Prawda

Niedziela, 10 grudnia 2023 - 23:37

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy wołają o pomoc


Bassam Tawil 2023-08-15

30 lipca tysiące Palestyńczyków w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy wyszło na ulice, by zaprotestować przeciwko trudnym warunkom życia oraz brakowi prądu i gazu. Kilku demonstrantów zostało rannych, niektórzy krytycznie, kiedy funkcjonariusze bezpieczeństwa Hamasu zaatakowali ich kopniakami, pięściami, nożami, pałkami i żelaznymi prętami. Te same międzynarodowe media, które obsesyjnie donosiły o izraelskich operacjach antyterrorystycznych na Zachodnim Brzegu, całkowicie zignorowały brutalne rozprawienie się z pokojowymi demonstrantami przez Hamas. Na zdjęciu: Początek pokojowej demonstracji w Gazie. (Źródło: Palestyńskie media społecznościowe.)
30 lipca tysiące Palestyńczyków w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy wyszło na ulice, by zaprotestować przeciwko trudnym warunkom życia oraz brakowi prądu i gazu. Kilku demonstrantów zostało rannych, niektórzy krytycznie, kiedy funkcjonariusze bezpieczeństwa Hamasu zaatakowali ich kopniakami, pięściami, nożami, pałkami i żelaznymi prętami. Te same międzynarodowe media, które obsesyjnie donosiły o izraelskich operacjach antyterrorystycznych na Zachodnim Brzegu, całkowicie zignorowały brutalne rozprawienie się z pokojowymi demonstrantami przez Hamas. Na zdjęciu: Początek pokojowej demonstracji w Gazie. (Źródło: Palestyńskie media społecznościowe.)

Trzydziestego lipca tysiące Palestyńczyków w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy wyszło na ulice, by zaprotestować przeciwko trudnym warunkom życia oraz brakowi prądu i gazu. Protesty pod hasłem „Chcemy żyć!” odzwierciedlały rosnące niezadowolenie Palestyńczyków z popieranego przez Iran Hamasu, który przejął kontrolę nad Strefą Gazy w wyniku gwałtownego i krwawego zamachu stanu latem 2007 roku.


W tym samym czasie, gdy Palestyńczycy demonstrowali w Strefie Gazy, w obozie dla uchodźców palestyńskich w Libanie wybuchły starcia zbrojne, w których zginęło co najmniej 11 osób, w tym wysoki rangą funkcjonariusz palestyńskich sił bezpieczeństwa, a wielu innych odniosło rany.


Te dwa wydarzenia – w Strefie Gazy i Libanie – nie wzbudziły większego zainteresowania społeczności międzynarodowej i mediów, najprawdopodobniej dlatego, że Izrael nie był w nie zamieszany. Nie trzeba dodawać, że Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nie została poproszona o zorganizowanie nadzwyczajnej sesji w celu omówienia zbrodni popełnionych przez Palestyńczyków na Palestyńczykach.


Według źródeł palestyńskich, kilku demonstrantów zostało rannych, niektórzy krytycznie, kiedy funkcjonariusze bezpieczeństwa Hamasu użyli siły do rozproszenia protestów w Strefie Gazy. Według źródeł protesty wybuchły w kilku miejscach, w tym w Nusseirat, Chan Junis, Dżabalija, Rafah, Bani Suheila i Szadżaijeh.


oświadczeniu wydanym przez grupę, Zjednoczone Dowództwo Intifady w Strefie Gazy, odnotowano w odpowiedzi na protesty, że „czas milczenia na temat ucisku i wykorzystywania religii do zabijania dobiegł końca”. Oświadczenie grupy dotyczyło ciągłych represji Hamasu wobec Palestyńczyków w Strefie Gazy, w tym do rozprawiania się z dziennikarzami, rywalami politycznymi i obrońcami praw człowieka. Odnosiło się to również do wykorzystywania islamu przez Hamas do usprawiedliwiania swojej polityki i postępowania wobec mieszkańców Strefy Gazy.


Grupa wezwała Hamas do uwolnienia wszystkich aresztowanych podczas protestów i postawienia przed sądem funkcjonariuszy bezpieczeństwa, „których ręce były splamione krwią”. Wśród aresztowanych przez funkcjonariuszy Hamasu była Batoul Abu Salimeh, 14-letnia dziewczyna z Dżabalji. 15-letni chłopiec z Rafah, który prosił o zachowanie anonimowości, powiedział, że bandyci z Hamasu bili go w nogi i że boi się iść do szpitala na leczenie.


Protesty w Strefie Gazy zostały zorganizowane przez lokalne palestyńskie ruchy młodzieżowe, aby wywrzeć presję na Hamas, żeby rozwiązał problemy ubóstwa i bezrobocia. Protestujący domagali się także zakończenia przerw w dostawach prądu i gazu.


Nie jest tajemnicą, że Hamas inwestuje miliony dolarów w budowę tuneli i produkcję broni do ataku na Izrael, ignorując straszny kryzys gospodarczy w Strefie Gazy. W rezultacie w ciągu ostatnich kilku lat wielu Palestyńczyków uciekło w poszukiwaniu pracy i lepszego życia w Europie i innych krajach.


Doniesienia ze Strefy Gazy – prawie całkowicie ignorowane przez międzynarodowe media – mówiły, że funkcjonariusze bezpieczeństwa Hamasu wtargnęli do szpitala Abu Jousef al-Nadżar w Rafah i uprowadzili trzech Palestyńczyków, którzy zostali ranni podczas protestów: Midhat Daoud, Nizar al-Liddawi i Wissam Rasras.


Oficerowie Hamasu dokonali także fizycznej napaści na palestyńskiego dziennikarza Walida Abdela Rahmana, korespondenta Palestine TV Autonomii Palestyńskiej, kiedy ten relacjonował demonstracje w Dżabalija. Abdel Rahman powiedział, że został pobity przez funkcjonariuszy, którzy przedstawili się jako członkowie sił bezpieczeństwa wewnętrznego Hamasu.


Stowarzyszenie Dziennikarzy Palestyńskich potępiło atak na Abdela Rahmana jako „rażące naruszenie wolności prasy” i wezwało organizacje praw człowieka do interwencji w celu powstrzymania takich ataków i pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.


Funkcjonariusze bezpieczeństwa Hamasu aresztowali także dziennikarza Ehaba al-Fasfousa, gdy relacjonował on protesty w Chan Junis.


Rami Faradżallah, członek Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy, skrytykował Hamas za rozprawienie się z palestyńskimi dziennikarzami, którzy relacjonowali pokojowe protesty w Strefie Gazy. Wezwał Hamas do poszanowania swobód publicznych, w tym wolności wypowiedzi, oraz do zaprzestania represji wobec dziennikarzy i osób protestujących przeciwko trudnościom ekonomicznym.


Palestyńska organizacja pozarządowa z siedzibą w Ramallah, Niezależna Komisja Praw Człowieka (ICHR) wezwała Hamas do uwolnienia wszystkich aresztowanych podczas protestów. ICHR ujawniła, że służby bezpieczeństwa Hamasu zatrzymały 43 Palestyńczyków ze wszystkich obszarów Strefy Gazy. Stwierdzono, że co najmniej 15 Palestyńczyków zostało rannych, w tym odnieśli siniaki, skaleczenia, otarcia i złamania kości, w wyniku kopnięcia, uderzeniami pięściami, nożami, pałkami i żelaznymi prętami.


ICHR wezwał Hamas do poszanowania i promowania prawa do wolności opinii, wypowiedzi i pokojowych zgromadzeń oraz do wstrzymania wszelkich posunięć, które naruszają prawo obywateli do organizowania zgromadzeń publicznych.


W apelu do organizacji praw człowieka palestyński działacz polityczny Hamzeh al-Masri napisał:

„My, mieszkańcy Gazy, prosimy was o przyjrzenie się zbrodniom organizacji Hamas… i wspomnienili o tych zbrodniach. Wzywamy was do ochrony nas przed tą organizacją, która nie przestaje porywać i torturować obywateli w Gazie. I tego dnia, 30.07.2023 r., w Gazie odbyła się pokojowa demonstracja wzywająca do poprawy warunków życia i [zakończenia] poważnej niesprawiedliwości, na którą jesteśmy narażeni w postaci ubóstwa, głodu, permanentnych przerw w dostawie prądu, nałożenia na nas wysokich podatków i braku miejsc pracy… Hamas bił demonstrantów, strzelał do ich domów i groził im bronią… Wzywamy was, abyście nas chronili i tak szybko uratowali przed organizacją Hamasu, jak to możliwe.”

Tymczasem w obozie dla uchodźców Ain al-Hilweh w Libanie co najmniej 11 Palestyńczyków zginęło, a 40 zostało rannych w starciach zbrojnych między rywalizującymi gangami, a co najmniej 2000 Palestyńczyków zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w ciągu trzech dni walk. Starcia wybuchły po zabójstwie Fathi al-Armousziego, starszego palestyńskiego oficera bezpieczeństwa i trzech jego ochroniarzy.


Te same międzynarodowe media, które obsesyjnie donosiły o izraelskich operacjach antyterrorystycznych na Zachodnim Brzegu w ciągu ostatnich 18 miesięcy, całkowicie zignorowały brutalne rozprawienie się Hamasu z pokojowymi demonstrantami i dziennikarzami w Strefie Gazy. To samo dotyczy krwawych starć w obozie dla uchodźców w Libanie, gdzie w wyniku walk przesiedlono ponad 2 tysiące Palestyńczyków. Kiedy Palestyńczycy biją lub zabijają Palestyńczyków, międzynarodowe media wolą odwracać wzrok.


Głosy antyizraelskich aktywistów na całym świecie, którzy regularnie spieszą z potępieniem Izraela za próby obrony przed palestyńskim terroryzmem, ucichły, jeśli chodzi o ochronę Palestyńczyków. Aktywiści, którzy określają się jako „pro-palestyńscy”, tak naprawdę nie dbają o Palestyńczyków, zwłaszcza tych żyjących w Strefie Gazy i obozach dla uchodźców w Libanie. Jeśli nie można obwiniać Izraela, świata to nie obchodzi.


Milczenie pokazuje, że przesłanie „pro-palestyńskie” jest po prostu przebranym antysemityzmem. Rzekomy ból „pro-palestyńskich” jednostek i grup nacisku nie ma nic wspólnego z autentyczną troską o Palestyńczyków – a wszystko z rasistowską nienawiścią do Żydów.

 

Link do oryginału: https://www.gatestoneinstitute.org/19865/palestinians-cry-for-help

Gatestone Institute, 4 sierpnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Bassam Tawil - muzułmanski badacz i publicysta mieszkając y na Bliskjim Wsc hodzie. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1384 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11
Al-Azhar wyraża uznanie dla terroryzmu Hamasu     2023-10-10
Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael     2023-10-09
Kolejna wojna przeciw Żydom   Koraszewski   2023-10-08
Autonomia Palestyńska przyznaje, że nie ma „izraelskiej okupacji”   Flatow   2023-10-07
Gdzie są palestyńskie ustępstwa na rzecz pokoju?   Tawil   2023-10-05
Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk