Prawda

Sobota, 24 lutego 2024 - 22:52

« Poprzedni Następny »


Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael


Khaled Abu Toameh 2023-10-30

<span>Co potrzeba, aby Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zrozumieli, że mułłowie i ich najemnicy odbierają ustępstwa wobec irańskiego reżimu jako oznaki słabości? (Źródło zdjęcia: MEMRI)</span>
Co potrzeba, aby Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zrozumieli, że mułłowie i ich najemnicy odbierają ustępstwa wobec irańskiego reżimu jako oznaki słabości? (Źródło zdjęcia: MEMRI)

Administracja Bidena nadal zapewnia, że nie ma  dowodów na „bezpośrednie” zaangażowanie Iranu w atak Hamasu na Izrael z 7 października. Administracja Bidena najwyraźniej całkowicie odrzuciła raport Wall Street Journal” z 9 października „Iran pomagał w przygotowaniach ataku na Izrael od wielu tygodni”, a także artykuł „Washington Post”: „Hamas otrzymał broń i przeszkolenie od Iranu, mówią przedstawiciele Hamasu”.

Przywódcy Hamasu rzeczywiście od dawna przechwalają się pomocą finansową i wojskową, jaką otrzymują od Iranu, aby umożliwić im kontynuowanie dżihadu (świętej wojny) mającej na celu rzeź Żydów i unicestwienie Izraela. W oparciu o oświadczenia tych przywódców jest całkowicie jasne, że bez wsparcia Iranu Hamas nie mógłby dokonać masakry Izraelczyków w pobliżu granicy ze Strefą Gazy.


W przeciwieństwie do administracji USA rosnąca liczba Arabów jest przekonana, że Iran jest „głową węża ” i że był głęboko zaangażowany w masakrę przeprowadzoną przez Hamas. Arabowie za pośrednictwem mediów społecznościowych wyrazili swoje oburzenie w związku z odpowiedzialnością reżimu irańskiego za ten atak.


Przedstawiciel Hamasu w Libanie, Ahmed Abdulhadi, ujawnił w zeszłym tygodniu, że jego grupa współpracowała z Iranem i jego libańską organizacją terrorystyczną Hezbollahem przed masakrą i w jej trakcie.

„Koordynowaliśmy na najwyższym szczeblu działania z Hezbollahem i Iranem oraz z Osią [Oporu] przed, w trakcie i po bitwie.” –  powiedział Abdulhadi  w wywiadzie dla „Newsweeka”.


12 października Abdulhadi był jednym z wielu fumkcjonariuszy Hamasu, którzy udali się na lotnisko w Bejrucie, aby powitać irańskiego ministra spraw zagranicznych Hosseina Amira-Abdollahiana. „Przybyliśmy na lotnisko w Bejrucie, aby powitać ministra spraw zagranicznych Iranu i podziękować mu za solidarność Iranu z Palestyną” –  powiedział  dziennikarzom Abdulhadi.


W ciągu ostatnich kilku lat Abdulhadi i inni funkcjonariusze Hamasu regularnie spotykali się z przedstawicielami irańskimi w Bejrucie i w Teheranie. W zeszłym miesiącu irański minister spraw zagranicznych powiedział  na zamkniętym spotkaniu z przywódcami Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w Bejrucie, że Iran pozostaje zaangażowany we wspieranie palestyńskiego „oporu i wyzwolenie [Palestyny]”.


Kiedy irańscy przedstawiciele mówią o wspieraniu palestyńskiego „oporu”, mają na myśli okrucieństwa takie jak te popełnione przez Hamas 7 października.


Inny funkcjonariusz Hamasu, Ali Baraka, powiedział rosyjskiej państwowej stacji RT, że jego grupa potajemnie planowała atak od dwóch lat i nie poinformowała żadnych innych frakcji ani sojuszników, w tym Iranu i Hezbollahu, o „godzinie zerowej”. Baraka potwierdził, że Iran „daje nam pieniądze i broń”.


Hamas nigdy nie ukrywał faktu, że otrzymuje wsparcie finansowe i militarne od Iranu. W 2020 roku jeden z przywódców Hamasu Mahmoud al-Zahar ujawnił, że irański generał dywizji Kasem Solejmani, zabity dowódca Siły Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, wręczył mu 22 miliony dolarów na ich pierwszym spotkaniu w 2006 roku.


Al-Zahar powiedział, że kiedy został mianowany ministrem spraw zagranicznych Hamasu, spotkał się z ówczesnym prezydentem Iranu Mahmudem Ahmadineżadem i przedstawił mu kilka żądań, które prezydent Iranu przekazał Soleijaniemu.


W 2021 r. przedstawiciel Hamasu, Osama Hamdan, powiedział, że „to, co zostało ujawnione na temat roli Solejmaniego we wspieraniu palestyńskiego ruchu oporu, to jak dotąd tylko niewielka część”. Hamdan ujawnił, że Solejmani wysłał przeciwpancerne rakiety „Kornet” do rządzonej przez Hamas Strefy Gazy.


Jahja Sinwar, przywódca Hamasu w Strefie Gazy, powiedział w 2017 roku, że Solejmani „skontaktował się z nami i oddał do naszej dyspozycji cały potencjał wojskowy i technologiczny Iranu”. Według Sinwara Solejmani porozumiewał się z Hamasem, który 7 października dokonał rzezi w Izraelu, a także z Palestyńskim Islamskim Dżihadem, i zaoferował im pomoc w dżihadzie przeciwko Izraelowi.


„Jesteśmy w każdym sojuszu, który będzie służyć palestyńskiej sprawie narodowej i oporowi naszego narodu” –  dodał Sinwar.


Barbarzyński atak Hamasu na Izrael był częścią działań w ramach irańskiego zobowiązania wyeliminowania „syjonistycznego tworu”, powtarzanego od czasu rewolucji islamskiej w 1979 r.. Najwyższy przywódca, prezydent i inni politycy Iranu wielokrotnie wzywali do zniszczenia Izraela. Ponadto atak z 7 października również wydaje się być częścią wysiłków Iranu mających na celu uniemożliwienie normalizacji stosunków między Izraelem a Arabią Saudyjską lub jakimkolwiek innym państwem arabskim.


Palestyński polityk Dżihad al-Chaizaran powiedział, że atak oznaczał „początek wojny mającej na celu wyzwolenie terytoriów palestyńskich i wyeliminowanie tworu syjonistycznego”. Al-Chaizaran powiedział saudyjskiej gazecie „Okaz”: „Palestyński ruch oporu przygotowywał się do tej operacji przez długi czas”.


Choć wielu na Zachodzie zdecydowało się zignorować rolę Iranu w zbrojeniu, szkoleniu i finansowaniu Hamasu i PIJ, tego samego nie można powiedzieć o dużej liczbie Arabów, którzy od dawna ostrzegali przed ekspansjonistycznymi działaniami Teheranu na Bliskim Wschodzie. Niektórzy z tych Arabów otwarcie mówili o tym, jak Iran wykorzystuje swoje milicje, aby siać spustoszenie nie tylko w Izraelu, ale w krajach arabskich. Poprzez swoje milicje reżim irański obecnie skutecznie okupuje Liban, Irak, Syrię i Liban, a także Strefę Gazy. Krótko mówiąc, Arabowie widzą wyraźnie to, czego wielu mieszkańców Zachodu najwyraźniej zobaczyć nie chce.


Bez wsparcia Iranu Hamas nie byłby w stanie utrzymać władzy w Strefie Gazy od 2007 roku. W tym czasie grupa terrorystyczna dokonała krwawego zamachu stanu na siły Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, zabijając setki jego lojalistów.


Bez wsparcia Iranu Hamas i inne palestyńskie grupy terrorystyczne nie byłyby w stanie wystrzelić dziesiątek tysięcy rakiet na ludność izraelską.


Bez Iranu Hezbollah nie byłby tak potężny jak jest w Libanie, gdzie jest uzbrojony w setki tysięcy rakiet gotowych do wystrzelenia w każdej chwili na Izrael.


Mansour al-Malik, inżynier naftowy z Arabii Saudyjskiej, napisał 8 października:

„Hamas jest organizacją powiązaną z irańską teokracją, podobnie jak Hezbollah w Libanie, Huti w Jemenie i Ludowe Siły Mobilizacyjne w Iraku, i jest to ta sama oś, która dzień i noc zagraża Arabii Saudyjskiej i Kuwejtowi. Rozróżniamy słuszną sprawę od osi terrorystycznej.”

Kuwejcki analityk polityczny Talal al-Ghazi napisał:

„Stosunki Hamasu z Iranem utrzymują się od jego założenia [Hamasu]. Bliskie stosunki Hamasu z Iranem trwają od 1990 r., kiedy [Hamas] przyrzekł wierność Iranowi i otworzył biuro w Teheranie. Nikt nie powinien nam mówić, że Hamas zwrócił się do Iranu, ponieważ Arabowie go opuścili. Arabowie nie poparli Hamasu, ponieważ jest on ramieniem Iranu”.

Egipska ekspertka ds. Bliskiego Wschodu, Huda Raouf, skomentowała: „Iran zaprzecza jakimkolwiek powiązaniom z operacją wojskową [Hamasu], ale fakty pokazują co innego”.

„Powszechnie wiadomo, że Iran nawiązał stosunki z podmiotami niepaństwowymi i grupami zbrojnymi w krajach arabskich, ponieważ zapewnił im wsparcie finansowe i wojskowe oraz szkolenia w sposób, który stworzył podmioty równoległe do instytucji państwowych. Podobnie stosunki z Hamasem były dla Iranu głównym narzędziem do wywarcia wpływu na kwestię palestyńską w sposób, który pozwolił mu rozszerzyć swoje wpływy” – powiedziała Raouf.

Mułłowie w Teheranie obawiają się, że zbliżenie między państwami arabskimi a Izraelem doprowadzi do regionalnej izolacji reżimu irańskiego, napisała: „[Iran] chce także przekazać przesłanie, że może udaremnić wszelkie wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego”.


12 października Middle East Media Research Institute (MEMRI) opublikował raport zatytułowany:


„Rządowa gazeta Kayhan pisała: Iran to umysł i ręce stojące za Hamasem; Operacja „Powódź Al-Aksa” została zaplanowana i zaaranżowana przez dowódcę Siły Kuds Kasema Solejmaniego, zanim został zabity; Chamenei napomykał w sierpniu 2022 r. i sierpniu 2023 r. o ‘całkowitym podboju’ Izraela”.


Następnego dnia, 13 października, MEMRI opublikowało kolejny raport zatytułowany:

„Irańska witryna internetowa Asr-e wzywa Irańczyków, aby nie wypowiadali się na temat zaangażowania Iranu w „konflikt Hamas-Izrael” – z obawy przed wyrządzeniem szkody interesom Iranu i statusowi międzynarodowemu.”

Raport kończy się:

„Należy zauważyć, że w swoim artykule redakcyjnym z 10 października 2023 r. rządowy organ „Kayhan” był dumny z zaangażowania Iranu w atak palestyńskiej grupy oporu Hamas na Izrael. Przypisuje planowanie ataku dowódcy Sił Kuds IRGC Kasemowi Solejmaniemu przed jego zabójstwem w styczniu 2020 r. w wyniku amerykańskiego nalotu i stwierdza, że irański najwyższy przywódca Ali Chamenei powiedział w przemówieniu z sierpnia 2023 r., że na horyzoncie widać wielkie zwycięstwo.”

Wydaje się, że administracja Bidena zachowuje się tak, jak gdyby nic nie mogło jej powstrzymać przed unikaniem konfrontacji z reżimem irańskim, zapewniając w ten sposób, że irański reżim będzie postrzegał te wykręty administracji amerykańskiej jako milczące pozwolenie na eskalację agresji swoich najemnych milicji.


W rzeczywistości jest to jeden z powodów, dla których kraje tworzą działające w ich imieniu milicje: aby odwrócić uwagę od siebie i móc wyprzeć się odpowiedzialności.


Co potrzeba, aby Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zrozumieli, że mułłowie i ich najemnicy odbierają ustępstwa wobec irańskiego reżimu jako słabość? Nie dajcie się zwieść, jeśli te ustępstwa będą kontynuowane, rzeź która ma dziś miejsce w Izraelu; jutro będzie w Stanach Zjednoczonych i w Europie.


Link do oryginału: https://www.gatestoneinstitute.org/20059/iran-helped-hamas-assault

Gatestone Institute, 16 października 2023r.

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski

Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, arabski dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1428 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak oskarżać Izrael o najgorsze łamanie praw człowiekaPRAKTYCZNY PORADNIK Wypróbowany przez organizacje „praw człowieka”!     2024-02-21
Kosmiczna zdrada żydowskich kobiet przez lewicęBrak solidarności wobec kobiet, które zostały bestialsko potraktowane przez Hamas, jest odrażający.   O'Neill   2024-02-16
Mistrzowska operacja odbicia zakładników   Koraszewski   2024-02-13
Palestyńscy terroryści, szpitale i perspektywy państwa palestyńskiego   Tawil   2024-02-12
Twierdza Hamasu w Rafah w Gazie jest kluczem do jego przetrwania   Frantzman   2024-02-10
WYPOWIEDZI IMAMÓW Z KALIFORNII W POPARCIU ATAKU HAMASU 7 PAŹDZIERNIKA     2024-02-06
Poszukiwani: przywódcy palestyńscy, którzy potępią terroryzm   Tawil   2024-02-05
Czy doszłoby do Holokaustu, gdyby Twitter istniał w latach czterdziestych XX wieku?  Oczywiście, że tak, a dowód na to mamy dzisiaj.     2024-02-05
Najpierw przyszli po mój lud, potem przyszli po ŻydówByły niewolnik z Sudanu Południowego o pogromie dokonanym przez Palestyńczyków 7 października   Deng   2024-01-30
„Droga” administracji Bidena do terrorystycznego palestyńskiego państwa   Tawil   2024-01-30
Coraz większa zawiść o HolokaustNowe pokolenie zamroczone ideologią bycia ofiarą desperacko pragnie swojego udziału w Holokauście.   O'Neill   2024-01-29
Kafka przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości   Wisse   2024-01-27
Lewicowy antysemityzm zawsze opiera się na teoriach spiskowych, a ta wojna to potwierdza     2024-01-24
Rzeczywistość Gazy     2024-01-22
Liban gości terrorystów, uderza w Izrael posiadając ogromny arsenał, a następnie skarży się, kiedy Izrael się broni   Tawil   2024-01-19
Nie odwracaj wzroku od głównej przyczyny epidemii antysemityzmu   Tobin   2024-01-18
Biden obiecał, że pomoc dla Gazy nie trafi do Hamasu. Skłamał.   Greenfield   2024-01-18
Te oskarżenia o „ludobójstwo” przynoszą hańbę ludzkości.    O'Neill   2024-01-16
Sieć terroru Hamasu w Europie   Greenfield   2024-01-16
Po 7 października rozpoczęła się era oficjalnego antysemityzmu   Tobin   2024-01-14
Walczymy z Ameryką, syjonizmem i wszystkimi, którzy atakują wielkość i honor Islamskiej Rewolucji Iranu     2024-01-13
Ludzie, kto za to płaci?   Koraszewski   2024-01-10
Zachód wciąż nie może pojąć, że Hamas kontroluje WSZYSTKO w Gazie – łącznie z całą pomocą humanitarną     2024-01-09
Nieświęty sojusz między “przebudzeniem” i barbarzyństwem   O'Neill   2024-01-07
„Zaufaj nauce”: media szerzą antysemickie oszczerstwo o Izraelu „kradnącym narządy” zmarłym Palestyńczykom – co jest medycznie niemożliwe     2024-01-03
Dekolonizacja umysłów zniewolonych   Koraszewski   2024-01-03
Krótka historia ataków Hamasu na pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców Gazy     2024-01-01
Jak UNWRA wychowuje terrorystów   Tawil   2023-12-31
Globalne imperium Palestyny   Smith   2023-12-30
Nie oddawajcie Gazy Autonomii Palestyńskiej   i Itamar Marcus   2023-12-29
Mądrość Hamasu. Oni dobrze rozumieją wojnę, w której walczą.    Friedman   2023-12-29
Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières), wspólnik Hamasu?   Destexhe   2023-12-27
Złe dziennikarstwo, zła wiara i rosnący antysemityzm   Koraszewski   2023-12-26
Itamar Marcus pokazuje Radzie Praw Człowieka ONZ, że antysemityzm AP doprowadził do 7 października   Marcus   2023-12-24
IDF daje Hamasowi więcej informacji wywiadowczych!   Pandavar   2023-12-22
Artykuł @NYTimes o cmentarzach w Gazie to nic innego jak antysemicka teoria spiskowa     2023-12-21
Iran wzywa do równowagi grozy i strachu     2023-12-20
Zniewolenie i rzeź Czarnych Afrykanów muszą się skończyć. Ten sam dżihad, który 7 października uderzył w Żydów, od dziesięcioleci atakuje Czarnych Afrykanów   i Ben Poser   2023-12-16
Hamas tworzy nową grupę terrorystyczną, żeby zniszczyć Liban   Toameh   2023-12-16
Nienawistnicy wygrali. Młodzi Amerykanie stają się coraz bardziej antysemiccy. Amerykańska żydowska diaspora może być skazana na zanikanie     2023-12-15
Przywódcy Hamasu: Naszym celem jest ustanowienie globalnego islamskiego kalifatu, a nie tylko wyzwolenie Palestyny     2023-12-14
Czy lewicowi dziennikarze kochają Hamas?   Koraszewski   2023-12-13
Dlaczego tak trudno zrozumieć, że kłamstwo jest integralną częścią strategii Hamasu?     2023-12-12
ONZ i Hamas: Partnerzy w zbrodni   Williams   2023-12-12
Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk