Prawda

Poniedziałek, 3 października 2022 - 23:13

« Poprzedni Następny »


Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej


Majid Rafizadeh 2021-03-01

Mimo twierdzeń irańskich przywódców, że ich program nuklearny jest skierowany na  cele pokojowe, dowody pokazują, że reżim irański od dawna dąży do zdobycia broni jądrowej. Program pocisków balistycznych do przenoszenia jądrowych głowic jest ściśle związany z programem nuklearnym. Na zdjęciu: pocisk balistyczny Szahab-3. (Zdjęcie: Wikipedia)
Mimo twierdzeń irańskich przywódców, że ich program nuklearny jest skierowany na  cele pokojowe, dowody pokazują, że reżim irański od dawna dąży do zdobycia broni jądrowej. Program pocisków balistycznych do przenoszenia jądrowych głowic jest ściśle związany z programem nuklearnym. Na zdjęciu: pocisk balistyczny Szahab-3. (Zdjęcie: Wikipedia)

Mimo twierdzeń irańskich przywódców, że ich program nuklearny jest skierowany na cele pokojowe, dowody pokazują, że reżim irański od dawna dąży do zdobycia broni jądrowej.


Niedawny raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej informował, że “Próbki pobrane z dwóch miejsc podczas inspekcji jesienią przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) zawierały ślady radioaktywnego materiału”.


O tej sprawie poinformował świat izraelski premier, Benjamin Netanjahu,  w 2018 roku, kiedy wezwał dyrektora generalnego MAEA, Yukiya Amano, by przeprowadził inspekcję „atomowego magazynu” w Iranie. Netanjahu powiedział w przemówieniu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że irański rząd ma “tajny atomowy magazyn do przechowywania olbrzymich ilości wyposażenia i materiałów z tajnego programu broni jądrowej Iranu”. W dodatku, w 2018 roku dwie niezależne organizacje mieszczące się w Waszyngtonie - Institute for Science and International Security (ISIS) i Foundation for the Defense of Democracies (FDD) -- opublikowały szczegółowy raport o niezadeklarowanych, tajnych instalacjach nuklearnych Iranu. Przywódcy Iranu twierdzili, że magazyn we wsi Turquz Abad na przedmieściach Teheranu był po prostu miejscem, gdzie czyszczono dywany.


MAEA początkowo nie traktowała poważnie tych informacji o tajnym atomowym magazynie irańskim. Nie powinno to dziwić: MAEA ma długą historię błędnego informowania o irańskim stosowaniu się do umowy i odmawiania sprawdzania wiarygodnych doniesień o nielegalnej aktywności nuklearnej Iranu. Na ogół inne państwa lub organizacje niepaństwowe – nie MAEA ani ONZ – pierwsze ujawniały tajne instalacje nuklearne Iranu. Na przykład, tajne instalacje nuklearne Iranu w Natanz i Araku zostały ujawnione przez grupę opozycyjną, Narodową Radę Oporu w Iranie w 2001 roku.


Po znacznych naciskach na MAEA, ta oenzetowska organizacja jesienią 2020 roku przeprowadziła inspekcję podejrzanego miejsca, o którym dwa lata wcześniej mówił izraelski premier. Nawet wtedy, chociaż przywódcy Iranu z pewnością mieli dosyć czasu na oczyszczenie instalacji, inspektorzy MAEA niemniej złożyli raport, że znaleźli ślady radioaktywnego uranu. 


Nie powinno być niespodzianką, że rządzący Iranem mułłowie odmawiają udzielania odpowiedzi na pytania MAEA.


Ważne jest także podkreślenie, że najbardziej podstawowym wymogiem Traktatu O Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT), którego Iran jest stroną, jak również jednym z warunków “umowy nuklearnej” z 2015 roku, jest obowiązek Iranu do ujawnienia MAEA wszelkiej nuklearnej działalności – a Iran nie spełnia także tego warunku.


Odkrycie
 radioaktywnych cząstek w Turquz Abad wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo, że Teheran w tajemnicy pracuje nad bronią jądrową. Wskazuje także na wysokie prawdopodobieństwo, że rządzący Iranem mułłowie łamali umowę nuklearną od momentu jej zawarcia w 2015 roku.


Mimo tego niezmiernie ważnego odkrycia, administracja Bidena – z  pozornie proroczymi zastrzeżeniami sekretarza Stanu Antony’ego Blinkena i mianowaną przez Bidena na dyrektorkę Wywiadu Narodowego Avril Haines – nadal wydaje się pchać do powrotu USA do umowy nuklearnej.


Nuklearna umowa z Iranem ma niebezpieczne, fundamentalne wady, szczególnie prawo do wzbogacania uranu – jak napisał kilka lat temu ówczesny ambasador USA John Bolton, bez tego nie ma bomby – i osławione klauzule wygaśnięcia, które usuwają restrykcje dla programu nuklearnego Iranu po wygaśnięciu umowy. Umowa, zamiast zapobiec, by Iran zdobył broń nuklearną, w rzeczywistości toruje drogę Teheranowi do zostania legalnym państwem nuklearnym. Ponadto, umowa wyklucza z zasięgu inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej militarne instalacje Iranu, takie jak Parchin, gdzie podobno prowadzi się nuklearne badania i rozwój. Umowa, którą reżim irańskie jest ze zrozumiałych przyczyn zachwycony, nie zajmuje się też programem pocisków balistycznych Iranu z możliwością przenoszenia głowic jądrowych, ściśle związanym z programem nuklearnym. Umowa nuklearna daje także reżimowi Iranu globalną legitymację, co utrudnia pociąganie jego przywódców do odpowiedzialności za jakiekolwiek szkodliwe zachowania, drapieżną agresję lub działalność terrorystyczną.


Umowa nuklearna pozwala także na napływ miliardów dolarów do skarbca irańskich przywódców, dostarczając tym samym pieniędzy dla ich milicji, Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), których potrzebują do eskalowania militarnego awanturnictwa w regionie. To obejmuje finansowanie, zbrojenie i wspieranie ich grup terroru i milicji w Libanie, Iraku, Syrii, Jemenie i Strefie Gazy, jak również w Ameryce Południowej. Wreszcie, umowa nuklearna zwiększa wprowadzanie przez Iran zamieszania w regionie, interwencje w regionie i finansowanie grup milicji.


Administracja Bidena zrobiłaby dobrze dla bezpieczeństwa Ameryki i reszty świata, gdyby poważniej potraktowała niedawne rewelacje o tajnej pracy Iranu z bronią jądrową – szczególnie po to, by powstrzymać ten reżim przed zdobyciem broni jądrowej zanim będzie za późno.


Iran: The Mullah’s Pursuit of Obtaining Nuclear Weapons

Gatestone Institute, 18 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Od redakcji „Listów z naszego sadu”

 

22 lutego 2021 r. irański najwyższy przywódca, Ali Chamenei, przedstawił kolejne kroki irańskiego projektu nuklearnego. Przemawiając do Zgromadzenia Ekspertów Iranu Chamenei zadeklarował, że irańskie ograniczenie wzbogacania uranu do 20% - poziom, który już stanowi złamanie porozumienia nuklearnego JCPOA - jest unieważnione i ogłosił zamiar Iranu podniesienia wzbogacania do 60% (rzekomo potrzebnego do napędu nuklearnego łodzi podwodnych). Ali Chamenei  powiedział m. in.: "Międzynarodowy syjonistyczny błazen nieustannie mówi: ‘Nie pozwolimy Iranowi na zdobycie broni jądrowej’ – ale trzeba mu powiedzieć, że jeśli Islamska Republika [Iranu] zdecyduje się zdobyć broń jądrową, ani ty [Izrael], ani więksi od ciebie [USA] nie będą w stanie tego zatrzymać”.

Źródło: MEMRI po polsku Iran używa „maksymalnego nacisku” na administrację Bidena  

 Majid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk