Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 21:38

« Poprzedni Następny »


Nie, to nie jest paranoja


Vic Rosenthal 2021-02-04


Żydowska paranoja. To powiedzenie jest idiotyczne.


Paranoja sugeruje urojenie. Żydów jednak nienawidzono, wyganiano i mordowano za bycie Żydami od czasu kiedy istnieją Żydzi. Do 1965 roku Kościół katolicki nauczał, że Żydzi są odpowiedzialni za śmierć Jezusa. Antyżydowska przemoc była w Średniowieczu powszechna zarówno w świecie chrześcijańskim, jak i muzułmańskim (chociaż w chrześcijańskim była na ogół gorsza). Martin Luther chciał “podpalić ich synagogi i szkoły” i stał się inspiracją niemieckiej nienawiści do Żydów. Marks, potomek ochrzczonych Żydów, widział w nich przykład wszystkiego, co było złe w kapitalizmie. Żydzi w Imperium Rosyjskim przed I wojną światową, skąd uciekli moi dziadkowie, byli celem niezliczonych pogromów (pogrom jest rosyjskim słowem od czasownika, który można przetłumaczyć jako „dewastować” lub „pustoszyć”). Żydzi dołączyli do rewolucji w nadziei, że nowy świat, jaki sądzili, że tworzą, wreszcie będzie wolny od tej starej nienawiści, ale okazało się po kilku latach, że parch będzie zawsze parchem.


Żydzi byli wrogami Chrystusa, chrześcijaństwa, Mahometa i klasy robotniczej. Byli bezwzględnymi, wyzyskującymi kapitalistami i niebezpiecznymi bolszewickimi rewolucjonistami. Przy zakazie posiadania ziemi lub pracy w rzemiośle, okazywali swoją chciwość zostając lichwiarzami.  


Wydaje się, że Niemcy wynaleźli rasową odmianę nienawiści do Żydów w drugiej połowie XIX wieku, kiedy ludzie tacy jak Wilhelm Marr wyjaśniali, że ekonomiczne, seksualne i inne zdeprawowanie Żydów nie było po prostu kwestią religii lub uprawianego zawodu, ale czymś dziedziczonym w genach. Nie wiedzieli jeszcze o DNA, ale nowe idee darwinowskie dawało się nagiąć do „wyjaśniania”, w jaki sposób nawet zasymilowani i nawróceni na chrześcijaństwo Żydzi mogli być tak złowrodzy jak zawsze. Później naziści dobrze wykorzystali ten pomysł.


Po wojnie nawet Niemcy byli zażenowani, chociaż nieskruszeni naziści uciekli do Egiptu i Syrii, żeby pomóc w rozwoju broni chemicznej, ponieważ jak raz zaczniesz zagazowywać Żydów, to trudno przestać. W każdym razie antysemityzm zrobił sobie przerwę na Zachodzie, chociaż ci naziści nadal uczyli Arabów na Bliskim Wschodzie rzeczy, jakich wcześniej nie wiedzieli o nienawiści do Żydów. Z tego, co wiemy, Palestyńczycy nie odnieśli korzyści z działań niemieckich naukowców, ale mieli własnego nazistę, Hadż Amina al-Husseiniego, muftiego Jerozolimy i nadawcę programów radiowych z Berlina w języku arabskim.


W 1967 roku KGB chciało zdobyć wpływy w świecie arabskim i muzułmańskim i przeciwstawić się Zachodowi. Podgrzali więc arabsko-izraelski konflikt. Jako część kampanii przeciwko Izraelowi stworzyli mit palestyńskich Arabów jako ruchu narodowo-wyzwoleńczego, takiego samego jak Wietkong. Trzeci świat i zachodni sygnalizatorzy cnoty pokochali to. Później propagowali ideę, że syjonizm jest rasizmem i udało im się doprowadzić do uchwalenia rezolucji ONZ, która to zadekretowała w 1975 roku. W 2001 roku Konferencja w Durbanie przeciwko rasizmowi skupiła się niemal wyłącznie na państwie żydowskim. W owym czasie, chociaż nadal na Zachodzie nie wypadało przyznać się, że uważasz, iż Żydzi są stworzeniami szatana, stało się akceptowalne, wręcz godne podziwu, “krytykowanie Izraela” w skrajny, irracjonalny i obsesyjny sposób, uprzednio zarezerwowany dla Żydów. Narodził się „nowy antysemityzm”, w którym Izrael, Żyd Między Narodami, przyjął rolę narodu żydowskiego.  


Izrael był oskarżany o wszelkie możliwe zbrodnie, szczególnie te zbrodnie, jakich dokonali naziści na Żydach. Z definicji Izrael nie mógł robić niczego dobrego. Jeśli Izrael był tolerancyjny wobec homoseksualistów, to była to sztuczka (“pinkwashing”) , żeby ukryć ludobójstwo jakiego rzekomo dokonaliśmy na Palestyńczykach (ignorowano fakt, że populacja Palestyńczyków więcej niż potroiła się od 1970 roku).


Po pewnym czasie ludzie zaczęli mówić: „jeśli państwo żydowskie jest tak niewysłowienie złe, może jest to wina złych Żydów”. I natychmiast stara nienawiść do Żydów zaczęła ponownie wkradać się do publicznego dyskursu. Ciekawym zjawiskiem był czarny antysemityzm, który był częścią ideologii oryginalnego Nation of Islam (NOI), ruchu rozpoczętego w USA w latach 1930. W latach 1960. główny nurt ruchu praw obywatelskich pracował w ścisłej współpracy z Żydami i żydowskimi grupami, ale ruch Black Power odrzucił żydowską pomoc, zaś ważne osobistości, takie jak Stokely Carmichael (później nazywany Kwame Ture) zwrócił się ku międzynarodowej lewicy, szczególnie do OWP. Nowy przywódca Nation of Islam, Louis Farrakhan, który od dziesięcioleci jest konsekwentnie i zjadliwie antysemicki, jest dzisiaj bohaterem dla wielu ludzi w ruchu Afro-Amerykanów.   


Dzisiaj krajobraz nienawiści do Żydów w USA obejmuje wielu na lewicy, którzy twierdzą że związek z Izraelem automatycznie piętnuje Żydów, chyba że są gotowi odrzucić żydowskie państwo i podpisać się pod ideologią palestynizmu – która oznacza śmierć lub rozproszenie po świecie Żydów Izraela. Ideologia Krytycznej Teorii Rasy, która ogarnęła amerykańskie kampusy i która coraz bardziej przenika cały system edukacji, postrzega Żydów jako „białych”; to jest, uprzywilejowanych ciemiężców, których przywileje trzeba wyeliminować i których nadmierne bogactwo trzeba rozdzielić wśród Ludzi Kolorowych, których ciemiężą.  


Równocześnie, skrajna prawica głosi teorie spiskowe o żydowskiej kontroli nad gospodarką i polityką świata, twierdząc, że rodzina Rothschildów i George Soros (który, choć żydowskiego pochodzenia, jest chyba największym indywidualnym, niepaństwowym wrogiem Izraela), kontrolują wszystko, włącznie z pogodą. Istnienie baniek mediów społecznościowych stworzyło duże grupy ludzi, którzy wierzą w coraz bardziej fantastyczne teorie spiskowe, a wiele tych teorii umieszcza Żydów z samym centrum spisku. Jest to źródło części najbardziej przesyconej przemocą nienawiści do Żydów, jak to, co motywowało Roberta Bowersa, by wejść do synagogi w Pittsburghu i zamordować dziewięciu nieszkodliwych i na ogół starych Żydów (najstarszy miał 97 lat).  


W Europie, choć nadal jest tam trochę nazistów, większość, jeśli nie wszystkie, niedawne mordercze incydenty antysemickie są dziełem młodych muzułmańskich imigrantów, którzy wchłonęli nową hybrydę tradycyjnej, muzułmańskiej, koranicznej nienawiści do Żydów, nazistowskich teorii spiskowych, wściekłość na “ucisk” Palestyńczyków i furię z powodu istnienia suwerennego państwa żydowskiego na “muzułmańskiej ziemi”. Miła kombinacja. We Francji, zjadliwość tego stanu przejawia się w skłonności tych młodych mężczyzn do mordowania kobiet i dzieci.  


W Wielkiej Brytanii wstrząsy w sprawie Labour Party Corbyna, które nie skończyły się wraz z jego sromotną przegraną w wyborach, nadal ujawniają kombinację tak zwanego “nobliwego” brytyjskiego antysemityzmu z bardziej nowoczesną lewicową postawą, koncentrującą się na Izraelu (ale wyraźnie dotyczącą Żydów). I, oczywiście, w Wielkiej Brytanii także są młodzi zradykalizowani muzułmanie.   


Herzl i Żabotyński wierzyli, że państwo żydowskie jest absolutnie niezbędne dla przetrwania narodu żydowskiego, ponieważ nigdy nie otrzyma on miejsca w nie-żydowskim świecie. Żabotyński widział wyraźnie możliwą eksplozję antyżydowskiej przemocy w przyszłości i ostrzegał przed nią. Kiedy przyszedł Holocaust, wielu ludzi sądziło, że historia przyznała rację syjonizmowi; i istotnie, wkrótce potem powstało państwo żydowskie.   


Jak jednak widzieliśmy, tabu przeciwko nienawiści do Żydów, które pojawiło się po wojnie, trwało tylko przez kilka dziesięcioleci i nienawiść powraca w lewicowym, prawicowym i religijnym nurcie. A międzynarodowe instytucje, które stworzono po wojnie, żeby zapewnić, iż koszmar tego okresu nigdy nie powróci, okazały się słabe, a wiele z nich – jak na ironię – zwróciło się bezpośrednio przeciwko temu samemu żydowskiemu państwu, o którym marzyli Żabotyński i Herzl, ale którego nigdy nie zobaczyli.


Opinia, że nienawiść do Żydów zniknie po wojnie, nie była nierozsądna, tak samo jak nie była nierozsądna opinia w XIX-wiecznej Europie, że Oświecenie rozwiąże problem żydowski. W obu wypadkach tak się nie stało. Jednym z marzeń Herzla była idea, że państwo żydowskie będzie „normalnym” państwem, jak Francja. To się nie stało. Izrael zawsze będzie wyjątkiem, zawsze będzie miał wrogów, zawsze będzie ściągał uwagę w znacznej mierze wrogą.


Nie, nie mamy paranoi. Konflikt jest rzeczywisty.   


It’s Not Paranoia

31 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 854 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk