Prawda

Niedziela, 23 stycznia 2022 - 10:38

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Premier Autonomii Palestyńskiej
“Izrael musi zginąć demograficznie”


Z materiałów MEMRI 2021-10-06

Premier AP Muhammad Sztajjeh (źródło: Wafa.ps)
Premier AP Muhammad Sztajjeh (źródło: Wafa.ps)

Trzydziestego września 2021 r. wychodząca w Londynie katarska gazeta “Al-Quds Al-Arabi” doniosła o spotkaniu, jakie tego dnia odbyło się między premierem Autonomii Palestyńskiej (AP), Muhammadem Sztajjehem a izraelsko-arabskimi dziennikarzami oraz z korespondentem „Al-Quds Al-Arabi”. Według tego doniesienia, Sztajjeh poprosił, by nie nagrywano spotkania, które odbywało się w jego gabinecie. Podczas spotkania powiedział, że Izrael nie jest zainteresowany rozwiązaniem kwestii palestyńskiej – ani rozwiązaniem w postaci dwóch państw, ani jednego państwa – i trwa przy dążeniach do fragmentacji narodu palestyńskiego i ignorowaniu jego sprawy.  W tej rzeczywistości, powiedział, nie będzie wyboru poza powrotem do punktu wyjściowego sprawy palestyńskiej w 1948 r. i w tej sytuacji naród palestyński “od rzeki do morza” będzie miał jedno, zjednoczone kierownictwo. Powiedział także, że Izrael musi „zginąć demograficznie, ponieważ żydowski rezerwuar ludzi na świecie zmalał”. Dodał, że na spotkaniu miesiąc temu w Ramallah między prezydentem AP Mahmoudem ‘Abbasem a izraelskim ministrem spraw zagranicznych Bennym Gantzem, Abbas powiedział, że jeśli rozwiązanie w postaci dwóch państw nie zostanie wdrożone, rozwiązaniem będzie powrót do rezolucji o podziale z 1947 r. Ganz, powiedział Sztajjeh, był zdumiony słowami palestyńskiego prezydenta.   


Według tego doniesienia Sztajjeh wyraził także rozczarowanie obecną administracją USA, która - powiedział - obiecała otwarcie konsulatu USA we wschodniej Jerozolimie i biura OWP w Waszyngtonie oraz wznowienie finansowania Palestyńczyków, ale w praktyce nie zrobiła niemal niczego, by spełnić te obietnice.


Należy wspomnieć, że w przemówieniu z 24 września 2021 r. na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Abbas dał Izraelowi ultimatum, mówiąc, że ma on jeden rok na wycofanie się do linii 1967 r. i osiągnięcie trwałego rozwiązania z Palestyńczykami, w innym razie Palestyńczycy wycofają uznanie Izraela. Podkreślił, że w takiej sytuacji będą dostępne różne opcje, włącznie z “powrotem do rozwiązania opartego na planie podziału w rezolucji 181 (II), przyjętej w 1947 r., które daje państwu Palestyna 44% ziemi”, i apelowaniem do Międzynarodowego Trybunału Karnego „w kwestii legalności okupacji ziemi palestyńskiego państwa”.
[i]


Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty doniesienia z 
Al-Quds Al-Arabi.[ii]


Premier Muhammad Sztajjeh powiedział 30 września 2021 r. w rozmowie z palestyńskimi dziennikarzami z terytoriów 1948 [tj. arabsko-izraelskimi dziennikarzami], że żaden z rządów Izraela od 1967 r. nie był zainteresowany rozwiązaniem konfliktu z palestyńskim narodem i żaden z nich nie miał rozwiązania, a to samo dotyczy obecnego [izraelskiego] rządu. [Sztajjeh] podkreślił, że konflikt wróci [w końcu] do punktu wyjścia. Według niego, jedynym izraelskim planem było i nadal jest [przyznanie Palestyńczykom] autonomii. Tego chce [izraelski] okupant także dzisiaj i działa na rzecz fragmentacji narodu palestyńskiego, zalania go szczegółami i odciągnięcia jego uwagi od głównej sprawy, którą jest okupacja. Poprosił podczas tej rozmowy [z dziennikarzami], o nienagrywanie jej, Sztajjeh podkreślił, że Izrael trwa w staraniach o zacieśnienie kontroli nad palestyńskim narodem, używając wielu imperialistycznych metod, takich jak kontrolowanie [dostaw] wody i elektryczności, przechwytywanie ziemi i kuszenie Palestyńczyków pracą dla [Izraela], zamiast żeby pracowali na własnej ziemi.      


“Sztajjeh powiedział, że nie ma na horyzoncie żadnego rozwiązania sprawy palestyńskiej, że Izrael nie chce żadnego rozwiązania, ani rozwiązania w postaci dwóch państw, ani jednego państwa, i że w terenie ciągle działa, codziennie, by sabotować każdą szansę ustanowienia palestyńskiego państwa… Dodał: “My, z naszej strony, robimy wszystko, by wyrwać się z istniejącej sytuacji. Jeśli [jednak] rozwiązanie w postaci dwóch państw rozpadnie się, wrócimy do punktu wyjścia z 1948 r., a wtedy [cały] naród palestyński, od rzeki do morza, będzie miał jedno kierownictwo. Pozwólcie, że powtórzę: w tej sytuacji będzie połączone kierownictwo, a więc jedność palestyńskiego narodu będzie odzwierciedlona przez jedność geograficzną j jedność sprawy [palestyńskiej]…”  


Podczas długiej rozmowy z palestyńskimi dziennikarzami spoza Zielonej Linii oraz z reporterem “Al-Quds Al-Arabi”, Sztajjeh [także] powiedział, że Izrael musi zginąć demograficznie, ponieważ żydowski rezerwuar ludzi na świecie zmalał… Dodał: “Konflikt z Palestyną zakończy się serią następujących po sobie ciosów, nie zaś jednym śmiertelnym ciosem. Demografia jest ważnym czynnikiem w konflikcie i dlatego Izrael próbuje pozbyć się Gazy i wepchnąć ją w egipskie ręce. [W końcu] Izrael nie będzie ani demokratyczny, ani żydowski. Chyli się ku upadkowi na wszystkie sposoby. My i Izrael zmierzamy w kierunku modelu Afryki Południowej, z żydowską mniejszością rządzącą arabską większością w historycznej Palestynie. Ta sytuacja zabierze konflikt do punktu wyjściowego i przekształci palestyńską rzeczywistość”.


Sztajjeh przyznał, że AP nie ma konkretnej strategii w sprawie Gazy, ani nie ma jej Egipt… Mówiąc o spotkaniu miesiąc temu między prezydentem AP, Mahmoudem ‘Abbasem Abu Mazenem, a ministrem spraw zagranicznych  [izraelskiej] armii okupacyjnej, Bennym Gantzem, Sztajjeh powiedział, że Abu Mazen powiedział Gantzowi: „Jeśli nie chcecie państwa w granicach z 1967 r., musicie być gotowi na powrót do rezolucji podziału [z 1947 r.]” i Gantz był zdumiony, [słysząc] to … Gantz powiedział ‘Abbasowi: “Chcę być jak Rabin. Wierzę w rozwiązanie w postaci dwóch państw, ale bariera [składu] obecnego [izraelskiego] rządu nie pozwala na [promowanie tego]”.       


O administracji USA Sztajjeh powiedział: “Wszystko, co jak dotąd słyszeliśmy od administracji USA, to ładne słowa, które nie są realizowane. [Na początku prezydentury Bidena] były amerykańskie stanowiska i obietnice dotyczące wielu spraw, włącznie z ponownym otwarciem amerykańskiego konsulatu we wschodniej Jerozolimie, ponownego otwarcia biura OWP w Waszyngtonie i wznowienia finansowej pomocy dla organizacji pracujących pod auspicjami ONZ, które pomagają Palestyńczykom. Jak dotąd jednak nie widzieliśmy, by cokolwiek [zdarzyło się] w praktyce, poza częściowym finansowaniem UNRWA, na poziomie nie przekraczającym 19% jej budżetu. Temu, co amerykańska administracja jak dotąd zrobiła, brakuje inicjatywy i pomysłów i jest ograniczone do kwestii formalnych i kosmetycznych posunięć”.  


“Sztajjeh dodał, że konsulat [USA we wschodniej Jerozolimie] będzie ponownie otwarty, [ponieważ] Kongres już podjął decyzję i przyznał na to fundusze. [Powiedział, że] przypisujemy wielką wagę do tego kroku, bo [znaczy to], wyraźne uznanie przez USA, że Jerozolima jest okupowanym miastem. Ponadto, konsulat USA będzie kamieniem węgielnym dla ambasady USA w Palestynie. „Równocześnie – dodał – nie wierzę, że jakikolwiek definitywny postęp zostanie uczyniony w kategoriach stanowiska USA lub że będzie przełom”.


Sztajjeh zauważył jednak, że podczas jego spotkania z sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem, Blinken używał nazw, jakich żaden przedstawiciel USA nigdy przedtem nie używał, jak “Haram Al-Szarif” zamiast „Wzgórze Świątynne”.  

 

 


[i] Wafa.ps, September 24, 2021.

[ii] Al-Quds Al-Arabi (September  30, 2021).    

 

Odwiedź polską stronę MEMRI: http://www2.memri.org/polish/

MEMRI, Specjalny komunikat Nr 9574, 3 października 2021
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1006 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk