowsko-komunistyczną wersją „olbrzymiego żydowskiego spisku”.  

 

Psychologicznie i politycznie dżihadyści-terroryści, podobnie jak “honorowi mordercy”, zawsze wierzą, że działają w samoobronie. Chomeini zręcznie zawłaszczył cechy marksizmu (antyimperializm, antykolonializm, wyzwolenie uciskanej klasy) w celu zwabienia lewicowych zwolenników (takich jak mój przyjaciel Reza Baraheni) i ogłoszenia muzułmanów za uciskaną „klasę” zarówno wobec samych siebie, jak ludzi Zachodu.  


Inny irański dysydent, z którym niedawno rozmawiałam i który także woli pozostać anonimowy, powiedział mi, że "nie sądzi, by wystarczająco dużo ludzi było świadomych  wielkiej nienawiści do Żydów, która przenikała umysł ajatollaha Chomeiniego i jego kolegów-rewolucjonistów, takich jak Ibrahim YazdiMostafa Chamran i Sadegh Ghotbzadeh. Krytycy Republiki Islamskiej minimalizują centralne miejsce antyżydowskiej ideologii i spisków w tym przemówieniu”.  

 

Kiedy prezydent Biden i jego zespół z ery Obamy mają nadzieję na ponowne rozpoczęcie negocjacji z Iranem, Iran kontynuuje swój tajny program wzbogacania uranu i testowania pocisków balistycznych, jak również swoją długą tradycję finansowania i operacjonalizacji terrorystycznych ataków na całym świecie i przeciwko Żydom oraz Izraelowi. Kontynuuje także prześladowania kobiet, dysydentów, homoseksualistów i dokonuje  niezliczonych potworności wobec irańskich obywateli.

 

Kto może zapomnieć zamachy bombowe Iranu na dwa żydowskie miejsca w Argentynie – w których zabito dziesiątki ludzi i zraniono setki, zamachy, które im uszły na sucho?

 

Czy takie zachowanie jest czystym diabelskim szaleństwem, czy też jest to czysty islam w szyickim stylu? Jeśli tak, to może być ważne przypomnienie przemówienia Chomeiniego z 1963 roku, które wygłosił w Kum w Aszura, święto upamiętniające dzień, w którym Husajn Ibn Ali, wnuk Mahometa, padł w bitwie o Karbala. Chomeini wygłosił to przemówienie, a właściwie kazanie, które zatytułował: Szach i Izrael; źródło cierpienia ludzi w Iranie.

"Izrael nie chce, by byli jacykolwiek uczeni ludzie w tym kraju – powiedział. - Izrael nie chce, by Koran istniał w tym kraju. Izrael nie chce, by istnieli ulemowie w tym kraju. Izrael nie chce widzieć islamskich zasad w tym kraju. To Izrael napadł na madrasy przez swoich złowrogich agentów. Napada na nas także i na was, naród; chce przejąć waszą gospodarkę, by zniszczyć wasz handel i rolnictwo, i przywłaszczyć sobie wasze bogactwo, pozostawiając ten kraj bez niego”.

Chomeini widział Izrael jako nieustępliwego agresora.  


Chomeini potępił doktrynę Szacha równych praw dla mężczyzn i kobiet.  


Chomeini zastanawiał się, jaki może być "prawdziwy związek między Szachem a Izraelem”. „Czy może być tak, że Szach jest Izraelczykiem? Czy (izraelskie) tajne służby sądzą, że jest on Żydem?” Chomeini mówił, że Szach jest “pod nieustanną (izraelską) inwigilacją” i że słowa Chomeiniego mogą nie docierać do Szacha.  


Nieustępliwa wizja

 

Paranoja i megalomania nawet nie zaczynają opisywać mentalności tego duchownego, niemniej zwyciężył i triumfalnie powrócił z wygnania we Francji 16 lat później.

 

Nieżyjący już Robert Wistrich pisał, że w połowie lat 1970. Chomeini rozszerzył swoją listę wrogów, by obejmowała Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Rosję. Pisze:

"Po irańskiej rewolucji w 1979 roku ostro wzrosło znaczenie koranicznych wątków wraz ze zjadliwym antyamerykanizmem. W islamskiej demonologii  zarówno Ameryka, jak Izrael są mocno złączone jako ‘szatańskie siły’, które zagrażają podstawowej tożsamości, wartościom i istnieniu islamu… Wujek Sam zlał się z Shylockiem w przerażające widmo globalizacji (amerykanizacji)  grożące zalaniem świata islamu”.

Wszyscy dyplomaci o dobrych intencjach, którzy szczerze nie chcą, by Iran stał się mocarstwem nuklearnym, muszą zrozumieć z kim, z jakim rodzajem reżimu mają do czynienia. Jak powiedział niezależny analityk Bliskiego Wschodu, Nevet Basker: "Wszechstronnym problemem należy się zająć wszechstronnie, nie po kawałku (tj. tylko sprawą nuklearną). Iran jest bezpośrednim zagrożeniem dla swoich sąsiadów i dla całego Bliskiego Wschodu".


To jest rok 2021, nie 2015. Sprawy uległy zmianie, np., Porozumienia Abrahamowe doprowadziły do pokoju między krajami sunnickich Arabów (Bahrajn, Maroko, Sudan, ZEA) a Izraelem. Arabia Saudyjska była i może nadal jest na krawędzi dołączenia do tych Porozumień. W grę wchodziła także Indonezja. To jest historyczne wydarzenie, ale może uczynić Iran tym bardziej bezwzględnym, ponieważ widzi te Porozumienia jako akty agresji wobec Iranu.

 

Znajdujemy się w niepokojącym punkcie zwrotnym. Administracja Bidena znowu grozi i pęta możliwości obrony swoich krajów zarówno Izraela, jak Arabii Saudyjskiej przed szalejącą irańską agresją. Jeśli zostanie podjęte "militarne działanie", będzie ono widziane jako „antyamerykańskie” To silnie sugeruje, że amerykańska administracja oczekuje od Saudyjczyków i Izraelczyków zaakceptowania irańskiej i palestyńskiej agresji.

 

Wizją Iranu pozostaje szyicki kalifat, rządzenie takim obszarem, jaki potrafi zdobyć. To jest przede wszystkim wojna religijna, a nie część racjonalnego, politycznego planu. Należy o tym myśleć jak o teologicznym kulcie, w którym kompromis jest zabroniony przez religię, ale który może oszukiwać, kiedy to potrzebne. Może zachodni eksperci do spraw walki z terrorem wiedzą to; może nie wiedzą. Co jednak z przywódcami rządów, którzy wierzą, że mogą ugłaskać Iran, opłacić mu się, ufać mu, wierzyć mu, inwestować w jego kraju – prowadzić z nim negocjacje w dobrej wierze?


Proszę, dowiedzcie się, z kim macie do czynienia i działajcie odpowiednio.


Tehran on My Mind

IPT News, 9 marca 2021
Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPhyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk