Prawda

Wtorek, 7 lutego 2023 - 16:39

« Poprzedni Następny »


Model ajatollahów dla świata


Amir Taheri 2022-07-19

Na zdjęciu: ajatollah Ahmad Alam al-Hoda, starszy duchowny w Mash'had, uważany za możliwego następcę obecnego irańskiego „Najwyższego przewodnika” ajatollaha Alego Chameneiego. (Źródło: Wikimedia Commons/Fars News/CC BY 4.0)
Na zdjęciu: ajatollah Ahmad Alam al-Hoda, starszy duchowny w Mash'had, uważany za możliwego następcę obecnego irańskiego „Najwyższego przewodnika” ajatollaha Alego Chameneiego. (Źródło: Wikimedia Commons/Fars News/CC BY 4.0)

Podczas gdy rosyjski prezydent Władimir Putin i jego chiński odpowiednik Xi Jinping reklamują swoje autorytarne zasady jako alternatywę dla „konającego” zachodniego systemu demokratycznego, mułłowie chomeiniści w Teheranie również rzucają na ring swój kapelusz, przepraszam, turban, jako pretendenci do przewodzenia Nowemu Porządkowi Świata.


Wczesna wersja oferty mułłów pojawiła się prawie 30 lat temu, kiedy Hojat al-Islam Muhammad Chatami zasugerował, że oddzielając religię od polityki, renesans i oświecenie w Europie stworzyły porządek światowy, który podżegał do wojen, niewolnictwa i kolonializmu. Drogą do zbawienia było przywrócenie religijnej kontroli nad polityką poprzez przyznanie teologom roli we władzach.


Nową wersję proponuje ajatollah Ahmad Alam al-Hoda, starszy duchowny w Masz'hadzie i jedna z czterech lub pięciu głów w turbanach uważanych za możliwych następców obecnego irańskiego „Najwyższego przewodnika” ajatollaha Alego Chameneiego.


Teść irańskiego prezydenta ajatollaha Ebrahima Raisi, Alam al-Hoda, ma również bliskie relacje z wojskowym aparatem bezpieczeństwa często określanym jako Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.


Próbując zaprezentować się jako ideolog reżimu, Alam al-Hoda przedstawił swoją wizję świata w długim kazaniu w „świętym mieście”. Według niego era modernizmu, która rozpoczęła się wraz z traktatami westfalskimi, amerykańską niepodległością, rewolucją francuską i rewolucją przemysłową, kończy się wraz z wejściem do postmodernistycznego świata.


„Świat zniewolony przez nowoczesność rozpada się – powiedział. - Na horyzoncie jest postmodernistyczny świat; taki, któremu może przewodzić tylko islamski Iran”.


Alam al-Hoda twierdzi, że Stany Zjednoczone rozpadają się z niektórymi stanami, zwłaszcza Teksasem, dążącymi do secesji, i że Izraelczycy uciekają ze swojej „ziemi obiecanej” w coraz większych liczbach.


Ale dlaczego Iran miałby wyłonić się jako nowy światowy przywódca?


Odpowiedź Alama al-Hody jest prosta: dziś Islamska Republika Iranu jest jedynym chorążym prawdziwego islamu Mahometa.


Spośród 57 krajów z populacją o muzułmańskiej większości Iran jest „jedynym krajem, który ma rząd islamski w prawdziwym tego słowa znaczeniu”.


Inne narody nie muszą przechodzić na islam, aby czerpać korzyści z „modelu islamskiego”. W rzeczywistości niektóre narody niemuzułmańskie, zwłaszcza Wenezuela, już to zrobiły.


Mohsen Szaterzadeh, były ambasador Iranu w Wenezueli, mówi, że boliwariańska rewolucja Hugo Cháveza była „inspirowana naukami Imama Chomeiniego”. Chavez, który odbył kilka podróży do Iranu, nauczył się sprawiedliwego rządzenia narodem.


„Chávez w końcu uwierzył w Ukrytego Imama i był głęboko oddany Najwyższemu Przewodnikowi Imamowi Chameneiemu” – mówi Szaterzadeh.


Irański „model islamski” zdobył także „masowych zwolenników” w Iraku, Syrii, Libanie i Jemenie, gdzie ruch na rzecz ustanowienia „prawdziwie mahometańskiego systemu” nadal się rozwija.


Ta iluzja mułłów „jesteśmy najpiękniejsi” może być odrzucona jako ostra forma zauroczenia. Problem polega na tym, że uniemożliwia Iranowi uzyskanie realistycznego obrazu samego siebie, który nie byłby widziany w fałszującym zwierciadle fanatycznej fantazji.


Prawdziwy obraz Iranu pod rządami Republiki Islamskiej może wzbudzić sympatię dla cierpienia narodu przetrzymywanego jako zakładnika na pozbawionym steru statku na wzburzonym morzu.


Jeśli myślałeś, że to wybuch poetyckiej zarozumiałości, posłuchaj, co inny ajatollah, Ahmad Dżannati, powiedział zaledwie w zeszłym tygodniu:

„Ludzie mówią, że z powodu inflacji nie mogą sobie pozwolić na więcej niż jeden posiłek dziennie. Co w tym złego? Jeden posiłek to błogosławieństwo, ponieważ są ludzie, którzy nawet tego nie mogą mieć. W islamie zasadą jest znosić wszelkie trudy, aby chronić tych, którzy chronią wiarę przed wrogami”.

Innymi słowy, „postmodernistyczny model islamski” Alama al-Hody to „rządzenie przez zagłodzenie”.


Głód nie jest jedynym „błogosławieństwem”, jakie oferuje Republika Islamska.


Iran odpowiada za 50% wszystkich egzekucji na świecie, chociaż kraj ten reprezentuje tylko 1,1% światowej populacji. Ponad 40% wszystkich więźniów politycznych i więźniów sumienia jest w Iranie.


Każdego roku średnio 150 000 wysoko wykształconych Irańczyków, w tym 3500 lekarzy medycyny, opuszcza kraj, aby dołączyć do szacowanych 8 milionów (prawie 10% populacji) już na wygnaniu.


Według Transparency International Republika Islamska jest również w światowej czołówce korupcji. Według oficjalnych raportów Teheranu w latach 2016-2020 malwersacje i łapówkarstwo wzrosły o 300%. Tylko w zeszłym miesiącu zgłoszono przypadek defraudacji o wartości 400 milionów dolarów wśród 85 innych przypadków „wielkiej korupcji” będących przedmiotem dochodzenia.


Oficjalne raporty pokazują, że około 80 nienazwanych, ale przypuszczalnie potężnych postaci, jest winnych niesłychanie wysokie sumy bankom państwowym przyznane jako pożyczki na podstawie nieistniejącego zabezpieczenia.


Szacuje się, że ucieczka kapitału wynosi od 22 do 30 miliardów dolarów rocznie. W sytuacji, gdy waluta Iranu staje się praktycznie bezwartościowa, a giełda w Teheranie spadła do rangi legowiska złodziei, nawet drobni oszczędzający starają się jak najszybciej zabrać wszelkie posiadane pieniądze.


Według oficjalnych szacunków ponad 1,5 miliona Irańczyków kupiło nieruchomości w Turcji, a kolejne 1,2 miliona zainwestowało w nieruchomości w Gruzji, Armenii i Serbii.


Jednocześnie, znowu według oficjalnych szacunków, jedna czwarta Irańczyków mieszka w kiepskich warunkach mieszkaniowych, w tym 13 milionów jest uwięzionych w slumsach.


Kilka tygodni temu w wyniku zawalenia się wysokiego budynku w południowo-zachodnim Iranie zginęło co najmniej 80 osób. Władze przyznają, że pozwolenia potrzebne do budowy wieżowca uzyskano dzięki przekupstwu. Co gorsza, burmistrz Teheranu ostrzega, że w stolicy jest prawie 500 zaniedbanych wieżowców, których nie można zburzyć, prawdopodobnie dlatego, że należą one do potężnych postaci reżimu.


Pozycja Iranu na globalnym wykresie oczekiwanej długości życia spadła na 49. miejsce w porównaniu z 38. w 1977 r.


Iran również stoi w obliczu spadkowej krzywej demograficznej, gdzie znaczna liczba młodych ludzi nie może zawrzeć małżeństwa i założyć rodzin.


W 2021 roku ówczesny rząd prezydenta Hassana Rouhaniego oszacował, że 25% Irańczyków żyło poniżej granicy ubóstwa, a kolejne 30% miało „dobre życie”. Pozostali ludzie „ledwo dawali sobie radę” i byli na skraju ubóstwa.


Dodajmy do tego wyzwania, z jakimi mierzą się przeciętni Irańczycy w sferach społecznych, kulturowych i politycznych, a „islamski model” Alama al-Hody raczej nie znajdzie dużego rynku na całym świecie.


Ci, którzy rzekomo kochają ten model w Iraku, Syrii, Libanie i Jemenie po prostu otrzymują pieniądze za śpiewanie jego pochwał.


Według byłego irańskiego ministra spraw zagranicznych Muhammad-Dżavada Zarifa, Teheran wydawał około 35 miliardów dolarów rocznie na wyżywienie swoich zwolenników w Bagdadzie, Damaszku, Bejrucie i Sanie, czterech arabskich stolicach kontrolowanych przez Iran, jak powiedział ajatollaha Ali Junesi.


Alam al-Hoda i jemu podobni cierpią na syndrom Waltera Mitty'ego, jak w filmie Danny'ego Kaye, w którym zwykły człowiek wyobraża sobie siebie w serii heroicznych ról.


The Ayatollah’s Model for the World

Gatestone Institute, 4 lipca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Kraszewska

 Amir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1191 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10
Kulturowe zawłaszczenie i Żydzi   Glick   2022-12-09
Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15
Czy palestyński dziennikarz @HosanSalemG jest antypalestyńskim rasistą, kiedy mówi, że wszyscy palestyńscy dziennikarze popierają terror?     2022-10-13
Abbas domaga się od ONZ cofnięcia wskazówek zegara   Hirsch   2022-10-10
Co złego to Żydzi, czyli świat w coraz szybszym tempie wraca w stare koleiny   Koraszewski   2022-10-06
“Partner pokoju” Izraela morduje Izraelczyków   Toameh   2022-10-04
Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk