Prawda

Sobota, 28 maja 2022 - 16:24

« Poprzedni Następny »


Premier Autonomii Palestyńskiej
“Izrael musi zginąć demograficznie”


Z materiałów MEMRI 2021-10-06

Premier AP Muhammad Sztajjeh (źródło: Wafa.ps)
Premier AP Muhammad Sztajjeh (źródło: Wafa.ps)

Trzydziestego września 2021 r. wychodząca w Londynie katarska gazeta “Al-Quds Al-Arabi” doniosła o spotkaniu, jakie tego dnia odbyło się między premierem Autonomii Palestyńskiej (AP), Muhammadem Sztajjehem a izraelsko-arabskimi dziennikarzami oraz z korespondentem „Al-Quds Al-Arabi”. Według tego doniesienia, Sztajjeh poprosił, by nie nagrywano spotkania, które odbywało się w jego gabinecie. Podczas spotkania powiedział, że Izrael nie jest zainteresowany rozwiązaniem kwestii palestyńskiej – ani rozwiązaniem w postaci dwóch państw, ani jednego państwa – i trwa przy dążeniach do fragmentacji narodu palestyńskiego i ignorowaniu jego sprawy.  W tej rzeczywistości, powiedział, nie będzie wyboru poza powrotem do punktu wyjściowego sprawy palestyńskiej w 1948 r. i w tej sytuacji naród palestyński “od rzeki do morza” będzie miał jedno, zjednoczone kierownictwo. Powiedział także, że Izrael musi „zginąć demograficznie, ponieważ żydowski rezerwuar ludzi na świecie zmalał”. Dodał, że na spotkaniu miesiąc temu w Ramallah między prezydentem AP Mahmoudem ‘Abbasem a izraelskim ministrem spraw zagranicznych Bennym Gantzem, Abbas powiedział, że jeśli rozwiązanie w postaci dwóch państw nie zostanie wdrożone, rozwiązaniem będzie powrót do rezolucji o podziale z 1947 r. Ganz, powiedział Sztajjeh, był zdumiony słowami palestyńskiego prezydenta.   


Według tego doniesienia Sztajjeh wyraził także rozczarowanie obecną administracją USA, która - powiedział - obiecała otwarcie konsulatu USA we wschodniej Jerozolimie i biura OWP w Waszyngtonie oraz wznowienie finansowania Palestyńczyków, ale w praktyce nie zrobiła niemal niczego, by spełnić te obietnice.


Należy wspomnieć, że w przemówieniu z 24 września 2021 r. na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Abbas dał Izraelowi ultimatum, mówiąc, że ma on jeden rok na wycofanie się do linii 1967 r. i osiągnięcie trwałego rozwiązania z Palestyńczykami, w innym razie Palestyńczycy wycofają uznanie Izraela. Podkreślił, że w takiej sytuacji będą dostępne różne opcje, włącznie z “powrotem do rozwiązania opartego na planie podziału w rezolucji 181 (II), przyjętej w 1947 r., które daje państwu Palestyna 44% ziemi”, i apelowaniem do Międzynarodowego Trybunału Karnego „w kwestii legalności okupacji ziemi palestyńskiego państwa”.
[i]


Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty doniesienia z 
Al-Quds Al-Arabi.[ii]


Premier Muhammad Sztajjeh powiedział 30 września 2021 r. w rozmowie z palestyńskimi dziennikarzami z terytoriów 1948 [tj. arabsko-izraelskimi dziennikarzami], że żaden z rządów Izraela od 1967 r. nie był zainteresowany rozwiązaniem konfliktu z palestyńskim narodem i żaden z nich nie miał rozwiązania, a to samo dotyczy obecnego [izraelskiego] rządu. [Sztajjeh] podkreślił, że konflikt wróci [w końcu] do punktu wyjścia. Według niego, jedynym izraelskim planem było i nadal jest [przyznanie Palestyńczykom] autonomii. Tego chce [izraelski] okupant także dzisiaj i działa na rzecz fragmentacji narodu palestyńskiego, zalania go szczegółami i odciągnięcia jego uwagi od głównej sprawy, którą jest okupacja. Poprosił podczas tej rozmowy [z dziennikarzami], o nienagrywanie jej, Sztajjeh podkreślił, że Izrael trwa w staraniach o zacieśnienie kontroli nad palestyńskim narodem, używając wielu imperialistycznych metod, takich jak kontrolowanie [dostaw] wody i elektryczności, przechwytywanie ziemi i kuszenie Palestyńczyków pracą dla [Izraela], zamiast żeby pracowali na własnej ziemi.      


“Sztajjeh powiedział, że nie ma na horyzoncie żadnego rozwiązania sprawy palestyńskiej, że Izrael nie chce żadnego rozwiązania, ani rozwiązania w postaci dwóch państw, ani jednego państwa, i że w terenie ciągle działa, codziennie, by sabotować każdą szansę ustanowienia palestyńskiego państwa… Dodał: “My, z naszej strony, robimy wszystko, by wyrwać się z istniejącej sytuacji. Jeśli [jednak] rozwiązanie w postaci dwóch państw rozpadnie się, wrócimy do punktu wyjścia z 1948 r., a wtedy [cały] naród palestyński, od rzeki do morza, będzie miał jedno kierownictwo. Pozwólcie, że powtórzę: w tej sytuacji będzie połączone kierownictwo, a więc jedność palestyńskiego narodu będzie odzwierciedlona przez jedność geograficzną j jedność sprawy [palestyńskiej]…”  


Podczas długiej rozmowy z palestyńskimi dziennikarzami spoza Zielonej Linii oraz z reporterem “Al-Quds Al-Arabi”, Sztajjeh [także] powiedział, że Izrael musi zginąć demograficznie, ponieważ żydowski rezerwuar ludzi na świecie zmalał… Dodał: “Konflikt z Palestyną zakończy się serią następujących po sobie ciosów, nie zaś jednym śmiertelnym ciosem. Demografia jest ważnym czynnikiem w konflikcie i dlatego Izrael próbuje pozbyć się Gazy i wepchnąć ją w egipskie ręce. [W końcu] Izrael nie będzie ani demokratyczny, ani żydowski. Chyli się ku upadkowi na wszystkie sposoby. My i Izrael zmierzamy w kierunku modelu Afryki Południowej, z żydowską mniejszością rządzącą arabską większością w historycznej Palestynie. Ta sytuacja zabierze konflikt do punktu wyjściowego i przekształci palestyńską rzeczywistość”.


Sztajjeh przyznał, że AP nie ma konkretnej strategii w sprawie Gazy, ani nie ma jej Egipt… Mówiąc o spotkaniu miesiąc temu między prezydentem AP, Mahmoudem ‘Abbasem Abu Mazenem, a ministrem spraw zagranicznych  [izraelskiej] armii okupacyjnej, Bennym Gantzem, Sztajjeh powiedział, że Abu Mazen powiedział Gantzowi: „Jeśli nie chcecie państwa w granicach z 1967 r., musicie być gotowi na powrót do rezolucji podziału [z 1947 r.]” i Gantz był zdumiony, [słysząc] to … Gantz powiedział ‘Abbasowi: “Chcę być jak Rabin. Wierzę w rozwiązanie w postaci dwóch państw, ale bariera [składu] obecnego [izraelskiego] rządu nie pozwala na [promowanie tego]”.       


O administracji USA Sztajjeh powiedział: “Wszystko, co jak dotąd słyszeliśmy od administracji USA, to ładne słowa, które nie są realizowane. [Na początku prezydentury Bidena] były amerykańskie stanowiska i obietnice dotyczące wielu spraw, włącznie z ponownym otwarciem amerykańskiego konsulatu we wschodniej Jerozolimie, ponownego otwarcia biura OWP w Waszyngtonie i wznowienia finansowej pomocy dla organizacji pracujących pod auspicjami ONZ, które pomagają Palestyńczykom. Jak dotąd jednak nie widzieliśmy, by cokolwiek [zdarzyło się] w praktyce, poza częściowym finansowaniem UNRWA, na poziomie nie przekraczającym 19% jej budżetu. Temu, co amerykańska administracja jak dotąd zrobiła, brakuje inicjatywy i pomysłów i jest ograniczone do kwestii formalnych i kosmetycznych posunięć”.  


“Sztajjeh dodał, że konsulat [USA we wschodniej Jerozolimie] będzie ponownie otwarty, [ponieważ] Kongres już podjął decyzję i przyznał na to fundusze. [Powiedział, że] przypisujemy wielką wagę do tego kroku, bo [znaczy to], wyraźne uznanie przez USA, że Jerozolima jest okupowanym miastem. Ponadto, konsulat USA będzie kamieniem węgielnym dla ambasady USA w Palestynie. „Równocześnie – dodał – nie wierzę, że jakikolwiek definitywny postęp zostanie uczyniony w kategoriach stanowiska USA lub że będzie przełom”.


Sztajjeh zauważył jednak, że podczas jego spotkania z sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem, Blinken używał nazw, jakich żaden przedstawiciel USA nigdy przedtem nie używał, jak “Haram Al-Szarif” zamiast „Wzgórze Świątynne”.  

 

 


[i] Wafa.ps, September 24, 2021.

[ii] Al-Quds Al-Arabi (September  30, 2021).    

 

Odwiedź polską stronę MEMRI: http://www2.memri.org/polish/

MEMRI, Specjalny komunikat Nr 9574, 3 października 2021
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1059 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk