Prawda

Czwartek, 9 lutego 2023 - 10:46

« Poprzedni Następny »


Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina


Adam Levick 2022-11-25


Amerykański językoznawca i komentator polityczny John McWhorter ukuł termin Przebudzony Rasizm na najnowszą falę elitarnych, radykalnych, „antyrasistowskich” działaczy, którzy twierdzą, że rasizm jest tak głęboko zakorzeniony w tkance amerykańskiego życia, że jest odporny na tradycyjne prawa obywatelskie i ustawodawstwo antyrasistowskie.


Aby wyrównać szanse, liberalno-demokratyczne systemy rządów – które nie są w stanie sprostać utopijnemu zadaniu osiągnięcia idealnego parytetu rasowego – muszą zostać radykalnie zrekonstruowane, aby umożliwić to, o czym Ibram X. Kendi, autor książki How To Be An Anti-Racist nazywa bez cienia ironii „antyrasistowską dyskryminacją” grup, które „odnoszą nieproporcjonalne sukcesy”.


Jedyną rzeczą, która ma znaczenie dla takich działaczy, są różnice rasowe w wynikach ekonomicznych i społecznych, które są postrzegane jako wystarczający dowód na rasizm. Nie tylko wszystkie inne możliwe czynniki prowadzące do nierównych wyników są ignorowane, ale nawet rozważanie innych wyjaśnień jest uważane za rasizm.


Tak więc „uprzywilejowani” biali i ci, których określa się mianem „graniczących z białymi”, muszą zaakceptować przyszłość, w której będą musieli stawić czoła „postępowej bigoterii”, aż do całkowitego równości rasowej we wszystkich dziedzinach życia.


Chociaż orędownicy Przebudzonego Rasizmu zwykle skupiają się tylko na paradygmacie czarno-białym, kwestia tego, gdzie Żydzi (i inne odnoszące sukcesy, ale historycznie upośledzone mniejszości) znajdują się w ramach tej binarności rasowej, rzadko pojawia się w dyskursie publicznym.


W jednym z rozdziałów swojej znakomitej i ważnej książki Woke Antisemitism: How a Progressive Ideology Harms Jews, David L. Bernstein opowiada historię o żydowskim przyjacielu, który dorastał w biedzie, stracił ojca jako małe dziecko i był celem antysemickich ataków w szkole i zmagał się z dysleksją. Jednak po ukończeniu studiów udało mu się zdobyć tytuł MBA i znaleźć pracę w dużej firmie konsultingowej, gdzie sumiennie pracował i kilkakrotnie awansował.


Po zabójstwie George'a Floyda jego firma zdecydowała się dokonać poważnych zmian kadrowych w celu promowania wartości „równości i włączenia” (DEI). Jedną ze zmian była decyzja prezesa o zwolnieniu części nadreprezentowanej białej kadry i zatrudnieniu większej liczby osób ze „marginalizowanych społeczności”.


Jednym z pracowników zwolnionych w wyniku tej restrukturyzacji rasowej był przyjaciel Davida, który pomimo swojego nieuprzywilejowanego pochodzenia stał się – w oczach dominującej ortodoksji DEI – uprzywilejowanym białym człowiekiem. Jak zauważył Bernstein, „doprowadzone do logicznego wniosku, podejście Przebudzonego ideologa do równości” w miejscu pracy, na uniwersytecie iw innych miejscach nieuchronnie będzie miało tego rodzaju wpływ na Żydów.


Problem z Przebudzoną ortodoksją, wyjaśnia Bernstein, w swojej dogłębnej analizie – która obejmuje jego doświadczenia z pierwszej ręki jako przywódcy gminy żydowskiej, który ma do czynienia z jej rosnącym wpływem na żydowskie szkoły i organizacje, oraz jego pracę jako dyrektora Jewish Institute for Liberal Values (JILV) – jest rasowy esencjalizm, który redukuje ludzi do uciskanych kolorowych i uprzywilejowanych białych ciemiężców.


W ramach tego manichejskiego ujęcia Żydzi, mimo że są historycznie uciskaną mniejszością i przedstawiani jako nie-biali, a nawet jako wrogowie „białej rasy” przez neonazistów i innych skrajnie prawicowych antysemitów, są zazwyczaj klasyfikowani jako „biali ” lub „graniczący z białymi”.


Rolą, do jakiej Przebudzona lewica wyznaczyła Żydów, jest przyznanie przez nich ich przywilejów i wkładu w supremację białych oraz tego, że stali się „sojusznikami białych” dla naprawdę uciskanych mniejszości rasowych. Jak pisze Bernstein: „Jeśli ktoś jest powstrzymywany przez białą supremację, ktoś inny musiał być przez nią wspierany”. Wynika z tego, dodaje, że „Żydzi będą postrzegani jako czerpiący zyski kosztem czarnych”. Kwalifikacje i zasługi są w oczach Przebudzonej lewicy iluzją zaprojektowaną w celu legitymizacji rasistowskiego systemu.


Ten paradygmat rasowy „ciemiężyciele kontra uciskani”, który utożsamia władzę z deprawacją, a bezsilność z cnotą, pisze Bernstein, jest również w coraz większym stopniu dla przebudzonej lewicy automatycznym sposobem postrzegania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Przy patrzeniu przez podwójną soczewkę, pisze Bernstein, „Izraelczycy są odwiecznymi oprawcami, i nie ma tu miejsca na jakiekolwiek niuanse” – jest tylko sztywny wzór, według którego, jak wielokrotnie pokazaliśmy, wiele mediów relacjonuje wydarzenia w regionie.


Bernstein zauważa, że kolejnym przerażającym elementem nowej Przebudzonej ideologii, przyjętej przez wielu przywódców gmin żydowskich, jest to, że odmawia ona poddania swoich idei krytycznej analizie. Programy żydowskie, które promują takie podejście – pod pozorem programów różnorodności – zwykle przedstawiają swój pogląd na rasizm nie jako dyskusyjną teorię, ale jako bezdyskusyjną mądrość.


Bernstein nie może uwierzyć, że tak mało Żydów i żydowskich przywódców nie jest podejrzliwych wobec takiego dogmatycznego podejścia w świetle faktu, że namiętna debata jest tak ważna dla żydowskiego życia i tradycji.


Ale być może najbardziej szokującym faktem przedstawionym w Woke Antisemitism jest wynik ankiety zleconej przez JILV, pokazującej, w jaki sposób nowe poglądy Przebudzonych na temat rasy, rasizmu i Żydów przeniknęły do świadomości publicznej. Ankieta, która obejmowała mniej więcej taką samą liczbę Demokratów i Republikanów, zawierała następujące pytanie:


Czy zgadzasz się z poniższym stwierdzeniem?

„Ameryka jest strukturalnie rasistowskim krajem, w którym biali Amerykanie i graniczące z białymi grupy, które naśladują białą kulturę (jak Amerykanie pochodzenia azjatyckiego i Amerykanie pochodzenia żydowskiego), mają niesprawiedliwą przewagę, którą należy się zająć, aby osiągnąć równość”.

Wyniki pokazują, że wielu respondentów zgodziło się z tym stwierdzeniem, w tym przytłaczająca większość samozwańczych postępowców.Jednak książka Bernsteina nie jest jakąś „ponurą wizją” przyszłości. Oferuje dobrze uzasadnione obalenie ortodoksji Przebudzonej lewicy w kwestiach Żydów i rasy, a kończy się ważnymi i praktycznymi radami, w jaki sposób społeczność żydowska – zwłaszcza instytucje żydowskie – mogą walczyć z tą nową plagą antysemityzmu działającego pod pozorem antyrasizmu.


Książka Bernsteina jest niezwykle ważnym wkładem nie tylko w walkę z nowym, Przebudzonym antysemityzmem, ale w szerszą walkę z niebezpiecznym wdzieraniem się antyliberalizmu do naszej kultury, edukacji i życia obywatelskiego.


A review of ‘Woke Antisemitism’ by David Bernstein

Camera U.K., 13 listopada 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Adam Levick jest redaktorem Camera U.K. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1192 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10
Kulturowe zawłaszczenie i Żydzi   Glick   2022-12-09
Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15
Czy palestyński dziennikarz @HosanSalemG jest antypalestyńskim rasistą, kiedy mówi, że wszyscy palestyńscy dziennikarze popierają terror?     2022-10-13
Abbas domaga się od ONZ cofnięcia wskazówek zegara   Hirsch   2022-10-10
Co złego to Żydzi, czyli świat w coraz szybszym tempie wraca w stare koleiny   Koraszewski   2022-10-06
“Partner pokoju” Izraela morduje Izraelczyków   Toameh   2022-10-04
Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk