Prawda

Czwartek, 23 marca 2023 - 09:50

« Poprzedni Następny »


Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym


Majid Rafizadeh 2023-01-07

<span>Reżim irański nie tylko wysyła drony do Rosji, aby zmiażdżyć Ukrainę, ale także inny sprzęt. Dostarczając broń takiemu mocarstwu, jak Rosja, irański reżim umacnia się jako kluczowy gracz cieszący się znaczącą siłą militarną na arenie światowej. Na zdjęciu: resztki dronu Shahed-136 wyprodukowanego w Iranie, wysłanego przez rosyjskie wojsko, zestrzelony przez siły ukraińskie w pobliżu miasta Kupiańsk na Ukrainie. (Zdjęcie: Dyrekcja ds. Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy)</span>
Reżim irański nie tylko wysyła drony do Rosji, aby zmiażdżyć Ukrainę, ale także inny sprzęt. Dostarczając broń takiemu mocarstwu, jak Rosja, irański reżim umacnia się jako kluczowy gracz cieszący się znaczącą siłą militarną na arenie światowej. Na zdjęciu: resztki dronu Shahed-136 wyprodukowanego w Iranie, wysłanego przez rosyjskie wojsko, zestrzelony przez siły ukraińskie w pobliżu miasta Kupiańsk na Ukrainie. (Zdjęcie: Dyrekcja ds. Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy)

Najwyraźniej śmiercionośne porozumienie nuklearne, które umożliwi Iranowi posiadanie  potrzebnej mu broni nuklearnej oraz pocisków do jej przenoszenia – i do którego administracje Obamy i Bidena dążyły przez prawie dekadę, formułując je tak aby Iran nie użył jej za ich kadencji, ale poczekał na kogoś innego – jeszcze nie umarło.


Przez krótką chwilę krążyły pogłoski, że ponieważ irański reżim wysyła drony do Rosji, aby pomóc zmiażdżyć Ukrainę, umowa została ostatecznie zdjęta ze stołu, rzekomo na dobre. W tym, co musi być jedną z najkrócej trwających decyzji politycznych, wydaje się jednak teraz, że to zdjęcie na dobre przestało być aktualne.


Tymczasem reżim irański nie tylko wysyła drony do Rosji, aby zmiażdżyć Ukrainę, ale także wysyła inny sprzęt.


Dzięki administracji Bidena pogłębiające się i niebezpieczne stosunki między Rosją a reżimem irańskim wydają się osiągać szczyt.


Z militarnego punktu widzenia Rosja zamierza dostarczać Republice Islamskiej zaawansowany sprzęt wojskowy, w tym systemy obrony powietrznej, myśliwce i helikoptery. To może tylko sprawić, że wiodące na świecie państwo sponsorujące terroryzm – gdzie tłumy wzywa się do skandowania „Śmierć Ameryce”, „Śmierć Izraelowi”, a władze  zabijają własnych obywateli – stanie się silniejszym i bardziej ekspansjonistycznym lokalnym mocarstwem.


Co więcej, zamiast tylko wysyłać swoje drony, Iran planuje założenie linii montażowej dronów w Rosji, aby pomóc Moskwie w wojnie z Ukrainą. Rosjanie dla odmiany podobno będą szkolić irańskich pilotów w obsłudze myśliwca Su-35.


Nawet rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby, musiał niedawno przyznać, że Rosja oferuje Iranowi „bezprecedensowy poziom wsparcia militarnego i technicznego, które przekształca ich stosunki w pełnoprawne partnerstwo wojskowe”.


Jeśli chodzi o rosyjskie myśliwce Su-35, Kirby przyznał, że „te myśliwce znacznie wzmocnią siły powietrzne Iranu w stosunku do jego regionalnych sąsiadów”. Brytyjski minister obrony Ben Wallace ujawnił również brytyjskiemu parlamentowi w sprawie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, że „Iran stał się jednym z głównych sojuszników wojskowych Rosji…”

„W zamian za dostarczenie ponad 300 samobójczych dronów, Rosja zamierza teraz dostarczyć Iranowi zaawansowane komponenty wojskowe, podważając zarówno bezpieczeństwo Bliskiego Wschodu, jak i bezpieczeństwo międzynarodowe – musimy ujawnić tę umowę. W rzeczywistości właśnie to zrobiłem”.

Dostarczanie samobójczych dronów do Rosji doprowadziło do odebrania przez ukraińskie MSZ akredytacji ambasadorowi Iranu w Kijowie i redukcji personelu dyplomatycznego ambasady - poinformowała służba prasowa ukraińskiego MSZ. UE przyznała również, że reżim irański rzeczywiście „zapewnia wsparcie militarne dla niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę” poprzez „opracowywanie i dostarczanie Rosji bezzałogowych statków powietrznych”.


„Umożliwiając te ataki” – zauważył w oświadczeniu brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly – „te osoby i producent spowodowały niewypowiedziane cierpienia ludności Ukrainy”.


Rządzący w Iranie mułłowie wysyłają też personel wojskowy na Krym, by wspomóc Rosję w atakach na infrastrukturę Ukrainy i ludność cywilną oraz zwiększyć skuteczność samobójczych dronów.


Co ciekawe, Biały Dom przyznał 20 października 2022 r., że ma dowody na to, że irański personel był „bezpośrednio zaangażowany na ziemi” na Krymie, wspierając ataki rosyjskich dronów. Według Kirby'ego:

„Same systemy ulegały awariom i nie działały według standardów, jakich najwyraźniej oczekiwali klienci… Dlatego Irańczycy postanowili przysłać specjalistów i wsparcie techniczne, aby pomóc Rosjanom używać ich z większą  śmiertelnością”.

Rosja i reżim irański przyspieszyły również  swoje transakcje finansowe. Teheran, dotknięty drakońskimi sankcjami finansowymi, szuka partnerów do zwiększenia handlu i obejścia amerykańskich sankcji. Według najnowszego raportu Bloomberga:

„Rosja i Iran budują nowy transkontynentalny szlak handlowy rozciągający się od wschodniego krańca Europy do Oceanu Indyjskiego, 3000-kilometrowy korytarz, który jest poza zasięgiem jakiejkolwiek zagranicznej interwencji.


Oba kraje wydają miliardy dolarów na przyspieszenie dostaw ładunków wzdłuż rzek i linii kolejowych połączonych Morzem Kaspijskim. Dane z śledzenia statków zebrane przez Bloomberg pokazują, że dziesiątki rosyjskich i irańskich statków – w tym niektóre objęte sankcjami – już kursują tym szlakiem".

Dla irańskiego reżimu, z wojskowego punktu widzenia, wojna rosyjsko-ukraińska jest dla rządzących mułłów okazją do sprawdzenia działania ich dronów na polu bitwy w celu dalszego ich doskonalenia.


Dostarczając broń takiemu mocarstwu, jak Rosja, irański reżim również utwierdza się w roli kluczowego gracza cieszącego się znaczącą potęgą militarną na arenie światowej.


Wreszcie, nie powinniśmy odrzucać myśli, że Rosja pomoże także irańskiemu reżimowi w rozwijaniu jego programu nuklearnego. Moskwa i Teheran współpracowały wcześniej przy budowie kilku reaktorów jądrowych w Iranie i rozwoju technologii nuklearnej reżimu. Stało się aż nazbyt jasne, że Islamska Republika spieszy się z przekroczeniem progu nuklearnego, aby stać się państwem uzbrojonym w broń nuklearną. Jak ostrzegał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski:

„Mam do was pytanie – czym waszym zdaniem Rosja płaci za to Iranowi? Czy Iranowi zależy tylko na pieniądzach? Chyba wcale nie na pieniądzach, ale na rosyjskiej pomocy dla irańskiego programu nuklearnego. Prawdopodobnie to właśnie oznacza ich sojusz”.

Pytanie oczywiście brzmi: co zamierza z tym zrobić administracja Bidena?

 

No, Iran Nuclear Deal Is Not Yer Dead and Russia Is Helping Iran Go Nuclear

Gatestone Institute, 31 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Majid Rafizadeh

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1212 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10
Kulturowe zawłaszczenie i Żydzi   Glick   2022-12-09
Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15
Czy palestyński dziennikarz @HosanSalemG jest antypalestyńskim rasistą, kiedy mówi, że wszyscy palestyńscy dziennikarze popierają terror?     2022-10-13
Abbas domaga się od ONZ cofnięcia wskazówek zegara   Hirsch   2022-10-10
Co złego to Żydzi, czyli świat w coraz szybszym tempie wraca w stare koleiny   Koraszewski   2022-10-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk