Prawda

Środa, 6 grudnia 2023 - 02:39

« Poprzedni Następny »


ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy


Liat Collins 2022-12-10

Specjalny Koordynator ONZ ds. Procesu Pokojowego na Bliskim Wschodzie, Tor Wennesland – człowiek opłakujący śmierć terrorysty zabitego podczas zamachu. (Źródło zdjęcia: unmissions.org/leadership)
Specjalny Koordynator ONZ ds. Procesu Pokojowego na Bliskim Wschodzie, Tor Wennesland – człowiek opłakujący śmierć terrorysty zabitego podczas zamachu. (Źródło zdjęcia: unmissions.org/leadership)


Roześmiałam się głośno na widok takiej ironii. Nawet kiepski żart może mieć taki skutek – a ten był wyjątkowo kiepskim żartem. W ubiegłym tygodniu Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych wezwało do zorganizowania międzynarodowej konferencji w Moskwie – w celu omówienia konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Można tylko zgadywać, czy to oznacza, że ONZ uważa, że jest łatwiej – lub pilniej – rozwiązać kwestię izraelsko-palestyńską niż znaleźć sposób na zakończenie wojny rosyjsko-ukraińskiej po brutalnej inwazji Putina na jego sąsiada.

Decyzja o zwołaniu pertraktacji pokojowych w stolicy Rosji nie była jedynym kiepskim żartem ONZ w zeszłym tygodniu. ONZ dostarczyła wystarczającego materiału na cały serial komediowy. Rezolucja o konferencji pokojowej była częścią pakietu pro-palestyńskich i antyizraelskich tekstów, które Zgromadzenie Ogólne zatwierdza co roku. Pod tym względem można na ONZ polegać. Jak zauważyła organizacja pozarządowa UN Watch, tylko w 2022 roku Zgromadzenie Ogólne tej światowej organizacji przyjęło nie mniej niż 15 rezolucji wymierzonych w państwo żydowskie – w porównaniu z 13 rezolucjami dotyczącymi całej reszty świata.


Wśród tych rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało finansowanie dalszej pracy Komisji ds. Realizacji Niezbywalnych Praw Ludu Palestyny. Nazwa komisji mówi wszystko. Dwukrotnie byłam w Moskwie na seminariach medialnych prowadzonych przez tę komisję. Ostatni raz we wrześniu 2018 roku. To było pouczające. Od członków delegacji palestyńskiej słyszałem bezwstydną antysemicką retorykę, na którą nie ma miejsca na międzynarodowej konferencji „pokojowej” ani nigdzie indziej: Żydzi kontrolują światowe banki i media i są zachodnimi kolonizatorami, a nie narodem mającym jakiekolwiek powiązania z Bliskim Wschodem. 


Jedną z odwiecznych rezolucji, która byłaby zabawna, gdyby nie było to tak żałosne, było coroczne żądanie wycofania się Izraela ze Wzgórz Golan. Najwyraźniej „ciągła okupacja syryjskiego Golanu” stanowi „przeszkodę na drodze do osiągnięcia sprawiedliwego, wszechstronnego i trwałego pokoju w regionie”. 


Należy zauważyć, że dalsze rządy reżimu Baszara Assada – który był współinicjatorem tego wniosku – nie stanowią problemu. Jakiegokolwiek gazu przeciw swojemu społeczeństwu użył Rzeźnik z Damaszku podczas wojny domowej w Syrii, nie był to gaz rozweselający. Dosłownie uszło mu na sucho mordowanie własnej ludności. Jednak w oczach ONZ ma większe szanse na ustabilizowanie regionu niż Izrael, który stara się rozszerzyć Porozumienia Abrahamowe, aby przynieść wszystkim pokój i dobrobyt. Putin i Assad mogliby się razem pośmiać kosztem Izraela.


Nie wszystkie rezolucje były powtarzanymi kiepskimi żartami.


Pojawił się nowy materiał – tak zabawny, że aż skłaniał do wymiotów. ONZ uznała za stosowne zorganizowanie w przyszłym roku wydarzenia „upamiętniającego 75. rocznicę Nakby”. Nakba, po arabsku „katastrofa”, odnosi się do wydarzeń związanych z powstaniem państwa Izrael – w kategoriach czysto palestyńskich. „Jak byście zareagowali, gdyby społeczność międzynarodowa określiła wasz dzień niepodległości jako katastrofę?” — zapytał ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan. 


Podczas wojny o niepodległość w 1948 roku około 700 tysięcy Arabów straciło swoje domy, albo zostali wydaleni, albo zdecydowali się wyjechać, zakładając, że wrócą po tym, jak siły arabskie pozbędą się Żydów. UNRWA, agencja zajmująca się uchodźcami palestyńskimi „i ich potomkami”, twierdzi teraz, że jest ich około pięciu milionów. Wszyscy pozostali uchodźcy na świecie są gromadzeni pod auspicjami UNHCR. Z perspektywy ONZ 800 tysięcy Żydów, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia ziem arabskich po ustanowieniu Izraela, nie liczy się.


Dziś, 75 lat później, są z pewnością uchodźcy, którzy bardziej zasługują na pomoc i są w większej potrzebie niż Palestyńczycy: oprócz milionów, które straciły swoje domy w ciągu 10 lat zamieszek związanych z Arabską Wiosną, islamistycznego przejęcia władzy w Afganistanie i w niektórych częściach Afryki, na przykład jest też 7,8 miliona uchodźców, którzy musieli w tym roku opuścić Ukrainę. Jeśli masz zamiar zorganizować konferencję ONZ w Moskwie, to z pewnością powinno to właśnie być na porządku dziennym?


Ogólnie rzecz biorąc, Palestyńczycy mają bardzo szczególny status, jeśli chodzi o ONZ. Każdego 29 listopada, w dniu, w którym w 1947 roku ONZ głosowało za planem podziału umożliwiającym utworzenie Izraela i państwa arabskiego (który Arabowie odrzucili), ONZ obchodzi Międzynarodowy Dzień Solidarności z Narodem Palestyńskim. Mają swój niezbywalnie oddany komitet i wyjątkowy status uchodźcy, a UNRWA zaspokaja wyłącznie ich potrzeby. A w dziale cynicznego humoru: z punktu widzenia ONZ Palestyńczycy są na równi z Watykanem – i Palestyńczycy, i Watykan mają status „stałego obserwatora” - państwa niebędącego państwem członkowskim. Fakt, że Palestyńczycy mają status państwa niebędącego państwem członkowskim i status wiecznego uchodźcy w tym samym organie, jest bardziej zdumiewający niż zabawny.


To wcale nie znaczy, że ONZ nie zauważa, że coś jest nie tak. W zeszłym tygodniu UNRWA wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że „niedawno zidentyfikowała zrobione przez człowieka wydrążenie pod terenem szkoły UNRWA w Gazie”. W normalnym, języku nazywa się to tunelem terroru. W oświadczeniu stwierdzono, że „jest to poważne naruszenie neutralności agencji i naruszenie prawa międzynarodowego. Co więcej, naraża dzieci i pracowników agencji na poważne zagrożenia bezpieczeństwa”. 


Innymi słowy, agencja ONZ poskarżyła się organizacji terrorystycznej Hamas, że naraża palestyńskie dzieci i personel na niebezpieczeństwo w przypadku wybuchu lub izraelskiej odpowiedzi na atak. Ani słowa o zagrożeniu dla izraelskich dzieci rakietami i tunelami terroru. Neutralność ONZ? Nie rozśmieszajcie mnie.


Nie można wymagać, by UNRWA wezwała organizacje terrorystyczne do zaprzestania ostrzeliwania rakietami Izraela, takich jak ta wycelowana w zachodni Negew w sobotę wieczorem – lub ponad 1100 rakiet, które zostały wystrzelone na Izrael podczas trzydniowej mini-wojny w sierpniu. I trudno mi śmiać się ze sposobu, w jaki UNRWA, kiedy znalazła rakiety składowane pod jej szkołami podczas operacji Ochronny Brzeg w 2014 roku, przekazała je „lokalnym władzom”, czyli Hamasowi. 


Czy przywódcy Hamasu drżą ze strachu po oficjalnej skardze na temat tunelu terroru z zeszłego tygodnia? Nie, trzęsą się ze śmiechu.


A żarty ONZ nieustannie przychodzą szybko i wściekle. Weźmy na przykład atak terrorystyczny w zeszły weekend w Huwara, na południe od Nablusu na drodze 60, głównej autostradzie w Judei i Samarii. Palestyńczyk Ammar Mefleh próbował włamać się do pojazdu z parą Izraelczyków w środku, najpierw próbując sforsować drzwi, a następnie używając kamienia, aby spróbować włamać się do środka, zanim strzelił do niego kierowca, oficer IDF po służbie. Następnie Mefleh zwrócił się przeciwko pobliskiemu posterunkowi policji granicznej, uderzając jednego funkcjonariusza nożem w twarz. Nagranie wideo z kamery bezpieczeństwa pokazuje innego funkcjonariusza Straży Granicznej próbującego aresztować Mefleha, podczas gdy dwóch innych Palestyńczyków próbowało go odciągnąć. Kiedy Mefleh próbował chwycić broń oficera, funkcjonariusz zastrzelił go.


Specjalny Koordynator ONZ ds. Procesu Pokojowego na Bliskim Wschodzie, Tor Wennesland, ignorując ten cały łańcuch wydarzeń, napisał na Twitterze: „przerażony dzisiejszym zabójstwem Palestyńczyka, Ammara Mefleha, podczas bójki z izraelskim żołnierzem w pobliżu Huwara na [okupowanym] Zachodzie Bank. Moje najszczersze kondolencje dla jego pogrążonej w żałobie rodziny. Takie incydenty muszą być w pełni [i] niezwłocznie zbadane, [a] winni pociągnięci do odpowiedzialności”. 


Rzecznik MSZ Emmanuel Nahshon odpowiedział, że oświadczenie Wenneslanda było „całkowitym zniekształceniem rzeczywistości”, słusznie zauważając: „To NIE była ‘bójka’ - to był atak terrorystyczny!”


Było to jak zaraźliwy śmiech - szef unijnej dyplomacji Josep Borrell miał podobną odpowiedź, odnosząc się do „tragicznego zabójstwa Palestyńczyka, Ammara Mefleha, przez członka ISF (Izraelskich Sił Bezpieczeństwa)”.


Tak więc Mefleh awansował teraz z terrorysty, który zaatakował Izraelczyków, na kogoś, kogo śmierć należy opłakiwać jako „tragiczną”.


Borrell, podobnie jak Wennesland, domagał się „pełnej odpowiedzialności” i wskazywał, że: „Zgodnie z prawem międzynarodowym śmiercionośna siła jest uzasadniona tylko w sytuacjach, w których istnieje poważne i bezpośrednie zagrożenie życia”.


Wydaje się, że terrorysta uderzający policjanta nożem w twarz i próbujący przechwycić jego broń nie stanowi wystarczającego ryzyka – mimo że była już cała seria połączonych palestyńskich ataków nożami, z broni palnej i przez taranowanie samochodami.


We wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Wenneslanda, by wyjaśnił tę reakcję. 


Terroryzm to nie temat do żartów. ONZ to kiepski żart. Ale ten kiepski żart to kpiny z nas wszystkich. I to jest bardzo smutne.


The UN’s jokes, tricks and disasters

Jerusalem Post, 8 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1382 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11
Al-Azhar wyraża uznanie dla terroryzmu Hamasu     2023-10-10
Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael     2023-10-09
Kolejna wojna przeciw Żydom   Koraszewski   2023-10-08
Autonomia Palestyńska przyznaje, że nie ma „izraelskiej okupacji”   Flatow   2023-10-07
Gdzie są palestyńskie ustępstwa na rzecz pokoju?   Tawil   2023-10-05
Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk