Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 13:19

« Poprzedni Następny »


Irańska strategia brania zachodnich zakładników


A. Savyon* 2023-09-13

Johan Floderus (Źródło: EU Careers, Sweden)
Johan Floderus (Źródło: EU Careers, Sweden)

Czwartego września 2023 r. „New York Times” ujawnił, że urzędnik Unii Europejskiej, obywatel Szwecji Johan Floderus, jest przetrzymywany w Iranie od czasu jego aresztowania w tym kraju w kwietniu 2022 r. podczas wakacji. Według Teheranu był on zaangażowany w szpiegostwo. Przebywa w więzieniu Evin w Teheranie. [1]

Należy zauważyć, że w lipcu 2022 r. Szwecja skazała irańskiego „dyplomatę” Hamida Nouriego vel Hamida Abassiego na dożywocie za zbrodnie przeciwko ludzkości. Nouri, były irański pracownik sądu, brał udział w masowych egzekucjach przeprowadzonych latem 1988 r. na rozkaz reżimu na więźniach politycznych sprzeciwiających się reżimowi. Iran domagał się i nadal domaga się jego uwolnienia, utrzymując, że został aresztowany z powodów politycznych, a oskarżenia przeciwko niemu są sfabrykowane. Warto również zauważyć, że Iran wywiera znaczną presję na kraje europejskie, by uwolniły irańskich obywateli skazanych na karę więzienia za przestępstwa terrorystyczne. Niedawno, w maju 2023 r., doniesiono, że irański „dyplomata” Asadollah Assadi został zwolniony z belgijskiego więzienia, w którym odbywał karę 20 lat więzienia, w zamian za uwolnienie przez Iran belgijskiego pracownika organizacji pomocowej aresztowanego za „szpiegostwo”.


Od czasu dojścia do władzy w 1979 r. islamski reżim Iranu regularnie wykorzystuje branie zachodnich zakładników do celów politycznych i finansowych z Zachodu, do tego stopnia, że można to postrzegać jako politykę.


W sierpniu 2023 r. poinformowano, że Katar i Oman pośredniczyły między administracją Bidena a reżimem irańskim, aby dojść do porozumienia w sprawie umowy o wymianie więźniów i transferze środków z USA do Iranu. Zgodnie z umową pięciu amerykańskich więźniów przetrzymywanych w Iranie miało zostać wymienionych na pięciu irańskich więźniów przetrzymywanych w USA, a także miano uwolnić miliardy dolarów irańskich dochodów z ropy naftowej zamrożonych w wyniku amerykańskich sankcji.


Iran wypuścił dotychczas pięciu więźniów mających podwójne obywatelstwo irańsko-amerykańskie, „oskarżonych o szpiegostwo”, wśród nich amerykańskiego biznesmena Siamaka Namaziego, przetrzymywanego od 2015 r. i odsiadującego 10 lat więzienia za utrzymywanie kontaktów z zagranicznymi rządami; amerykańskiego turystę Emada Sharqiego, przetrzymywanego od 2018 r. i odsiadującego 10 lat więzienia w więzieniu Evin za szpiegostwo; brytyjsko-amerykańskiego ekologa Morada Tahbaza, przetrzymywanego od 2018 r. i odsiadującego 10 lat więzienia za szpiegostwo, a także kolejnego mężczyznę i kobietę, których nazwiska nie zostały ujawnione.


Iran powiedział, że cała piątka opuści Iran w ciągu dwóch miesięcy po otrzymaniu obiecanych środków – 6 miliardów dolarów od Korei Południowej i 4 miliardów dolarów od Iraku. Według ministra spraw zagranicznych Iranu Hosseina Amira-Abdollahiana trwają negocjacje w sprawie uwolnienia z Japonii dodatkowych miliardów dolarów. [2]


W niniejszym raporcie znajduje się przegląd polityki Iranu polegającej na aresztowaniach obywateli Stanów Zjednoczonych i innych krajów zachodnich, (z których większość posiada podwójne obywatelstwo zachodnio-irańskie), podczas pobytu w Iranie i żądaniu w zamian za ich uwolnienie milionów lub miliardów dolarów oraz uwolnienia irańskich więźniów przetrzymywanych na Zachodzie.


Wysoki rangą urzędnik irańskiego bezpieczeństwa: „Uwolniliśmy kilku irańskich więźniów w zamian za niektórych więźniów, których wyroki miały wkrótce się zakończyć – a z drugiej strony udało nam się uwolnić miliardy dolarów z naszych zablokowanych zasobów, nie angażując się w nic innego”


W wywiadzie z 12 sierpnia 2023 r. wysokiej rangi irańskie źródło bezpieczeństwa rozmawiało anonimowo z agencją informacyjną Fars o tym, jak Iran osiągnął obecną wymianę więźniów. Powiedział on, że zostali zwolnieni w zamian za amerykańskich więźniów i kilka miliardów dolarów zasobów Iranu, zablokowanych z powodu amerykańskich sankcji. Zauważył, że „kwota pieniędzy, która tym razem została przekazana Iranowi, jest cztery lub pięć razy większa niż [kwota uwolniona] ostatnim razem” – czyli w 2016 r., kiedy prezydent Obama przekazał Iranowi 1,7 miliarda dolarów w gotówce.


W wywiadzie opowiedział, jak pomysł wymiany więźniów został poruszony z administracją Obamy podczas negocjacji nuklearnych w sprawie JCPOA: „Pomysł, który został podniesiony z Amerykanami, że podczas wymiany [więźniów] oprócz [uwolnienia] więźniów muszą również zostać podjęte działania usunięcia nielegalnego zajęcia irańskich zasobów pieniężnych, był wówczas nowym pomysłem jednego z młodych ekspertów ds. bezpieczeństwa. Początkowo nikt nie myślał, że to możliwe, ale stopniowo został on zaakceptowany przez [najwyższych] przywódców i wsparty przez [Irańską] Najwyższą Radę Bezpieczeństwa Narodowego, ale ówczesny rząd [irańskiego prezydenta Hassana Rohaniego] w ogóle nie był w to zaangażowany i obawiał się, że to [irańskie żądanie] odsunie na bok JCPOA.


W poprzednim okresie pomysł ten był nowy i wysunięty po raz pierwszy, a Demokraci po cichu go zaakceptowali i wdrożyli. Biorąc jednak pod uwagę, że ostatni raz, po realizacji projektu [negocjacjach o JCPOA z USA], wywierali ogromną presję na Obamę, tym razem [pod rządami Bidena] Amerykanom było trudniej zaakceptować ten pomysł, a wiedzieli, że będą musieli odpowiadać przed swoimi rywalami politycznymi i opinią publiczną w USA, wyjaśniając takie ustępstwo wobec strony irańskiej”.


Omówił także uwolnienie przez rząd Rohaniego w styczniu 2016 r. dziennikarza ‘Washington Post’ Jasona Rezaiana: „Wśród zwolnionych wówczas więźniów wymiana Rezaiana motywowała stronę amerykańską bardziej niż [pozostali więźniowie]. Kiedy Amerykanie dowiedzieli się o jego aresztowaniu, natychmiast wysłali wiadomość do ówczesnego rządu [irańskiego], w której stwierdzili, że Jason musi zostać uwolniony, w przeciwnym razie negocjacje i porozumienie zostaną zakłócone.


[Prezydent] Rohani zwołał więc posiedzenie Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego w piątek – czyli niecałe 72 godziny później. Niezależnie od treści sprawy oraz przestępczych [działań] i szpiegostwa Jasona, stwierdził on [Rohani], że Jason musi zostać zwolniony, w przeciwnym razie najważniejsza sprawa rządu, czyli JCPOA, zostanie zakłócona. Instytucje bezpieczeństwa i wymiar sprawiedliwości nie zgodziły się z tym i stwierdziły, że sprawa [Rezaiana] musi zostać zbadana”. 


Inną kwestią, powiedział urzędnik, „było to, że wyroki obecnych więźniów prawie dobiegły końca i zasadniczo odbyli oni karę w Iranie. [Zatem] ta wymiana pozwoliła na maksymalne wykorzystanie tej kwestii”.


Siamak Namazi (z prawej) ze swoim ojcem Baquerem Namazim (źródło: Mashregh News, Iran, 24 lutego 2018 r.)
Siamak Namazi (z prawej) ze swoim ojcem Baquerem Namazim (źródło: Mashregh News, Iran, 24 lutego 2018 r.)

Źródło bezpieczeństwa kontynuowało: „Wśród obecnych więźniów Baquer i [jego syn] Siamak Namazi oraz Morad Tahbaz są dla Amerykanów ważniejsi. Ojciec Siamaka [Baquer], który został przeniesiony [z Iranu] kilka miesięcy temu [w październiku 2022 r., z powodów medycznych], w istocie odbył już karę, był bardzo stary [85] i faktycznie nie zalecano pozostawienia go w więzieniu, a władze sądownicze i bezpieczeństwa obmyśliły dobry plan jego zwolnienia. [ 3]


[Jego syn] Siamak Namazi, który również przebywał w więzieniu od około 10 lat, znajdował się pod czujnym okiem [irańsko-amerykańskiego] lobby [w Waszyngtonie] NIAC, a sam Baquer Namazi, który miał duże wpływy wśród Demokratów i Morad Tahbaz, jeden z głównych działaczy środowiskowego projektu Wpływ ma zarówno obywatelstwo amerykańskie, jak i brytyjskie…


Mocnym punktem wymiany [więźniów] ostatnim razem było przyjęcie przez stronę irańską gotówki na lotnisku Mehrabad w Teheranie jednocześnie z wymianą więźniów. Tym razem nie było to możliwe ze względu na bardzo dużą ilość środków [tj. miliardy dolarów], a także z powodu warunków politycznych w Ameryce i przeszłych doświadczeń Amerykanów.


Ta operacja wymiany jest w rzeczywistości jedną z najbardziej udanych i skutecznych [wysiłków] negocjacyjnych, jakie kiedykolwiek miały miejsce w Islamskiej Republice Iranu. W istocie uwolniliśmy kilku irańskich więźniów w zamian za niektórych więźniów, których wyroki miały wkrótce się zakończyć, a z drugiej strony udało nam się uwolnić miliardy dolarów z naszych zablokowanych zasobów, nie zobowiązując się do niczego innego”. [4]


Polityka irańskiego reżimu: aresztowanie obywateli Zachodu i wypuszczanie ich w zamian za korzyści finansowe i polityczne


Polityka Iranu polegająca na braniu zachodnich zakładników w celu uzyskania politycznych i finansowych korzyści z Zachodu weszła w życie, gdy tylko islamski reżim przejął władzę w 1979 r., wraz z porwaniem amerykańskich dyplomatów. Wypuszczono ich 444 dni później w zamian za 8 miliardów dolarów i amerykańskie zobowiązanie, że nie będą się wtrącać w wewnętrzne sprawy Iranu.


Sukces ten stał się podstawą dalszego stosowania tej praktyki przez Iran, a w ostatnich latach irańscy urzędnicy kilkakrotnie zalecali wzięcie Amerykanów lub Brytyjczyków jako zakładników i wypuszczenie ich w zamian za miliardy dolarów w celu pobudzenia irańskiej gospodarki lub korzyści politycznych ze strony Zachodu. 


31 lipca 2019 r. sekretarz Rady Celowości, Mohsen Rezaee, powiedział w irańskim Kanale 2 telewizji, że Wielka Brytania musi zapłacić za uwolnienie swoich obywateli przetrzymywanych w Iranie, takich jak brytyjsko-irańska pracownica organizacji charytatywnej Nazanin Zaghari-Ratcliffe. Rezaee powiedział, że minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii błagał Iran o uwolnienie obywateli brytyjskich, lecz Teheran wyjaśnił mu powody, dla których nie zrobił tego ze względu na to, że irańskie interesy są „deptane”.


W czerwcu 2021 r. irańska dziennikarka przebywająca na wygnaniu w USA Masih Alinejad zamieściła na Twitterze wideo przedstawiające Rezaee, wówczas kandydata na prezydenta, wzywającego irańską telewizję do rozwiązania problemów gospodarczych Iranu poprzez wzięcie tysiąca amerykańskich zakładników i zażądanie miliardów dolarów za ich uwolnienie. [5]


Tweet Masih Alinejad, 10 czerwca 2021
Tweet Masih Alinejad, 10 czerwca 2021

W październiku 2021 r. Rezaee, obecnie wiceprezydent ds. gospodarczych i sekretarz Rady Celowości, ostrzegł, że jeśli Stany Zjednoczone zaatakują Iran, Iran weźmie tysiąc Amerykanów jako zakładników i zażąda za każdego 1 miliard dolarów okupu. [6]


Hassan Abbasi, szef Centrum Doktryny Bezpieczeństwa Narodowego IRGC, znany jako teoretyk IRGC, powiedział w przemówieniu, które wygłosił w mieście Nowshahr, że IRGC powinna „generować dochód” poprzez porywanie Amerykanów i żądanie okupu za ich zwrócenie. W przemówieniu, którego wideo opublikowano w Aparat.com 17 stycznia 2020 r., przytoczył 1,7 miliarda dolarów, które Iran otrzymał – jak twierdził – od Kataru, ponieważ samolot, który zabił dowódcę Sił Kuds IRGC Kasema Solejmaniego, wystartował z Kataru. Dodał, że problemy gospodarcze Iranu można rozwiązać poprzez porwanie co tydzień Amerykanina i zebranie w ten sposób 50 miliardów dolarów rocznie.


Od czasu porwania amerykańskich zakładników w początkach rewolucji islamskiej w Iranie miały miejsce dziesiątki takich aresztowań osób posiadających podwójne obywatelstwo irańskie i zachodnie. Zachodnich żołnierzy i zachodnich turystów porywano nawet poza Iranem i przetrzymywano w kraju, podczas gdy reżim negocjował ich uwolnienie w zamian za duże sumy pieniędzy. Aby usprawiedliwić swoje działania, reżim oskarża tych nieszczęsnych ludzi z Zachodu o szpiegostwo i inne naruszenia bezpieczeństwa Iranu.


Poniżej przedstawiono godne uwagi irańskie porwania mieszkańców Zachodu w ostatnich latach:

  • Bob Levinson – agent FBI, porwany w Iranie w 2007 roku – jego los nie jest znany.
  • Sarah Shourd, Shane Bauer i Josh Fattal – w 2009 r. cała trójka została porwana przez IRGC podczas wędrówki po górach irackiego Kurdystanu w pobliżu granicy z Iranem. Skazana na osiem lat więzienia za szpiegostwo, pani Shourd została zwolniona po półtora roku, a pozostałych dwoje po dwóch latach w zamian za 1,5 miliona dolarów w ramach transakcji, w której pośredniczył Oman. Prezydent Obama z radością przyjął to porozumienie, mówiąc o powrocie pani Shourd: „Jestem bardzo zadowolony, że Sarah Shourd została zwolniona przez rząd irański i wkrótce połączy się z rodziną”. [7]
  • Jason Rezaian – dziennikarz „Washington Post” Rezaian został aresztowany w Iranie w 2014 r. pod zarzutem szpiegostwa. Został zwolniony w 2016 r., kilka miesięcy po zawarciu porozumienia nuklearnego JCPOA i przed raportem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w sprawie naruszeń prawa nuklearnego przez Iran. Wraz z nim zwolniono czterech innych obywateli amerykańskich: pastora Saeeda Abediniego, byłego muzułmanina, który został ewangelickim kaznodzieją chrześcijańskim; byłego żołnierza piechoty morskiej USA Amira Hekmatiego; biznesmena Nosratollaha Khosravi-Roodsariego i Matthew Trevithicka, którzy przybyli do Iranu, by uczyć się języka perskiego. Iran otrzymał w zamian 1,7 miliarda dolarów w gotówce.
  • Ahmad Reza Djalali – szwedzko-irański lekarz i badacz, który przyjechał do Teheranu na konferencję i został aresztowany w 2016 roku pod zarzutem współpracy z Mossadem. Został skazany na śmierć za szpiegostwo i zdradę stanu, a przez cały okres przetrzymywania w więzieniu Evin był torturowany i przetrzymywany w izolatce.

Ponadto w dochodzeniu Reutersa z 2017 r. wskazano, że w ciągu ostatnich dwóch lat IRGC aresztowało w Iranie około 30 obywateli o podwójnym irańsko-zachodnim obywatelstwie. Była wśród nich wspomniana wcześniej brytyjsko-irańska pracownica organizacji humanitarnej Nazanin Zaghari-Ratcliffe, która odwiedziła rodzinę w 2016 r. i była przetrzymywana w więzieniu Evin pod zarzutem szpiegostwa. Została zwolniona na mocy umowy z 2022 r. wraz z innym Brytyjczykiem Anooshehem Ashoorim, który w 2019 r. został skazany na 10 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Mosadu, oraz dwoma kolejnymi więźniami przetrzymywanymi za „gromadzenie nielegalnego kapitału”. Zostali uwolnieni w zamian za 530 milionów dolarów, które według reżimu irańskiego była mu winna Wielka Brytaniia.


Inna cudzoziemka, Kylie Moore-Gilbert, australijsko-brytyjska akademiczka zajmująca się islamistyką, która była wówczas żoną Izraelczyka, została aresztowana przez irański wywiad we wrześniu 2018 r. za szpiegostwo i zbieranie informacji pod przykrywką badań akademickich i studiów islamskich. Została skazana na 10 lat, częściowo w izolatce, i zwolniona w ramach porozumienia zawartego w 2020 r., które obejmowało także irańskich terrorystów przetrzymywanych w Tajlandii, którzy w 2012 r. usiłowali zamordować izraelskich dyplomatów.


W styczniu 2023 r. również Francja ogłosiła, że siedmiu jej obywateli jest przetrzymywanych w Iranie pod zarzutem szpiegostwa. [8]


Co więcej, Iran zwyczajowo porywa obcokrajowców na swojej ziemi, więzi ich pod zarzutem szpiegostwa i wymienia ich na własnych obywateli przetrzymywanych w innych krajach. Na przykład 26 maja 2023 r. Iran uwolnił belgijskiego pracownika organizacji charytatywnej Oliviera Vandecasteele. Vandecasteele mieszkał wcześniej w Iranie przez sześć lat, począwszy od 2015 r., a po powrocie do tego kraju został aresztowany i skazany na 40 lat więzienia i 74 baty za szpiegostwo. Został uwolniony w zamian za uwolnienie przez Belgię funkcjonariusza irańskiego wywiadu Asadollaha Assadiego, określanego przez Iran jako „dyplomata”.


Assadi odsiadywał w Belgii 20 lat więzienia za podłożenie bomby w 2018 r. na wiecu irańskiej grupy opozycji na emigracji pod Paryżem, w którym spodziewane było uczestnictwo 25 tysięcy osób. W gronie uczestników mieli znaleźć się wyżsi urzędnicy z innych krajów, tacy jak były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani, były spiker Izby Reprezentantów USA Newt Gingrich i była kandydatka na prezydenta Kolumbii Ingrid Betancourt (patrz specjalny komunikat MEMRI nr 10639, Oman Serves Iran By Brokering Exchange Deal To Free Iranian Agent Convicted And Imprisoned In Europe For Terrorism, 31 maja 2023 r.)


Tydzień po uwolnieniu Vandecasteele, na początku czerwca 2023 r., przeprowadzono „fazę drugą” umowy o wymianie więźniów, w ramach której Duńczyk i dwóch Austriaków przybyli do Belgii przez Oman, który pośredniczył w negocjacjach. Według władz belgijskich Iran nadal przetrzymuje 22 obywateli Unii Europejskiej na podstawie sfabrykowanych zarzutów.


* A. Savyon jest dyrektorką irańskiego projektu medialnego MEMRI.

 


[1] Nytimes.com/2023/09/04/world/europe/iran-sweden-prisoners-johan-floderus.html, September 4, 2023.

[2] At an August 14, 2023 briefing, Iranian Foreign Ministry spokesman Nasser Kanaani rejected the reports by Al-Jazeera that $23 billion of Iranian assets had been released based on the Iran-U.S. understandings, of which $5 billion was linked to Iranian assets in Japan. He noted, in connection with Foreign Minister Abdollahian's recent Tokyo visit: "A limited part of our financial resources remains in Japanese banks. The talks to free the resources that remain are ongoing. Iran and Japan spoke in this context during Abdollahian's visit to Japan." ISNA.ir, August 14, 2023. Abdollahian said on August 30, 2023 that Iran has no blocked money remaining in any country, which suggests that the $5 million in Japan might also have been released. IRNA, August 28, 2023.

[3] It should be noted that Namazi's father, Iranian-American Baquer Namazi, a former UNICEF senior official and a former provincial governor in Iran under the Shah, was arrested in 2016 when he went to Iran from the U.S. seeking the release of his son; he was freed in October 2022 due to poor health. Nbcnews.com/politics/national-security/american-citizen-baquer-namazi,

[4] Farsnews.ir/news, August 12, 2023.

[5] See MEMRI Special Dispatch No. 9585, Iranian Opposition Telegram Channel: Iranian Vice President Mohsen Rezaee Warns That Iran Will Take Action Against 'The 10,000 Jews Living In Iran' If Israel 'Makes A Mistake', October 12, 2021.

[6] T.me/ ircountdown/2380, October 11, 2021; MEMRI Special Dispatch No. 9585, Iranian Opposition Telegram Channel: Iranian Vice President Mohsen Rezaee Warns That Iran Will Take Action Against 'The 10,000 Jews Living In Iran' If Israel 'Makes A Mistake', October 12, 2021.

[7] Pressdemocrat.com/article/news/american-woman-freed-by-iran-is-grateful-humbled, September 14, 2010.

[8] France24.com/en/tv-shows/middle-east-matters/20230125-france-demands-immediate-release-of-seven-french-citizens-held-in-iran, January 25, 2023


MEMRI, Badania i analizy Nr 1717

6 września 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1384 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11
Al-Azhar wyraża uznanie dla terroryzmu Hamasu     2023-10-10
Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael     2023-10-09
Kolejna wojna przeciw Żydom   Koraszewski   2023-10-08
Autonomia Palestyńska przyznaje, że nie ma „izraelskiej okupacji”   Flatow   2023-10-07
Gdzie są palestyńskie ustępstwa na rzecz pokoju?   Tawil   2023-10-05
Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk