Prawda

Środa, 28 wrzesnia 2022 - 22:21

« Poprzedni Następny »


Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”


Victor Rosenthal 2022-01-31

Na polskim rynku księgarskim jest dostępnych kilkanaście wydań „Protokołów Mędrców Syjonu”, dostrzegłem zaledwie dwa z uczciwymi i rzetelnymi komentarzami, pokazujące historię tego fałszerstwa, pozostałe są czysto antysemickie, a nawet mamy tu nowe dzieło na starej kanwie, książkę jednego z czołowych polskich antysemitów, proroka teorii spiskowych, Stanisława Michalkiewicza pod tytułem „Protokoły Mędrców Kowida”.
Na polskim rynku księgarskim jest dostępnych kilkanaście wydań „Protokołów Mędrców Syjonu”, dostrzegłem zaledwie dwa z uczciwymi i rzetelnymi komentarzami, pokazujące historię tego fałszerstwa, pozostałe są czysto antysemickie, a nawet mamy tu nowe dzieło na starej kanwie, książkę jednego z czołowych polskich antysemitów, proroka teorii spiskowych, Stanisława Michalkiewicza pod tytułem „Protokoły Mędrców Kowida”.

Czy ludzka głupota i niegodziwość mają jakieś granice?

Po przeczytaniu obszernego  artykułu w Wikipedii o Protokołach mędrców Syjonu muszę odpowiedzieć stanowczo - „nie”.

Protokoły, od ich pierwszej publikacji w Rosji w 1903 r. przez  Pawła Kruszewana , antysemickiego fanatyka, wydawcy i polityka, którego artykuły w gazetach podżegały do osławionego  pogromu w Kiszyniowie , do ich wykorzystania przez Henry'ego Forda, nazistów i Hamas, były jednym z najskuteczniejszych narzędzi służących do szerzenia nienawiści do Żydów na całym świecie.

Rzekomy zapis tajnych spotkań żydowskich konspiratorów, nie wiadomo dokładnie przez kogo został spreparowany. Wiele fragmentów to wyraźne zapożyczenia z różnych źródeł, w tym duże części dialogów z  (zupełnie nieantysemickiej) wydanej w 1864 roku książki Maurice'a Joly'ego Dialog w piekle między Machiavellim a Monteskiuszem, z dopisanymi wstawkami antyżydowskimi. Protokoły zostały przetłumaczone na dziesiątki języków, w tym oczywiście na angielski, niemiecki i arabski. Pojawiają się w różnych wersjach w Internecie i są nieustającym bestsellerem również w wersji drukowanej. „Jerusalem Post” donosi, że „Walmart, Book Depository, Thrift Books, Hudson Books i Barnes & Noble sprzedają dziesiątki wersji”, w tym niektóre z tekstami wstępnymi, które zapewniają o ich autentyczności.


Tak! Z tekstami wprowadzającymi, które zapewniają o ich autentyczności. Fałszywy charakter tego dokumentu  został ostatecznie udokumentowany w latach dwudziestych XX wieku, ale w niektórych kręgach jest on nadal uważany za „kontrowersyjny!” 

Protokoły uderzają w każdą możliwą antysemicką strunę. Przedstawiają Żydów jako aroganckich, nieuczciwych, skorumpowanych, chciwych, podstępnych, morderczych, rozwiązłych, manipulujących i zimnych. Przedstawiają ich rzekome plany zniszczenia rodziny, państwa, kościoła i gospodarki narodowej. Przedstawiają ich spisek mający na celu kontrolowanie umysłów i ciał Gojów, oszukiwanie i zmuszanie ich do wykonywania ich rozkazów. Opowiadają, jak podżegają do wojny i powstania, aby osiągnąć swoje cele. I oczywiście opisują wielką ośmiornicę ukrytej żydowskiej kontroli nad wszystkimi ważnymi instytucjami w społeczeństwie, które głupi Goje uważają za niezależne.

To doskonała teoria, ponieważ wyjaśnia wszystko, co złego przydarza się tym, którzy w nią wierzą. Niepowodzenie w biznesie? Żydzi cię oszukali! Wojna? Zaczęli ją Żydzi! Twój małżonek ma romans? Żydzi wnieśli niemoralność do sztuki, literatury i mediów! Jeśli jesteś konserwatywny, ta teoria powie ci, że Żydzi są odpowiedzialni za niszczenie tradycyjnych wartości wszędzie, w rządzie, biznesie i rodzinie! Jesteś lewicowy? Żydzi są najbardziej uprzywilejowani z uprzywilejowanych, wyzyskują klasy uciskane! Są bankierami i  kapitalistami, bezbożnymi libertynami i fałszywymi wybrańcami Boga.

Prawie każdy akt antysemicki, który trafia na czołówki gazet, jest echem Protokołów. Robert Bowers zamordował jedenastu starych Żydów w Pittsburghu, ponieważ wierzył, że Żydzi są odpowiedzialni za niekontrolowaną nie-białą imigrację do USA. Malik Faisal Akram wziął żydowskich zakładników w Teksasie, ponieważ wierzył, że Żydzi mogą pociągać za sznurki, by uwolnić terrorystkę z więzienia federalnego. John Earnest zabił kobietę i zranił kilka innych osób, kiedy urządził strzelaninę w synagodze w Poway w Kalifornii w 2019 roku, a zrobił to ponieważ wierzył, że Żydzi dokonują „skrupulatnie zaplanowanego ludobójstwa rasy europejskiej”, najwyraźniej poprzez zachęcanie do relacji międzyrasowych.

Ostatnio wszędzie „odnajdywano” żydowskie spiski. W jednym z najbardziej rażących naruszeń zasad logiki  przypisywano przypadki dyskryminowania przez amerykańską policję czarnych obywateli amerykańskim funkcjonariuszom policji, bo kilkudziesięciu uczestniczyło w programach mających na celu naukę technik  zwalczania terroryzmu w Izraelu. Ale nawet jeśli istnieją w amerykańskiej policji rasowe uprzedzenia prowadzące do złego traktowania mniejszości ( w rzeczywistości raczej nie), to na długo wyprzedzają one takie programy szkoleniowe, które tak czy inaczej są związane z gromadzeniem danych wywiadowczych lub szkoleniem SWAT, a nie z technikami zatrzymywania podejrzanych. I na pewno nie ma w nich treści rasistowskich! Niemniej jednak teoria – forsowana przez „żydowską” organizację antyizraelską – stała się szalenie popularna. Ponieważ nic nie „wyjaśnia” wszystkiego tak jak żydowski spisek.

Takie teorie spiskowe były popularne od średniowiecza (zabicie Jezusa, zatruwanie studni, porywanie chrześcijańskich dzieci na macę, itp.). Ale koncepcja wielkiego spisku, zmierzającego do objęcia władzy nad światem, tak wyczerpująco wyrażonego w  Protokołach , jest z końca XIX  wieku i myślę, że uczciwie jest powiedzieć, że nic nie przyczyniło się do jej spopularyzowania bardziej niż wyprodukowanie Protokołów. Chociaż ta publikacja mogła, ale nie musiała, wpłynąć na myślenie Hitlera i innych nazistów (nie ma dowodów na to, że Hitler wierzył, że były prawdziwe) z pewnością wykorzystali fałszerstwo z wielkim skutkiem jako narzędzie propagandowe. A inni antysemici robią to nadal. W 2002 roku  Protokoły przerobiono na serial telewizyjnypod tytułem  Jeździec bez konia, wyemitowany w egipskiej telewizji. Został ponownie powtórzony w 2012 roku i był również pokazywany na powiązanym z  Hezbollahem kanale Al Manar w LibanieNie ma wątpliwości, że jakaś książka lub inne dzieło artystycznej ekspresji może mieć szkodliwe skutki. Ale czy ma sens twierdzenie, że jakaś książka  jest wehikułem zła? Myślę, że Protokoły mędrców Syjonu są takim przypadkiem.

 

The “Protocols of the Elders of Zion” is Back

Elder of Ziyon, 26 styczniua 2021r.

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk