Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 06:12

« Poprzedni Następny »


Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów


Elder of Zion 2023-03-05

Uliczni czytelnicy dziennika Der Stürmer, 1935 (Źródło: Wikipedia)
Uliczni czytelnicy dziennika Der Stürmer, 1935 (Źródło: Wikipedia)

Mój post o antysemityzmie Jimmy'ego Cartera z zeszłego tygodnia skłania do pytania: ale co z tymi wszystkimi wspaniałymi rzeczami, które Carter zrobił?

 

Nie można twierdzić, że Carter nie był szczery, na przykład, kiedy pracował z Habitat for Humanity. Na jego działania na Bliskim Wschodzie mógł mieć wpływ jego antysemityzm, ale pracował nad wieloma innymi wartościowymi sprawami. Jak to może do siebie pasować?


To samo pytanie można jednak zadać w sprawie wielu innych antysemitów. Alice Walker jest utalentowaną poetką i powieściopisarką, ale to nie uodparnia jej na antysemickie postawy. Roger Waters był dobrym autorem piosenek w latach 70., ale to nie znaczy, że nie żywi antysemickich postaw. Roald Dahl pisał fantastyczne książki dla dzieci, ale również nienawidził Żydów. 

 

Z drugiej strony możemy cofnąć się do historii i zadać te same pytania. Voltaire był przełomowym filozofem, ale był też rasistą i antysemitą. Marcin Luter był genialnym teologiem i był opętany nienawiścią do Żydów. 

 

Jeśli teologia może współistnieć z nienawiścią, być może unieważnia to teologię. Odkryto jednak, że pionierzy w teologii, filozofii, humanitaryzmie, progresywizmie, socjalizmie, nauce, a nawet etyce medycznej byli antysemitami – a są to wszystkie dziedziny, które w teorii, jeśli wierzyć ich samookreśleniom, powinny być odporne na antysemickie poglądy.

 

Ewidentnie teoria bardzo różni się od praktyki.

 

Niektórzy twierdzą, że antysemityzm to teoria spiskowa. Albo że jest ograniczony do prawicy. Lub jest to formą bigoterii, która wpisuje się w większą grupę rozmaitych dyskryminacji ze względu na rasę, preferencje seksualne lub wiek. 

 

Jednak nie pasuje do żadnej wyraźnej kategorii. Co kilkadziesiąt lat przybiera nowe formy. 

 

Jest to wirus, którego nowe szczepy pojawiają się cały czas. 

 

Wirusy mają tylko jeden imperatyw - przetrwać dzięki adaptacji. Obecnie najbardziej zjadliwy szczep antysemityzmu rozprzestrzenia się udając oburzenie zachowaniem Żydów w Izraelu – i maskuje się twierdząc, że ta obecna nienawiść do Żydów w Izraelu nie ma nic wspólnego z poprzednimi przypadkami, pomimo oczywistych podobieństw.  

 

To nie pierwszy raz, kiedy antysemityzm udawał swoje przeciwieństwo. W 1873 r. Konwencja Południowych Baptystów wydała rezolucję w sprawie antysemityzmu, która udawała filosemityzm, ale kończyła się życzeniem, aby wszyscy Żydzi nawrócili się na chrześcijaństwo.

 

Czy różni się to czymś od współczesnych antysemitów, którzy równie żarliwie pragną zniszczenia państwa żydowskiego, by Żydzi żyli jako obywatele drugiej kategorii w państwie z muzułmańską większością, w którym powinno się dokonać czystki etnicznej większości Żydów? Czy pragnienie Południowych Baptystów, by wszyscy Żydzi ujrzeli światło, różni się od tych, którzy chcą, aby wszyscy Żydzi byli „dobrymi Żydami”, którzy porzucili wszelki nacjonalizm i wszelkie przywiązanie do ziemi swoich przodków? 

 

I jedni, i drudzy twierdzą, że robią to, ponieważ tak bardzo zależy im na Żydach. 

 

Inne szczepy wirusa antysemickiego nie wyginęły. Odmiana średniowieczna nadal istnieje, odmiana chrześcijańska nadal kwitnie w wielu miejscach, odmiana nazistowska pozostaje uparcie żywa i rozprzestrzenia się. Media społecznościowe były ogromnym dobrodziejstwem dla wirusa, pozwalając mu rozprzestrzeniać się z prędkością światła. Ludzie mogą pracować bardzo ciężko przez lata, aby znaleźć sposób na zminimalizowanie zagrożenia ze strony jednego szczepu, ale inny może pojawić się i rozprzestrzenić w ciągu kilku dni. 

 

Dziś słyszymy, jak ludzie sprzeciwiają się oskarżeniom o antysemityzm. Jak Amnesty International czy Human Rights Watch mogą być antysemickie, skoro całe ich organizacje opierają się na prawach człowieka? Jak Jeremy Corbyn może być antysemitą, skoro jest zdeklarowanym antyrasistą?

 

Wirus nie dba o to, jaką masz filozofię. To, czego najbardziej w życiu nienawidzisz, może powiązać z Żydami i zwykle to robi. 

 

Zamiast zastanawiać się nad historią antysemityzmu, która pokazuje, że każdy może złapać wirusa antysemityzmu, wielu udaje, że jest odpornych. Co gorsza, udają, że ich progresywizm, humanitaryzm lub antyrasizm uodparniają ich na antysemityzm – że nie są i nie mogą być antysemitami, ponieważ ich światopogląd na to nie pozwala. 

 

Wręcz przeciwnie, wirus może rosnąć na dowolnej pożywce. Antyrasiści stają się antysemitami, oskarżając Żydów/Izraelczyków o rasizm. Humanitaryści stają się antysemitami, oskarżając Żydów o nieludzkość. Idee, które według ludzi czynią ich odpornymi na tę infekcję, są tymi, które ją rozprzestrzeniają.

 

Tak jak poprzednio, uzasadniają swoją nienawiść jako opartą na faktach, w przeciwieństwie do wszystkich swoich poprzedników, chociaż ci poprzednicy mówili dokładnie to samo. Piszą swoje artykuły, posty i tweety, które pokazują dokładnie ten sam rodzaj irracjonalnej, obsesyjnej nienawiści, jaką mieli antysemici w poprzednich stuleciach. 

 

Jak wiemy z ostatnich doświadczeń, wirusy są trudne do wyeliminowania. Musimy jednak próbować. Ale musimy zrozumieć, że wirus nie unika nikogo z powodu jego systemu wierzeń. Wręcz przeciwnie, często wykorzystuje ten sam system wierzeń jako sposób na dalsze rozprzestrzenianie się. 

 

Strzeżcie się każdego, kto mówi, że nie może być antysemitą z powodu swojego światopoglądu. Zamiast tego naucz ich historii antysemityzmu i pokaż, że mają bardzo prominentnych, nienawidzących Żydów przodków, którzy byli światowymi liderami w teologii, sztuce, filozofii, nauce i Oświeceniu. 

 

There is no inoculation for the virus of Jew-hatred

Elder of Ziyon, 26 lutego 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Elder of Zion - blog amerykańskiego badacza antysemityzmu w mediach i organizacjach. 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1428 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak oskarżać Izrael o najgorsze łamanie praw człowiekaPRAKTYCZNY PORADNIK Wypróbowany przez organizacje „praw człowieka”!     2024-02-21
Kosmiczna zdrada żydowskich kobiet przez lewicęBrak solidarności wobec kobiet, które zostały bestialsko potraktowane przez Hamas, jest odrażający.   O'Neill   2024-02-16
Mistrzowska operacja odbicia zakładników   Koraszewski   2024-02-13
Palestyńscy terroryści, szpitale i perspektywy państwa palestyńskiego   Tawil   2024-02-12
Twierdza Hamasu w Rafah w Gazie jest kluczem do jego przetrwania   Frantzman   2024-02-10
WYPOWIEDZI IMAMÓW Z KALIFORNII W POPARCIU ATAKU HAMASU 7 PAŹDZIERNIKA     2024-02-06
Poszukiwani: przywódcy palestyńscy, którzy potępią terroryzm   Tawil   2024-02-05
Czy doszłoby do Holokaustu, gdyby Twitter istniał w latach czterdziestych XX wieku?  Oczywiście, że tak, a dowód na to mamy dzisiaj.     2024-02-05
Najpierw przyszli po mój lud, potem przyszli po ŻydówByły niewolnik z Sudanu Południowego o pogromie dokonanym przez Palestyńczyków 7 października   Deng   2024-01-30
„Droga” administracji Bidena do terrorystycznego palestyńskiego państwa   Tawil   2024-01-30
Coraz większa zawiść o HolokaustNowe pokolenie zamroczone ideologią bycia ofiarą desperacko pragnie swojego udziału w Holokauście.   O'Neill   2024-01-29
Kafka przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości   Wisse   2024-01-27
Lewicowy antysemityzm zawsze opiera się na teoriach spiskowych, a ta wojna to potwierdza     2024-01-24
Rzeczywistość Gazy     2024-01-22
Liban gości terrorystów, uderza w Izrael posiadając ogromny arsenał, a następnie skarży się, kiedy Izrael się broni   Tawil   2024-01-19
Nie odwracaj wzroku od głównej przyczyny epidemii antysemityzmu   Tobin   2024-01-18
Biden obiecał, że pomoc dla Gazy nie trafi do Hamasu. Skłamał.   Greenfield   2024-01-18
Te oskarżenia o „ludobójstwo” przynoszą hańbę ludzkości.    O'Neill   2024-01-16
Sieć terroru Hamasu w Europie   Greenfield   2024-01-16
Po 7 października rozpoczęła się era oficjalnego antysemityzmu   Tobin   2024-01-14
Walczymy z Ameryką, syjonizmem i wszystkimi, którzy atakują wielkość i honor Islamskiej Rewolucji Iranu     2024-01-13
Ludzie, kto za to płaci?   Koraszewski   2024-01-10
Zachód wciąż nie może pojąć, że Hamas kontroluje WSZYSTKO w Gazie – łącznie z całą pomocą humanitarną     2024-01-09
Nieświęty sojusz między “przebudzeniem” i barbarzyństwem   O'Neill   2024-01-07
„Zaufaj nauce”: media szerzą antysemickie oszczerstwo o Izraelu „kradnącym narządy” zmarłym Palestyńczykom – co jest medycznie niemożliwe     2024-01-03
Dekolonizacja umysłów zniewolonych   Koraszewski   2024-01-03
Krótka historia ataków Hamasu na pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców Gazy     2024-01-01
Jak UNWRA wychowuje terrorystów   Tawil   2023-12-31
Globalne imperium Palestyny   Smith   2023-12-30
Nie oddawajcie Gazy Autonomii Palestyńskiej   i Itamar Marcus   2023-12-29
Mądrość Hamasu. Oni dobrze rozumieją wojnę, w której walczą.    Friedman   2023-12-29
Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières), wspólnik Hamasu?   Destexhe   2023-12-27
Złe dziennikarstwo, zła wiara i rosnący antysemityzm   Koraszewski   2023-12-26
Itamar Marcus pokazuje Radzie Praw Człowieka ONZ, że antysemityzm AP doprowadził do 7 października   Marcus   2023-12-24
IDF daje Hamasowi więcej informacji wywiadowczych!   Pandavar   2023-12-22
Artykuł @NYTimes o cmentarzach w Gazie to nic innego jak antysemicka teoria spiskowa     2023-12-21
Iran wzywa do równowagi grozy i strachu     2023-12-20
Zniewolenie i rzeź Czarnych Afrykanów muszą się skończyć. Ten sam dżihad, który 7 października uderzył w Żydów, od dziesięcioleci atakuje Czarnych Afrykanów   i Ben Poser   2023-12-16
Hamas tworzy nową grupę terrorystyczną, żeby zniszczyć Liban   Toameh   2023-12-16
Nienawistnicy wygrali. Młodzi Amerykanie stają się coraz bardziej antysemiccy. Amerykańska żydowska diaspora może być skazana na zanikanie     2023-12-15
Przywódcy Hamasu: Naszym celem jest ustanowienie globalnego islamskiego kalifatu, a nie tylko wyzwolenie Palestyny     2023-12-14
Czy lewicowi dziennikarze kochają Hamas?   Koraszewski   2023-12-13
Dlaczego tak trudno zrozumieć, że kłamstwo jest integralną częścią strategii Hamasu?     2023-12-12
ONZ i Hamas: Partnerzy w zbrodni   Williams   2023-12-12
Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk