Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 21:56

« Poprzedni Następny »


Problem z „pokojem”


Khaled Abu Toameh 2020-06-15

Wygląda na to, że minister spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej, Riad Malki popełnił „zbrodnię”. Powiedział, że Palestyńczycy są gotowi do spotkania z Izraelczykami! Dla palestyńskiego kierownictwa Izrael i administracja USA są obecnie głównymi wrogami Palestyńczyków. Nie wolno rozmawiać z żadnym przedstawicielem Izraela ani USA.
Wygląda na to, że minister spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej, Riad Malki popełnił „zbrodnię”. Powiedział, że Palestyńczycy są gotowi do spotkania z Izraelczykami! Dla palestyńskiego kierownictwa Izrael i administracja USA są obecnie głównymi wrogami Palestyńczyków. Nie wolno rozmawiać z żadnym przedstawicielem Izraela ani USA.

Wygląda na to, że minister spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej, Riad Malki, popełnił „zbrodnię". Powiedział, że Palestyńczycy są gotowi do spotkania z Izraelczykami! Malki wypowiedział te skandaliczne słowa podczas spotkania w zeszłym tygodniu z zagranicznymi dziennikarzami.


"Palestyńskie kierownictwo ma zaufanie do rosyjskiego prezydenta, Władimira Putina” - powiedział Malki, nawiązując do możliwości odbycia wideokonferencji między prezydentem AP, Mahmoudem Abbasem i izraelskim premierem, Benjaminem Netanjahu, pod auspicjami rosyjskiego prezydenta. „Palestyńczycy rozważą tę możliwość, jeśli Rosja uzna to za użyteczne”.  


Palestyńskie kierownictwo od 2014 roku bojkotuje rozmowy pokojowe z Izraelem. Od 2017 roku palestyńskie kierownictwo bojkotuje także administrację USA w reakcji na decyzję prezydenta Trumpa uznania, że Jerozolima jest stolicą Izraela.


19 maja Abbas ogłosił swoją decyzję o wycofaniu się ze wszystkich umów i porozumień z Izraelem i USA, włącznie z kooperacją w sprawach bezpieczeństwa. Dla palestyńskiego kierownictwa Izrael i USA są teraz głównymi wrogami Palestyńczyków. Nie wolno rozmawiać z żadnym przedstawicielem Izraela ani USA. Mówienie o spotkaniach z izraelskimi lub amerykańskimi przedstawicielami stało się tabu.


Zatem wypowiedź Malkiego wywołała powszechny gniew wśród Palestyńczyków, z których część potępiła go i wzywała do jego rezygnacji ze stanowiska.


Co istotne, tymi, którzy obecnie potępiają Malkiego, nie są jedynie ekstremistyczne grupy, sprzeciwiające się jakiemukolwiek procesowi pokojowemu z Izraelem, ale także rządzona przez Abbasa frakcja, Fatah. To jest ten sam Fatah, o którym międzynarodowe media systematycznie mówią  jako o „umiarkowanej” frakcji Palestyńczyków.  


Pełna nazwa założonego w 1959 roku Fatahu brzmi: Palestyński Narodowy Ruch Wyzwolenia. W 1967 roku Fatah dołączył do OWP, która podpisała Umowy z Oslo w 1993 roku, pozornie po to, by zakończyć izraelsko-palestyński konflikt dzięki terytorialnym ustępstwom.  


W owym czasie przywódca OWP, Jaser Arafat, wysłał list do izraelskiego premiera, Icchaka Rabina, twierdząc, że OWP jest gotowa uznać prawo Izraela do istnienia, zobowiązać się do znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego i odrzucić wszelkie formy terroryzmu.


Dwadzieścia siedem lat później przywódcy Fatahu ewidentnie wierzą, że prowadzenie negocjacji z Izraelem jest „zbrodnią” i że Palestyńczycy, którzy nadal wierzą w proces pokojowy z Izraelczykami, co najmniej powinni zostać usunięci ze swoich stanowisk.


Odpowiadając na wypowiedź Malkiego, wysoki rangą funkcjonariusz Fatahu, Tawfik Tirawi, wydał ostre ostrzeżenie palestyńskiemu ministrowi spraw zagranicznych i oskarżył go o działania łamiące palestyński „narodowy konsensus”. Zwracając się do Malkiego ten funkcjonariusz Fatahu powiedział:

"Pora, żebyś poszedł do domu i zastanowił się nad sobą. Nie jesteś dłużej w stanie wyrazić z minimalną dyplomacją aspiracji [palestyńskiego] ludu. Od premiera pilnie wymaga się, by cię zastąpił”.

Z powodu tego, kim jest Tirawi i jak wysoką pozycję ma w Fatahu, jego atak na palestyńskiego ministra spraw zagranicznych ma znaczenie. Tirawi, który jest generałem brygady i członkiem Komitetu Centralnego Fatahu, stworzył i dowodził palestyńską Służbę Ogólnego Wywiadu w 1994 roku.  


Jest także istotne, że po ataku Tirawiego na Malkiego żaden przywódca Fatahu nie wystąpił w obronie Malkiego. Milczenie Fatahu można w rzeczywistości uznać za poparcie wezwania Tirawiego do usunięcia palestyńskiego polityka, który wyraził gotowość spotkania z Izraelczykami.


Tymczasem atak Tirawiego na Malkiego został gorąco przyjęty przez kilka grup palestyńskich, które odrzucają prawo Izraela do istnienia, włącznie z finansowanymi przez Iran Hamasem i Palestyńskim Islamskim Dżihadem (PIJ).


Hamas powiedział, że słowa Malkiego wskazują, że palestyńskie kierownictwo nie jest poważne, kiedy grozi odejściem od wszystkich umów i porozumień z Izraelem. „Te wypowiedzi pokazują, że palestyńskiemu kierownictwu brak woli przeciwstawienia się [izraelskim] planom anektowania Zachodniego Brzegu” – powiedział rzecznik Hamasu Hazem Kassem. „Pokazują również, że kierownictwo palestyńskie nadal stawia na stosunki z okupacyjnym rządem”.  


PIJ powiedział w osobnej wypowiedzi, że oświadczenie Malkiego ”ujawnia rozmiary zamieszania w Autonomii Palestyńskiej”.  Według PIJ, słowa te ujawniają także „sprzeczne stanowiska i działania palestyńskich polityków w sprawie spotkań z wrogiem”.


Należący do OWP Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP) wezwał do usunięcia Malkiego i pociągnięcia go do odpowiedzialności za gotowość do wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem. „LFWP patrzy z powagą na wypowiedź przypisaną Malkiemu, która odzwierciedla trwające trzymanie się Autonomii Palestyńskiej iluzji negocjacji [z Izraelem]” - brzmiała wypowiedź tej grupy. „LFWP uważa te słowa za część trendu, który zwraca się przeciwko palestyńskiemu narodowemu i frakcyjnemu konsensusowi”.  


Inna grupa z OWP, Demokratyczny Front Wyzwolenia Palestyny (DFWP) wezwał Malkiego: ”skończ ze swoją polityczną herezją i podporządkuj się decyzjom ciał ustawodawczych [OWP], Rady Narodowej i Centralnej”. Te decyzje mówią o zerwaniu wszystkich stosunków z Izraelem, włącznie z kooperacją w sprawach bezpieczeństwa między palestyńskimi siłami bezpieczeństwa a IDF na Zachodnim Brzegu. DFWP powiedział, że wypowiedź Malkiego „przekazuje niebezpieczne stanowisko i zamiary, które są sprzeczne z ogólnym trendem przyjętym przez Palestyńczyków wobec Izraela”.  


Nie zaskakuje to, że Malkiego z powodu jego gotowości do prowadzenia dialogu z Izraelem,  spotyka także kampania podżegania na rozmaitych platformach mediów społecznościowych.


Ataki na Malkiego nie są niespodzianką, biorąc pod uwagę narastające uczucia antyizraelskie i antyamerykańskie wśród Palestyńczyków.


Ta wrogość jest bezpośrednim rezultatem trwającego podżegania ze strony palestyńskiego kierownictwa i jego płomiennej retoryki przeciwko Izraelowi i USA. Dzień za dniem palestyńscy przywódcy wbijają w umysły swojej ludności, że Izrael odrzuca pokój i popełnia „zbrodnie wojenne” wobec Palestyńczyków.


Ci sami przywódcy twierdzą, że administracja USA i Trump są „stronniczy” na korzyść Izraela i nienawidzą Palestyńczyków. Kiedy w taki sposób radykalizujesz ludzi przeciwko Izraelowi i USA, jak możesz oczekiwać od palestyńskich przywódców nie zawetowania spotkania z Izraelczykami?


W obecnej sytuacji niemożliwe jest mówienie o ponownym podjęciu procesu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami, jak Malki dowiedział się w bolesny sposób, jeśli choćby słowo o negocjacjach z ust palestyńskiego przywódcy oznacza – co najmniej – śmiertelny cios dla jego kariery.


Ponadto, kiedy Malki jest atakowany także przez „umiarkowanych”, można tylko zapytać, co „nieumiarkowani” mają w zanadrzu dla tego oblężonego ministra spraw zagranicznych – lub dla każdego innego przywódcy, który mógłby ośmielić się na powrót do stołu negocjacyjnego z Izraelem?


Palestinians: The Problem with ’Peace’

Gatestone Institute, 8 czerwca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk