Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 22:54

« Poprzedni Następny »


Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami


Khaled Abu Toameh 2020-07-27

Sojusz Hamas-Huti pokazuje także, że Iran stara się rozszerzyć terrorystyczną działalność swoich agentów w Strefie Gazy, Jemenie i Libanie nie tylko przeciwko Izraelowi i USA, ale również przeciwko państwom arabskim. Na zdjęciu: Zbrojni członkowie Huti  w Sanaa w Jemenie.)
Sojusz Hamas-Huti pokazuje także, że Iran stara się rozszerzyć terrorystyczną działalność swoich agentów w Strefie Gazy, Jemenie i Libanie nie tylko przeciwko Izraelowi i USA, ale również przeciwko państwom arabskim. Na zdjęciu: Zbrojni członkowie Huti  w Sanaa w Jemenie.)

Hamas, palestyńska grupa terrorystyczna, która panuje w Strefie Gazy, stara się o nawiązanie sojuszu z stowarzyszonym z Iranem ruchem jemeńskich Hutich, o oficjalnej nazwie Ansar Allah (Zwolennicy Boga), której członkowie dokonywali w ostatnich latach wielokrotnych ataków pociskami i dronami na Arabię Saudyjską.


Dla Arabów i innych muzułmanów partnerstwo Hamas-Huti nie jest niespodzianką. Te dwie grupy mają wspólny cel: zniszczenie Izraela.


Arabowie i inni muzułmanie niepokoją się jednak, że sojusz Hamas-Huti na tym się nie zatrzyma, ale także wzmocni kierowaną przez Iran oś, zagrażając stabilności krajów arabskich.


Hasło
 ruchu Hutich brzmi: "Allah jest większy, śmierć Ameryce, śmierć Izraelowi, przekleństwo Żydom, zwycięstwo dla islamu”.


W swojej Karcie Hamas oznajmia, że “ziemia Palestyny jest islamskim Wakf poświęconym przyszłym pokoleniom muzułmanów aż do Dnia Sądu Ostatecznego” oraz “nie ma rozwiązania kwestii palestyńskiej poza Dżihadem [świętą wojną]”.  


W zeszłym tygodniu przywódca Hamasu, Ismail Hanija wysłał list do przywódców Hutich, w którym dziękował tej jemeńskiej grupie za popieranie narodu palestyńskiego i ich sprawy:  

"Doceniamy rolę Jemeńczyków w popieraniu sprawy palestyńskiej i zachęcamy wolnych ludzi świata, by przeciwstawili się eskalacji syjonistycznego tworu (Izraela) przeciwko palestyńskiemu narodowi”.

Przed wysłaniem listu do przywódców Hutich Hanija wezwał Arabów i innych muzułmanów do “budowania strategicznego partnerstwa z palestyńskim narodem i jego narodowymi i islamskimi frakcjami w celu przeciwstawienia się izraelskim intrygom".


Ta strategia, wyjaśnił Hanija, opiera się na trzech głównych i ważnych sprawach:

"Pierwszą jest palestyńska jedność, drugą jest wszechstronny opór we wszystkich postaciach, a trzecią jest zbudowanie w regionie solidnego, arabskiego i islamskiego bloku, który popiera Palestyńczyków”.

Kiedy Hamas mówi o "wszechstronnym oporze”, mówi o rozmaitych antyizraelskich atakach terrorystycznych, włącznie z zamachami samobójczymi, strzelaniem, nożownictwem i rakietami.


List Haniji do przywódców Hutich jest wyraźnie częścią starań Hamasu o zwerbowanie jemeńskiej grupy do ataków na Izrael.


Hamas wydaje się mieć nadzieję, że jego sojusz z ruchem Huti może powstrzymać niektóre kraje arabskie przed normalizacją stosunków z Izraelem.


Przywódcy Hamasu wielokrotnie wyrażali głęboki niepokój z powodu zbliżenia między niektórymi państwami Zatoki a Izraelem. Niedawno rzecznik Hamasu, Hazem Kassem, oskarżył Zjednoczone Emiraty Arabskie o "promowanie i zachęcanie" normalizacji stosunków z Izraelem i twierdził, że takie starania będą „tylko służyły syjonistycznemu projektowi”.


Niektórzy Arabowie dają obecnie wyraz skrajnemu niepokojowi wobec współpracy między ruchami Hamasu i Huti. Mówią, że wzmocni to terrorystyczne marionetki Iranu i spowoduje dalsze pogorszenie sytuacji w rozdartym wojną Jemenie.  


Od ponad pięciu lat w Jemenie, południowym regionie Półwyspu Arabskiego, toczy się wojna domowa, której wynikiem jest jeden z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie; 80% tamtejszej populacji potrzebuje pomocy humanitarnej. Od 2015 roku arabska koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej prowadzi działania militarne w Jemenie, popierając siły rządowe przeciwko milicji Huti, która kontroluje duże części Jemenu. Iran, używając Huti jako zastępcy, próbuje przejąć kontrolę nad Jemenem w ten sam sposób, w jaki irańska marionetka, Hezbollah, kontroluje obecnie Liban. Saudyjczycy próbowali bronić się przed próbami Iranu przejęcia kontroli nad Jemenem, a stamtąd nad całym Półwyspem.


Według mieszczącej się w Jemenie witryny internetowej Al-Mashhad Al-Araby (13 lipca 2020):

"Wielu analityków nie zaskoczył [list Hamasu do ruchu Huti], co potwierdza, że są regionalne siły, pracujące nad zbliżeniem między islamistycznymi grupami, włącznie z terrorystyczną organizacją Bractwa Muzułmańskiego i milicjami popieranymi przez Iran w arabskim regionie, na których czele stoją terrorystyczna milicja Huti i Hezbollah w Libanie w dodatku do szyickich milicji w Iraku”.  

Także niektórzy Palestyńczycy wyrazili niepokój wobec sojuszu Hamas-Huti. Mówią, że Hamas nie powinien mieszać się w wewnętrzne sprawy żadnego arabskiego państwa w celu przypodobania się swojemu panu w Teheranie. Palestyńczycy głównie niepokoją się tym, że wyłaniający się sojusz jeszcze bardziej popsuje stosunki Palestyńczyków z krajami arabskimi, gdzie społeczeństwa wydają się być w znacznej mierze obojętne na sprawę palestyńską.    


"Przesłanie Haniji do Hutich jest złe” – skomentował znany palestyński politolog, Jasser Al-Za'atara .

"Huti są przestępcami i kto popiera ich, szkodzi sobie i jemeńskiemu narodowi. To pokazuje, że Iran żąda teraz bezpośredniej zapłaty za swoje poparcie [dla Hamasu].  Hamas musi zapłacić cenę, ponieważ Teheran stoi przed głębokim kryzysem [w wyniku amerykańskich i międzynarodowych sankcji]. Hamas z kolei jest w pilnej potrzebie poparcia, bo arabskie oblężenie przeciwko niemu nasila się”.

“Ceną”, jakiej żąda Iran za finansową i militarną pomoc dla Hamasu, jest jego lojalność i wykonywanie wszystkich instrukcji, jakie otrzymuje z Teheranu, włącznie z mieszaniem się w wewnętrzne sprawy państw arabskich i dokonywaniem terrorystycznych ataków na Izrael.  


Wkrótce po otrzymaniu listu od Haniji, Abdullah Jahja al-Hakim, szef tak zwanej “agencji wywiadu i rozpoznania” ruchu Huti, oznajmił, że “ma żywotne i ważne cele w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Tel Awiwie, w oparciu o informację wywiadu”, co będzie użyte do atakowania tych trzech krajów.


Po raz pierwszy ruch Huti mówił o posiadaniu informacji o “żywotnych celach”. To oznajmienie jest wyraźną wskazówką, że dwie wspierane przez Iran grupy, Hamas i ruch Huti, planują dokonywanie ataków terrorystycznych nie tylko na Izrael, ale także na Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie.


Ruch Huti mówi, że zrobi wszystko, co może, żeby pomóc Hamasowi w zniszczeniu Izraela.  


"My w Ansar Allah jesteśmy z wami aż do wyzwolenia każdego centymetra ziemi Palestyny” - powiedział Hassan al-Hamran, szef “Palestyńskiej Teki” ruchu Huti podczas spotkania 16 lipca w stolicy Jemenu, Sana'a, z przedstawicielami kilku palestyńskich frakcji, włącznie z Hamasem i Palestyńskim Islamskim Dżihadem.  


Celem spotkania było przedyskutowanie sposobów powstrzymania Izraela przed rozciągnięciem swojej suwerenności na części Zachodniego Brzegu i uderemnienia prób niektórych Arabów, by znormalizować stosunki z Izraelem.


Niektórzy działacze i publicyści z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich uważają także, że współpraca Hamas Huti bardziej zdestabilizuje sytuację bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.


Jakoub al-Rajssi, polityczny działacz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, komentował:

"Hamas dziękuje Hutim za poparcie dla Palestyny! Dla zdrajców z Bractwa Muzułmańskiego [Hamasu] popieranie Palestyńczyków oznacza ostrzeliwanie rakietami Arabii Saudyjskiej”.

"Hamas najwyraźniej stracił rozum, wysyłając list do Hutich z podziękowaniami za ich poparcie dla palestyńskiej sprawy” - napisał Mohammed al-Abdah, pochodzący z Syrii członek Stowarzyszenia Uczonych Muzułmańskich na swoim koncie Twittera. „Huti zniszczyli starożytny kraj arabski; czy zasługują na podziękowanie?”


Kilku jemeńskich działaczy politycznych także potępiło sojusz  Hamas-Huti.


"List Ismaila Haniji do kierownictwa Hutich jest bolesnym ciosem dla narodu jemeńskiego, który przez dziesięciolecia popierał sprawę Palestyńczyków” - lamentował jemeński działacz Mohammed Al-Dhabjani.


Znany libański politolog i dziennikarz, Chairallah Chairallah, przypuścił zjadliwy atak na Hamas, odgałęzienie Bractwa Muzułmańskiego, i powiedział, że w rzeczywistości nie obchodzą ich Palestyńczycy.  


"Bractwo (muzułmańskie) nie dba o konsekwencje swoich działań i praktyk” - napisał    Chairallah .

"Wszystko, czego chcą, to władza. Tego dowodzą rozmiary szkód jakie wyrządzili sprawie palestyńskiej od czasu założenia Hamasu w 1987 roku. W drodze do przejęcia panowania nad Strefą Gazy [w 2007] Hamas zlikwidował palestyński projekt narodowy”.  

Oskarżył także Hamas o “utrwalanie” podziałów między Palestyńczykami i pokazanie niezdolności Palestyńczyków do „kierowania państwem w cywilizowany sposób”. Chairallah podkreślił, że kiedy Hamas przemocą i brutalnością przechwycił panowanie nad Strefą Gazy, jego ludzie „zrzucali członków Fatahu z dachów budynków”.  

"Hamas robi wszystko, co może, by utrwalić wewnętrzne podziały i trzymać Gazę jako więzienie dla jej ludności. Palestyńczycy zasługują na coś znacznie lepszego niż Hamas i Autonomia Palestyńska. Jaki jest użytek z ostrzeliwania rakietami Izraela po jego wycofaniu się ze Strefy Gazy w sierpniu 2005 roku?”

Przez dążenie do zwerbowania ruchu Huti do swojego dżihadu przeciwko Izraelowi Hamas wysyła komunikat, że jest gotowy do współpracy z każdą grupą, by osiągnąć cel zniszczenia Izraela i zastąpienia go państwem islamskim.


Sojusz Hamas-Huti pokazuje także, że Iran stara się rozszerzyć terrorystyczną działalność swoich agentów w Strefie Gazy, Jemenie i Libanie nie tylko przeciwko Izraelowi i USA, ale również przeciwko państwom arabskim i islamskim.

 

The Hamas-Houthi Plan to Attack Arabs as Well as Israel

Gatestone Institute, 20 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk