Prawda

Poniedziałek, 14 czerwca 2021 - 05:18

« Poprzedni Następny »


Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach


Jonathan S. Tobin 2021-05-16

Uszkodzone domy w izraelskim mieście Petach Tikwa, w które uderzyły rakiety wystrzelone przez Hamas z Gazy na Izrael, 13 maja 2021. Zdjęcie Flash90.
Uszkodzone domy w izraelskim mieście Petach Tikwa, w które uderzyły rakiety wystrzelone przez Hamas z Gazy na Izrael, 13 maja 2021. Zdjęcie Flash90.

Nie ma dwóch równoprawnych opinii o tym konflikcie. Jeśli obchodzą cię Żydzi i Arabowie, to tych, którzy kłamią o apartheidzie i atakują cywilów, trzeba pokonać, a nie nagradzać.


Minęło niemal siedem lat od wojny z Gazą latem 2014 roku, ale dyskusja wokół obecnych walk toczących się między Izraelem a Hamasem wygląda, jak gdyby odbywała się według tego samego scenariusza. Tak samo jak wtedy podnosi się wiele głosów w obronie Izraela. Inni mówią, że popierają Palestyńczyków. Najbardziej jednak wpływowe głosy w mediach i popkulturze mówią nam, że mamy odrzucić narracje lub wersje historii każdej ze stron. Chcą, byśmy podjęli zniuansowaną dyskusję o konflikcie.  


Prawdą jest, że trzeba ubolewać nad ludzkim cierpieniem – niezależnie od tożsamości ofiary. Jest także prawdą, że stuletni konflikt między Żydami i Arabami jest skomplikowany i aż nazbyt często źle rozumiany. I, jak we wszystkich wojnach, po obu stronach są niewinne ofiary.


Choć przyznajemy, że to prawda, istnieją granice tego, co globalna perspektywa, w której notuje się grzechy obu stron, może nam powiedzieć, co rzeczywiście się dzieje. Instynktowną reakcją tych, którzy mówią, że obie strony są siebie warte, jest przekonanie, że wszystkie wojny są wyłącznie szaleństwem, w którym obie wojujące strony należy w równym stopniu potępić.


U podstaw starań promowania zabawy w „niuanse” w sprawie konfliktu między Izraelem a Hamasem jest jednak coś fundamentalnie nieuczciwego.

 

Są tacy, jak Jodi Rudoren, redaktorka “The Forward” (która poprzednio produkowała  wypaczone relacje “New York Timesa” z walk między Izraelem a Hamasem w 2012 i 2014 roku), którzy mówią nam, byśmy zapomnieli o historii konfliktu, ponieważ jest to niekończący się spór, który tylko przeszkadza obu stronom w pójściu naprzód i zawarciu pokoju.

 

Do pewnego stopnia to podejście stosuje Trevor Noah, prezenter znacznie ważniejszego forum, “The Daily Show,” upolitycznionego, komediowego programu telewizyjnego, z którego, niestety, wielu młodych widzów czerpie większość wiadomości dnia. Noah, urodzony w Południowej Afryce artysta komediowy, który pozuje w amerykańskiej telewizji na rozdawcę głębokich obserwacji, w równym stopniu lekceważy przeszłość, ponieważ – w jego wypaczonej wersji historii – jest to tylko niekończący się spór, w którym nikt nie ma racji.

 

W tego rodzaju komentarzach nie tyle chodzi o doprowadzenie do lepszego zrozumienia, ile o przedstawianie Palestyńczyków jako godnych współczucia słabszych, których prześladują Izraelczycy, rutynowo przedstawiani jako bezwzględni prześladowcy. Podpiera się to, jak to było w 2014 roku, statystyką. W chwili kiedy to piszę, siedmiu Izraelczyków zginęło od masowego ostrzału rakietami i pociskami prowadzonego przez Hamas i inne grupy terrorystyczne w Strefie Gazy na żydowskie miasta, miasteczka i wsie. Jako kontrast – około 100 Palestyńczyków zginęło w Gazie w wyniku uderzeń Izraelskich Sił Obronnych na pozycje Hamasu.


Wielu, ale nie wszyscy, zabici Palestyńczycy byli funkcjonariuszami Hamasu, odpowiedzialnymi za ataki na Izrael. Inni zostali zabici przez rakiety Hamasu, które spadły za wcześnie i uderzyły we własną ludność. Ważne jednak jest to, że arabscy cywile nie byli i nie są celem IDF. Część z nich zginęła, jak to się zdarzało w przeszłości, ponieważ mimo heroicznych wysiłków Izraelczyków, by ostrzec cywilów i umożliwić im ucieczkę ze stanowisk Hamasu i uderzać tylko w prawomocne militarne cele, terroryści używają cywilnych Palestyńczyków jako ludzkiej tarczy.

 

Podobnie jak wielu, którzy twierdzą, że stosują zniuansowane podejście, Noah oczekuje, że Izrael okaże większą powściągliwość. Według tego powszechnego argumentu reakcja żydowskiego państwa jest nieproporcjonalna, ponieważ w walkach ginie więcej Palestyńczyków niż Izraelczyków.


Mowa o proporcjonalnej reakcji jest zakłamana. Czy krytycy Izraela rzeczywiście byliby zadowoleni, gdyby Izrael odpowiadał na ataki Hamasu w podobny sposób, po prostu strzelając w kierunku palestyńskich centrów populacyjnych? Oczywiście, że nie.


Jeśli ginie większa liczba Palestyńczyków, to dlatego, że ich islamscy władcy uważają to za optymalny wynik, który pomaga im oczerniać Izrael. Gdyby dbali o ratowanie życia, budowaliby schrony dla swoich mieszkańców. Gaza, która ma najbardziej chyba na świecie wyszukany i rozległy system tuneli, ma schrony, ale one nie są dla ludzi. Są w nich rakiety, którymi ostrzeliwują Izrael, i są dla tych, którzy je odpalają.


Czy ci, którzy wysuwają takie argumenty, byliby szczęśliwsi, gdyby ginęło więcej Izraelczyków? Może. Ale niechęć znacznej części społeczności międzynarodowej, włącznie z tymi, którzy utrzymują, że reprezentują organizacje “praw człowieka”, do pociągnięcia Hamasu do odpowiedzialności, dobrze pokazuje, co jest złowrogiego w dyskursie o tym konflikcie.


Nie ma też żadne rzeczywistej moralnej równoważności w argumentach, które rzekomo były pretekstem decyzji Hamasu, by zasypać Izrael ponad 2000 rakiet i pocisków w tym tygodniu.


Mimo wypaczonych relacji o sprawie sądowej dotyczącej praw własności w Szejk Dżarrah w Jerozolimie, Żydzi nie kradli palestyńskiej ziemi. Twierdzenia o skandalicznym zachowaniu izraelskim na Wzgórzu Świątynnym są równie fałszywe, ponieważ tamtejsze meczety zamieniono na magazyny pocisków i fajerwerków użytych przeciwko policji, która starała się przywrócić porządek podczas rozruchów i prób zakłócenia żydowskich modlitw przy Ścianie Zachodniej.

 

Ani też nie ma miejsca na “bezstronne” argumenty o dziesięcioleciach palestyńskiego odrzucania propozycji pokojowych ani w sprawie tego, co nastąpiło, kiedy Hamas postanowił przelicytować dyktatora Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa i jego partię Fatahu, którzy wezwali do rozruchów w mieście, przez wystąpienia jako mocniejszy „obrońca” Jerozolimy i zaatakowanie Izraela gradem rakiet skierowanych na izraelskie miasta i wsie.


Częścią problemu jest także to, że ludzie po prostu rozkładają ręce w obliczu stopnia skomplikowania tego konfliktu i cierpień, jakie powoduje. Uznają wypowiadanie sądów o dwóch stronach konfliktu za rodzaj udzielania usprawiedliwienia wojny, zamiast moralnej reakcji na obronę niedoskonałej, niemniej funkcjonującej demokracji, przed agresją  terrorystycznych grup.


Niestety, wielu ludzi patrzy na Izrael przez soczewkę antysemickich postaw o Żydach i niechęci do prawa posiadania przez nich państwa. Dla ludzi na szybko rosnącym lewym skrzydle Partii Demokratycznej Izrael jest uciskającym państwem kolonialnym, które narzuca „apartheid” na niewinnych Palestyńczyków. Tę narrację słyszeliśmy o konflikcie w czwartek wieczorem, kiedy 11 lewicowych członków Kongresu przez godzinę mieszało Izrael z błotem i przedstawiało Palestyńczyków jako niewinne ofiary ciemiężącej siły.

 

Należy się uznanie dziewięciu innym Demokratom, którzy wcześniej wstali, żeby bronić Izraela i potępić Hamas.


Problemem tutaj nie jest tylko fakt, że lewicowy “Oddział” Demokratów urósł liczebnie. Ci, którzy mieszają Izrael z błotem, zdobyli wpływy, bo ich idee są obecnie modne. Ideologia intersekcjonalizmu, której nauczają, a w której państwo Izrael jest fałszywie oznakowane jako wyraz “białego przywileju” i “rasizmu” została formalnie zaakceptowana przez jej przyjęcie przez ruch Black Lives Matter oraz idee krytycznej teorii rasy, które leżą u podstaw jednego i drugiego.


To ustawia w niemożliwej pozycji ludzi, którzy twierdzą, że popierają Izrael przy równoczesnym poparciu dla tej ideologii, ponieważ to właśnie intersekcjonalność pozwala tym, którzy usprawiedliwiają rolę Hamasu – grupy, która przysięgła zniszczenie jedynego państwa żydowskiego na planecie – na udawanie, że bronią sprawiedliwości, a nie morderców.


Ci, którzy reagują na obecny konflikt pogardą dla obu stron i poszukiwaniem bezstronnej pozycji, czynią więcej szkody niż pożytku.


Kiedy islamistyczni terroryści zarzucają Izrael gradem rakiet i pocisków, nie wystarczy mówić o skomplikowaniu ani modlić się o pokój. Jedyną moralną rzeczą w obliczu oszczerstw rzucanych na Izrael jest potępienie kłamstw o apartheidzie i potępienie terroryzmu, a nie mówienie o powściągliwości obu stron.  


Jeśli obchodzi cię sprawiedliwość i życie Żydów i Arabów, jak również teoretyczna nadzieja na zakończenie konfliktu, musisz popierać starania pokonania Hamasu – nie ugłaskania lub nagrodzenia go, co może stać się, jeśli międzynarodowe naciski wymuszą zawieszenie broni zanim jego potencjał powodowania dalszych szkód zostanie wystarczająco zredukowany.


Do momentu, w którym Hamas zostanie praktycznie rozbrojony, cała mowa o niuansach po prostu pomaga tym, którzy umyślnie rozlewają krew tak Żydów, jak i Arabów, by wspierać własną agendę zakorzenioną w nienawiści. Ci, którzy nie potrafią tego pojąć, lub ci, którzy czepiają się ideologicznych tez o przywileju, by uzasadnić swoje stanowisko, nie wyrażają współczucia ani nawet neutralności. Pomagają w mordowaniu.


When Hamas fires missiles at Israeli homes, forget-nuance

JNS.Org, 14 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 886 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk