Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 22:12

« Poprzedni Następny »


Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę


David Collier 2020-05-20

Obóz „uchodźców palestyńskich” w Libanie. Bez prawa do pracy, bez prawa do własności, bez prawa do nauki, bez prawa do opieki zdrowotnej. (Zdjęcie: Ein al-Hilweh)   

Obóz „uchodźców palestyńskich” w Libanie. Bez prawa do pracy, bez prawa do własności, bez prawa do nauki, bez prawa do opieki zdrowotnej. (Zdjęcie: Ein al-Hilweh)  

 W maju 2016 roku na spotkaniu panelowym mówiłem o możliwości rozwiązania w postaci dwóch państw. Skupiałem się na kluczowej dla całego konfliktu kwestii – na przyczynie, dla której sytuacja „palestyńskich uchodźców” nigdy nie może się skończyć. Wzywałem wtedy do wyrzucenia na śmietnik absurdalnej definicji palestyńskiego uchodźcy i do równoczesnego z tym zlikwidowania UNRWA. Niedawno opublikowana książka Adi Shwartza i Einat Wilf pod tytułem War of Return przedstawia sprawę znacznie lepiej niż ja to zrobiłem. To, co piszę teraz, nie tyle jest recenzją z książki, ile poparciem dla prawdy w niej napisanej. Rzadko zgadzam się z czytaną książką tak bardzo, jak zgadzałem się, czytając War of Return. Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie dowody, które popierają te argumenty, naprawdę proponuję przeczytanie jej.

Prawda nie jest prawicowa


Adi Schwartz pracował dla „Ha’aretz”. Einat Wilf była członkinią parlamentu z ramienia Partii Pracy. Tych dwoje autorów przez długi czas było członkami izraelskiej lewicy. Dla wielu to, co zdarzyło się między 1993 a 2008 rokiem fundamentalnie zakwestionowało od dawna wyznawane opinie. Między zwycięstwem Partii Pracy w wyborach 1992 roku a katastrofą wyborczą w 2009 roku załamał się cały obóz pokoju w Izraelu. Izraelczycy na własnej skórze doświadczyli czegoś, czemu nie dawało się zaprzeczyć – paradygmat procesu pokojowego z Oslo był zbudowany na kłamstwie.  


Izraelczycy zostali zmuszeni do zbudzenia się, kiedy fałszywe gołębie z Oslo zamieniały się w bomby drugiej intifady. Zachodni politycy, a także duże organizacje żydowskiej diaspory – daleko odsunięte od krwi płynącej izraelskimi ulicami – nadal trzymają się procesu z Oslo. Tworzy to podział, który robi wrażenie, jakby Izrael przesunął się na prawo. Nie zrobił tego – po prostu przestał wierzyć w kłamstwa. 


Odmawianie Izraelowi prawa do istnienia


Prawda tego konfliktu polega i zawsze polegała na odmowie Izraelowi prawa do istnienia. Przed 1967 rokiem było to oczywiste stanowisko. Po 1967 roku rozprzestrzeniła się fałszywa narracja, w której twierdzi się, że Palestyńczycy (jako całość, nie jako poszczególne jednostki) są gotowi do zawarcia pokoju z państwem żydowskim.


Prawo powrotu jest wezwaniem do zakończenia żydowskiego samostanowienia, do zniszczenia Izraela i Palestyńczycy otwarcie mówią, że nigdy nie zrezygnują z tego. Wszystko, co poza tym słyszą ludzie na Zachodzie, włącznie z żydowską diasporą, jest urojeniem. Trzymanie się idei uzgodnionego w negocjacjach rozwiązania stało się aktem wiary zbudowanym bez żadnych popierających dowodów.   


Palestyńczycy wybrali odrzucenie kilku poważnych okazji zawarcia pokoju, ponieważ nie mogli podpisać umowy pokojowej. Problemem nie była ziemia ani osiedla – problemem było to, że Arabowie stworzyli i hołubili narodową tożsamość wewnątrz obozów uchodźców, którą zbudowali w jednym celu – umożliwienia zniszczenia państwa Izrael. Ta tożsamość trzyma obecnie wszystkich jako zakładników – włącznie z Palestyńczykami w miejscach takich jak    Ramallah.


War of Return


War of Return
 przedstawia dobrze udokumentowane, historyczne szczegóły, które pokazują, jak palestyńscy uchodźcy stali się bronią, pionkami używanymi przez państwa arabskie zdecydowane, by zniszczyć Izrael. Jak zostali politycznie ukształtowani i ideologicznie zradykalizowani. Niektórych wzięto jako dzieci i zamieniono w terrorystów. U sedna tego procesu była agencja Narodów Zjednoczonych - finansowana przez zachodnie demokracje – UNRWA. Obozy Agendy Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) niemal z pewnością są odpowiedzialne za stworzenie większej liczby terrorystów niż jakakolwiek baza Al-Kaidy. Nienawiść, radykalizm i terroryzm zatwierdzane i finansowane przez pełnych złudzeń i tchórzliwych ludzi na Zachodzie.

 

Autorzy książki opisują wczesną historię, jak stworzono sprawę uchodźców i jak ją utrzymywano przy życiu. Niektóre przykłady pokazane na stronach tej książki po prostu powodują opadanie szczęki. Także dla kogoś takiego jak ja, który spędza czas na czytaniu archiwalnych materiałów, ta książka była rewelacją.


Przez kombinację niefortunnych historycznych zbiegów okoliczności na początku zimnej wojny, politycznego tchórzostwa i pragnienia ropy naftowej, zachodnie mocarstwa poddały się i pomogły stworzyć humanitarny kryzys, który uwiecznia cierpienia wszystkich zamieszanych w ten konflikt. Każdy, kto naprawdę chce zrozumieć, DLACZEGO ten konflikt nadal trwa, powinien przeczytać tę książkę. Palestyńska tożsamość, jak ją znamy na Zachodzie, nie jest produktem dzieci w Ramallah. Większość z nich po prostu kontynuuje swoje codzienne życie. Ta tożsamość została wykuta w obozach – jako broń – i ta książka wyjaśnia dokładnie, jak to się zdarzyło.  


UNRWA musi odejść


UNRWA i znaczna część machiny ONZ funkcjonuje dzisiaj wewnątrz paradygmatu przeprosin. Ostatecznym celem jest cofnięcie zegarów do czasu sprzed planu podziału z 1947 roku. Nie jest przypadkiem, że doroczny „dzień solidarności” ONZ z narodem palestyńskim przypada 29 listopada, w dzień głosowania o podziale. Dlaczego właśnie tego dnia? Ponieważ ONZ przeprasza za to, co wtedy zaszło. Mimo zachodnich nacisków wszystko, co robi ONZ pokazuje, że nadal traktuje „syjonizm jako rasizm”. To głoszą ruchy palestyńskie i NGO. Prawo powrotu jest częścią sposobu cofania „zegara”, zlikwidowania żydowskiego państwa i Palestyna – od rzeki do morza – będzie „wolna”.

 

UNRWA, zamiast działać na rzecz pomocy w osiedleniu uchodźców, stała się filarem palestyńskiego ruchu oporu – szkoły finansowane przez Zachód uczą dzieci, dlaczego powinny dołączyć do walki zbrojnej przeciwko Żydom. UNRWA musi zostać rozwiązana jako część wszechstronnego przepracowania możliwości zakończenia konfliktu.


Sami Palestyńczycy są zamknięci w wiecznym więzieniu opierającym się na nieistniejącym prawie, które musi się zdemaskować. Są siłą stworzoną wyłącznie w celu zniszczenia Izraela, a państwo Izrael nie będzie zniszczone. Zmuszono do wiecznej bezpaństwowości ludzi, którzy powinni byli dostać nowe domy 70 lat temu. Tożsamość, która jest dzisiaj bardziej wirtualna niż realna, powstrzymuje Palestyńczyków w Ramallah i Jerycho przed wolnością zawarcia pokoju z sąsiadami.  


Farsa uchodźcy UNRWA


Spójrzcie na Jordanię. Ponad jedna trzecia palestyńskich „uchodźców” żyje w Jordanii. Żyli tam przez całe swoje życie. Mają jordańskie obywatelstwo, głosują w wyborach i podróżują bez przeszkód. Olbrzymia ich większość nie mieszka w obozach, a wielu należy do klasy średniej Jordanii. I to mają być uchodźcy? To jest obelga wobec milionów prawdziwych uchodźców, ocalałych z rozdartych wojną regionów w dzisiejszym świecie. Co gorsza, to ci palestyńscy "uchodźcy" otrzymują więcej pomocy i nagłośnienia niż jacykolwiek inni uchodźcy na świecie. Zakończenie tej farsy jest humanitarnym celem, który powinni popierać wszyscy ludzie lewicy. Dlaczego ci Jordańczycy z jordańskimi paszportami mieliby powstrzymywać Palestyńczyków z Betlejem?


Palestyńscy uchodźcy w 2020 roku po prostu nie powinni istnieć. Aby pokazać ten absurd, możemy użyć innego przykładu:

  • 1. Osoba, która mieszkała w mandacie Palestyny przez zaledwie dwa lata, otrzymywała status Palestyńczyka. Jako palestyński uchodźca, otrzymuje nawet specjalny status, który jest dziedziczny.
  • 2. Osoba, która mieszka w Libanie od 70 lat, nie otrzymuje statusu Libańczyka. Ani też nie otrzymują go jej dzieci i wnuki, które żyły w Libanie przez całe życie. Zamiast tego są źle traktowani przez Libańczyków i odmawia się im ich praw.

UNRWA uwiecznia tę dyskryminację. UNRWA musi odejść.


Usunięcie uchodźców i UNRWA z równania


To niewiarygodne, ale „proces pokojowy” zakorzenił się tak głęboko w zachodniej mentalności, że ta podstawowa prawda – pokazanie palestyńskiego uchodźcy jako utrwalonego mitu, wykutego jako broń -  spotyka się z odporem nawet wśród syjonistów. Niemniej nie będzie rozwiązania tego konfliktu, dopóki ta farsa nie zostanie usunięta z Bliskiego Wschodu.


Dowody są wszędzie. To jest powodem, dla którego nie budują oni domów w Gazie i Ramallah. Dlatego też ci, którzy żyją na terenach AP, są nadal nazywani uchodźcami. To wszystko jest nonsensowne, chyba że widzisz schowaną za tym rzeczywistość. Palestyński uchodźca rodzi się do paradygmatu „nie dla normalizacji” – i nie może istnieć poza nim. Jeśli mamy pójść do przodu i znaleźć jakiś kompromis między Żydami z Jerozolimy i Arabami z Ramallah, musimy położyć kres tym kłamstwom.


Palestinian refugees and UNRWA – it is time to tell the truth

11 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

David Collier

Brytyjski badacz i bloger koncentrujący głównie uwagę na problemach antysemityzmu w brytyjskim społeczeństwie.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk