Prawda

Czwartek, 18 sierpnia 2022 - 07:37

« Poprzedni Następny »


John Kerry i ekstremizm


Khaled Abu Toameh 2014-10-29

“Zapomnij o ISIS… porozmawiamy jeszcze o państwie palestyńskim”. Powyżej, sekretarz stanu USA John Kerry wita specjalnego przedstawiciela USA do społeczności muzułmańskich, Shaarika Zafara podczas przyjęcia z okazji Eid al-Adha 16 października 2014 r. w Departamencie Stanu w Waszyngtonie. (Zdjęcie: State Dept.)

“Zapomnij o ISIS… porozmawiamy jeszcze o państwie palestyńskim”. Powyżej, sekretarz stanu USA John Kerry wita specjalnego przedstawiciela USA do społeczności muzułmańskich, Shaarika Zafara podczas przyjęcia z okazji Eid al-Adha 16 października 2014 r. w Departamencie Stanu w Waszyngtonie. (Zdjęcie: State Dept.)Twierdzenie sekretarza stanu USA, Johna Kerry'ego, że brak “rozwiązania w postaci dwóch państw” napędzało powstanie i wzrost grupy terrorystycznej Państwa Islamskiego [IS], wzmacnia przeświadczenie o tym, że administracja USA nie ma pojęcia o tym, co dzieje się w krajach arabskich i islamskich.

Przemawiając na uroczystości w Departamencie Stanu z okazji święta muzułmańskiego Eid al-Adha, Kerry powiedział, że wznowienie negocjacji pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami jest niezbędne w walce przeciwko ekstremizmowi islamskiemu, włącznie z Państwem Islamskim.


"Nie było przywódcy, z którym spotkałbym się w regionie, a który nie poruszyłby spontanicznie potrzeby dalszych prób doprowadzenia do pokoju między Izraelem a Palestyńczykami, ponieważ jest to powód werbunku oraz gniewu i wrzenia ulicy -  powiedział Kerry. – Ludzie muszą zrozumieć ten związek. I ma to coś wspólnego z poniżeniem i zaprzeczaniem, i brakiem godności”.


Department Stanu zaprzeczył później, że Kerry wygłosił tę przypisywaną mu wypowiedź.


Zastępca rzecznika, Marie Harf, powiedziała reporterom, że uwagi Kerry’ego zostały wypaczone dla zysków politycznych; wskazała palcem na izraelskiego ministra gospodarki Naftalego Bennetta.  


"To, co [Kerry] powiedział, było, że podczas swoich podróży w celu zbudowania koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu, mówiono mu, że gdyby konflikt izraelsko-palestyński został rozwiązany, Bliski Wschód byłby lepszym miejscem” – wyjaśniła Harf.


Państwo Islamskie jest jednym z produktów ubocznych “Wiosny Arabskiej”, która zaczęła się jako świecki bunt przeciwko arabskim dyktaturom, a potem zdegenerował się w anarchię, bezprawie, terroryzm i masakry, które już pochłonęły życie setek tysięcy Arabów i muzułmanów.


“Wiosna Arabska” nie wybuchła w wyniku konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Był to raczej naturalny i nieunikniony wynik dziesięcioleci tyranii i korupcji w świecie arabskim.


Tunezyjczycy, Egipcjanie i Jemeńczycy, którzy usunęli dyktatorów od władzy, nie zrobili tego z powodu braku “rozwiązania w postaci dwóch państw”.


Ani też Arabowie nie buntowali się z powodu niepowodzenia procesu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami. Kiedy wyszli na ulice, żeby zaprotestować przeciwko dziesięcioleciom dyktatury i złych rządów, nic takiego nie przychodziło im do głowy.


To właśnie “Wiosna Arabska”, nie zaś konflikt izraelsko-palestyński, wyniosła w Egipcie do władzy Bractwo Muzułmańskie. I ta sama „Wiosna Arabska” stała się wylęgarnią islamskich grup terroru, takich jak Front Al-Nusra, Front Islamski, Armia Mudżahedinów, Dżund al-Szam i, ostatnio, Państwo Islamskie Iraku i Syrii.


Powstanie Państwa Islamskiego jest bezpośrednim rezultatem anarchii i ekstremizmu, które przetaczały się przez kraje arabskie i islamskie przez ostatnich kilka lat.


Tysiące muzułmanów, którzy zgłaszają się na ochotnika do Państwa Islamskiego, nie robią tego, ponieważ są sfrustrowani brakiem postępu w izraelsko-palestyńskich rozmowach pokojowych. Nie stukają do drzwi Państwa Islamskiego, ponieważ są rozczarowani, że nie zmaterializowało się rozwiązanie w postaci dwóch państw.


Kerry jest zresztą naiwny sądząc, że dżihadyści wierzą w coś zwanego rozwiązaniem w postaci dwóch państw. Jedynym rozwiązaniem, w jakie wierzy Państwo Islamskie, jest to, które doprowadzi do założenia radykalnego, sunnickiego, islamskiego Kalifatu na całym Bliskim Wschodzie, gdzie ci nie-muzułmanie, którzy przeżyją masakrę, będą poddani prawu szariatu.


Państwo Islamskie nie tylko sprzeciwia się “rozwiązaniu w postaci dwóch państw”; sprzeciwia się istnieniu zarówno Izraela, jak państwa palestyńskiego. Pod nowym Kalifatem Islamskim nie ma miejsca dla Izraela ani Palestyny, ani dla żadnego z krajów arabskich i islamskich.


Gdyby Kerry przestudiował cele i ideologię Państwa Islamskiego, odkryłby, że konflikt izraelsko-palestyński nie znajduje się liście głównych priorytetów tej grupy.


W rzeczywistości “wyzwolenie Bait al-Makdis” [Jerozolimy] znajduje się na szóstym miejscu na liście celów Państwa Islamskiego.


Pierwszym celem grupy jest stworzenie chaosu w krajach arabskich i islamskich.


Po drugie, grupa przejdzie do czegoś, co nazywa “zarządzanie barbarzyństwem” w tych krajach.


Po trzecie, Państwo Islamskie rozpocznie proces ustanawiania Kalifatu Islamskiego.


Po czwarte, przejdzie do „wyzwalania sąsiednich krajów i powiększania Kalifatu Islamskiego”.


Po piąte, grupa rozpocznie proces “wyzwalania krajów islamskich”, włącznie z Bait al-Makdis.


Najwyraźniej Kerry musiał nie zauważyć przemówienia wygłoszonego przez przywódcę Państwa Islamskiego, Abu Bakra al-Baghdadiego, z lipca tego roku.


Al-Baghdadi nie mówił o "rozwiązaniu w postaci dwóch państw". Ani nie wzywał muzułmanów, by przyłączyli się do jego grupy z powodu braku postępów w procesie pokojowym izraelsko-palestyńskim.  


Zamiast tego al-Baghdadi powiedział swoim zwolennikom, że "Allahowi podoba się, kiedy zabijamy jego wrogów i prowadzimy dżihad na Jego rzecz. O Allahu, daj islamowi zwycięstwo nad niewiarą i niewiernymi, i daj zwycięstwo mudżahedinom na Wschodzie tej ziemi i na jej Zachodzie”.  


Kerry prawdopodobnie nie wie, że Państwa Islamskiego w ogóle nie interesuje konflikt izraelsko-palestyński. Ta grupa terrorystyczna nawet nie zawracała sobie głowy komentowaniem ostatniej konfrontacji zbrojnej między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy.


Fakt, że Państwo Islamskie nie wyraziło solidarności z Palestyńczykami lub Hamasem podczas wojny wywołał ostre potępienie ze strony wiodących publicystów w świecie arabskim.


„Jest szokujące i dziwne, że Państwo Islamskie i inne grupy terrorystyczne, które twierdzą, że mówią w imieniu islamu, nie uczyniły ani jednego ruchu, kiedy samoloty izraelskie ostrzeliwały cywilów w Strefie gazy” – napisał publicysta egipski Dżamil al-Afifi. - "Ani żaden z ich mędrców nie wystąpił i nie potępił bezlitosnego zabijania (w strefie Gazy)”.


Kerry nie ujawnił tożsamości “przywódców”, którzy powiedzieli mu, że brak pokoju między Izraelem a Palestyńczykami był “ powodem werbunku oraz gniewu i wrzenia ulicy” w krajach arabskich i islamskich.


Jasne jest jednak, że uczeni sunniccy nie podzielają oceny Kerry’ego.


W zeszłym miesiącu ponad 120 uczonych sunnickich wystosowało list otwarty, potępiający Państwo Islamskie i jego argumenty religijne. „Źle zinterpretowaliście islam jako religię surowości, brutalności, tortur i morderstwa – piszą w liście. – Jest to wielkie zło i obraza dla islamu, muzułmanów i całego świata”.


Nie trzeba dodawać, że ci uczeni nie wspomnieli o konflikcie izraelski-palestyńskim jako o przyczynie powstania Państwa Islamskiego.


Jest tak, ponieważ w odróżnieniu od Kerry’ego, uczeni sunniccy wiedzą, że Państwo Islamskie jest kompletnie niezwiązane z konfliktem izraelsko-palestyńskim. I, w odróżnieniu od Kerry’ego, uczeni muzułmańscy w pełni rozumieją, że Państwo Islamskie ma więcej wspólnego z islamem i z terroryzmem niż z jakimkolwiek innym konfliktem.


Two state solution- ISIS

20 października 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh

Urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News. Ten wielokrotnie nagradzany dziennikarz w maju tego roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Daniela Pearla za "odwagę i obiektywizm z jakimi opisuje życie w Gazie i na Zachodnim Brzegu [...] oraz konsekwentne pozostawanie po stronie prawdy".

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1090 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk