Prawda

Piątek, 8 grudnia 2023 - 06:46

« Poprzedni Następny »


Kościół, który promuje antysemityzm


Jonathan S Tobin 2022-02-04

Wielebny dr J. Herbert Nelson II, administrator Walnego Zgromadzenia Kościoła Prezbiteriańskiego USA (PCUSA). Źródło: Facebook.
Wielebny dr J. Herbert Nelson II, administrator Walnego Zgromadzenia Kościoła Prezbiteriańskiego USA (PCUSA). Źródło: Facebook.

To wydarzenie dostało się na czołówki w wielu żydowskich mediach, choć inna prasa je przemilczała, Wielebny dr J. Herbert Nelson II, administrator Walnego Zgromadzenia Kościoła Prezbiteriańskiego USA (PCUSA), wygłosił kazanie w Dzień Martina Luther Kinga, w którym powiedział: “Trwająca okupacja w Palestynie/Izraelu jest niewolnictwem XXI wieku i powinna zostać natychmiast zniesiona”.

Tym, co naprawdę przyciągnęło uwagę do jego wypowiedzi, było twierdzenie, że Izrael stosuje „niewolę”. Jest to oszczercza fikcja. Termin “niewolnictwo” nie jest metaforą. Szczególnie, kiedy przywołuje się je w dniu upamiętniania życia Martina Lutra Kinga i sposobu, w jaki Ameryka radziła sobie z dziedzictwem rzeczywistego niewolnictwa. Rzucanie tego słowa w religijnym oświadczeniu, w którym deklaruje się, że Izrael jest złem, jest czymś więcej niż mało znaczącą krytyką osadzoną w intersekcjonalnych mitach, fałszywie twierdzących, że palestyńska wojna przeciwko istnieniu żydowskiego państwa jest moralnym odpowiednikiem walki o prawa obywatelskie w Ameryce.  


W rzeczywistości tego rodzaju prowokacja jest podobna do tradycyjnych antysemickich oszczerstw. A fakt, że te słowa wypowiedział duchowny w zaledwie dwa dni po ataku terrorystycznym na synagogę w Colleyville w Teksasie, tylko powiększa szkody.


Było więc zrozumiałe, że ta wypowiedź wywołała oburzenie w całym zorganizowanym życiu żydowskim, włącznie z liberalnymi grupami, takimi jak Jewish Council for Public Affairs i Anti-Defamation League, które obie cenią międzywyznaniowy dialog.


Dla tych jednak, którzy śledzili burzliwe relacje między żydowską społecznością a PCUSA, nie było to żadnym zaskoczeniem.

 

To wyznanie, które ma ponad 1,2 miliona aktywnych członków i niemal 9 tysięcy parafii, jest od dawna wrogie wobec Izraela i syjonizmu. Jego krajowe zgromadzenie wielokrotnie popierało posunięcia BDS i stało na czele starań o legitymizację tego antysemickiego ruchu. W jednym przypadku nawet interwencja liberalnego żydowskiego sojusznika - rabina Ricka Jacobsa, przywódcy Reformowanego Judaizmu – w 2014 roku nie mogła ich przekonać do ponownego przemyślenia lub choćby powstrzymania na chwilę ich krucjaty przeciwko żydowskiemu państwu.

 

Jeśli chodzi o najnowszą wypowiedź Nelsona, fakt, że czołowy protestancki duchowny mógł mówić o “okupacji” trwającej w Izraelu/Palestynie”, był informacją, że dla niego nie ma żadnej różnicy (podobnie jak dla wielu innych „krytyków” Izraela) między tym, co dzieje się w Izraelu a jego polityką na Zachodnim Brzegu [tj. w Judei i Samarii, MK]. Więc podobnie jak palestyńscy dyktatorzy i jak zwolennicy ruchu BDS, Nelson użył języka, który można interpretować tak, że cały Izrael jest “okupowany”, co znaczy, że żydowskie państwo nie ma prawa istnieć, niezależnie od tego, gdzie są nakreślone jego granice.


To jest zgodne z doktryną PCUSA, który w tym samym roku, kiedy odrzucił starania Jacobsa, wydał poradnik do badań i towarzyszące mu DVD dla tych, którzy otrzymują religijną edukację w parafiach, pod tytułem “Zionism Unsettled”, z potępieniem całej idei żydowskiego państwa i z krytyką Kościoła katolickiego za starania osiągnięcia pojednania z Żydami i za porzucenie mitu bogobójstwa w jego encyklice z 1965 roku, Nostra Aetate.

 

Choć liberalne organizacje żydowskie często traktują ulgowo poglądy swoich sojuszników, zwłaszcza afroamerykańskich, na Izrael, świat żydowski w zasadzie zjednoczył się w oburzeniu na PCUSA.


Widziane w kontekście postępków w przeszłości nikczemne kazanie Nelsona nie było zaskoczeniem. Niemniej powinno nas obchodzić nie tylko dlatego, że jest kolejnym dowodem na legitymizację antysemickiej retoryki w czasach, kiedy narasta liczba ataków na Żydów. Jeszcze ważniejsze jest zrozumienie, że jest to coś, co powinno skłonić Żydów do przemyślenia swoich założeń o antysemityzmie i do wyciągnięcia wniosków, kto i jak podsyca kulturę nienawiści do nich.


Dla większości amerykańskich Żydów, którzy identyfikują się jako Demokraci i są w znacznej mierze świeccy, wiara głównego nurtu, liberalnego, protestanckiego wyznania nie jest czymś, co ich niepokoi. Choć mogą wiedzieć, że jedne grupy kościelne są bardziej wrogie wobec Izraela niż inne, czują się z bardziej postępowymi dobrze, bo widzą ich jako sojuszników w tak wielu innych sprawach, jak aborcja i imigracja. Rozumieją także, że członkowie tych kościołów żywią podobne do Żydów poglądy polityczne i traktują konserwatystów z wrogością.


Jeśli niepokoją się o chrześcijański antysemityzm, zakładają, że problemem są ewangelikanie, którzy są na ogół konserwatywni politycznie. Fakt, że ewangelikanie są na ogół zdecydowanymi zwolennikami Izraela, jest zazwyczaj zbywany jako nieistotny lub przypisywany millenialnej wierze w Drugie Przyjście. Dla większości liberałów nieufność wobec chrześcijańskich syjonistów jest instynktowna. Ich religijna żarliwość i ogólna niechęć do mówienia językiem ruchów sprawiedliwości społecznej – niezależnie od ich filantropijnych i filosemickich działań – zaznacza ich jako obcych dla Żydów, którzy – szczerze mówiąc – traktują konserwatywnych chrześcijan z rodzajem pogardy, jaką typowi mieszkańcy amerykańskich wybrzeży mają dla „nieszczęśników” z głębokiej prowincji pośrodku kraju.  


Jest to w znacznej mierze produkt kulturowej wojny politycznych plemion, który zakaził wszystkie aspekty amerykańskiego społeczeństwa i dyskursu. Niemniej to jest powodem, że tak wielu Żydów jest tak zaalarmowanych antysemityzmem skrajnie prawicowych grup o niewielkiej liczebności i zerowym wpływie w korytarzach władzy, choć nie widzą powodu do traktowania lewicowych i postępowych antysemitów – czy to w odzieży duchownych, jak Nelson, czy bohaterskich aktywistek, jak Rep. Ilhan Omar (D-Minn.)—z tym samym rodzajem niepokoju.


Faktem jest, że antysemityzm istnieje zarówno na prawicy, jak i na lewicy; istnienie jednego zagrożenia nie neguje tego, które przychodzi z drugiego krańca politycznego spektrum. Niemniej pozostaje także faktem, że większość Żydów nadal patrzy z przerażeniem na małe, rozproszone grupy neonazistów, ale zachowuje obojętność lub lekceważy wpływ nienawiści do Żydów, która przychodzi ze strony bardziej szacownego protestantyzmu głównego nurtu lub też radykałów z Democratic Socialists of America. To samo dotyczy odmowy zrozumienia, że grupy takie jak Council of American-Islamic Relations (CAIR) podsycają antysemityzm wśród muzułmanów, udając równocześnie, że są grupami obrony praw człowieka zwalczającymi „islamofobię”.  

 

Fakt, że kazanie Nelsona ledwo zauważono poza żydowskim światem, jest ważny, bowiem odzwierciedla sposób, w jaki liberalne media głównego nurtu umożliwiają większości Żydów niezrozumienie zarówno natury, jak źródła zagrożenia dla ich życia. To samo dotyczy także sposobu, w jaki najnowszy dowód antysemityzmu nie zdobył wielkiego nagłośnienia.

 

Wielu, jeśli nie większość, Żydów nadal widzi proizraelskich ewangelikanów jako zagrożenie, ponieważ głosowali na prezydenta Trumpa i sprzeciwiają się aborcji. Niemniej wzruszają jedynie ramionami na jadowitą nienawiść przychodzącą ze strony grup lub instytucji, które traktują jako sojuszników, nawet jeśli ci są przeciwni istnieniu Izraela. Jak długo to będzie trwało, tak długo amerykańscy Żydzi będą ślepi na siły, które w rzeczywistości legitymizują antysemityzm i stanowią zagrożenie dla ich bezpieczeństwa.


A timely reminder of what groups enable anti-Semitism

JNS Org., 24 stycznia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Jonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1383 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11
Al-Azhar wyraża uznanie dla terroryzmu Hamasu     2023-10-10
Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael     2023-10-09
Kolejna wojna przeciw Żydom   Koraszewski   2023-10-08
Autonomia Palestyńska przyznaje, że nie ma „izraelskiej okupacji”   Flatow   2023-10-07
Gdzie są palestyńskie ustępstwa na rzecz pokoju?   Tawil   2023-10-05
Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk